Како објаснити детету смрт блиске особе, из породице?

Софија

Legenda
Poruka
52.889
Питање је садржано у самом наслову.

Како бисте објанили детету од 4-5 година да је нпр. умрла бака/дека или још горе мама/тата?:sad2:

Шта рећи детету, а да схвати да тог неког више никад неће видети, уз минималне последице по дете?
 
Далеко путовање?
Ја не бих.
Није 4-5 година толико мало, па да ће дете да заборави на то шта си му рекао.

А ''бољи свет'', како му то објаснити?
Шта је то?
Где је то?
Шта тамо људи раде?

Vernicima ispadne lakse po tom pitanju, uvek mogu da kazu raj.
 
Ako je ta osoba bila bolesna,dete je verovatno znalo i osecalo.:(
Ja bih ispicala nesto kao pricu.Da je toj osobi bilo tesko,da ju je sve bolelo,da je ona sada na nebu,odakle nas gleda sve(a posebno dete)i da nas voli.
Moj muz je ostao udovac kada mu je cerka imala 8 godina.
Njena mama je bila tesko bolesna:sad2:I ona je znala da se muci,koliko god da su pokusavali da je zastite od toga-osecala je da nesto nije kako treba.
Ispricali su joj neku slicnu pricu.Dete je naravno patilo,i jedno vreme svako vece izlazilo na prozor da se pozdravi sa mamom:sad2:
Ali bitno je reci nesto sto nece biti jako traumaticno.
I opet,sto ce biti priblizno jasno.:(
 
Kao sto mu se objasnjava i sve drugo, manje bolno. Istina prilagodjena uzrastu. Otisao je neko drag i nije sa nama. Posle dodati sta vi mislite o tome gde je sad pokojnik. Ako ste vernik slobodno recite da ste vernik i da VERUJETE (nikako reci da ZNATE ) da je pokojnik na nebu u raju a ako ste ateista mozete ispricati pricu o listovima na drvecu, jeseni, proleci i sl. Vazno je samo ne uplasiti dete npr. pricom da ga pokojnik stalno gleda ili da je tu u sobi samo se ne vidi, a tuga ce proci i to brze nego mislimo.
 
Питање је садржано у самом наслову.

Како бисте објанили детету од 4-5 година да је нпр. умрла бака/дека или још горе мама/тата?:sad2:

Шта рећи детету, а да схвати да тог неког више никад неће видети, уз минималне последице по дете?

umrla je? :roll:

eventualno je odvesti na grob kasnije, nikako tokom sahrane da je traumiraju drama-loving ljudi
niti sami dramirati pred djetetom na grobu
 
Далеко путовање?
Ја не бих.
Није 4-5 година толико мало, па да ће дете да заборави на то шта си му рекао.

А ''бољи свет'', како му то објаснити?
Шта је то?
Где је то?
Шта тамо људи раде?

Pa ako se seti objasnis da je tamo bolje..da cemo ga nekad posetiti..a bolji svet upakujes u neku bajkovitu savrsenu pricu
 
umrla je? :roll:

eventualno je odvesti na grob kasnije,
nikako tokom sahrane da je traumiraju drama-loving ljudi
niti sami dramirati pred djetetom na grobu

Nije dovoljno detetu od 4-5 godina reci umrla je. I ja sam uglavnom prakticna i jednostavan odnos imam sa decom a i inace u zivotu ali strah od smrti je najjaci ljudski strah, najjaci strah kod zivih bica uopste i mnogo je bitno pravilno postupiti kad se dete s tim sretne prvi put.
Ako se dete prvi put suoci sa smrcu kad npr. umre sused ili dalek rodjak ili poznanik lakse je objasniti jer je tad manje emocija i kod deteta i kod osobe koja je uz dete.


Sahranu, ako niste sigurni da ce svi prisutni dostojanstveno ispratiti pokojnika dete treba izbeci a ako znate da nece biti naricanja, padanja u nesvest i sl. nije lose ni da dete podje.
 
Nije dovoljno detetu od 4-5 godina reci umrla je. I ja sam uglavnom prakticna i jednostavan odnos imam sa decom a i inace u zivotu ali strah od smrti je najjaci ljudski strah, najjaci strah kod zivih bica uopste i mnogo je bitno pravilno postupiti kad se dete s tim sretne prvi put.
Ako se dete prvi put suoci sa smrcu kad npr. umre sused ili dalek rodjak ili poznanik lakse je objasniti jer je tad manje emocija i kod deteta i kod osobe koja je uz dete.


Sahranu, ako niste sigurni da ce svi prisutni dostojanstveno ispratiti pokojnika dete treba izbeci a ako znate da nece biti naricanja, padanja u nesvest i sl. nije lose ni da dete podje.

naravno da nije dovoljno reci pa da shvati.... nije dovoljno ni odraslijoj osobi pa sto cemo sad? zavaravati ih? pricati im bajke?
ono to ni nece dozivjeti kao strah od smrti vec kao strah od napustanja
naravno,
mnogo je zgodnije prvi put objasniti na nekom za koga djete nije vezano, ili kroz filmove, kucne ljubimce ako vec nema drugog.... od prve prilike za isto pa nadalje
 
nama je pre dve godine poginuo jako blizak kucni prijatelj. u momentu kada sam saznala za to deca su bila kraj mene i sreca moja kraj bake i deke jer sam u momentu pocela da vristim. njih dvoje su se naravno jako uplasili jer sam neprekidno ponavljala njegovo ime. baka i deka su ih brzo smirili a onda su smirili i mene. elem, iako su tada bili jako mali stalno su pitali za njega jer su shvatili da je on osoba koje vise nema. objasnila sam im da je on morao da ode na nebo jer su ga andjeli zvali da bude sa njima i da nas on sada sa oblaka gleda svakoga dana.
tih dana kada je on stradao suprug i ja smo bili slomljeni, bili smo stalno kod njegovih, pokusavali da ih utesimo i koliko toliko ublazimo bol koja evo ni posle dve godine nije prosla. deca su shvatila da se nesto desava ali smo se jako trudili da se to ne odrazi na njih, pred njima smo se trudili da se sto vise smejemo. mislim da je suvise radikalno voditi decu na sahranu jer to je mnogo jezivo iskustvo. ne pricam o strahovima vec mislim da za decu nije primereno gledati tu kolicinu tuge. na groblje ih nikada nisam vodila ali sam ih vodila na mesto gde je on stradao da ostavimo cvece i uvek bi im tu ispricala neku pricu, neki nas zajednicki dogadjaj.
 
Nije dovoljno detetu od 4-5 godina reci umrla je. I ja sam uglavnom prakticna i jednostavan odnos imam sa decom a i inace u zivotu ali strah od smrti je najjaci ljudski strah, najjaci strah kod zivih bica uopste i mnogo je bitno pravilno postupiti kad se dete s tim sretne prvi put.
Ako se dete prvi put suoci sa smrcu kad npr. umre sused ili dalek rodjak ili poznanik lakse je objasniti jer je tad manje emocija i kod deteta i kod osobe koja je uz dete.


Sahranu, ako niste sigurni da ce svi prisutni dostojanstveno ispratiti pokojnika dete treba izbeci a ako znate da nece biti naricanja, padanja u nesvest i sl. nije lose ni da dete podje.

:ok:

Деца смрт не доживљавају као нешто страшно, ако их ми не уплашимо.
Треба им саопштити баш тако како неко рече, био је јако стар или јако болестан.

Увек се можемо сећати и причати о (баки/деки) кад год то пожелимо. Нормално је да смо тужни и да плачемо што тај неко није са нама.
Треба нагласити да наш живот мора да тече даље нормално, да би тај неко ко више није са нама то волео.
Не сме се драмити и вриштати. Обавеза родитеља је да заштити дете.
 
Питање је садржано у самом наслову.

Како бисте објанили детету од 4-5 година да је нпр. умрла бака/дека или још горе мама/тата?:sad2:

Шта рећи детету, а да схвати да тог неког више никад неће видети, уз минималне последице по дете?
Uopste ne moze da se posmatra kao isto, cak ni kao slicno da li je rec o ocu/majci ili baki/deki.
 
Uopste ne moze da se posmatra kao isto, cak ni kao slicno da li je rec o ocu/majci ili baki/deki.

Ја прочитала само за баку и деку,паа сам тако и одговорила.

Мој брат је умро кад је његова ћерка имала 4 године. Знала је да је тата јако болестан, виђала га је како лежи пар месеци, али нико није рекао да ће умрети. На сахрани је била збуњена, питала је чија је то свадба, кад је чула музику.
Оно где је њена мама погрешила то је што је рекла да је тата на небу, да је стално гледа и да му је тамо много боље.
Кад год јој нешто није било по вољи, она је хтела да умре и оде на небо, јер је тамо јако добро. :( А плашила се тога што је тата гледа, а она њега не може да види.

Нема универзалног рецепта. али је свакако важно не драмити пред дететом, али ни не скривати тугу.
И не причати лажне приче, дете ће кад тад сазнати истину и може то тешко поднети.
 
:ok:
Треба им саопштити баш тако како неко рече, био је јако стар или јако болестан.

Увек се можемо сећати и причати о (баки/деки) кад год то пожелимо. Нормално је да смо тужни и да плачемо што тај неко није са нама.
Треба нагласити да наш живот мора да тече даље нормално, да би тај неко ко више није са нама то волео.
Не сме се драмити и вриштати. Обавеза родитеља је да заштити дете.
sa ovim se slazem, i to jeste put oporavka, ali nisam sigurna da se potpuno slazem sa ovim.
Деца смрт не доживљавају као нешто страшно, ако их ми не уплашимо.
Roditelji mogu mnog da ublaze patnju ili da je pojacaju, ali nije ovde problem samo tuga za izgubljenom osobom vec i susret sa smrtnoscu uopste i sa cinjenicom da ce i ono samo jednog dana nestati. Od te cinjenice ne mozemo da ih zastitimo :neutral:
 
Оно где је њена мама погрешила то је што је рекла да је тата на небу, да је стално гледа и да му је тамо много боље.
Кад год јој нешто није било по вољи, она је хтела да умре и оде на небо, јер је тамо јако добро. :( А плашила се тога што је тата гледа, а она њега не може да види.
:cry:
 
Читала сам у стручним књигама да децу не треба лагати и заваравати причама да је ''неко отпутовао далеко, далеко''...јер ће дете онда чекати да се тај неко врати, а после извесног времена почеће да се осећа одбаченим јер тај неко не долази, и тако схватити да га тај неко више не воли и да му није стало до детета...осећаће бес, тугу, дуготрајно нестрпљиво ишчекивање...

Затим, кажу да није добро правити се као да ништа није било - дете треба да прихвати да је у реду бити тужан и испољавати тугу за неким ко је умро, поделити ту тугу са најближима.

С друге стране није добро малу децу водити на сахране да не би била трауматизована пребурним изливима емоција - врискањем, бацањем у раку за покојником, гласним хорским нарицањем...

Ја бих рекла да је тај неко умро, повела бих дете на гроб касније, рекла бих ИСТИНУ, али бих ту истину прилагодила његовом нивоу разумевања.

Иначе, ја сам прошле године повела своју децу на сахрану деда-тече (имале су 10 и 11 година). Изабрала сам да их водим баш зато што су га оне ретко виђале, нису биле нешто посебно емотивно везане за њега, а пошто је био стар и болестан није било ни неких трауматичих сцена. Питала сам их да ли желе да уђу у капелу да виде покојника и рекле су да хоће. Док смо чекале сахрану (јер смо рано стигле) шетале смо по гробљу, много сам им причала о обичајима, о гробљу, сахранама...и мислим да им је то било једно корисно искуство (наравно, проценила сам да су довољно одрасле и спремне да се суоче са тако нечим - а боље тада него да им први пут буде када умре неко ближи и дражи.)
 
Uopste ne moze da se posmatra kao isto, cak ni kao slicno da li je rec o ocu/majci ili baki/deki.
Није, наравно.
Много је горе.

Тему сам и поставила управо због погибије оца два мала дечачића- један четири, други шест година.
Па сам се ставила у позицију његове супруге.
Како им објаснити и уз то бити присебан?

Ја мислим да не бих могла деци одмах да објасним, у тој ситуацији.
Морао би неко уместо мене.

-----------------------------------

Иначе, питала сам моју мајку шта ми је рекла кад је умро њен отац.
Имала сам две ипо године.
Каже да ми је рекла да је дека умро и да човек кад умре, он мора да се закопа у земљу јер се тамо отварају друга врата за један нови свет у коме је лепо.
Каже да сам је питала хоћемо ли ми видети та врата?:confused:
Рекла је да нећемо и да док је човек жив, он не може доћи до тих врата.
Тако је, ваљда, покушала да ми објасни да је смрт природан процес, језиком разумљивим детету од две ипо године.
 
Roditelji mogu mnog da ublaze patnju ili da je pojacaju, ali nije ovde problem samo tuga za izgubljenom osobom vec i susret sa smrtnoscu uopste i sa cinjenicom da ce i ono samo jednog dana nestati. Od te cinjenice ne mozemo da ih zastitimo :neutral:

Деца тог узраста (4,5,6 година) не схватају смрт као нешто страшно и коначно. Не мора им се рећи ,,Сви ћемо једном умрети'', то може бити трауматично.
Сами неће доћи до тог закључка.

А ако питају, требало би одговорити уопштено,као, свако некад умре, а не ,,и ти ћеш''..
(Ово последње нисам упутила теби,. Хармони, само развијам причу...)
 
Деца тог узраста (4,5,6 година) не схватају смрт као нешто страшно и коначно. Не мора им се рећи ,,Сви ћемо једном умрети'', то може бити трауматично.
Сами неће доћи до тог закључка.

(Ово последње нисам упутила теби,. Хармони, само развијам причу...)
Ovo sam napisala iz iskustva. Kada sam imala sedam godina umrla mi je strina a ja sam mnogo zavidela njenoj cerki koja je mladja od mene dve godine zato sto sam zakljucila da cu umreti dve godine pre nje.

Ne mogu da se setim kada i kako sam saznala da cemo svi umreti, ali setila sam se te situacije pa sam je zato napisala.

А ако питају, требало би одговорити уопштено,као, свако некад умре, а не ,,и ти ћеш''..
Meni ovo deluje kao prilicno jasna informacija...

Mi smo nasem sinu kada je bio mali i postavljao takva pitanja objasnili da jeste tacno da cemo svi umreti, ali da ce biti toliko star da ce mu dosaditi da zivi tako da nema problema (uz dodatak da smo i on i mi veoma mladi ;))

Kada mi je umro tata rekli smo mu da je deka bio mnogo star (60!) i na tom uzrastu je poverovao. Ipak, nisu ziveli u istom gradu tako da nije bio preterano vezan za njega i proslo je ok, ali kada se radi o roditeljima, to je bas strasno :cry:
 
Poslednja izmena:
С друге стране није добро малу децу водити на сахране да не би била трауматизована пребурним изливима емоција - врискањем, бацањем у раку за покојником, гласним хорским нарицањем...

Ја бих рекла да је тај неко умро, повела бих дете на гроб касније, рекла бих ИСТИНУ, али бих ту истину прилагодила његовом нивоу разумевања.

Иначе, ја сам прошле године повела своју децу на сахрану деда-тече (имале су 10 и 11 година). Изабрала сам да их водим баш зато што су га оне ретко виђале, нису биле нешто посебно емотивно везане за њега, а пошто је био стар и болестан није било ни неких трауматичих сцена. Питала сам их да ли желе да уђу у капелу да виде покојника и рекле су да хоће. Док смо чекале сахрану (јер смо рано стигле) шетале смо по гробљу, много сам им причала о обичајима, о гробљу, сахранама...и мислим да им је то било једно корисно искуство (наравно, проценила сам да су довољно одрасле и спремне да се суоче са тако нечим - а боље тада него да им први пут буде када умре неко ближи и дражи.)
Ja sam uradila slicno (prvo parastos jedne stare rodjake koju u zivotu nije video i to kada je vec bio napravljen spomenik i sve izgledalo ipak neutralnije nego kada su tu jos venci i sve ostalo. Na tom parastosu niko nije plakao jer ona i nije imala svoje dece i to je proslo ok.

Ipak, mi smo imali vremena da to uradimo, ali kada su ovako mala deca u pitanju onda te situacija pretekne i prva smrt za koju saznaju je smrt nekog najblizeg. Veoma veliki problem...
 
Ја прочитала само за баку и деку,паа сам тако и одговорила.

Мој брат је умро кад је његова ћерка имала 4 године. Знала је да је тата јако болестан, виђала га је како лежи пар месеци, али нико није рекао да ће умрети. На сахрани је била збуњена, питала је чија је то свадба, кад је чула музику.
Оно где је њена мама погрешила то је што је рекла да је тата на небу, да је стално гледа и да му је тамо много боље.
Кад год јој нешто није било по вољи, она је хтела да умре и оде на небо, јер је тамо јако добро. :( А плашила се тога што је тата гледа, а она њега не може да види.

Нема универзалног рецепта. али је свакако важно не драмити пред дететом, али ни не скривати тугу.
И не причати лажне приче, дете ће кад тад сазнати истину и може то тешко поднети.



:( Zao mi je sto je tako proslo i sto je devojcica to tako primila,ali slicnu pricu sam ispricala sinu(tada je imao 4 god) za dedu kojeg smo izgubili prosle godine i nije tako tragicno to doziveo,samo je usporedjivao kada mu je crkla ribica da je i ona otisla kod dede i slicno.I zna vrlo dobro da se nece nikada vratiti.E sad moguce je da je to lakse prihvatio zato sto je ti ipak bio deda,mnogo voljen ali ne stalno prisutan kao tata.Ne znam.
Pitao me je da li cemo tako i mi da umremo i tu iskreno nisam imala hrabrosti da mu pricam istinu pa sam taj razgovor odlozila uz objasnjenje da je on mali i da njegova glavica treba da razmislja kako da se sto bolje igra.I tu je prestao sa pitanjima.
 
Деца тог узраста (4,5,6 година) не схватају смрт као нешто страшно и коначно. Не мора им се рећи ,,Сви ћемо једном умрети'', то може бити трауматично.
Сами неће доћи до тог закључка.
A mozda si ti u pravu. 4 godine i 7 godina - ogromna je to razlika... Sa 4 su zaista jos prilicno nesvesni, a i na tom uzrastu uglavnom jos na filmovima nisu gledali smrt. (u crtacima junaka upucaju, a on ustane i nastavi dalje ;))
 

Back
Top