Нове акцизе на гориво! Бензин иде на 100 динара!

Djuka_SNS

Aktivan član
Poruka
1.763
PUNJENJE BUDŽETA
Vlada uvodi nove akcize na gorivo ?! BENZIN 100 DINARA!!
Vlada planira da umesto poreza na plate uvede dodatne akcize na gorivo i tako popuni veliku rupu u budžetu za ovu godinu



Umesto porezom od šest odsto na zarade veće od 12.000 dinara, Vlada Srbije planira da manjak u budžetu nadoknadi drastičnim povećanjem akcize na gorivo, saznaje Press! Pored toga, Vlada će uvesti i porez od 10 odsto na saobraćaj u mobilnoj mreži, što bi zajedno trebalo da joj donese oko 26 milijardi dinara prihoda ove godine, neophodnih za popunu budžeta.




Premijer Mirko Cvetković nije juče želeo da potvrdi da je Vlada odustala od uvođenja „solidarnog" poreza. Ipak, prema rečima sagovornika Pressa u Vladi Srbije, potpuno je izvesno da će biti uvedena nova akciza na bezolovni benzin u iznosu od 10 dinara, a na evro-dizel 13 dinara. Tako bi cena bezolovnog BMB-a, na primer, bila oko 100 dinara. Istovremeno, „oporezovaće" se i auto-gas sa pet dinara po litru.

Pašće potrošnja?

- Nove akcize i porez na mobilni saobraćaj biće privremeni, dok ne prođe kriza. Akcize na ostala dizel goriva neće biti promenjene - kaže sagovornik Pressa, i dodaje da su predstavnici Vlade tokom vikenda razmatrali na koji način mogu da nadoknade deficit budžeta, a da izbegnu dodatno oporezivanje zarada.




Prema gruboj računici, samo povećanjem akciza na naftne derivate Vlada bi mogla da „zaradi" oko 22 milijarde dinara. Naime, u ovoj godini planirana je potrošnja oko 4,4 miliona tona goriva. Prema rečima predsednika skupštine Udruženja privatnih trgovaca naftom Nebojše Atanackovića, u Srbiji se najviše troši dizel, i to oko 2,5 miliona tona, što znači da se godišnje potroši oko 1,9 miliona tona ostalih derivata (bezolovnog benzina i evro-dizela). Kada se na taj iznos obračuna poskupljenje zbog akcize, u proseku 11,5 dinara, dobije se cifra od oko 22 milijarde dinara prihoda u državni budžet.

Atanacković kaže da će podizanje akciza na gorivo biti značajna dobit za budžet, ali upozorava da se to može negativno odraziti na potrošnju.

Direktor kompanije za promet naftnih derivata „Petrobart" Aleksandar Mileusnić ističe da bi povećanje akciza na gorivo značajno opteretilo naftaše, ali i građane, i već nelikvidnu privredu.

- Kada uvozimo evro-dizel avansno plaćamo carinu, PDV i akcize, a onda to posle naplaćujemo od nelikvidne privrede i građana. Lako je Vladi da izračuna koliko njoj fali u budžetu. Međutim, niko ne razmišlja o tome da takva mera dovodi do povećanja cena, a samim tim i manje potrošnje. Niko se ne pita da li privreda, ali i građani, to mogu da podnesu - upozorava Mileusnić.

Saradnik Ekonomskog instituta Ivan Nikolić kaže za Press da je moguće da se od uvećanja akciza prikupi novac za pokriće deficita budžeta.

Počeće šverc benzina

- Podizanje akciza je najizdašniji način da se popuni budžet. Međutim, ovakvo poskupljenje goriva povlači za sobom to da će benzin biti jeftiniji za 15 do 20 odsto u zemljama u okruženju, i da će doći do švercovanja benzina i prodaje u kanticama na ulici, kao devedesetih godina. Takođe, skok cene naftnih derivata podići će inflaciju i smanjiti kupovnu moć građana. Upravo to i jeste cilj ovakve mere, jer inflacija sama po sebi povećava prihode u budžetu - naglašava Nikolić.




On dodaje da država samo razmišlja o povećanju prihoda, a ne o smanjenju rashoda.

- Država očigledno nema snagu da bilo šta menja na rashodnoj strani - kaže Nikolić, i dodaje da je iznenađen neozbiljnošću Vlade koja je postigla dogovor sa MMF-om, a onda dva dana posle toga sama sebe demantuje.

Lj. Račić - S.
 
Pa mora ochigledno, zato shto sledi bankrot...
Nishta se ne mora, naravno, osim umreti.:mrgreen:

pa sta ako sledi bankrot? zasto ja da placam cenu necijeg loseg rada?

zamisli situaciju ja i ti imamo firmu , i ti lose radis ja dobro - i sad ti zbog loseg rada treba da bankrotiras, i mesto da bankrotiras ti lepo uzmes 100.000 din sa mog racuna i tako izbegnes bankrot.

jel to posteno?
 
Akcize na ostala dizel goriva neće biti promenjene - kaže sagovornik Pressa
Ако је ово тачно, то је тек потез за медаљу, још једна у низу идиотских одлука. Мислим на део да се акциза примени само на евро дизел и бензин. Да ли то значи да ће чувени Д2, препун сумпора, чађи и осталих примеса, који се у Европи точи још само код нас и чини ми се у Босни и Црној Гори (нисам сигуран) бити ослобођен додатног намета? Тако ће и они са модернијим дизелима бити у дилеми да ли да сипају 20 динара јефтинији крш од нафте и да рескирају кварове на моторима, или да прескупо са учешћем акциза и пореза у цени горива од 70% пуне државну касу.
 
a sto mora? :evil:

zasto da ja vozaci placaju posledice tudje nesposobnosti nerada lopovluka pljacke i javasluka? :rtfm:

Sta ti je , ludache???

Nisi cuo da svetom hara neka ekonomska kriza???.......da nema drzave na svetu , sem mozda Bruneja, gde je sve u fazonu..........stiglo prolece, ptice cvrkucu, a Tihog bole mala qitica........lepo mu..........:sad2:

Ako vec mora, a mora..........pa bolje da placaju oni koji voze kola, nego oni koji imaju platu 12 000 dinara............:roll:

Ali, ti si antiprotivan sebi do podne, a celom svetu popodne.........a i nemas auto.:dash:...ne znam sto ti penish???:dash:
 
ovo sto se desava u srbiji nije posledica svetske ekonomske krize vec posledica 8 godina pogresne ekonomske politike .

ma boli me qurac ima da uvedem sad sekvencijalni plin i da stavim bocu od 100 litara u gepek i mogu da me povuku za stojka sa njihovim akcizama .

al ko sto glup narod ne kapira - zbog poskupljenja benzina ima da poskupi lancano sve od hleba do kavijara.
 
ovo sto se desava u srbiji nije posledica svetske ekonomske krize vec posledica 8 godina pogresne ekonomske politike .

ma boli me qurac ima da uvedem sad sekvencijalni plin i da stavim bocu od 100 litara u gepek i mogu da me povuku za stojka sa njihovim akcizama .

al ko sto glup narod ne kapira - zbog poskupljenja benzina ima da poskupi lancano sve od hleba do kavijara.
Е Ђери, па ти тек сада решио да откријеш лепоте ЛПГ-а. Па знаш ли да у Србији постоје само 2 врсте горива за нормалан народ већ неколико година - гас и дизел?
 
Sta ti je , ludache???

Nisi cuo da svetom hara neka ekonomska kriza???.......da nema drzave na svetu , sem mozda Bruneja, gde je sve u fazonu..........stiglo prolece, ptice cvrkucu, a Tihog bole mala qitica........lepo mu..........:sad2:

Ako vec mora, a mora..........pa bolje da placaju oni koji voze kola, nego oni koji imaju platu 12 000 dinara............:roll:

Ali, ti si antiprotivan sebi do podne, a celom svetu popodne.........a i nemas auto.:dash:...ne znam sto ti penish???:dash:

U svetu da......a u Srbiji ta kriza ima imena i przimena
Dinkic
Djelic
.........
 
E, nije šija, nego vrat. Pa, šta oni misle, da ljudi sa primanjima od 12-20 hiljada nemaju neku šklopociju od auta, da penzosi sa primanjima i ispod 12.000 nemaju nekog fiću, staru škodu i sl. A, oni koji nemaju auto se ne voze javnim prevozom? Mislim ludilo... Sada će da oporezuju sve, a ne samo one iznad 12.000.

Kako oni ne shvate da im nema pomoći od guljenja kože narodu. Pa, nije ovo Slobino vreme, kada je narod krckao ono iz slamarica, ono za ne daj Bože. To se istopilo. To je već potrošeno.
 
ako vam auto trosi 10 l prosecno na 100 km a prelazite godisnje 30.000 km za gorivo cete potrositi 300.000 din sa cenom benzina od 100 din za litar

ako stavite na auto sekvencijalni plin , potrosnja ce biti 10% veca sto znaci 11 litara na 100 km . ako cena plina bude posle ovoga 41 dinar (akciza se povecava za 5 dina trenutna cena je 36 din) potrosicete na gorivo 132.000 din

usteda nekih 170.000 din - cena uredjaja od 640e = 110.000 din.

to je prve godine.

svake sledece godine usteda je oko 170.000 din.

a ako LPG sipate u nekoj od susednih zemalja gde su cene nize - usteda je jos i veca.

nedajte pare zutoj bagri lopovskoj :evil:
 
Dokle ce vise nesposobnjakovici da se zale za svoj los rad.
Ono pre Milosevica bio Tito kriv, dosao Pozarevljanin i ON kriv za sve i svasta a otkud sada da posle njega ovi vrli demokratski orjentisani "ni krivi ni duzni" upali u nekakvu svetsku krizu. Pa koja je, kakva je, ima li ime, u cemu je ta kriza i kod nas. Svi se vade na nju a ja u svakodnevnom zivotu vidim da se nista nije promenilo. Ko je radio, radi i dalje, ko ima ima i dalje, ko nema, nema i dalje-ali snalazi se. Jedino izgleda ovi sa debelim nikako da se "zadovolje"-malo po 200 i vise 'iljada mesecnih primanja, klope za bagatele, silnih privilegija, pa bi svoju nesposobnost da prevale na one sa "velikm" primanjima od desetak hiljada. E, sada kada videli da nece moci kroz namet zvani porez udri po gorivu telefonima a pokusace i preko cigareta ako im dozvole Ameri. Strasno.
 
Ne moze se vratiti PDV na benzin, jer isti ne postoji.
A da je cena oko 65 dinara, jeste. I sto je najgore, Bosanci vec duze od godinu dana drze cenu benzina bar 20 dinara jeftinije nego u Srbiji.

moze burazeru .

uzmes recimo sipas gorivo na pumpi u srbiji a nisi iz srbije izlazis iz iste , onda doneses fiskalni racun u carinsku ispostavu i trazis povracaj pdv-a. dosta ljudi to ne zna al drzava je u obavezi da ti vrati PDV uvek ako robu iznosis izvan granica drzave. Tako je svuda.
 
moze burazeru .

uzmes recimo sipas gorivo na pumpi u srbiji a nisi iz srbije izlazis iz iste , onda doneses fiskalni racun u carinsku ispostavu i trazis povracaj pdv-a. dosta ljudi to ne zna al drzava je u obavezi da ti vrati PDV uvek ako robu iznosis izvan granica drzave. Tako je svuda.

Znam za povracaj PDVa, ziveo sam 20 godina na granici i vrlo cesto se bakcem sa carinicima.
PDV na gorivo, kafu, duvan, alkohol NE POSTOJI, vec postoji akciza. A na akciznu robu ne mozes dobiti nikakvo oslobadjanje.
Cak i ako ti na fiskalnom racunu od preko 200KM se nadje jedna paklica duvana ili jedna flasa piva, nema sanse da ces od carine dobiti pecat za povrat PDVa.
 
ja koliko znam na racunu postoj ii akciza i PDV

na svu robu se placa PDV a na neku i akciza.

Pogresno sam se izrazio. Obracunava se PDV, ali ne u klasicnom obliku da se na postojecu cenu zvizne odredjen procenat.
A na akciznu robu nema sanse da ce da ti daju da uzmes nesto od drzave.
Jednom su me vratili, a kasnije sam i proverio, da na akciznu robu nema nikakvog povrata ni PDVa, ni akcize, niti sme nesto od akcizne robe da ti se nadje na istom racunu sa ostalom robom, ako hoces da ti carina udari pecat za povrat PDVa
 
Pogresno sam se izrazio. Obracunava se PDV, ali ne u klasicnom obliku da se na postojecu cenu zvizne odredjen procenat.
A na akciznu robu nema sanse da ce da ti daju da uzmes nesto od drzave.
Jednom su me vratili, a kasnije sam i proverio, da na akciznu robu nema nikakvog povrata ni PDVa, ni akcize, niti sme nesto od akcizne robe da ti se nadje na istom racunu sa ostalom robom, ako hoces da ti carina udari pecat za povrat PDVa

moguce je da na akciznu robu nema povracaja PDV-a al znam da po zakonu mora da vrate PDV na svaku robu ako se iznosi van granice zemlje
 

Back
Top