Prezentska i infinitivna osnova

Хе-хе, нисам ја тај стручњак, само сам хтео, док се не јави, да убацим нешто што сам нашао код Копитара, а било ми је занимљиво:

Добро дошла, прва српска граматико са ћириличким словима! И двоструко добро дошла што си написана верно по говору простога народа!
...
10. Падежа Србин нема више од шест, у множини има чак и само пет или управо само четири, пошто вокатив гласи као номинатив, док други језици још имају седам, као што је у старословенском. Локатив гласи увек као датив (у крањском и у руском је опет вокатив увек једнак номинативу). Још строже узевши, пошто је акузатив једнине код мушког рода увек једнак или номинативу или генитиву, могло би се сматрати да за овај род и у једнини само то важи. Али из практичних разлога и за оне који се баве упоредним проучавањем језика било би боље да се код образаца за деклинацију узму свуда седам падежа: језичка логика би, с једне стране, бола задовољена једном напоменом, а, с друге стране, би упоредни преглед био не мало олакшан.
(Копитар, Беч 1814)
 
Volela bih da sa nekima prodisktujem o ovim stvarima...

Ako mogu da pomognem tu sam, ali su mi dometi ograniceni :).

Infinitivna (aoristna) osnova se pravi od infinitiva ali su moguca 3 slucaja:
1. Ako se glagol u infinitivu zavrsava na -ti i ispred tog nastavka stoji samoglasnik;
2. Ako se glagol u infinitivu zavrsava na -ti i ispred tog nastavka stoji suglasnik;
3. Ako se glagol u infinitivu zavrsava na -ci .

U prvom slucaju se osnova dobija odbacivanjem nastavka -ti.
Primer: pevati-peva(ti)-peva (peva je dakle infinitivna osnova).

U drugom slucaju se osnova ne moze dobiti samo odbacivanjem nastavka -ti, vec se glagol stavlja u prvo licne jednine aorista pa se oduzme nastavak -oh.
Primer: gristi-grizoh-griz(oh)-griz (griz je dakle infinitivna osnova).

U trecem slucaju, osnova se dobija tako sto se glagol opet prebacuje u prvo lice jednine aorista a onda se odbija nastavak -oh.
Primer: leci-legoh-leg(oh)-leg (leg je dakle infinitivna osnova).

Prezentska osnova se dobija kod glagola kojima se oduzima nastavak -mo prvom licu mnozine prezenta.
Primer: pevati-pevamo-peva(mo)-peva (peva je dakle prezentska osnova).

To bi bilo to :).
 

Back
Top