ISUS i Apostoli

Eleleth

Veoma poznat
Banovan
Poruka
10.312
SCENE 1: Jesus dialogues with his disciples: The prayer of thanksgiving or the eucharist
One day he was with his disciples in Judea, and he found them gathered together and
seated in pious observance. When he [approached] his disciples, [34] gathered together
and seated and offering a prayer of thanksgiving over the bread, [he] laughed.
The disciples said to [him], “Master, why are you laughing at [our] prayer of
thanksgiving? We have done what is right.”
He answered and said to them, “I am not laughing at you. <You> are not doing this
because of your own will but because it is through this that your god [will be] praised.”
They said, “Master, you are […] the son of our god.”
Jesus said to them, “How do you know me? Truly say to you, no generation of the
people that are among you will know me


Kad bi ko znao ovo da prevede,ja nisam baš vješt.
Imam još 7 stranica,vrlo interesantnog teksta.
 
SCENE 1: Jesus dialogues with his disciples: The prayer of thanksgiving or the eucharist
One day he was with his disciples in Judea, and he found them gathered together and
seated in pious observance. When he [approached] his disciples, [34] gathered together
and seated and offering a prayer of thanksgiving over the bread, [he] laughed.
The disciples said to [him], “Master, why are you laughing at [our] prayer of
thanksgiving? We have done what is right.”
He answered and said to them, “I am not laughing at you. <You> are not doing this
because of your own will but because it is through this that your god [will be] praised.”
They said, “Master, you are […] the son of our god.”
Jesus said to them, “How do you know me? Truly say to you, no generation of the
people that are among you will know me


Kad bi ko znao ovo da prevede,ja nisam baš vješt.
Imam još 7 stranica,vrlo interesantnog teksta.


Stvarno te ne razumem.Šta je svrha ovoga...A da ne bi pastovao evo da ja postavim sve u celosti.Ima to OVDE.A ima i na gomili drugih sajtova da ne kažem u kojoj funkciji.
I šta o čemu ovde može da se diskutuje...voleo bih kada bi mi to ovako malo balkanski priprostom objasnio.
373016-Felix_the_.gif
 
SCENE 1: Jesus dialogues with his disciples: The prayer of thanksgiving or the eucharist
One day he was with his disciples in Judea, and he found them gathered together and
seated in pious observance. When he [approached] his disciples, [34] gathered together
and seated and offering a prayer of thanksgiving over the bread, [he] laughed.
The disciples said to [him], “Master, why are you laughing at [our] prayer of
thanksgiving? We have done what is right.”
He answered and said to them, “I am not laughing at you. <You> are not doing this
because of your own will but because it is through this that your god [will be] praised.”
They said, “Master, you are […] the son of our god.”
Jesus said to them, “How do you know me? Truly say to you, no generation of the
people that are among you will know me


Kad bi ko znao ovo da prevede,ja nisam baš vješt.
Imam još 7 stranica,vrlo interesantnog teksta.


Koji je ovo prevod Biblije?
 
Јудино Јеванђеље је једно од гностичких јеванђеља и као такво није канонски део Новог Завета...

Идеја гностичких јеванђеља је мање више иста: Исус Христос (како год га гностици дефинисали) донео је знање мањој посвећеној групи људи (чак ни свим апостолима) док су остали и даље у свом незнању...

Таква теза супроставља се Еванђељу као појму. Евангелион = ДОБРА ВЕСТ која се објављује свим људима. Христос је дошао да омогући спасење целом човечанству...

Ни ја не видим сврху у даљој дискусији о гностичким еванђељима имајући у виду супротност њихове идеје са идејама хришћанства...
 
Jesus said to them, “How do you know me? Truly say to you, no generation of the
people that are among you will know me


у чему је поента ове изјаве??? Зашто је онда Христос долазио?

Нису без разлога, Црквени ауторитети, одбацивали гностичка јеванђеља... Она су подривала саме темеље хришћанства...
 
SCENE 1: Jesus dialogues with his disciples: The prayer of thanksgiving or the eucharist
One day he was with his disciples in Judea, and he found them gathered together and
seated in pious observance. When he [approached] his disciples, [34] gathered together
and seated and offering a prayer of thanksgiving over the bread, [he] laughed.
The disciples said to [him], “Master, why are you laughing at [our] prayer of
thanksgiving? We have done what is right.”
He answered and said to them, “I am not laughing at you. <You> are not doing this
because of your own will but because it is through this that your god [will be] praised.”
They said, “Master, you are […] the son of our god.”
Jesus said to them, “How do you know me? Truly say to you, no generation of the
people that are among you will know me


Kad bi ko znao ovo da prevede,ja nisam baš vješt.
Imam još 7 stranica,vrlo interesantnog teksta.


Da nije to neka losha kopija jevandjlelja po Judi :confused: , ili neko drugo "jevandljelje"

Da ti skratim prevod :
Drugachij oblik poznate bajke.
 
у чему је поента ове изјаве??? Зашто је онда Христос долазио?

Нису без разлога, Црквени ауторитети, одбацивали гностичка јеванђеља... Она су подривала саме темеље хришћанства...


evo sta kaze Google Translate na hrvatskom (me je mrzelo da prekucavam u latinicu)

u čemu je poenta ove izjave? Zašto je onda Krist dolazio?

Nisu bez razloga, Crkveni autoriteti, odbacivali gnosticka jevanđelja ... Ona su podrivao same temelje kršćanstva ...
 
evo sta kaze Google Translate na hrvatskom (me je mrzelo da prekucavam u latinicu)

u čemu je poenta ove izjave? Zašto je onda Krist dolazio?

Nisu bez razloga, Crkveni autoriteti, odbacivali gnosticka jevanđelja ... Ona su podrivao same temelje kršćanstva ...

To su njihovi razlozi bili .
Zašto je ISUS dolazio,da bi to shvatio otpusti kočnice pa čitaj nešto što crkva ne podržava
pa odluči što je ispravno.To ti je sve što ću da kažem.

Ostati na nečemu što netko drugi kaže da je tako,to je gospodar-sluga odnos.
Tako i jest 2000 godina robovi njihovi ljudi su.
 
To su njihovi razlozi bili .
Zašto je ISUS dolazio,da bi to shvatio otpusti kočnice pa čitaj nešto što crkva ne podržava
pa odluči što je ispravno.To ti je sve što ću da kažem.

Ostati na nečemu što netko drugi kaže da je tako,to je gospodar-sluga odnos.
Tako i jest 2000 godina robovi njihovi ljudi su.

hm...

pazi, kada ti ides kod lekara zbog nekog zdravstvenog problema (ne daj Boze), da li svaki put ispitujes knjige koje je lekar izucio da bi postao to sto jeste?

Cak i da nema Jevandjelja, cak i da nema nikakvih spisa Svetog pisma bilo bi mi dovoljno da je do dan danas preneta samo jedna misao u koju se sazima sva hriscanska (pravoslavna) a i moja vera, a to je:

HRISTOS JE VASKRSAO!

1) Vaskrsao - to znaci da je smrt pobedjena
2) vaskrsao a ne vaskrnut - to znaci da je Hristos sam vaskrsao a ne da ga je druga sila podigla iz mrtvih
3) ako je On sam vaskrsao, onda je on Bog
4) Vaskrsao, znaci da je pre toga umro.
5) Umro je zato sto je On, BOg, a postao i covek. Hristos je u isto vreme i Bog (drugo lice Svete Trojice) i potpuni, istinski covek, (isti kao i svi mi u svemu osim u grehu). Uzevsi ljudsku prirodu, On je postao smrtan po svom covestvu.
6) Zasto je postao covek? Zato sto zrtvovavsi se kao covek, obnovio zajednicu Boga i coveka
7) Zasto je bitno da je Isus Hristos Bog a ne neki prorok ili veliki ucitelj? Zato sto je jedino Bog sposoban za delo iskupljenja coveka
8) Zasto je bitno da je Isus Hristos covek? Zasto sto se moze spasti samo ono sto je i uzeto... Spasti se moze ono sto je Bog uzeo kao svoje
9) Sta je narusilo zajednicu BOga i coveka? Prvobitni greh Adamove neposlusnosti i nesledjenja Bozije volje
10) ZAsto je Bog hteo da obnovi tu zajednicu? Zato sto voli coveka. Ta cinjenica odvaja Hriscanstvo od svih drugih religija. Bog je iz Svoje prevelike ljubavi prema svom bicu postao covek i stradao kao covek da bi spasao coveka od pada u koji je covek upao.
11) Sta znaci vaskrsenje? Znaci da je smrt pobedjena. Da svako koji veruje u Isusa Hrista, Gospoda Boga i Spasitelja, i sledi ga, imace zivot vecni.

OVo je ukratko bilo ono sto je srz moje vere. Srecom, pored ideje Hristovog vaskrsenja postoji i Sveto Pismo i JEvandjelja u okviru njega...Dobra vest (Evangelion): Bog se ucovecio da bi se covek obozio. Isus Hristos je doneo radosnu vest da je spasenje moguce. Isus Hristos je tu vest objavio SVIM ljudima (On sam, Apostoli i njihovi ucenici)...

Gledajuci samo jedan odlomak iz Judinog jevandjelja i poredeci ga sa zvanicnim JEvandjeljima ne mogu a da mi se ne otme utisak da biram izmedju

1) Gnostickog Hrista koji se podsmeva neznanju ljudskom i
2) JEvadjeljskog Hrista kome zasuze oci kada vidi smrt Lazarevu..

Biram ovog Hrista koji razume ljude, a ne onog koji se (dobronamerno ili ne)podsmeva ...

Cemu sva ova prethodna prica? Razlog je taj sto su isto govorili i ti Crkveni autoriteti (Sveti Oci) koji su utvrjivali sadrzaj kanonskog Novog Zaveta.

Lansirajuci teze o dostizanju znanja samo odredjene grupe ljudi, gnosticka jevandjelja razarala su tu DOBRU VEST (Evangelion) koja je namenjena svim ljudima..

Zasto ih Sveti oci nisu prihvatali ( a i ja se slazem sa njima)? Gnosticka jevandjelja sustinski opovrgavaju Boziju ljubav prema coveku. A za mene je Bozije covekoljublje, osnov moje vere.


p.s.I ne osecam se niti robom niti slugom. Pravoslavlje me cini slobodnim...
 
Poslednja izmena:

Back
Top