nepravedni profesori

vesna pet

Zainteresovan član
Poruka
191
Kako izaci na kraj sa nepravdenim profesorima u skoli?Kako objasniti deci da se trud ne nagradjuje uvek kao i znanje.Osnovna skola:dete je ama bas svaki cas aktivno na casu srpskog bilo da je knjizevnost u pitanju ili gramatika.Prof. kad god se vidi sa roditeljima hvali dete ali na kraju god. to dete ima zakljucenu 4.Da li je to normalno? Srednja skola:dete koje je bilo losiji djak odjednom se preobrazilo u dete koje non stop nesto uci i dobija vrlo dobre ocene.E sad nepravda je kod zakljucivanj ocena.Ono cele god. uci, trudi se i pored dve trojke zakljucena mu je dvojka.Zasto?A ono koje ima tri jedinice i nijednu pozitivnu bez problema dobije zakljucenu 2.Sta im reci na te nepravde,kako ih savetovati?Moze li neko da mene posavetuje?Razgovor sa prof. ne dolazi u obzir jer sada ne primaju roditelje.
 
Onda, ako si jednom zgresio,znaci nisi naucio pa dobio 1, nema sanse da se ikada popravis! Trebalo je da roditelji na vreme odu na razgovor. Pritom ne smeju da budu previse drcni da ne bi iritirli sirote profesore koji rade za mali novac (ulivaju u glave onima koji cesto i nisu narocito zainteresovani), ali ni suvise skruseni jer frustrirani siroti (ponavljanje epiteta je neophodno) profesor moze da oseti pripliv demonske zelje da se oseti mocnim, da ne kazem svemocnim.
A da bi se nesto lakse podnele nepravde ima i ono prastaro djacko tesenje: zamislis profesorku kako secka luk dok se muz dere na nju, profesora kako baca djubre i izvlaci onaj zalepljen smrdljivi papir sa dna kante, a o posetama WC-u i da ne govorim...
I sledece godine navalis k'o lud na ucenje, sve same petice, opstinska i druga takmicenja... i zivot ti postane lepsi... A u svemu je najvaznije - sad sam stvaro ozbiljna - sto vise znas kvalitetnije zivis, casna rec!
 
zoza:
Zaboravih, a jesi li pokusala da razgovaras sa profesorom, a sa razrednim stresinom, da malo utice na kolegu?
Ma ne vredi.Veruj mi da nikada nisam isla u skolu sa namerom da molim nastavnike da mojoj deci daju vece ocene.Odem na roditeljski i to je sve.A njih ucim da sami moraju da se izbore sa svojim problemima.Verovatno sam tu pogresila.Ne mogu da shvatim roditelje koji su maltene svaki dan u skoli i uvek imaju neko opravdanje za slabiju ocenu svog deteta.I ta ocena uvek bude prepravljena.Moracu i ja da od iduce godine promenim taktiku(salim se).Ne znaci meni veca ocena nista ako je dete svojim znanjem nije zasluzilo,ali me nepravde nerviraju a svesna sam da tu nista ne mogu da promenim.
 
Anonymous:
zoza:
Zaboravih, a jesi li pokusala da razgovaras sa profesorom, a sa razrednim stresinom, da malo utice na kolegu?
Ma ne vredi.Veruj mi da nikada nisam isla u skolu sa namerom da molim nastavnike da mojoj deci daju vece ocene.Odem na roditeljski i to je sve.A njih ucim da sami moraju da se izbore sa svojim problemima.Verovatno sam tu pogresila.Ne mogu da shvatim roditelje koji su maltene svaki dan u skoli i uvek imaju neko opravdanje za slabiju ocenu svog deteta.I ta ocena uvek bude prepravljena.Moracu i ja da od iduce godine promenim taktiku(salim se).Ne znaci meni veca ocena nista ako je dete svojim znanjem nije zasluzilo,ali me nepravde nerviraju a svesna sam da tu nista ne mogu da promenim.

U pravu si da ne treba da se moljaka da bi se dobilo nezasluzeno, nego je ponekad zaista potrebno pokazati profesorima da se interesujemo za decu, da im se otelotvorimo kao zivi ljudi, da znaju da iza deteta neko stoji. Time im pokazujemo i da cenimo njihov rad i misljenje o nasem detetu. A ako pogrese, jer ljudski je i to da se dogodi, lakse ce tu gresku ispraviti, nego ovako - dete pati i cuti, profesor i ne pomisli da je napravio krivdu. I nikom nista. Dakle, od sledece godine - bez sale. Ja to nazivam saradnjom.
 
Nazalost jesmo i siroti i isfrustrirani, ali to, cini mi se, nema veze sa ovim slucajem. Na raspolaganju nam je samo pet ocena, a cifre od 1-5 nikako ne mogu da pokazu sve nijanse u razlicitom znanju i radu dece. Svako dete mora biti ocenjeno bar cetitri puta u toku polugodista, a zakljucna ocena bi trebala biti prosek svih tih ocena iz oba polugodista. Ako ovo nije ispostovano, onda mozete reci da je vase dete osteceno. Ako vas samo nervira sto vase dete ima na primer ocene 3,2 3,2,2, a neko drugo koje je ocigledno losije ima 1,2,1,2,2 i na kraju oboje imaju zakljuceno 2, to nervira i nas, ali takva su pravila. Nekada se zakljuci dvojka i detetu koje ima ocene 1,1,1, ali to se izglasa na odeljenskom vecu na predlog razrednog staresine, psihologa ili pedagoga, ako dete ima nekih teskih problema u zivotu, pa PEPSI sluzba smatra da mu treba pomoci.
Sto se odlazaka u skolu tice, idite osim roditeljskih sastanaka jos jednom u toku svakog polugodista na primanje roditelja. Ne treba da budete ni nabusiti ni skruseni, vec sasvim prirodno da razgovarate o svom detetu. Nije nama, u stvari toliko bitno da vi dodjete da vidite ocene, vec kroz razgovor sa vama razredni staresina dodatno upoznaje dete - jesmo mi ucili i psihologiju i pedagogiju, ali nismo vidoviti, i potrebna nam je saradnja sa vama da bismo provalili sta se u njihovim glavicama zbiva. Neka deca se sama bore za svoje ocene, i cesto traze i vise nego sto zasluzuju, a neka deca cute i cekaju da profesor eto mozda primeti i njih. Naravno da bi profesor to trebao da prepozna, da podstakne takvo dete ... ali ... nismo mi mali nepogresivi bogovi koji sve to vidimo i iz cistog hira necemo da pomognemo, vec vrlo nesavrseni i pogresivi ljudi koji u toku 45 minuta treba da: deci objasne lekciju koja je suvise teska za njihov uzrast, povezu to znanje sa znanjem koje su deca trebala da usvoje prethodnog casa (a nisu jer je i to bilo neprimereno za njihove godine), odrade administraciju, improvizuju nastavna sredstva kojih nema, razmisljaju cime da uposle hiperaktivnu decu, kako da smire i motivisu nemotivisanu decu, koga da ocene, koga su vec ocenili, ko nema svesku, ko nema knjigu, zasto mali Pera ne pise, da li malu Maju boli stomak ili samo hoce da ide kuci, i da li ce otici kuci ili ko zna gde, da li je redar obrisao tablu,i ko je uopste redar, zasto mali Zika vec treci put nije uradio domaci, da li njegovi roditelji znaju da je on naglo popustio, i sta se to sa njim desava.... U celoj toj frci jedno prosecno i mirno dete lako ostane neprimeceno. Ne mislim bukvalno da ne primetimo da postoji, vec ne razmisljamo toliko o njegovim ocekivanjima, uspesima i neuspesima.
Ocene u nasim skolama su prilicno subjektivne, znaci deca odgovaraju a profesor procenjuje za koju je to ocenu. Ucili smo mi na pedagogiji puno o faktorima koji uticu na subjektivnost ocene i kako ih kontrolisati, ali subjektivna ocena ostaje subjektivna. Objektivna ocena se dobija samo na testovima koji lice na prijemne za srednju skolu. Znaci svi rade iste zadatke u istim uslovima i boduju se po istom kriterijumu. Kontrolni iz matematike recimo ima sve uslove da bude objektivno ocenjen. Svako usmeno odgovaranje vodi do subjektivne ocene. Znaci ocena ne zavisi samo od pokazanog znanja, vec izmedju ostalog i od utiska koji ucenik ostavi, pa na primer dok ucenik odgovara profesorov tok misli moze biti: "Znam da je stidljiv i ima tremu, verovatno zna vise nego sto pokazuje." pa dete dobije vecu ocenu, ili "Eto prosli put nije pazio na casu, pa sada taj podatak ne zna." i onda dete dobije manju ocenu zbog nekog nebitnog podatka cisto da bi bilo kaznjeno sto je ometalo cas. Ne kazem ja vama to tako treba i da je uvek u redu, ali cesto se bas to dogadja.
E, tu igraju ulogu vasi razgovori sa razrednim staresinom. Ne na kraju godine, vec par puta u toku godine. Kada vi kazete da vase dete moze i zeli bolje i vise, ali recimo povuceno je, nije borac, ne gura se (ja lupam ove osobine, ne poznajem vase dete), ali krivo mu je kada dobija dvojke, vi ste skrenuli paznju onom haoticnom profesoru negde s pocetka price na vase dete, pa ste celoj onoj frci od misli koje se desavaju u toku casa dodali i "a ovaj mali bi mozda mogao i bolje nego sto mi se cini, bas cu obratiti paznju na njega da vidim." a dok odgovara profesorov tok misli bi mogao biti ne onaj rutinski: "Aha, sad je na redu mali Pera. On je standardni dvojkas, garant je opet tu negde." , nego: "On se znaci ne zadovoljava dvojkom, samo to ne govori. Pa hajde da vidim moze li se od njega izvuci vise."
A uticite i na klinca da bude malo prodorniji, da trazi sta mu pripada. Mi se uglavnom, ne zato sto svesno to hocemo - ali tako ispadne, trudimo da one koji su izmedju 1 i 2 nekako motivisemo i poguramo do dvojke, i one koji su izmedju 4 i 5 podstaknemo da se bore i trude za 5, a deca koja su izmedju cesto nepravedno budu zanemarena, nekako se izgube u proseku, ali verujte mi, velika vecina profesora ne radi to iz zlobe ili sto ih mrzi da razmisljaju, vec je stvarno tesko svesti toliko razlicite dece na cifre 1 -5.
 
Zivot je surov,a i ljudi.Pre 7 godina sam upoznao coveka profesora u srednjoj skoli koji mi je pricao o tome kako on u srednjoj skoli od samog pocetka snimi u svakom razredu po 4-5 ucenika (srednja medicinska skola) koji od samog pocetka imaju 1.I to se svakako ne da popraviti bez tadasnjih 1000 maraka.A predavao je u 6-7 odeljenja.I birao platezno sposobnu decu i roditelje.Na zalost,godinama vec tera po svome i uspeva.Ko da se zali kad u krajnjem slucaju,veli ja i direktor podelimo lovu.I sta da radite? :oops:
 
Jao,znam kako vam je a i vasem detetu.Ja sam zaista imala veliku nesrecu sa profesorima,ne znam zasto ali uvek se nasao neko da me maltretira.Verovali ili ne,promenila sam 2 gimnazije i dva smera.A uvek mi je falilo dve ocene da budem odlicna!
Prvo sam isla na prirodni,pa sam se zbog fizike prebacila na drustveni jer su je mnogo forsirali a vise su mi isli jezici.Na drustvenom mi se pogodila opet ista profesorka koja se okomila na mene jer sam promenila smer,pa sam skoro stigla na takmicenje iz fizike,a imala jedva dvojku.Da li verujete da sam resavala zadatke u drugoj godina srednje skole,za prvu godinu saobracajnog fakulteta! na pismenima sam imala 5 a na usmenim 1-2 jer bi me izvela na tablu i terala posle 3 pitanja da joj izvodim fizicke jedinice i radim zadatke...Onda sam otisla u drugu gimnaziju jer se cela moja familija okomila na profesorku i direktorku,pa sam tako sa jedne muke presla na drugu.Stala sam profesoru logike na zulj jer u prethodnoj gimnaziji za 2 meseca trece godine,posto sam se kasnije prebacila,nismo ucili isto kao sto je on predavao i tako me je maltretirao celu trecu i cetvrtu godinu u kojoj mi je predavao filozofiju,pa me i oborio na popravni jer nisam isla na casove,a na razrednom me je takodje oborio.Ako znam filozofiju za 10 a ne za 5 i ne prestajem da je ucim,kako moze profesor da mi kaze odlicno mirjana,dobili ste 1+.To je izivljavanje.Zaboravila sam da kazem i to da sam u drugoj godini na polugodistu imala 1 iz srpskog jer sam rekla da sam odutna a bila sam na casu,i onda sam dobila ukor razrednog,ukor direktora,opomenu pred iskljucenje i 1 iz srpskog za polugodiste.A zasto????Jer sam bila postena i rekla razrednoj da sam rekla da nisam bila tu da me ne bi pitala nesto sto nisam naucila,a bilo nas je oko 10 novih pa nije znala ko je ko...Znate li sta sam na kraju godine imala iz srpskog???????? 5+ !!!!!!!!!! i bila sam druga na gradskom takmicenju! Sto se tice cetvrte godine i popravnog,profesor mi je dao 4 na kraju i rekao da mu je zao sto je bio takav prema meni.a znate li sta se samnom desilo????? Nisam uspela da se upisem na fakultet koji sam htela jer je bilo kasno....Otisla sam iz Beograda u drugi grad da studiram to isto,ali je doslo do rata,nisam mogla da se prebacim u beograd i eto....Prolazile su godine,sad imam 28 i dete i nikad se necu usuditi ponovo da sednem za knjigu.Imala sam jedino srece sto imam divnog tatu koji mi je omogucio da otvorim privatno radnju i da se bavim onim sto volim,inace bih radila negde za 10000 din i proklinjala tog profesora svaki dan sto mi je upropastio zivot.Mozda sam i ja negde pogresila,mada i sad posle toliko godina mislim da nisam, ali to nije bio nacin da me prevaspitaju.SMATRAM DA BI SVI PROFESORI TREBALO DA PRODJU PSIHOFIZICKI TEST JEDNOM GODISNJE I DA IM SE PROVERI MENTALNO ZDRAVLJE.NI NJIMA NIJE LAKO DA RADE SA DECOM,ALI ZA TO SU SE ODLUCILI!PA NE MOGU ONI DECI DA SE SVETE I DA IH VASPITAVAJU AKO TO NISU RADILI RODITELJI.
Ne znam koliko sam Vam pomogla,ali eto da znate sta se sve desava i sta je moguce....
S postovanjem
Mirjana
 
Verujem ti Mirjana da si imala takve probleme sa profesorima. I meni se sad isto to deshava...Profesorka hemije, obozava decake, i naravno njima UVEK moze da postavi najlaksha pitanja i da im i ako nemaju pojma da dvojku (chak i trojku), dok meni nikako ne moze da da vishe od dvojke(jednom se desilo da mi da 3 iako sam znala za 5 - o tome moze celo odeljenje da posvedoci). A josh jedan dokaz da ja ne lazem je taj shto na kontrolnoj vezbi uvek dobijem 4 ili 5 (nikad manje).
Evo ove godine sam imala nesrecu da sam bila bolesna 2 nedelje i nisam mogla da dodjem na kontrolni - pitala me je usmeno i dobila sam 3 iako sam znala sve shto me je pitala. Kad sam je zamolila da mi obrazlozi zato mi je dal a iako sam sve znala- ona mi je rekla da sam kasno odgovarala i da sam to trebala da se ranije javim..!! i uz to je dodala - neshto mi chesto izostajesh sa chasova (chisto izivljavanje zar ne?!). Kada sam joj ja rekla da ne mogu da kontrolishem bolest - ona me je jednostavno ignorisala. Posle nekoliko chasova izvodi ona opet mene na tablu i daje mi dvojku - ponovo nepravda :( . I povrh svega zakljucila mi je 2 uz "obrazlozenje" da joj je vaznija prva ocena od druge (a htela bi da napomenem da svima koji su imali na pr 3 i 2, ili 4 i 3 - svim je zakljuchila vecu ocenu.)Recite mi sad molim vas da li je to u redu. Da se izivljava zato shto ne voli devojke. BAsh sam pre neki dan razgovarala sa drugom iz susednog odeljenja(ista im prof. predaje) i saznala sam da jedan dechko koji je odgovarao nije znao da napishe kuhinjsku so !!! :shock: ... i dala mu je dvojku!!, posle toga izvodi jednu devojku na tabli i pita je 100x teze stvari i ona je pola znala pola ne i zakljucila joj 1...de je tu pravda pitam ja vas!!!
 
Anonymous:
Verujem ti Mirjana da si imala takve probleme sa profesorima. I meni se sad isto to deshava...Profesorka hemije, obozava decake, i naravno njima UVEK moze da postavi najlaksha pitanja i da im i ako nemaju pojma da dvojku (chak i trojku), dok meni nikako ne moze da da vishe od dvojke(jednom se desilo da mi da 3 iako sam znala za 5 - o tome moze celo odeljenje da posvedoci). A josh jedan dokaz da ja ne lazem je taj shto na kontrolnoj vezbi uvek dobijem 4 ili 5 (nikad manje).
Evo ove godine sam imala nesrecu da sam bila bolesna 2 nedelje i nisam mogla da dodjem na kontrolni - pitala me je usmeno i dobila sam 3 iako sam znala sve shto me je pitala. Kad sam je zamolila da mi obrazlozi zato mi je dal a iako sam sve znala- ona mi je rekla da sam kasno odgovarala i da sam to trebala da se ranije javim..!! i uz to je dodala - neshto mi chesto izostajesh sa chasova (chisto izivljavanje zar ne?!). Kada sam joj ja rekla da ne mogu da kontrolishem bolest - ona me je jednostavno ignorisala. Posle nekoliko chasova izvodi ona opet mene na tablu i daje mi dvojku - ponovo nepravda :( . I povrh svega zakljucila mi je 2 uz "obrazlozenje" da joj je vaznija prva ocena od druge (a htela bi da napomenem da svima koji su imali na pr 3 i 2, ili 4 i 3 - svim je zakljuchila vecu ocenu.)Recite mi sad molim vas da li je to u redu. Da se izivljava zato shto ne voli devojke. BAsh sam pre neki dan razgovarala sa drugom iz susednog odeljenja(ista im prof. predaje) i saznala sam da jedan dechko koji je odgovarao nije znao da napishe kuhinjsku so !!! :shock: ... i dala mu je dvojku!!, posle toga izvodi jednu devojku na tabli i pita je 100x teze stvari i ona je pola znala pola ne i zakljucila joj 1...de je tu pravda pitam ja vas!!!



Mogu ovde svi da misle sta hoce,ali ja sam ubedjena da jednom treba krenuti u ozbiljniji rat sa profesorima,osim slanja roditelja i beskonacnih izvinjenja bez razloga...
Prvo i mislim sasvim dovoljno,jedna dobra naslovna strana u novinama kako se profesori izivljavaju po skolama...a u svakoj ima bar jedan ako ne i sto slucajeva koji bi jedva cekali da prijave nekog!!!
Malo se raspitajte,snadjite i udrite...Nemate sta da izgubite!
P.S.Svratite malo na temu "JOS JEDAN PROBLEM SA NEPRAVDOM U SKOLI" pa procitajte,ako imate vremena sta se zeni desilo i sta su PROFESORKE i sl. odgovarali na njen problem!
 
Anonymous:
Verujem ti Mirjana da si imala takve probleme sa profesorima. I meni se sad isto to deshava...Profesorka hemije, obozava decake, i naravno njima UVEK moze da postavi najlaksha pitanja i da im i ako nemaju pojma da dvojku (chak i trojku), dok meni nikako ne moze da da vishe od dvojke(jednom se desilo da mi da 3 iako sam znala za 5 - o tome moze celo odeljenje da posvedoci). A josh jedan dokaz da ja ne lazem je taj shto na kontrolnoj vezbi uvek dobijem 4 ili 5 (nikad manje).
Evo ove godine sam imala nesrecu da sam bila bolesna 2 nedelje i nisam mogla da dodjem na kontrolni - pitala me je usmeno i dobila sam 3 iako sam znala sve shto me je pitala. Kad sam je zamolila da mi obrazlozi zato mi je dal a iako sam sve znala- ona mi je rekla da sam kasno odgovarala i da sam to trebala da se ranije javim..!! i uz to je dodala - neshto mi chesto izostajesh sa chasova (chisto izivljavanje zar ne?!). Kada sam joj ja rekla da ne mogu da kontrolishem bolest - ona me je jednostavno ignorisala. Posle nekoliko chasova izvodi ona opet mene na tablu i daje mi dvojku - ponovo nepravda :( . I povrh svega zakljucila mi je 2 uz "obrazlozenje" da joj je vaznija prva ocena od druge (a htela bi da napomenem da svima koji su imali na pr 3 i 2, ili 4 i 3 - svim je zakljuchila vecu ocenu.)Recite mi sad molim vas da li je to u redu. Da se izivljava zato shto ne voli devojke. BAsh sam pre neki dan razgovarala sa drugom iz susednog odeljenja(ista im prof. predaje) i saznala sam da jedan dechko koji je odgovarao nije znao da napishe kuhinjsku so !!! :shock: ... i dala mu je dvojku!!, posle toga izvodi jednu devojku na tabli i pita je 100x teze stvari i ona je pola znala pola ne i zakljucila joj 1...de je tu pravda pitam ja vas!!!
Ne mogu da znam da li profesori u razredu moje cerke vole vise decake ili ne,ali cinjenice ukazuju da su se pojedini nastavnici pokazali vrlo nepravedni(cast izuzecima)prema mojem detetu.I ona je zbog bolesti izostala iz skole ukupno oko 20 dana.Kada je krenula u skolu bila je angazovana od nastavnika fizickog da za skolu igra kosarku.To je podrazumevalo da dete jednom nedeljno ima utakmicu i da taj dan bude oslobodjena casova.Za skolu su osvojili pehar i novac za nove table,stolice itd.a zauzvrat su dobili smanjene ocene zato sto su otsustvovali sa casova.Mojoj cerki je jedan profesor rekao da je iz njegovog predmeta najbolja ne samo u razredu vec i u celoj skoli,ali mnogo je izostala i mora da joj smanji ocenu.Novoj nastavnici koja predaje strani jezik moja cerka nije simpaticna jer se stalno buni zbog smanjene ocene(kod stare nastavnice uvek je imala 5)i pred svima joj je rekla da ce svima pokloniti ocenu a da njoj bas nece jer ona ima pravo na to.Mogla bih ti navesti jos hiljadu primera nepravednosti.I sta ja sad tu kao roditelj mogu?Da idem i da se svadjam ili moljakam?Ne pada mi napamet.A zamisli moje dete je vise nego zadovoljno.Rekla mi je da je vise nego zadovoljna jer nema ni jednu poklonjenu ocenu a da mnogo vise zna nego sto je ocenjena.Kaze da ocene nisu merilo necijeg znanja,kulture i vaspitanja.Veruj mi da sam se iznenadila njenim takvim misljenjem.Uvek sam ih ucila da se sami bore i zbore za ono sto hoce i za sta smatraju da su u pravu.Mozda to nekom zvuci cudno ali ne mogu ja ceo zivot ici za njom i boriti se umesto nje.
 
vesna pet:
Anonymous:
Verujem ti Mirjana da si imala takve probleme sa profesorima. I meni se sad isto to deshava...Profesorka hemije, obozava decake, i naravno njima UVEK moze da postavi najlaksha pitanja i da im i ako nemaju pojma da dvojku (chak i trojku), dok meni nikako ne moze da da vishe od dvojke(jednom se desilo da mi da 3 iako sam znala za 5 - o tome moze celo odeljenje da posvedoci). A josh jedan dokaz da ja ne lazem je taj shto na kontrolnoj vezbi uvek dobijem 4 ili 5 (nikad manje).
Evo ove godine sam imala nesrecu da sam bila bolesna 2 nedelje i nisam mogla da dodjem na kontrolni - pitala me je usmeno i dobila sam 3 iako sam znala sve shto me je pitala. Kad sam je zamolila da mi obrazlozi zato mi je dal a iako sam sve znala- ona mi je rekla da sam kasno odgovarala i da sam to trebala da se ranije javim..!! i uz to je dodala - neshto mi chesto izostajesh sa chasova (chisto izivljavanje zar ne?!). Kada sam joj ja rekla da ne mogu da kontrolishem bolest - ona me je jednostavno ignorisala. Posle nekoliko chasova izvodi ona opet mene na tablu i daje mi dvojku - ponovo nepravda :( . I povrh svega zakljucila mi je 2 uz "obrazlozenje" da joj je vaznija prva ocena od druge (a htela bi da napomenem da svima koji su imali na pr 3 i 2, ili 4 i 3 - svim je zakljuchila vecu ocenu.)Recite mi sad molim vas da li je to u redu. Da se izivljava zato shto ne voli devojke. BAsh sam pre neki dan razgovarala sa drugom iz susednog odeljenja(ista im prof. predaje) i saznala sam da jedan dechko koji je odgovarao nije znao da napishe kuhinjsku so !!! :shock: ... i dala mu je dvojku!!, posle toga izvodi jednu devojku na tabli i pita je 100x teze stvari i ona je pola znala pola ne i zakljucila joj 1...de je tu pravda pitam ja vas!!!
Ne mogu da znam da li profesori u razredu moje cerke vole vise decake ili ne,ali cinjenice ukazuju da su se pojedini nastavnici pokazali vrlo nepravedni(cast izuzecima)prema mojem detetu.I ona je zbog bolesti izostala iz skole ukupno oko 20 dana.Kada je krenula u skolu bila je angazovana od nastavnika fizickog da za skolu igra kosarku.To je podrazumevalo da dete jednom nedeljno ima utakmicu i da taj dan bude oslobodjena casova.Za skolu su osvojili pehar i novac za nove table,stolice itd.a zauzvrat su dobili smanjene ocene zato sto su otsustvovali sa casova.Mojoj cerki je jedan profesor rekao da je iz njegovog predmeta najbolja ne samo u razredu vec i u celoj skoli,ali mnogo je izostala i mora da joj smanji ocenu.Novoj nastavnici koja predaje strani jezik moja cerka nije simpaticna jer se stalno buni zbog smanjene ocene(kod stare nastavnice uvek je imala 5)i pred svima joj je rekla da ce svima pokloniti ocenu a da njoj bas nece jer ona ima pravo na to.Mogla bih ti navesti jos hiljadu primera nepravednosti.I sta ja sad tu kao roditelj mogu?Da idem i da se svadjam ili moljakam?Ne pada mi napamet.A zamisli moje dete je vise nego zadovoljno.Rekla mi je da je vise nego zadovoljna jer nema ni jednu poklonjenu ocenu a da mnogo vise zna nego sto je ocenjena.Kaze da ocene nisu merilo necijeg znanja,kulture i vaspitanja.Veruj mi da sam se iznenadila njenim takvim misljenjem.Uvek sam ih ucila da se sami bore i zbore za ono sto hoce i za sta smatraju da su u pravu.Mozda to nekom zvuci cudno ali ne mogu ja ceo zivot ici za njom i boriti se umesto nje.



Apsolutno ste u pravu sto se tice borbe...ali mislim da ponekad nije dobro ostati zadovoljan nedovoljnim....razumete? Tacno je da ocene nisu merilo znanja....Npr. skoro mi se desilo da sam sa suprugom bila u nekom drustvu i tema je bila geografija.Pomislila sam da cemo celo vece sedeti i blejati.Medjutim,ispostavilo se da sam skoro sve te stvari znala i ucestvovala u prici bez problema a imala sam 3 iz geografije i kad je to bilo....
Jedino je problem sto se sve te ocene posle gledaju pri daljem skolovanju! Ili bi trebalo ukinuti prijemne i gledati samo ocene,ili bi trebalo ukinuti ocene a bodovati samo prijemne...Ali....
 
Mirjanadz:
vesna pet:
Anonymous:
Verujem ti Mirjana da si imala takve probleme sa profesorima. I meni se sad isto to deshava...Profesorka hemije, obozava decake, i naravno njima UVEK moze da postavi najlaksha pitanja i da im i ako nemaju pojma da dvojku (chak i trojku), dok meni nikako ne moze da da vishe od dvojke(jednom se desilo da mi da 3 iako sam znala za 5 - o tome moze celo odeljenje da posvedoci). A josh jedan dokaz da ja ne lazem je taj shto na kontrolnoj vezbi uvek dobijem 4 ili 5 (nikad manje).
Evo ove godine sam imala nesrecu da sam bila bolesna 2 nedelje i nisam mogla da dodjem na kontrolni - pitala me je usmeno i dobila sam 3 iako sam znala sve shto me je pitala. Kad sam je zamolila da mi obrazlozi zato mi je dal a iako sam sve znala- ona mi je rekla da sam kasno odgovarala i da sam to trebala da se ranije javim..!! i uz to je dodala - neshto mi chesto izostajesh sa chasova (chisto izivljavanje zar ne?!). Kada sam joj ja rekla da ne mogu da kontrolishem bolest - ona me je jednostavno ignorisala. Posle nekoliko chasova izvodi ona opet mene na tablu i daje mi dvojku - ponovo nepravda :( . I povrh svega zakljucila mi je 2 uz "obrazlozenje" da joj je vaznija prva ocena od druge (a htela bi da napomenem da svima koji su imali na pr 3 i 2, ili 4 i 3 - svim je zakljuchila vecu ocenu.)Recite mi sad molim vas da li je to u redu. Da se izivljava zato shto ne voli devojke. BAsh sam pre neki dan razgovarala sa drugom iz susednog odeljenja(ista im prof. predaje) i saznala sam da jedan dechko koji je odgovarao nije znao da napishe kuhinjsku so !!! :shock: ... i dala mu je dvojku!!, posle toga izvodi jednu devojku na tabli i pita je 100x teze stvari i ona je pola znala pola ne i zakljucila joj 1...de je tu pravda pitam ja vas!!!
Ne mogu da znam da li profesori u razredu moje cerke vole vise decake ili ne,ali cinjenice ukazuju da su se pojedini nastavnici pokazali vrlo nepravedni(cast izuzecima)prema mojem detetu.I ona je zbog bolesti izostala iz skole ukupno oko 20 dana.Kada je krenula u skolu bila je angazovana od nastavnika fizickog da za skolu igra kosarku.To je podrazumevalo da dete jednom nedeljno ima utakmicu i da taj dan bude oslobodjena casova.Za skolu su osvojili pehar i novac za nove table,stolice itd.a zauzvrat su dobili smanjene ocene zato sto su otsustvovali sa casova.Mojoj cerki je jedan profesor rekao da je iz njegovog predmeta najbolja ne samo u razredu vec i u celoj skoli,ali mnogo je izostala i mora da joj smanji ocenu.Novoj nastavnici koja predaje strani jezik moja cerka nije simpaticna jer se stalno buni zbog smanjene ocene(kod stare nastavnice uvek je imala 5)i pred svima joj je rekla da ce svima pokloniti ocenu a da njoj bas nece jer ona ima pravo na to.Mogla bih ti navesti jos hiljadu primera nepravednosti.I sta ja sad tu kao roditelj mogu?Da idem i da se svadjam ili moljakam?Ne pada mi napamet.A zamisli moje dete je vise nego zadovoljno.Rekla mi je da je vise nego zadovoljna jer nema ni jednu poklonjenu ocenu a da mnogo vise zna nego sto je ocenjena.Kaze da ocene nisu merilo necijeg znanja,kulture i vaspitanja.Veruj mi da sam se iznenadila njenim takvim misljenjem.Uvek sam ih ucila da se sami bore i zbore za ono sto hoce i za sta smatraju da su u pravu.Mozda to nekom zvuci cudno ali ne mogu ja ceo zivot ici za njom i boriti se umesto nje.



Apsolutno ste u pravu sto se tice borbe...ali mislim da ponekad nije dobro ostati zadovoljan nedovoljnim....razumete? Tacno je da ocene nisu merilo znanja....Npr. skoro mi se desilo da sam sa suprugom bila u nekom drustvu i tema je bila geografija.Pomislila sam da cemo celo vece sedeti i blejati.Medjutim,ispostavilo se da sam skoro sve te stvari znala i ucestvovala u prici bez problema a imala sam 3 iz geografije i kad je to bilo....
Jedino je problem sto se sve te ocene posle gledaju pri daljem skolovanju! Ili bi trebalo ukinuti prijemne i gledati samo ocene,ili bi trebalo ukinuti ocene a bodovati samo prijemne...Ali....
Slazem se sa vama ali ne vidim sta bi tu mogla da uradim ili promenim.Ali sam sigurna da cu sledece godine cesce ici na razgovor sa profesorima.
 
Najlakse je kritikovati profesore i njih smatrati nepravednim i neprofesionalnim, a koliko vas je pokusalo da sebe zamisli u poziciji nekoga ko odlucuje o ocenama i znanju drugih? Ja kroz celo svoje skolovanje nikada nisam imala nijedan jedini problem sa profesorima, i uvek sam radila vredno i bila medju najboljima. Iz svog iskustva znam da se trud i rad uvek isplate, a oni koji kazu suprotno nisu gradivo spremili onoliko koliko tvrde da jesu. Danas sam profesor i imam na hiljade studenata, i vrlo dobro znam koliko je ovo zanimanje nezahvalno (pored toga sto je slabo placeno)jer je uvek profesor taj koji je kriv, nefer, vise voli decake ili vise voli devojcice, nekom je dao sesticu ko nije znao, a nekog je oborio ko je znao itd. Ljudi, nismo mi bezgresni, kada treba da ispitate hiljadu studenata, njihovo celokupno znanje se procenjuje u tih petnaesta minuta, i ono sto se ocenjuje jeste ono sto su oni pokazali za to kratko vreme. Ali ponavljam: znanje uvek izadje na videlo i nema tu mnogo nepravdi. Pokusajte malo da sagledate stvari iz nase pozicije. I nemojte za sve da krivite profesore.
 
Estella:
Najlakse je kritikovati profesore i njih smatrati nepravednim i neprofesionalnim, a koliko vas je pokusalo da sebe zamisli u poziciji nekoga ko odlucuje o ocenama i znanju drugih? Ja kroz celo svoje skolovanje nikada nisam imala nijedan jedini problem sa profesorima, i uvek sam radila vredno i bila medju najboljima. Iz svog iskustva znam da se trud i rad uvek isplate, a oni koji kazu suprotno nisu gradivo spremili onoliko koliko tvrde da jesu. Danas sam profesor i imam na hiljade studenata, i vrlo dobro znam koliko je ovo zanimanje nezahvalno (pored toga sto je slabo placeno)jer je uvek profesor taj koji je kriv, nefer, vise voli decake ili vise voli devojcice, nekom je dao sesticu ko nije znao, a nekog je oborio ko je znao itd. Ljudi, nismo mi bezgresni, kada treba da ispitate hiljadu studenata, njihovo celokupno znanje se procenjuje u tih petnaesta minuta, i ono sto se ocenjuje jeste ono sto su oni pokazali za to kratko vreme. Ali ponavljam: znanje uvek izadje na videlo i nema tu mnogo nepravdi. Pokusajte malo da sagledate stvari iz nase pozicije. I nemojte za sve da krivite profesore.
Ne kritikujemo mi samo njihovo ocenjivanje vec njihovo ophodjenje prema deci.Govorimo o deci koja su u osnovnoj skoli a ne o studentima.Nemojte mi reci da ce neki student da precuti ako ga profesor nazove stokom,kretenom i drugim socnim imenima?I nije tacno da se trud i rad uvek isplate.Pogotovo ne u osnovnoj i srednjoj skoli a ni u zivotu uopste.Procitajte temu od pocetka pa se onda javite da komentarisete.
 
vesna pet:
Estella:
Najlakse je kritikovati profesore i njih smatrati nepravednim i neprofesionalnim, a koliko vas je pokusalo da sebe zamisli u poziciji nekoga ko odlucuje o ocenama i znanju drugih? Ja kroz celo svoje skolovanje nikada nisam imala nijedan jedini problem sa profesorima, i uvek sam radila vredno i bila medju najboljima. Iz svog iskustva znam da se trud i rad uvek isplate, a oni koji kazu suprotno nisu gradivo spremili onoliko koliko tvrde da jesu. Danas sam profesor i imam na hiljade studenata, i vrlo dobro znam koliko je ovo zanimanje nezahvalno (pored toga sto je slabo placeno)jer je uvek profesor taj koji je kriv, nefer, vise voli decake ili vise voli devojcice, nekom je dao sesticu ko nije znao, a nekog je oborio ko je znao itd. Ljudi, nismo mi bezgresni, kada treba da ispitate hiljadu studenata, njihovo celokupno znanje se procenjuje u tih petnaesta minuta, i ono sto se ocenjuje jeste ono sto su oni pokazali za to kratko vreme. Ali ponavljam: znanje uvek izadje na videlo i nema tu mnogo nepravdi. Pokusajte malo da sagledate stvari iz nase pozicije. I nemojte za sve da krivite profesore.
Ne kritikujemo mi samo njihovo ocenjivanje vec njihovo ophodjenje prema deci.Govorimo o deci koja su u osnovnoj skoli a ne o studentima.Nemojte mi reci da ce neki student da precuti ako ga profesor nazove stokom,kretenom i drugim socnim imenima?I nije tacno da se trud i rad uvek isplate.Pogotovo ne u osnovnoj i srednjoj skoli a ni u zivotu uopste.Procitajte temu od pocetka pa se onda javite da komentarisete.

Procitala sam temu od pocetka. Uvek ima izolovanih slucajeva ili profesora koji ne zasluzuju da nose to zvanje, ali takav slucaj je i sa svim ostalim zanimanjima, npr. lekarima, policajcima itd. Nervira me sto se stvari generalizuju i sto se jedna vazna i divna profesija omalovazava. Jednostvano imam potrebu da branim profesore jer iz licnog iskustva znam kako je raditi ne samo sa studentima nego i sa decom predskolskog i skolskog uzrasta, i isto tako znam koliko cesto se desava da deca ispricaju neku svoju verziju koja je njihova subjektivna istina, a u stvari je daleko od istine. Bila sam i u situaciji da slusam od neke dece o navodnim nepravdama - kako je nastavnica ovakva ili onakva, nakon cega sam i isla u skolu da razgovaram sa tom nastavnicom i ispostavilo se da stvari i nisu onakve kakvim su se cinile. Ja ne kazem da deca lazu, nego prosto da oni imaju neko svoje subjektivno vidjene stvari, a da zapravo oni sami i ne znaju sta znaci biti fer, pravedan itd. Ponavljam da sigurno ima i situacija za osudu, ali dobronamerno savetujem roditeljima da razgovaraju sa "problematicnim" nastavnicima i pokusaju na ljubazan nacin da rese nesporazume. Toliko od mene. Necu se vise mesati i necu ulaziti u rasprave ni sa kim.
 

Back
Top