Strasna potreba

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
Ljudska potreba za strahom je stara koliko i covecanstvo.

Bajke,price,stripovi,horor filmovi,skakanje sa litica,padobranom,tobogani,brza voznja,covekova potreba da se plasi je beskrajna.

Zasto je to tako?

Da li volimo da se plasimo zbog onog osecaja olaksnja na kraju horor filma,
zbog osecaja da smo zivi nakon skoka padobranom,olaksanja da se otvorio?

Da li je strah ljudska potreba?
 
Ne verujem da je strah ljudska potreba. Nikada nisam procitala nesto tako, sem sada, a i za sebe bih rekla da nemam potrebu za strahom, mada, sta znam sta sve moze biti sa covekom.
"Bajke,price,stripovi,horor filmovi,skakanje sa litica,padobranom,tobogani,brza voznja,covekova potreba da se plasi je beskrajna.

Zasto je to tako?"

Moguce je da kada je covek pretrpan nerealnim strahovima , da onda zeli da se suoci sa nekim realnim strahom, namerno, kako bi se suocio sa tim da onaj nerealan nije nista, kada moze da podnese taj realan strah. Isto tako, moguce da ako covek oseca suvise veliku monotoniju u zivotu, zaista vidi neko uzivanje u realnom strahu, koji sam izazove.
To sto pominjes bajke, strah u bajkama je nesto sto se razbija. Junak se suocava sa strahom, sa preprekama i prevazilazi ih. Dobra bajka uci dete da se suoci sa strahom. Makar se meni to tako cini.

E sad sam krenula da kazem da strah nije potreba jer potreba je nesto bez cega covek ne moze da zivi,a onda mi pade na pamet da je starh ipak nesto sto pomaze covekovom opstanku. Starh nas upozorava, tera na razmisljanje... ali moze i da blokira.
A opet, tako nekako ispada i sa hranom. Bez nje se ne moze ziveti,a opet, losa hrana il previse hrane moze da ubije coveka. Do skoro se pisalo po novinama- voda voda sto vise vode, a sad se ispostavilo da ni sa vodom nije bas tako. I sa vodom se moze preterati.
E kako li je tek strah komplikovana stvar kada je tako komplikovana hrana i voda, u smislu da nista ne vazi bukvalno.
Moguce je da ljudi sa tim igrama u kojima je prisutan strah pokusavaju da neutralisu strah, a opet moguce je i da hoce uopste da ga osete ako su utrnuli.
 
E pa ja ga ne volim uopste :).

A zasto ga ljudi vole, mozda zbog toga da ga tako lakshe prevazilaze? Da osecaju potrebu da se bore s tim, da im ne bih predstavljao prepreku u buducnosti?

Moguce.... ja znam da ga ne volim a samim tim nemam nikakvu potrebu za njim :)
 
Mislis ako dovoljno dugo pijes otrov na kraju postanes imun?:D

Tako nekako.
Ako ćemo o hororu:
„Zadatak“ bilo koje vrste umetnosti je da kod čitaoca (gledaoca, slušaoca) izazove određene emocije; o tome je razmišljao i Grk Aristotel kada je, davno pre prvih pisanih romana strave, uveo pojam katarze. Horor je, u osnovi, popularizacija ideje egzistencijalizma – kroz subjektivno doživljeni strah, mi shvatamo koliko nam znači život. I horor-film i horor-književnost vode poreklo od gotskog romana jeze; obe ove umetnosti javljaju se kao domen mita kolektivnog „ja“ i tiču se opšteljudskih situacija i individualnih uzoraka.

Ono što u čoveku izaziva strah koji on može kontrolisati da bi prevazišao mnogo veće strahove - ima terapeutsko dejstvo.
Npr, za lečenje entomofobije (patološkog straha od insekata) danas psihoterapeuti koriste upravo "male doze otrova": pacijent prvo gleda sliku insekta, zatim dodiruje igračku u obliku insekta, pa onda gleda živog insekta na pristojnoj udaljenosti, da bi ga, na kraju, uzeo u ruku. Mali korak za čovečanstvo, veliki za entomofobičara.
 
To je potreba za uzbuđdnjeima, a ne potreba za strahovima. E, sad, u takvim situacijama je neminovno i suočavanje sa raznim strahovima. Moguće je da to suočavanje bude, makar nesvjesna, težnja za prevazilaženje strahova. Ali ne vjerujem da iko normalan uživa u strahovima i namjerno da ih izaziva.
 
tačno, risto, uzbuđenje. i zavodljivost nepoznatog. a ostalo su razlike u zavisnosti da li je u pitanju racionalan ili iracionalan strah.

elemenat u izražajnom postupku, straha kao izražajnog sredstva u medijima (film, strip, literatura) je drukčija vrsta doživljaja od neposrednog doživljaja (slobodno penjanje, extremni izazovi), za avijatičare, probne pilote možemo da tvrdimo da ih privlači opasnost, ali ih na to ne motiviše strah...moguće u sl. nekih poremećaja, nekog postiskivanja, al svejedno ćemo reći da su hrabri... tako da smo malo babe i žabe pomešali...strah se definiše kao negativna emocija. strah od terorizma je postao realan strah za ljude kojima je on u bilizini. za onekoji odlaze u kritična područja, teško ćemo reći da ih privlači mogućnost i predstavlja im izazov da budu mete terorista...
 
Ljudska potreba za strahom je stara koliko i covecanstvo.

Bajke,price,stripovi,horor filmovi,skakanje sa litica,padobranom,tobogani,brza voznja,covekova potreba da se plasi je beskrajna.

Zasto je to tako?

Da li volimo da se plasimo zbog onog osecaja olaksnja na kraju horor filma,
zbog osecaja da smo zivi nakon skoka padobranom,olaksanja da se otvorio?

Da li je strah ljudska potreba?

..bio je neki sveštenik i Amerike koji je pričao o tome kako je to negativno što ljudi traže strah kroz gledanje horora ..
...ja mislim da je traženje straha u stvari potraga za motivacijom ...imala sam sličnu temu na Muškarcu , malo ko je odgovarao ..npr egzistencijalna nesigurnost je ili postaje jedan strah koji se prevodi u motivaciju da se prevenira nešto loše,pa u radni elan i unapred radovanje i navijanje za dobar ishod ...nekad znaš ili misliš da to nešto valja činiti ,ali jednostavno nemaš tu motivaciju , ne osećaš u svoj punoći tu potrebu ...
...moglo bi se reći i da se stanje akutne bezvoljnosti ili nedovoljne motivisanosti za nešto što je na kognotivnom nivou percipirano kao poželjan , logičan ,sledeći cilj, često brka sa nekom teškom depresijom .. mislim da tada možda postoji neki realno bitniji cilj koji se krije negde u nama ,ali do kojeg je teško doći na nivou "kognicije", pa je onda potrebno prići mu na nivou "emocije" ...dakle kroz osećanje emocije straha , do kojeg se dolazi i gledanjem trilera i drama i sl filmova i serija ..jer ti strepiš za te junake i želiš da oni uspeju :) .. kad se nađeš u stanju da osećaš strah imaš veću šansu da se setiš čega se zapravo ti najviše bojiš u tom trenutku i šta je to što zapravo treba da radiš tj . dobijaš motivaciju ..
 
Страх потреба. :hahaha:
Скоро да си сам одговорио постављајући тему. Да ли је ико, икад, иђе чуо овако нешто.
Мало ста помијешали човјекову жељу за престижем надмоћи над другима и самодоказивањем која је код неких тако јака да страх и не осјећају.
Страх је само нус-продукт описаних активности.
Ајд замислите да ли би било који јунак од описаних подухвата, рецимо, скакање у плићак са високог моста извео без присуства публике, без свједока. Можда ријетки би и тако ако су већ раније увјежбали па да себи поново потврде да и даље могу.
Слава, престиж, орден, лова....... а затим трчање почасног круга ведра чела прси надутијех ;)

Кој воле нек изволе.
 
Poslednja izmena:
Страх потреба. :hahaha:
Скоро да си сам одговорио постављајући тему. Да ли је ико, икад, иђе чуо овако нешто.
Мало ста помијешали човјекову жељу за престижем надмоћи над другима и самодоказивањем која је код неких тако јака да страх и не осјећају.
Страх је само нус-продукт описаних активности.
Ајд замислите да ли би било који јунак од описаних подухвата, рецимо, скакање у плићак са високог моста извео без присуства публике, без свједока. Можда ријетки би и тако ако су већ раније увјежбали па да себи поново потврде да и даље могу.
Слава, престиж, орден, лова....... а затим трчање почасног круга ведра чела прси надутијех ;)

Кој воле нек изволе.

A šta je strah? I kako se prevladava? Strahom od straha? :)
Postoji li unutrašnja čovekova potreba za prevladavanjem strahova? Kako su to rešavali stari Grci?

Tema je široka ... I jesmo malo pobrkali lončiće: s jedne strane imamo "uživanje" u hororu, s druge imamo ekstremne sportove. Ovo prvo ne zahteva nikakvu publiku, ovo drugo verovatno da (ali nije pravilo).
 
A šta je strah? I kako se prevladava? Strahom od straha? :)
Postoji li unutrašnja čovekova potreba za prevladavanjem strahova? Kako su to rešavali stari Grci?

Tema je široka ... I jesmo malo pobrkali lončiće: s jedne strane imamo "uživanje" u hororu, s druge imamo ekstremne sportove. Ovo prvo ne zahteva nikakvu publiku, ovo drugo verovatno da (ali nije pravilo).

Tражиш од менека да биднем модератор, јал ћа?
Ако је ко побркао лончиће то се односи на тебека и некоје друге.
Ја сам се држао теме која гласи Страсна потреба са питањем на крају, Да ли је страх човјекова потреба. Што је постављач уврстио у примјере страха хорор филмове он зна јер је то нешто сасма другојаче.
И ја сам се плашио Хичкокових филмова ал сам тада имао 10-15 год. и никад нијесам својом вољом ишао у кино да их глеам. Ђеца се боју орора а одрасли ако се боју нису довољно одрасли. И ово може као засебна тема. За кај волимо насиље, мучење, убијање.....
Страг јес широка тема али ова о којој зборимо, ич нее.

Како су то решавали Стари Грци неам, можеш нам рећи ал' да отвориш тему лијечење страха јал слично.

Вита јела, зелен бор...
 
Ljudska potreba za strahom je stara koliko i covecanstvo.
. . .
Da li je strah ljudska potreba?

Dobro je dokle god se čovek plaši.Strašno je ako prestane ... Ako '' otupi '' i više ga ništa ne dotiče...

A ustvari sam ovde zalutala jer mi se dopao ovaj nickname gore, Ivan Čonkin, podsetio me na jednu knjigu koju sam davno čitala...Pozdrav za Čonkina... :bye:
 
Људи воле узбуђења и непредвидиве ствари, па зато теже екстремним спортовима и страшним филмовима.Воле андренаилн...Ово се односи на групу људи...
 

Back
Top