VLASI I RUMUNI SU ISTI NAROD

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

sremio

Početnik
Banovan
Poruka
31
VLASI I RUMUNI SU ISTI NAROD .......zar je tesko reci istinu u svakom slucaju arheoloski nalazi i Istambulski muzeji i Austrijski muzeji ce govoriti pa videce se prava istina, ko se boji ili je nece neka place dok se Vlasi + Rumuni iz istocne Serbije pocinju da se smeju onim extremistima koji nisu ni do pojasa gospodinu Seselju jer je on veliki covek jer je on i sam rekao da Vlasi ili Rumuni su prastari stanovnici tih teritorija (zao mi je njega), mislim da nesto istine nece skoditi nasem lepom sajtu KRSTARICI.............C SENATATE da NUOI NIS NUOI
 
Poslednja izmena od moderatora:
ZIKO brate jel citas ti ovo:think:

Ma прочитао сам. Трућа човек глупости ништа паметно да сазнаш.Измишља неку дргачију Историју јер је највероватније, док је био у школи,бежао са часова Историје. Он као онај Балтазар у цртаним филмовима: има решења за све а нема везе што су глупава. Незнам зашто модератор ,,трпи`` још једну тему поред већ постављене: ,,Власи нису Румуни``.
 
Mislim da bas ne zivite sa vremenom ili nemate hrabrosti da priznate istinu ali samo da znate nesto se desava mi smo cudan narod zato i imamo Gdina Draculu koji ce doci da vas malo z...i ali ipak vidite ovo
.............pa sada kazite nesto
 
zasto mislis da su vlasi rumuni ?
daj makar 3 jala argumenta .


procitaj knjigu od profesora vojislava stojanovica .
koliko sam cuo taj profesor je i sam vlah .

Tvrdnja da su Vlasi Rumuni je besmislena, jer ona bi bila ista kao kada bismo rekli da su Sloveni Srbi.

Pod Rumune shvatamo Dako-rumune, tako da su Vlasi u Rumuniji, Moldaviji i Ukrajini Rumuni, i najveći dio onih u Srbiji - s tim što se mnogi dio Timočana u nacionalnom smislu izjašnjava Vlasima, za što je Rumunija mnogo bila kivna na Srbiju, tvrdeći da veštački razdvaja njenu manjinu tu od one u Banatu, kao npr. kada bi Srbi u Bosanskoj krajini za razliku od istočne Bosne i Hercegovine bili Sloveni koji govore slovenskim jezikom, a na osnovu činjenice da se o manjinskim pravima govorilo samo krajem 1910.-ih i početkom 1920.-ih, i govorilo se samo o Banatu, kako se raspadala Austro-Ugarska, a Srbija je već imala jednu vlaho-rumunsku populaciju na istoku, dok Rumunija nije imala srpsku.

I to je to.
 
zasto mislis da su vlasi rumuni ?
daj makar 3 jala argumenta .
procitaj knjigu od profesora vojislava stojanovica .
koliko sam cuo taj profesor je i sam vlah .

Не треба да те иритирају коментари људи који ништа нису прочитали из ове области али су ,,чврсто убеђени`` у оно што тврде.
Ево помоћи ћу ти па ,,прилепљујем`` извод из става Проф. Војислава Стојановића а овај став био је и основа за тему: ,,Власи нису Румуни`` на овом истом форуму.

VLASI NISU RUMUNI Iako im je jezik veoma sličan, Vlasi su poseban etnos u odnosu na Rumune, tvrdi čuveni negotinski profesor istorije Vojislav Stojanović
Vlasi nisu Rumuni već poseban etnos i pored činjenice da im je jezik sličan. Ja pripadam tom narodu i upravo zbog toga sam se veoma temeljno bavio istraživanjem ove tematike - kaže Vojislav Stojanović, profesor istorije koji je u negotinskom domu kulture “Stevan Mokranjac” predstavio svoju knjigu “Etnogeneza nastanka Vlaha”.
Ovaj prosvetni radnik koga su upamtile mnoge generacije negotinskih srednjoškolaca bavio se “vlaškim pitanjem” trideset godina, a kao rezultat tog rada nastala je knjiga koja će, po svemu sudeći, izazvati dosta polemika u javnosti, kako ovog dela, tako i čitave Srbije.
- Vlasi su spoj Tračana, Kelta i Južnih Slovena, dok su Rumuni spoj Dačana Dako-Geta, Kelta i Južnih Slovena, te je sasvim jasno da Vlasi nisu Rumuni već poseban etnos. Moja knjiga je nastala kao rezultat želje da se dođe do odgovora na mnoga otvorena pitanja, pošto su dosad mnogi pisali svakakve laži o narodu kome pripadam - kaže profesor Stojanović, naglašavajući da korene ovog naroda treba tražiti u simbiozi srednjobalkanskih tračkih plemena.
Promocija knjige “Etnogeneza nastanka Vlaha”, koja je nastala kao izdavački poduhvat negotinske “Estetike”, izazvala je veliko interesovanje Negotinaca, budući da je autor, po mnogima veoma hrabro, izneo niz zanimljivih istorijskih detalja, koji bi mogli da budu od velikog značaja u razjašnjenju nekih istorijskih podataka.
To smatra i istoričar Đorđe Medić, koji je napisao recenziju Stojanovićeve knjige, koji kaže da je autor pokušao da ukaže na sličnosti običaja i verovanja Kelta i Tračana s današnjim običajima i verovanjima Vlaha. Osim toga, prema njegovom mišljenju, autor veoma hrabro, ali na potpuno nov način, govori o dva poznata istorijska događaja.
- Ako se ustanovi verodostojnost analiza i dokaza koje profesor Stojanović navodi u svojoj knjizi, predstavljajući drugačije viđenje bitke na Rovinama 1395. godine, ali i pohoda Aleksandra Makedonskog protiv Tribala 335. godine, “Etnogeneza nastanka Vlaha” će postati veoma poznato i cenjeno delo u istorijskoj nauci - kaže Medić, uz napomenu da je za pohvalu što je autor obuhvatio istoriju Vlaha u rasponu od dva milenijuma, ali da možda baš zbog toga nije ravnomerno obradio sve oblasti Balkanskog poluostrva u kojima Vlasi žive.
 
Kuliraj brate sve ce biti uredu i svi ce biti zadovoljni na kraju nemoj da gubis zivce znam da si upravu sto se istorije tice ali mirnim putem sve moze da se uradi a ne ekstremizmom skretanjem u neki tezak fasizam ,mada neverujem da si ti fasista niukom slucaju neverujem da si fasista vec si samo malo vise izgubio zivce,smiri se prvo i sve ce posle da bude O.K.
Na svetu ima puno naroda,nacionalnih manjina,etnickih grupa koje nemaju ostvarena svoja nacionalna prava da bi mogli da sacuvaju nacionalni identitet,nasa planeta je pravo cudo sta sve imamo i sve je to samo jedno veliko kulturno bogatsvo za ceo svet.
POZDRAV!

ти си његов адвокат?
 
Multumesc Hippy, nisam fasista normalno jer sam Vlah i Rumun u isto vreme ali sam i Valacque i Vlacs i Wallachei i Iflak i jos stotina naziva ili onoliko koliko jezika ima na ovom svetu ali mi je gorko jer zivimo u Evropi i kod nas nasi susedi jos nisu shvatili da nismo njihove kucne zivotinje niti na privremenom radu kod njih vec ako okrecemo tocak onda brzo nadjemo ko mora da brise sa ovih teritorija ali nisam zato.........zato kad dan dodje prvo ce meni da sednu administratori na sudsku klupu jer oni ne rade svoj posao vec izigravaju nekog suda.............imao bih dosta da ti kazem ali znam gde da te nadjem pa ispricacemo se..........NUOI NIS NUOI
 
Ja imam vise:
1.SRBIJA od susednih zemalja ima samo RUMUNIJU kao prijateljsku zemlju
2.RUMUNIJA od susednih zemalja ima samo SRBIJU kao prijateljsku zemlju
3.Pisu se lazne istorije pa sta nema problema budite Vlasi malo iritirajte ostale Vlahe ali dozvolite da oni Vlasi koji znaju pravu istoriju budu ono sto jesu a to je da budu Rumuni
4.Mrze se preko interneta Srbi i Vlasi ,sta ce da kazu ljudi u inostrasnstvu a isto i u Srbiji kada malo budu radoznali i naidju na forum krstarice i ove gluposti koje se ovde pisu kakvo ce misljenje da imaju o odnosima Vlaha i Srba najvise mislim na one ljude koje slabo poznaju Branicevo i Timocku krajinu znaci istocnu Srbiju
5.Gde u istocnoj Srbiji postoji prava mrznja u praksi,znaci pravi sukobi nigde samo na internetu.
Tacno je da je bilo vise incidenata kada su dosli do nekih sukoba manje vrednih za pominjanje npr. zbog protivljenja protiv gradnje Rumunskih crkvi u istocnoj Srbiji od strane SPC ili obelezavanja godisnjice bitke na Rovinju kada je Vlasima zabranjen ulaz u jednu Crkvu,ili one svrljotine po Boru mars iz Srbije i jos po nesto na ulazu Ariadnae Filum(vlaska kulturna organizacija nema veze sa politikom) ali je to uglavnom bilo od strane ekstremista samo par puta i kratko je trajalo to je od pre 4 godina stvari su odlicne kao i uvek izmedju Vlaha i Srba i tada su bile bez obzira na te dogadjaje.
Zar neko stvarno misli da ce Vlasi i Srbi da budu neko novo Kosovo ili nesto slicno to ni za vreme drugog svetskog rata nije bilo.Za vreme 2 svetskog rata to se nazivalo "Nacionalni Romantizam" a sada ovo budjenje nacionalne svesti kod Vlaha nazivaju "Nacionalna Renesansa"
6.Srbija i Rumunija ce uvek biti dobrosusedske zemlje sada je malo Rumunija iritirana sto Rumuni u centralnoj Srbiji nisu ostvarili svoja nacionalna prava ali i dalje cuva tradiciju dobrih odnosa sa Srbijom bez obzira na to.
7.Srbi i Vlasi se uopste nemrze to samo budale ekstremisti rade ko zna kog li su to porekla ili sta im je cilj.


ja bi komentarisao samo ovo zadnje,Srbi nikad nikog nisu mrzeli sve do ternutka kada je pocelo da se prica o odvajanju,tako da nemoj da mislis da ce tek tako republika da se napravi
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top