KRAJ KRIZE ????

Maksim 3

Iskusan
Poruka
5.334
Iz njegovih usta u bozije usi...sto je najzanimljivije ovaj covek hvali najnovije poteze srpske vlade i evo prognozira kraj ove ekonomske krize koja je zahvatila ceo svet,a samim tim i Srbiju....nadam se,verujem kao i vecina nas ovde, da je covek u pravu.


INTERVJU NEDELJE... Branislav Grujić, predsednik kompanije „PSP Farman"
Branislav Grujić, ekskluzivno za Press: KRAJ KRIZE!


Najuspešniji srpski biznismen u Rusiji koji je pre šest meseci prvi u Srbiji najavio svetsku krizu sada kaže da je "došao trenutak da budemo realni optimisti"

Moramo ovu prolećnu sezonu da iskoristimo da sve počne da pršti od rada... Branilsav Grujić

Dotakli smo dno svetske ekonomske krize i sada samo možemo da se penjemo ka površini! Od nas samih zavisi kojom brzinom ćemo to činiti, jer svetski igrači kao što su Kina i SAD već pokazuju znake oporavka, kaže u ekskluzivnom intervjuu za Press nedelje Branislav Grujić, predsednik „PSP Farmana", jedne od najvećih građevinskih firmi u Rusiji.
Njegove optimističke reči dobijaju na težini ako kažemo da je reč o najvećem srpskom biznismenu u Rusiji i ujedno čoveku koji je prvi, prošle godine u intervjuu Pressu, a u danima kada je u Srbiji vladala euforija zbog sklapanja ugovora sa „Fijatom", upozorio da nas čeka slom svetske privrede. Branislav Grujić sada poručuje "da je došao trenutak da budemo realni optimisti".

Na osnovu čega tvrdite da je globalna kriza dostigla kulminaciju?

- Balon se izduvao i sada znamo odakle krećemo. To je moje viđenje na osnovu svih kretanja u svetu. Došli smo do stabilnog stanja i ne bi trebalo više da imamo oštre padove. Kina ubrzava sistem zahvaljujući povećanoj unutrašnjoj potrošnji, a i u SAD ima signala blagog poboljšanja. Tamo je, prvi put od septembra, došlo do povećanja cene nekretnina. To će se tek kasnije osetiti i u drugim zemljama. Kako je kriza različito delovala u svim delovima sveta, tako će se i stvari popravljati na drugačije načine.

Kada će u Srbiji doći do naznaka poboljšanja?

- Prvi put smo mi na vreme povukli neke poteze u odnosu na druge zemlje jugoistočne Evrope, tako da postoji šansa da nas svi problemi manje zabole nego naše susede. Svuda je problem manjka investicija, potrošnje, proizvodnje... Sve se drastično smanjilo. Kada se to malo pokrene bilo gde u svetu, odraziće se i na nas i počećemo polako da se vraćamo na nekadašnji nivo.


U prvim danima krize govorili ste da se odgovorni ljudi u Srbiji ponašaju poput turiste koji leži na plaži i uživa, a nije svestan da mu se približava cunami. Koji su to dobri potezi koje je, kako govorite, povukla Srbija?

- Nisam srećan što sam najavio krizu, ali sam je među prvima doživeo i video kako se razvija. Kritikom sam želeo da probam da odgovorne u zemlji probudim na vreme. Objektivna krivica Vlade je što je zakasnila dva ili tri meseca sa početkom svojih mera, ali sve koje je kasnije preduzela idu u dobrom smeru. Srbija je dogovorom sa MMF-om dobila vazdušni jastuk koji sprečava da jako udarimo i omogućava nam mekše prizemljenje. Mere za izlazak iz krize su kompromis više politika - finansijske, monetarne, poreske, budžetske, ali i MMF-a i građana, na koje će se to odraziti. Svako rešenje može biti podvrgnuto kritici, ali pristalica sam toga da je bolje raditi išta nego ništa.


Da li se to odnosi i na poslednji potez sa predloženim porezom na zarade veće od 12.000 dinara, od koga sada Vlada odustaje?

- Dobro je što to nije uvedeno, jer postoji mnogo drugih, luksuznih stvari koje treba da se oporezuju. Kao što smo mi biznismeni naterali sebe da smanjimo troškove, moraće i država da se odrekne svega što joj nije nužno. Sledeći koraci koje država mora da uradi biće bolni, jer je najteže štedeti na sebi.

Jesu li se dosadašnje mere pokazale uspešnim?

- Mora da prođe određeno vreme. To je kao sa antibioticima, tek se kasnije pokaže na šta deluju, a na šta ne. Ne postoji jedan ekonomski model koji matematički precizno pokazuje delotvornost. Međutim, to što su urađeni neki dobri potezi, ne znači da smo izašli iz osnovnog problema, koji smo imali i pre krize, a to je organizacija sistema, nerad, neefikasnost. Srbija mora da radi na povećanju produktivnosti, na propagandi više rada. Prošlo je pet meseci od obećanih infrastrukturnih radova, a malo šta je započeto. Moramo ovu prolećnu sezonu da iskoristimo da sve počne da pršti od rada.

Odakle novac za te radove?

- Država Srbija nije toliko siromašna da ne može da uloži početni novac, a u međuvremenu treba računati da će se u svetu pojavljivati slobodan kapital. Svi veliki investitori koji imaju gotovinu traže realan sektor za ulaganje, a više u svetu nema sigurnijeg partnera od države. Veliki je udar na dosadašnje "poreske rajeve", a Srbija bi, uz dobru unutrašnju organizaciju, sa otvorenim projektima koji investitorima mogu da garantuju povratak kapitala u razumnom roku, mogla da bude izuzetno interesantna za ulaganje. Ali, najpre moramo da pobegnemo od reči kriza koja nam je često opravdanje za nerad i neorganizovanost. Ekonomija je u velikoj meri emotivna stvar. Kada se beskrajno ponavlja da je kriza svuda oko nas i mi kao potrošači prestajemo da kupujemo, a bez povećanja potrošnje nema oporavka.

Da li je, pošto ste pomenuli antibiotike, optimizam o kome govorite samo placebo, lek koji izaziva psihološki efekat poboljšanja?

- Moj optimizam je realan jer osećam dinamiku u svetu. Svi smo dobili lekciju, i političku i ekonomsku i shvatili da mali udar ruši celu kulu od karata.

Često se može čuti, kako se glavni udar krize u Srbiji očekuje krajem avgusta, a neki najavljuju da će tada doći do gašenja čak polovine postojećih preduzeća.


KAO KOCKARI U KAZINU

Kako ćemo znati da smo se odmakli s tog dna krize?

- Kriza podseća na situaciju u kojoj je na trenutak nestalo svetlo u kazinu. Neko je ostao sa novcem, a neko sa papirićima u ruci. U realnom svetu kod nekog se zatekao novac, a drugi su ostali sa aktivom, fabrikama i radnicima. Oni koji nemaju novac žale se kako ne mogu da rade, a oni koji ga imaju plaše se da će im propasti. Zato treba napraviti interakciju između njih. Kad-tad će doći do inflacije u svetu zbog štampanja novca, a samim tim i do njegovog obezvređivanja. Zato veliki investitori razmišljaju gde da investiraju. Američki investitori kupovaće kvalitetne evropske firme i ulagati u velike projekte. Ako naša država bude imala spremne velike državne projekte, moći će da pokupi novac na slobodnom tržištu.


- Ne bih se usudio da govorim o tome da li će neko preduzeće preživeti ili ne. Čudne stvari se dešavaju na tržištu. Neke proizvodnje za koje se mislilo da će nestati čak su živnule u ovom periodu, kao što je slučaj sa drvnom industrijom.

Guverner NBS Radovan Jelašić kaže da se može očekivati da Srbija tek 2011. krene u oporavak. Kakva je vaša prognoza?

- Sećate se da su govorili da krize neće ni biti... Međutim, ja sam veći optimista što se tiče brzine oporavka, ali uz uslov da se organizuje sistem. Kina se povratila brže od SAD, zato što ima centralizovan sistem, u kome je mogućnost pronevere i krađe veoma mala. Oni neprekidno investiraju u infrastrukturu. Skratili su put od ideje do realizacije. SAD, takođe, imaju superefikasan sistem i uspeće brzo da se vrate. Od tempa kojim Srbija bude pripremala projekte za velike infrastrukturne poslove zavisi kojom brzinom ćemo napredovati. Ne smemo da dozvolimo da na kraju ove godine shvatimo da su SAD i Evropa krenule u oporavak, a da mi i dalje pričamo o krizi.

SINIŠA DEDEIĆ
 
Tip se izgleda zesce naduvao, kada prica o kraju krize.....
Ili je mozda nesto sasvim drugo u pitanju:Sprema se da udje kod nas na trziste pa ladi politicarima hvaleci ih.
Pa samo kad osvane kao izvodjac nekog "zesceg" projekta kod nas.
Koji ce naravno finansirati drzava.
Onda ce to stvarno biti kraj krize...............Za njega.
 
која глупост,шатро дотакли смо дно:)))хахаха по америчким стручњацима,излазак из кризе почиње за 2,5 година. а тај ретард који је дао интервју и није у кризи па тако лупета глупости и мисли да је народ наиван.нема више лагања! нека кажу народу да пре 2012 неће бити боље.......а о задуживању да не причам,то је посебна прича...
 
ovaj Feman vam je jedan od glavnim ljudi u DS-u

on to narodu porucuje "NE CRKNI MAGARCE DO ZELENE TRAVE" z:D

naravno svi znamo da je magarac crkao z:D

Nije to taj feman,ovom se firma zove Farman....jeb.te ovi se poklase sta da jave MMF ,a i izmedju sebe.....:dash:



Paket vladinih mera do nedelje

PAKET vladinih mera protiv ekonomske krize trebalo bi da bude usvojen u četvrtak, a ako do tada ne bude pronađeno rešenje, verovatno će do kraja nedelje biti održana telefonska sednica Vlade Srbije s tom tačkom dnevnog reda, saznaju "Novosti" u vladajućoj koaliciji.
Imajući u vidu da curi vreme da se misiji MMF dostavi "crno na belo" redosled koraka, u Vladi su ubrzali posao. Tako su sva ministarstva prošlog petka, tačno u podne, dobila rok od dva sata da naprave plan za "kresanje" svojih budžeta za 26 odsto.


"Novostima" je potvrđeno da su svi resori napravili računicu koja bi trebalo da se usaglasi na nivou celog kabineta. Prema nekom grubom nacrtu, portfelji koje vodi DS ostali su "kraći" za 19, Dinkićevi za 14, a Dačićevi za sedam milijardi dinara.
To je samo jedna od konkretnih mera, a nezvanično saznajemo da je na premijerovom stolu bilo čak 20 predloga za prevazilaženje budžetskog deficita. Na kraju bi trebalo da ih bude najviše 12.
Cvetkovićev tim sada razmatra one opcije koje bi najmanje opteretile privredu i građane, a samim tim ne bi izazvale plimu nezadovoljstva među narodom.
Upravo zbog tog vaganja koje mere bi bile dočekane na nož, a koje ne bi, došlo je i do kratkih nesporazuma unutar vladajućeg bloka, osobito na liniji DS i G 17 plus.
I dok su sve oči u taboru vlasti uprte u "ekonomski paket", paralelno se zahuktao i front između SPS i "dinkićevaca" o zakonu o zapošljavanju i privrednim komorama.
U SPS su nam potvrdili da neće odustati od amandmana na ove akte, što je za G 17 plus - neprihvatljivo.
- Socijalisti su glasali na zasedanju Vlade za ovaj zakon, a sada ponovo žele da izigravaju opoziciju u vlasti kao i kad je na redu bio zakon o akcizama. To je nedopustivo - rečeno nam je u vrhu G 17 plus.
U Dačićevoj partiji poručuju Dinkićevima da nikada neće biti opozicija siromašnima i da ne prihvataju smanjenje naknada za nezaposlene, koje predviđa novi zakon.

SUKOB ODBORA
DINKIĆEVI i SPS spore se i oko broja predstavnika države u Nacionalnoj službi za zapošljavanje. Socijalisti traže da Vlada, poslodavci i sindikati delegiraju po tri predstavnika, dok G 17 plus, navodno, hoće da država ima četiri stolice u tom telu, i to upravo iz Dinkićevog resora
 
Čekajte bre ljudi, polako, mi još nismo ni ušli u tu svetsku krizu (SEKU) a vi bi već da izlazite ! Strpite se, ima vremena ! :hahaha:

E ovakva su moja očekivanja: Mi sad imamo našu (domaću) krizu koja traje već nekih 20-ak godina, minimum. Za mesec-2 ulazimo u SEKU, tj. tada će da nas udari onaj drugi, najjači talas cunamija tj. SEKE i tada će da imamo 2 krize, sveCku i našu. Iz SEKE izlazimo 2011. i tad će da završimo sa SEKOM ali nam zato ostaje naša (domaća) kriza koja će, naravno, trajati večno ! Zato, ljudi, glavu gore, ako ne pocrCamo od gladi, biće nam bolje !

ZNAČI, ŠTA DA VAM KAŽEM-SAMO O(T)PUŠTENO ! :hahaha:
 
Poslednja izmena:
Napokon reseno,detalje cemo jos malo sacekati,koliko vidim iz ovog sta Mirosavka najavljuje,javni radovi su osnov ovog paketa ekonomskih mera,sto i nije nikakvo iznenadjenje jer je to i bilo najavaljivano..uostalom i ostale evropske zemlje su najavile nesto slicno npr.Nemacka 15 milijardi EUR,Francuska (ako se ne varam) 7 itd.,a USA koliko sam ja procitao pre par nedelja,ne znam dali se sta tu promenilo, cak 170 milijardi dolara.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=04&dd=06&nav_category=9&nav_id=354076
Dinkić: Usaglašen paket mera
6. april 2009. | 12:22 -> 18:14 | Izvor: B92, FoNet
Beograd -- Vlada Srbije je usaglasila novi paket ekonomskih mera, izjavio ministar ekonomije Mlađan Dinkić. Uskoro javni radovi za građane bez posla.


Novi paket mera štednje podrazumeva racionalizaciju administracije na svim nivoima u državi, kaže potpredsednik Vlade Mlađan Dinkić. On je najavio i novi paket mera za podsticaj zapošljavanja u borbi protiv efekata finansijske krize. Prema njegovim rečima, za zapošljavanje i javne radove ove godine planirano je tri milijarde dinara.

Dinkić kaže da će nove mere štednje javnosti narednih dana predstaviti premijer Mirko Cvetković i resorni miinstri.

Kao jednu od mera podsticaja zapošljavanja Dinkić je najavio da će država finansirati zapošljavanje 10 000 pripravnika, a privatnici neće imati obavezu da ih posle godinu dana zadrže na poslu.

“Oni će dobiti šansu od države. Godinu dana će imati platu od države, plaćene poreze i doprinose, a ukoliko se pokažu kod novog poslodavaca ja sam siguran da će nakon godinu dana dobiti posao“, očekuje ministar ekonomije.

“U svakom slučaju, u ovo najteže doba globalne finansijske krize, odradiće pripravnički staž. I ta sredstva koja planiramo za ovu godinu su tri puta veća nego što smo izdvojili za prošlu godinu“, kaže Dinkić.

Potpredsednik Vlade je istakao da je politika javnih radova pomogla da se prevaziđe kriza tridesetih godina prošlog veka i da je to jedan od načina borbe protiv sadašnje krize koja ima slične efekte.

Vlada će zbog toga u ovoj godini izdvojiti milijardu i dvesta miliona dinara za javne radove.

“Program javnih radova će pre svega biti namenjen ugroženim kategorijama stanovništva koje ne mogu da nađu posao pod ovim okolnostima i biće namenjen pre svega manje razvijenim opštinama u Srbiji“, naveo je Dinkić.

“Na taj način očekujemo da neki ljudi koji su trenutno na birou za nezaposlene, posebno ugrožene kategorije, koje ne mogu na drugi način da nađu posao, dobiju sada priliku da obavljanjem društveno korisnih delatnosti dobiju platu iz državnog budžeta i na taj način premoste ove godinu svetske ekonomske krize“, rekao je ministar ekonomije.

Dinkić je sa predstavnikom Ujedinjenih nacija i ambasadorom Španije u Srbiji potpisao dokument za podršku nacionalnim naporima za promovisanje zapošljavanja i upravljane migracijama.

Ovaj program vrednosti oko 6 miliona i sto hiljada dolara iz španskog Fonda za ostvarivanje milenijumskih ciljeva u naredne tri godine sprovodiće Vlada Srbije i agencije UN-a.
 

Back
Top