Klecanje u pravoslavnoj crkvi?

whiteflower

Zainteresovan član
Poruka
168
:dontunderstand: Volela bih kada bi mi neko objasnio od kada se u pravoslavnoj religiji kleci i klanja tokom sluzbe? Pre nekoliko dana sam bila u crkvi i tokom vecernje sluzbe, svi oko mene su poceli da slede svestenika i da klece, ustaju, klece, i tako jedno pola sata :dontunderstand: Imala sam utisak da sam u nekoj dzamiji, i da su svi oko mene muslimani, a ne pravoslavni hriscani. Naravno, nemam nista protiv ni jedne religije, ali mi je jako cudno ova praksa u pravoslavlju? Od kad? Zasto? Da li je to u duhu hriscanstva, ili opet neka nova moda kod nas? :dontunderstand:
 
:dontunderstand: Volela bih kada bi mi neko objasnio od kada se u pravoslavnoj religiji kleci i klanja tokom sluzbe? Pre nekoliko dana sam bila u crkvi i tokom vecernje sluzbe, svi oko mene su poceli da slede svestenika i da klece, ustaju, klece, i tako jedno pola sata :dontunderstand: Imala sam utisak da sam u nekoj dzamiji, i da su svi oko mene muslimani, a ne pravoslavni hriscani. Naravno, nemam nista protiv ni jedne religije, ali mi je jako cudno ova praksa u pravoslavlju? Od kad? Zasto? Da li je to u duhu hriscanstva, ili opet neka nova moda kod nas? :dontunderstand:

To rimokatolici takodjer kao robovi pred gospodarem kleče.

Ima jedan svećenik u Osjeku koji je simpatičan pa kad ljudi iz navike kleče on im kaže:
Ustajte(gromkim glasom) niste robovi

Dobro čovjek zbori.

Popovi i svećenici hoće narod da naprave robovima tako da je to mučno.
U mome kraju davno kad su turčini vladali ljudi nisu htjeli klečati pred njima ni pod prijetnju smrti a danas ljudi dobrovoljno robovi postaju.
Što je ovo došlo na svijet danas??
 
:dontunderstand: Volela bih kada bi mi neko objasnio od kada se u pravoslavnoj religiji kleci i klanja tokom sluzbe? Pre nekoliko dana sam bila u crkvi i tokom vecernje sluzbe, svi oko mene su poceli da slede svestenika i da klece, ustaju, klece, i tako jedno pola sata :dontunderstand: Imala sam utisak da sam u nekoj dzamiji, i da su svi oko mene muslimani, a ne pravoslavni hriscani. Naravno, nemam nista protiv ni jedne religije, ali mi je jako cudno ova praksa u pravoslavlju? Od kad? Zasto? Da li je to u duhu hriscanstva, ili opet neka nova moda kod nas? :dontunderstand:
brate, prljav pod pa iz pristojnosti ga ciste
jer pravi hriscanin stoji i kad vetar puse i kad udaraju gromovi i kad inflacija raste
a tek pravoslavac, pa to ti je jedna posebna sorta ljudi
budale al' imaju dusu i nikada ne klece pred Bogom
jer prvo Srbi, pa tek onda amebe
 
:dontunderstand: Volela bih kada bi mi neko objasnio od kada se u pravoslavnoj religiji kleci i klanja tokom sluzbe? Pre nekoliko dana sam bila u crkvi i tokom vecernje sluzbe, svi oko mene su poceli da slede svestenika i da klece, ustaju, klece, i tako jedno pola sata :dontunderstand: Imala sam utisak da sam u nekoj dzamiji, i da su svi oko mene muslimani, a ne pravoslavni hriscani. Naravno, nemam nista protiv ni jedne religije, ali mi je jako cudno ova praksa u pravoslavlju? Od kad? Zasto? Da li je to u duhu hriscanstva, ili opet neka nova moda kod nas? :dontunderstand:

zasto ne odes jos jednom , pa ces mozda i saznati
 
:dontunderstand: Volela bih kada bi mi neko objasnio od kada se u pravoslavnoj religiji kleci i klanja tokom sluzbe? Pre nekoliko dana sam bila u crkvi i tokom vecernje sluzbe, svi oko mene su poceli da slede svestenika i da klece, ustaju, klece, i tako jedno pola sata :dontunderstand: Imala sam utisak da sam u nekoj dzamiji, i da su svi oko mene muslimani, a ne pravoslavni hriscani. Naravno, nemam nista protiv ni jedne religije, ali mi je jako cudno ova praksa u pravoslavlju? Od kad? Zasto? Da li je to u duhu hriscanstva, ili opet neka nova moda kod nas? :dontunderstand:

дела 7. 60. Онда клече на колена и повика гласно: Господе! Не прими им ово за грех. И ово рекавши умре.

дела 9. 40. А Петар изгнавши све напоље клече на колена и помоли се Богу, и окренувши се к телу рече: Тавито! Устани. А она отвори очи своје, и видевши Петра седе.

дела 20.
35. Све вам показах да се тако ваља трудити и помагати немоћнима, и опомињати се речи Господа Исуса коју Он рече: Много је блаженије давати неголи узимати.
36. И ово рекавши клече на колена своја са свима њима и помоли се Богу.

дела 21. 5. А кад би те ми дане навршисмо, изишавши иђасмо, и праћаху нас сви са женама и децом до иза града, и клекнувши на брегу помолисмо се Богу.
 
дела 7. 60. Онда клече на колена и повика гласно: Господе! Не прими им ово за грех. И ово рекавши умре.

дела 9. 40. А Петар изгнавши све напоље клече на колена и помоли се Богу, и окренувши се к телу рече: Тавито! Устани. А она отвори очи своје, и видевши Петра седе.

дела 20.
35. Све вам показах да се тако ваља трудити и помагати немоћнима, и опомињати се речи Господа Исуса коју Он рече: Много је блаженије давати неголи узимати.
36. И ово рекавши клече на колена своја са свима њима и помоли се Богу.

дела 21. 5. А кад би те ми дане навршисмо, изишавши иђасмо, и праћаху нас сви са женама и децом до иза града, и клекнувши на брегу помолисмо се Богу.

Vidi se, koliko je vazno klecenje pred Bogom visnjim.
 
Mar. 1:40. I dođe k Njemu gubavac moleći Ga i na kolenima klečeći pred Njim i reče Mu: Ako hoćeš, možeš me očistiti.
Mar. 5:33. A žena uplašivši se drhtaše, i znajući šta joj se dogodi, dođe i kleče pred Njim, i kaza Mu svu istinu.
 
Znam za jednog Ukrajinca Edija koji bi u Decanima celu sluzbu proveo na kolenima.Takodje nekoliko Rusa koji bi svaki cas radili velike metanije.Ali ovo je novi momenat :eek:
Gde si to videla?

постоји тај обичај у неким Црквама/Храмовима код нас, они који моле опроштење казне због какве погрешке, моле се клечећи нарочито у време кајања и поста, или када моле какву милост.
 
Јевреји су излазећи пред Бога замишљали да долазе пред Краља/Цара Света(Универзума) и клекну из дубоког поштовања(и захвалности),па још и излазе за погнутом главом лицем окренутим према Њему.
Наравно,то само показује озбиљно схватање Божјег ауторитета.

ПС
Ја нисам имао прилику да видим клечање у црквама.
 
Јевреји су излазећи пред Бога замишљали да долазе пред Краља/Цара Света(Универзума) и клекну из дубоког поштовања(и захвалности),па још и излазе за погнутом главом лицем окренутим према Њему.
Наравно,то само показује озбиљно схватање Божјег ауторитета.

ПС
Ја нисам имао прилику да видим клечање у црквама.

Zaista je lepo nekada sebe poniziti, i kleknuti nekome ko je stvorio sve.:worth:
 
Јевреји су излазећи пред Бога замишљали да долазе пред Краља/Цара Света(Универзума) и клекну из дубоког поштовања(и захвалности),па још и излазе за погнутом главом лицем окренутим према Њему.
Наравно,то само показује озбиљно схватање Божјег ауторитета.

ПС
Ја нисам имао прилику да видим клечање у црквама.

ПОЛОЖАЈ ВЕРНИХ НА БОГОСЛУЖЕЊУ

Стајање

Од апостолских времена хришћани се моле стојећи (као што се види из Јеванђеља по Марку гл. 11 стих 25) сматрајући седење у оваквим приликама за непристојно. Стајање је тако важан положај хришћана на молитви, да се у одређене дане искључује сваки други положај. Стајањем символизујемо Христов Васкрс, којим смо се ослободили од пада и греха. Отуда је и потекло правило да се редовно недељом, као и у дане од Ускрса до Духова, не клечи већ верни у те дане треба да се моле стојећи. "Ако није пристојно седети пред оним, кога треба поштовати и кога поштујемо, то је сасвим неблагодарно седети пред лицем Бога живога, пред којим стоји анђео што се моли - свештеник" - каже Тертулијан (око 160 - 220) ранохришћански писац и апологета.

Међутим, црквени устав допушта и прописује да се за време извесних богослужења може седети. Кад се читају катизме, седални, пролози или синаксари Црква допушта свему народу да седи, да би они који се уморе у претходним деловима богослужења, могли пажљиво слушати оно, што се чита или поје и седалнима, катизмима итд., или што се говори у црквеној проповеди.


Клечање

То је израз да је човек грешан и крив, па је према томе ово нарочити положај оних који моле опроштење казне због какве погрешке. Оно је израз кајања и наше зависности од Бога, као и доказ да нам је потребно Божије милосрђе. Отуда се хришћани моле клечећи нарочито у време кајања и поста, или кад моле какаву милост.

И сам Господ наш, Исус Христос, молио се клечећи (Лука 22, 41), клечаху и његови свети ученици и кад се мољаху за опроштење грехова (Дела ап. 7,60) и кад беху у жалости (Дела 21,5) или бризи (Дела 20,36) и кад преузимаху какав тежак посао (Дела 21,5). Тако чињаху и први хришћани. Према томе, постоји овај молитвени символ у хришћанском богослужењу одвајкада.


http://sabornik.com/index.php?lang=sr&ldd=bibliotexts&tid=1019
 
O.k. hvala na objasnjenju, mada se meni ovaj novi obicaj nikako ne dopada. Koliko znam, ta praksa se u nasoj crkvi nije ranije praktikovala, ili bar ja ne znam? Ukoliko je sustina pravoslavlja u klecanju pred Bogom zasto to do sada nije postojalo u srpskim crkvama, pre sto, dvesta godina, da izbegnemo komunisticki period? Naravno, u ekstremnim situacijama je razumljivo da sluzba protekne u klecanju, ali tokom uobicajene i redovne sluzbe, nekako mi je zaista delovalo islamski. Normalno da kad se kod svoje kuce molis Bogu da ces i da kleknes ponekad, kad ti je bas tesko, a ima i vernika koji se uvek klececi mole. Pretpostavljam da je ovo klecanje kojem sam prisustvovala bilo zbog posta (to mogu da zakljucim iz vasih odgovora), i da nije redovna praksa. Radi se o beogradskoj crkvi, ne bih da navodim kojoj, mislim da ne bi bilo u redu, a i verovatno da to postoji u vise hramova? Hvala na odgovorima :)
 
O.k. hvala na objasnjenju, mada se meni ovaj novi obicaj nikako ne dopada. Koliko znam, ta praksa se u nasoj crkvi nije ranije praktikovala, ili bar ja ne znam? Ukoliko je sustina pravoslavlja u klecanju pred Bogom zasto to do sada nije postojalo u srpskim crkvama, pre sto, dvesta godina, da izbegnemo komunisticki period? Naravno, u ekstremnim situacijama je razumljivo da sluzba protekne u klecanju, ali tokom uobicajene i redovne sluzbe, nekako mi je zaista delovalo islamski. Normalno da kad se kod svoje kuce molis Bogu da ces i da kleknes ponekad, kad ti je bas tesko, a ima i vernika koji se uvek klececi mole. Pretpostavljam da je ovo klecanje kojem sam prisustvovala bilo zbog posta (to mogu da zakljucim iz vasih odgovora), i da nije redovna praksa. Radi se o beogradskoj crkvi, ne bih da navodim kojoj, mislim da ne bi bilo u redu, a i verovatno da to postoji u vise hramova? Hvala na odgovorima :)

нема ништа лоше у клечању пред богом,добро је за гордост и поноситост,које су најодвратније мане пред богом.:bye:
 
O.k. hvala na objasnjenju, mada se meni ovaj novi obicaj nikako ne dopada. Koliko znam, ta praksa se u nasoj crkvi nije ranije praktikovala, ili bar ja ne znam? Ukoliko je sustina pravoslavlja u klecanju pred Bogom zasto to do sada nije postojalo u srpskim crkvama, pre sto, dvesta godina, da izbegnemo komunisticki period? Naravno, u ekstremnim situacijama je razumljivo da sluzba protekne u klecanju, ali tokom uobicajene i redovne sluzbe, nekako mi je zaista delovalo islamski. Normalno da kad se kod svoje kuce molis Bogu da ces i da kleknes ponekad, kad ti je bas tesko, a ima i vernika koji se uvek klececi mole. Pretpostavljam da je ovo klecanje kojem sam prisustvovala bilo zbog posta (to mogu da zakljucim iz vasih odgovora), i da nije redovna praksa. Radi se o beogradskoj crkvi, ne bih da navodim kojoj, mislim da ne bi bilo u redu, a i verovatno da to postoji u vise hramova? Hvala na odgovorima :)

Kleci se na povecerjima za vreme posta i na liturgiji predjeosvecenih darova. Na liturgiji Svetog Jovana Zlautostog se ne kleci nikad.
 
:dontunderstand: Volela bih kada bi mi neko objasnio od kada se u pravoslavnoj religiji kleci i klanja tokom sluzbe? Pre nekoliko dana sam bila u crkvi i tokom vecernje sluzbe, svi oko mene su poceli da slede svestenika i da klece, ustaju, klece, i tako jedno pola sata :dontunderstand: Imala sam utisak da sam u nekoj dzamiji, i da su svi oko mene muslimani, a ne pravoslavni hriscani. Naravno, nemam nista protiv ni jedne religije, ali mi je jako cudno ova praksa u pravoslavlju? Od kad? Zasto? Da li je to u duhu hriscanstva, ili opet neka nova moda kod nas? :dontunderstand:


Metenisanje (klečenje) postoji uPravoslavnoj Crkvi za vrijeme liturgija i večernjih službi ISKLJUČIVO u vrijeme Vaskršnjeg posta, a naročito za vrijeme Bdenija u večernjoj službi između Velikog Četvrtka i Velikog Petka...:)
 
O.k. hvala na objasnjenju, mada se meni ovaj novi obicaj nikako ne dopada. Koliko znam, ta praksa se u nasoj crkvi nije ranije praktikovala, ili bar ja ne znam? Ukoliko je sustina pravoslavlja u klecanju pred Bogom zasto to do sada nije postojalo u srpskim crkvama, pre sto, dvesta godina, da izbegnemo komunisticki period? Naravno, u ekstremnim situacijama je razumljivo da sluzba protekne u klecanju, ali tokom uobicajene i redovne sluzbe, nekako mi je zaista delovalo islamski. Normalno da kad se kod svoje kuce molis Bogu da ces i da kleknes ponekad, kad ti je bas tesko, a ima i vernika koji se uvek klececi mole. Pretpostavljam da je ovo klecanje kojem sam prisustvovala bilo zbog posta (to mogu da zakljucim iz vasih odgovora), i da nije redovna praksa. Radi se o beogradskoj crkvi, ne bih da navodim kojoj, mislim da ne bi bilo u redu, a i verovatno da to postoji u vise hramova? Hvala na odgovorima :)

Овако нешто први пут чујем у животу. Питао сам и маторце и они кажу да код нас, поготово у Београду УОПШТЕ НИЈЕ ОБИЧАЈ БИЛО КАКВО КЛЕЧАЊЕ (значи то важи за уназад 100 година) - лично мислим да је у питању МОДА У ФОРМИ што је мени нешто најодвратније што могу да видим. Човек пред Богом треба да "клекне" у свом срцу а не својим телом. Исто тако примећујем да све више и више уводе СЕДЕЊЕ... тако да ћемо једног дана бити као у римокатоличкој цркви, само још оргуље фале.......:roll:

Виђао сам понекад а и читао о томе да монаси клече због усрдности молитве...а и поједини велики верници, нарочито старије жене. Клечање у београдској цркви је сигурно донео неки поп из провинције - то овде НИЈЕ обичај, то гарантујем. Исто тако су донели негде око 1990. метаније... такође из провинције.
 
Овако нешто први пут чујем у животу. Питао сам и маторце и они кажу да код нас, поготово у Београду УОПШТЕ НИЈЕ ОБИЧАЈ БИЛО КАКВО КЛЕЧАЊЕ (значи то важи за уназад 100 година) - лично мислим да је у питању МОДА У ФОРМИ што је мени нешто најодвратније што могу да видим. Човек пред Богом треба да "клекне" у свом срцу а не својим телом. Исто тако примећујем да све више и више уводе СЕДЕЊЕ... тако да ћемо једног дана бити као у римокатоличкој цркви, само још оргуље фале.......:roll:

Виђао сам понекад а и читао о томе да монаси клече због усрдности молитве...а и поједини велики верници, нарочито старије жене. Клечање у београдској цркви је сигурно донео неки поп из провинције - то овде НИЈЕ обичај, то гарантујем. Исто тако су донели негде око 1990. метаније... такође из провинције.

Mito, u Bosni, Crnoj Gori, Grčkoj i Rusiji se VAZDA klečalo u ovom periodu...:neutral:
 
Mito, u Bosni, Crnoj Gori, Grčkoj i Rusiji se VAZDA klečalo u ovom periodu...:neutral:

Колико сам имао прилике (а имао сам) да гледам ТВ преносе свечаних литургија нигде нисам видео то клечање.

Што се Београда тиче то знам 100% да није обичај - толико је пута било преноса са свечаних литургија ако већ људи нису били лично да виде као ја. Такође овде у Бг уопште није обавеза покривање главе жена тако да многе долазе гологлаве а тек понеке са марамом или капом или шеширом. Такође овде не постоји стриктна подела на леву женску и десну мушку страну у храму јер многи долазе породично и не пада им на памет да се раздвајају.
Осим тога баш сам сада погледао црквене препоруке и правила понашања у православном храму и нигде нисам нашао КЛЕЧАЊЕ. Сагињање главе је уобичајено овде и свуда се помиње а не клечање.
Такође сам приметио и то код неких сасвим младих људи да када се крсте испред целивајуће иконе да се сагињу и дотичу руком земљу - што ми такође уопште није јасно...
 

Back
Top