Ideja

winkel

Početnik
Poruka
37
Imas ideju,skupis novac,napravis prototyp,prijavis patent,prodas patent.

Da li to moze realizovati i finanzirati jedan pojedinac i
koliko je godina dugacak taj put?



:amen:
 
Ne moras da pravis prototip, samo sastavi patentnu prijavu, sa opisom stanja tehnike, jasnim crtezima i patentnim zahtevima i predaj u Patentnom zavodu. Nacionalna faza ne kosta mnogo, zavisi od broja patentnih zahteva...mislim da je nekoliko hiljada dinara za do 10 patentnih zahteva.
 
Imas ideju,skupis novac,napravis prototyp,prijavis patent,prodas patent.

Da li to moze realizovati i finanzirati jedan pojedinac i
koliko je godina dugacak taj put?



:amen:

Zašto pitaš?
Imaš neku ideju?
I ja je vučem neko vreme ali mi trebaju ljudi za realizaciju jer je projekat van mog domena znanja ali polako se učim.
 
Imam vec duze vremena jedan projekat,sve je realizovano i prijava je pripremljena kod advokata.Mogu u svako doba da ga prijavim i sa velikom verovatnocom da ga dobijem posto sam veoma upucen i informisan o toj temi a i patent advokat je tog misljenja.Problem je u tome sto se bojim da ga ne upropastim ako ga ne uspijem prijaviti u vise drzava tj.finanzirati.Za takvu realizaciju skupljam adrese firmi koje bi mogle da me podrze na tom putu kao npr.www.quelle-innovationsstiftung.de/.Nazalost to je jedina adresa koju sam nasao koja nudi podrsku samostalnim pronalazacima u kompletnoj realizaciji projekta,tj patent menadmentu.
Za mene je jedna adresa suvise malo i evo ja se pomalo raspitujem u vezi toga.

Bilo bi mi drago da cujem vasa iskustva i predloge.
 
Pa dovoljno ti je da udjes u nacionalnu fazu...time ti je patent zasticen za pocetak...niko nema pravo da isto vise patentira bilo gde u inostranstvu.
 
Bas posle toga nastaje problem jer onda imam samo godinu dana da prijavim patent u drugim zemljama,predam patent na procenu,napravim biznis plan i obezbedim finanziranje svega toga.
Zato se raspitujem za firme koje to preuzimaju u slucaju da im se projekat svidi i mogu da me podrze na americkom trzistu jer je to dokazana zemlja inovacija.
Sem toga sam svestan da ce mi i tako ostati samo mali dio od ucesca u dobiti ali barem zelim da imam izbor sa kim cu da saradujem i trenutno imam vremena da pripremim vlastitu strategiju i da se raspitujem pre nego sto bacim kroz prozor 30 000 eura.
Nacionalna prijava je samo startna pozicija koja ne moze da se zaustavi i ako nema primjene u toj drzavi moraju da si izvrse prijave u onim zemljama gde se to moze ocekivati.
Razvoj samog projekta kosta mnogo vremena i novaca ali ulaganja se ne zavrsavaju samom prijavom patenta jer posle toga mora da se ulaze u prezentacije na sajmovima,proizvodnju i sl.
Naknadno izdavanje ili prodaja licenci kao i povrede patentnih prava ne moze jedna osoba da nadzire kao sto ne moze ni da dobije kredit zbog visokog rizika a taj novac mu opet ne moze mnogo pomoci bez jasne strukture razvoja i plasmana proizvoda koju opet jedan pojedinac ne moze da pripremi.
Sem toga patent vazi maksimalno 20 godina i za taj period moraju da se predvide prihodi koji se mogu ostvariti sto je jedan od najvaznijih kriterija isto tako je vazano stvaranje predstavnicke mreze,kontakti sa medijima i politikom,prezentacije.
Zato nikada nisam imao interesa da prijavim neki patent i ako sam na mnogima radio i ni sada nemam interesa nesto na silu da uradim bez konkretne strategije.
Do sada sam se zadovoljavao sa pecatima od notara vece ambicije nisam ni imao jer mi je najvece zadovoljstvo kad nesto stvaram a ne kad prodajem.
 
Poslednja izmena:
Zanaci, interesuje te trziste...OK je to...pa zasto ne proveris koliko kosta prijava u USA (nije to bas tako basnoslovno, osim ako ne prijavljujes neki medikament na 1200 stranica i 450 patentnih zahteva)....ionako bi morao da cekas neko vreme dok se ne dobije ocena inovativnosti.
 
Iz ovog sto sam napisao do sada se moze predpostaviti da imam novac i da godinama ulazem u te moje hobije kao i da mi patentiranje nije problem niti neka posebna investicija.
Pitanje se odnosi na patent menagment firme koje preuzimaju i prate razvoj konkretnih projekata i svih ugovora koji su neophodni.
 
Iz ovog sto sam napisao do sada se moze predpostaviti da imam novac i da godinama ulazem u te moje hobije kao i da mi patentiranje nije problem niti neka posebna investicija.
Pitanje se odnosi na patent menagment firme koje preuzimaju i prate razvoj konkretnih projekata i svih ugovora koji su neophodni.


Naprotiv, napisao si kao da nemas pojma ni o cemu sto se intelektualne svojine tice...da te podsetim:

"Imas ideju,skupis novac,napravis prototyp,prijavis patent,prodas patent.

Da li to moze realizovati i finanzirati jedan pojedinac i
koliko je godina dugacak taj put?"
 
Da, to je naslovna tema.

U daljem tekstu sam rekao koliko sam informisan do sada i evo mogu da dodam da vec 10 godina radim na jednom konkretnom problemu.

Pitanje se odnosi na opsta iskustva drugih pronalazaca koji su takvo nesto pokusali ili uradili.
Naravno, ja sam se sa jednim konkretnijim pitanjem izjasnio sta mene trenutno interesuje
i nije mi cilj da zatvorim temu sa licnim pitanjima.

Naslov jeste ideja i interesuju me vase zelje i pokusaji da tu ideju realizujete.

Ideju merim sekundama a realizaciju godinama.
 
Cool, zelim ti da uspes do kraja, krajnje iskreno.

Radio sam neko vreme na pitanjima intelktualne svojine, ponesto znam, dosta toga sam zaboravio. U svako slucaju, "Patent Pending" i realizacija i prodaja nisu mnogo medjusovno zavisni...uradi sve prijave sto pre mozes (znas da ti se za datum racuna kada si prijavio, ne kada izadje u registrima ili kada se oceni inventivnost). Vec sa prijavom mozes da se pojavis na trzistu, a ako je ideja stvarno dobra lako ces naci kupca ili investitora...a moes da nadjes i nekoga ko ce dobro da plati da se ideja nikada ne realizuje...
 

Back
Top