Tivat - grad pred koji bi trebali posetiti!!

kkteodo

Početnik
Poruka
5
O Tivtu!!!



Najmladji grad u Boki nastao je na prostranoj zaravni podno Vrmca. Ako je suditi po kotorskim arhivama, na ovom mjestu se u 14. vijeku pominju nazivi Teude, Theode i Theudo, sto asocira na vezanost za kraljicu Teutu. Na zalost, malo je pisanih tragova o zbivanjima na ovom lokalitetu u doba Nemanjica, Balsica, Crnojevica, Mlecana, Francuza i Austrijanaca. No, tokom srednjeg vijeka i kasnije, tivatska plodna i osuncana zemlja pripadala je uglavnom kotorskim, prcanjskim i dobrotskim plemicima. Tu su bili njihovi veliki posjedi, dvorci i ljetnjikovci, kao i zajednicka crkva sv. Antuna iz 1373. godine. Deo te ostavstine, nekada najbogatije porodice Buca, danas je i raskosan ljetnjikovac u kom se nalaze tivatski muzej i galerije. Na polutokoku Prevlaka bilo je sjediste Zetske mitropolije od 13. do 15. vijeka.



Tivat u gradsko naselje izrasta tek krajem 19. vijeka, izgradnjom Pomorskog arsenala 1889. Pola vijeka kasnije, "osvojice" ga - turisti. "Plavi horizonti", "Mimoza", "Kamelija", "Palma", samo su nazivi nekih hotela koji uz kucnu radinost mogu odjednom da prime i do osam hiljada gostiju. Atrakcija je turisticko naselje "Sv. Marko", izgradjeno za potrebe pariskog Mediteranskog kluba. Cine ga stotinak koliba u bujnom zelenilu za atraktivan odmor gostiju i u punom saglasju s prirodom.Na zalost, još uvijek čekamo da se naselje osposobi za doček gostiju, da se napokon od najlepšeg ostrva na Jadranu napravi nešto korisno i za grad i za goste.

Dobrodoslicu sa jugo-istocne strane Boke Kotorske pozeljece vam grad Tivat , jedini na Crnogorskom primoriju sa sopstvenim aerodromom . Moderan i zivopisan , sa najljepsim gradskim parkom na Jadranu . Cuveni bokeljski moreplovci u dugom periodu su sa svojim beskrajnih plovidbi iz svih dijelova svijeta donosili najrazlicitije primjerke egzoticnog rastinja i ukrasnog bilja koje je nalazilo novi dom u ovom parku . Dva stabla Eukaria su jedini primjerci na Balkanu .
Trajektom prije uskog prolaza Verige, odnosno Lepetani - Kamenari, Tivat je povezan sa Herceg-Novim , dok je sa svoje druge strane je povezan sa Kotorom preko tunela i Jadranskom magistralom sa Budvom. Ova saobracajna povezanost cine ga jos vise atraktivnijim i privlacnijim.





Tivat se nalazi u centralnom djelu Boke Kotorske, na 42° 26' sjeverne geografske sirine i 18° 42' istocne geografske duzine. Opstina ima oko 15.000 stanovnika, povrsine je 46 km2.
Klima je mediteranska sa cak 2.446 sati suncanog sjaja godisnje i 115 dana u godini sa temperaturom vazduha vecom od 25°C , dok je srednja godisnja temperatura 15°C. Ni danas nije poznato da li mu ime potice od imena ilirske kraljice Teute koja je, pretpostavlja se,u Tivtu imala ljetnikovac, ili od imena hriscanskih svetaca Theodorus, Theodosius, Theudo, Teodo ili, pak, od keltske rijeci "touto" (grad).

Tivat je jedini grad na crnogorskom primorju koji nema staro gradsko jezgro, ali ima Ljetnikovac Buca (skladnu renesansnu sredina u samom centru grada), Gornju Lastvu (jedinstvenu ruralnu cjelinu na nadmorskoj visini od 300 m), ostrvo Prevlaka (ili Miholjska Prevlaka ili "Ostrvo cvijeca") sa kompleksom manastira Sv. Arhandela Mihaila, Sveti Marko (ili Ostrvo Stradioti), predivno izletiste-plazu Przno (Ili "Plavi horizonti"), i prirodnu marinu Kalimanj u samom gradu. Arheološka istraživanja vršena na ovom dijelu Boke govore o živoj prošlosti današnjeg Tivta. Kao veoma pitomo mjesto sa gotovo idealnom klimom bio je naseljen u predrimskom periodu pa u kontinuitetu sve do današnjih dana. Donedavno je posjedovao i plantaže soli – solila i male pogone veoma kvalitetne opeke - Ilovica. često, upravo zbog geografskog položaja pa i pomenute soli, nekada strateške namirnice, bio je meta mnogih osvaja?a. Kroz istoriju su se smjenjivali Mleta?ka Republika, Turska, Austrija, Francuzi i Rusi. Preko puta, idući na jugoistok, nalazi se ostrvo Sv. Arhangela Mihaila (Prevlaka), gdje se nalazilo prvo sjedište pravoslavne Zetske episkopije, koju je osnovao Sv. Sava.



Ima dosta hotela sa oko 2000 kreveta, tridesetak uredenih plaza i kupalista, oko 6000 kreveta u privatnom smjestaju,kao i mnogo raznih ugostiteljskih objekata. Ima i vrlo bogat amaterski kulturno-zabavni zivot kroz petnaestak drustava raznog tipa, nema pozoriste ali ima Kulturni centar sa, u posljednjih pet-sest godina, najboljom pozorisnom produkcijom na prostorima bivse Jugoslavije, Bocarsku olimpijadu i popularne Ljetnje feste na otvorenom. Ima i sportsku dvoranu "Zupa" i jedini na crnogorskom primorju ima i Aerodrom.
Oko Tivta, a osobito oko Ostrva Sveti Marko more je mirno i podesno za ronjenje,skijanje i druge sportove na vodi. Pogodan je za odmor i zimi i ljeti zahvaljujuci cistom vazduhu, povoljnoj klimi i bogatoj vegetaciji.Za pravi turisticki zamah, kakav je imao sedamdesetih godina proslog vijeka, Tivtu treba "sveža (turisticka) krv" jer svi aktivni objekti su iz nekih davnih vremena, a poznato turisticko naselje "Ostrvo cvijeca" i jos poznatije "Club Mediteranee" odavno nisu u funkciji. Upravo smo svjedoci početka izgradnje velike marine za megajahte "Porto Montenegro",koja će potpuno promjeniti kompletan imidz grada. Svjedoci smo velikih radova na osnovnoj infrastrukturi-vodovodu i kanalizaciji,tako da cemo za koju godinu dočekati i mi da se sve otpadne vode otpreme daleko iz zaliva, na otvoreno more.




Zasto u Tivat na letovanje?
- Zato sto je mali, ugodni gradic, koji ima sve uslove za ugodan boravak, posebno za porodicno letovanje!

- Zato sto se do njega lako dolazi(blizina aerodroma i glavnih putnih pravaca, a sve je relativno blizu(do Kotora-8km, do H.-Novog-16km, do Budve-20km).

- Zato sto su plaze ciste i uredjene, a more u zalivu toplije nego na otvorenom moru!

- Zato sto je u centru grada najlepsi park na primorju, koji je nastao tako sto su pomorci sa najudaljenijih svjetskih destinacija donosili sadnice egzotičnih biljaka!

- Zato sto se najlepsa,najslikovitija plaza na Jadranu-"Plavi Horizonti" nalazi na 6km od grada!

- Zato sto nema nedostatka vode u hotelima i privatnom smestaju-kucama! Molim vas, ne počinjite opet priču o nedostatku vode u Boki. Bavim se turizmom više od 10 godina i još od 1997. godine dajem besplatan smještaj ako i pritisak u apartmanima padne. Vjerujte mi, tako nešto ne smije da se desi. Svako domoćinstvo u Tivtu, koje se ozbiljno posvetilo turizmu odavno ima sopstvene zalihe ciste,potpuno ispravne,pitke vode iz vodovoda, koja je sistemom hidrofora uvijek dostupna gostu.

- Zato sto na plazi necete morati da se gurate i jurite neko fino slobodno mesto!

- Zato sto cete imati prilike da se u pravom smislu reci odmorite od buke i saobracajne guzve!

- Zato sto cete moci da uzivate u koncertima i drugim dogadjajima organizovanim tokom jula i avgusta! MAADONA U SEPTEMBRU!

- Zato sto ujutro mozete uzivati u kafi na najlepsoj, najsuncanijoj, najcistijoj gradskoj rivi Jadrana!
 
Upravo suprotno. Šesnaestogodišnjacima je Tivat previše miran i pitom a nama srednjih godina potaman.

Ako preferirate dolazak svojim prevozom i svakodnevno vozikanje plaže su lako dostupne. Gradska plaža i Donja Lastva su poput Hercegnovskih betoniranih plaža. Ponekom bi se dopala plaža Seljanovo ispod aerodroma sa toplim plićakom. O plavim horizontima ne treba trošiti reči, to je svima dobro poznato. Na još desetak minuta vožnje po Luštici stižete do Mirišta i Žanjica.

Za one koji dolaze avionom i goste koji bi da imaju sve na jednom mestu, pogotovo za porodice sa malom decom idealan je smeštaj u hotelu Kamelija koji je unutar fantastičnog parka i na samoj obali. Za najmlađe je zgodno i kupanje u bazenima hotela.
 
Poslednja izmena:
A kako stiže do Plavih horizonta onaj ko je došao bez kola ?
Lep provod u pregrejanom autobusu, pola sata tamo pola nazad ....gde sa dušekom, loptom..... ?
Zavaravaš neinformisane ljude kao da je to na par koraka od hotela, ugodna šetnja.

SMEŠNO I TUŽNO ISTOVREMENO !

A o predlogu za betonske plaže da ne govorim....nije tebi baš dobro .....
 
Upravo suprotno. Šesnaestogodišnjacima je Tivat previše miran i pitom a nama srednjih godina potaman.

Ako preferirate dolazak svojim prevozom i svakodnevno vozikanje plaže su lako dostupne. Gradska plaža i Donja Lastva su poput Hercegnovskih betoniranih plaža. Ponekom bi se dopala plaža Seljanovo ispod aerodroma sa toplim plićakom. O plavim horizontima ne treba trošiti reči, to je svima dobro poznato. Na još desetak minuta vožnje po Luštici stižete do Mirišta i Žanjica.

Za one koji dolaze avionom i goste koji bi da imaju sve na jednom mestu, pogotovo za porodice sa malom decom idealan je smeštaj u hotelu Kamelija koji je unutar fantastičnog parka i na samoj obali. Za najmlađe je zgodno i kupanje u bazenima hotela.


Mala ispravka,plaža ispod aerodroma je Kalardovo a ne Seljanovo.Potvrđujem da je bogom dana za sitnu decu,ali za onu malo krupniju i nije jer ti otpadnu noge od šetnje do pristojno duboke vode:lol:To što je aerodrom blizu i nije neki problem,avioni se naravno čuju ali nije baš nesnosna buka.Uostalom,to mu dođe kao animacija za već pomenutu "sitnu decu":lol:Plaža Ponta u Seljanovu je takođe sasvim prihvatljiva.Znači,sem betonskih može da se ubode i poneka sasvim pristojna peščano-šljunkovita plažica.Kažem "plažica" pošto u Boki i ne postoje neke kilometarske već su sve nekako "portabl" ali ima ko i to voli.Park hotela "Kamelija" jeste lep ali je zato hotel sačuvaj me bože,ostaci iz komunističkih vremena kome je samo fasada malo zamazana da kao izgleda pristojno.
 
A kako stiže do Plavih horizonta onaj ko je došao bez kola ?
Lep provod u pregrejanom autobusu, pola sata tamo pola nazad ....gde sa dušekom, loptom..... ?
Zavaravaš neinformisane ljude kao da je to na par koraka od hotela, ugodna šetnja.

SMEŠNO I TUŽNO ISTOVREMENO !

A o predlogu za betonske plaže da ne govorim....nije tebi baš dobro .....

Početak mog posta kreće rečima "ako preferirate sopstveni prevoz". Ima dosta ljudi koji se ne bune npr u Herceg Novom boravivši na betonskim plažama. Što se bolesnika tiče, mislim da tebe svako ko je posetio dva do tri puta ovaj forum poznaje kao takvog.

Pošto znam da tvoje preferacije počinju kod soluna a završavaju se opisanim krugom oko atine prema krfu možda ćeš i izmisliti neku silnu razliku između tivatskog rent-a cara i nekog na Tasosu, Lefkadi, govoreći o turistima bez sopstvenih kola? Ili si možda naišao na besplatan teleport, pa javi svima čoveče da znaju, ne štedi to samo za sebe
 
Početak mog posta kreće rečima "ako preferirate sopstveni prevoz". Ima dosta ljudi koji se ne bune npr u Herceg Novom boravivši na betonskim plažama. Što se bolesnika tiče, mislim da tebe svako ko je posetio dva do tri puta ovaj forum poznaje kao takvog.

Pošto znam da tvoje preferacije počinju kod soluna a završavaju se opisanim krugom oko atine prema krfu možda ćeš i izmisliti neku silnu razliku između tivatskog rent-a cara i nekog na Tasosu, Lefkadi, govoreći o turistima bez sopstvenih kola? Ili si možda naišao na besplatan teleport, pa javi svima čoveče da znaju, ne štedi to samo za sebe

Bolesnik si očigledno ti. A ja živim na Kritu od 2003-će, znači da imaš i halucinacije.

Moja tvrdnja da Tivat nema dobre plaže se ne može opovrgnuti time da ima dobrih plaža na pristojnoj udaljenosti.

Na Kritu jedino Iraklio nema plaže u samom centru, a sva ostala mesta imaju bolje plaže od NAJBOLJE u C.G. I to ispred SVAKOG hotela.Tako što sa terase uskačeš u more.

Zamena teza je odraz komunističke zaostalosti. Ja o lošim plažama u Tivtu, a ti o rentakaru. Dobro da ne pričaš da Tivat ima loše plaže zato što je Partizan izgubio od CSKA, ili zato što se Madonna razvela itd....


B O L E S N O
 
Bolesnik si očigledno ti. A ja živim na Kritu od 2003-će, znači da imaš i halucinacije.

Moja tvrdnja da Tivat nema dobre plaže se ne može opovrgnuti time da ima dobrih plaža na pristojnoj udaljenosti.

Na Kritu jedino Iraklio nema plaže u samom centru, a sva ostala mesta imaju bolje plaže od NAJBOLJE u C.G. I to ispred SVAKOG hotela.Tako što sa terase uskačeš u more.

Zamena teza je odraz komunističke zaostalosti. Ja o lošim plažama u Tivtu, a ti o rentakaru. Dobro da ne pričaš da Tivat ima loše plaže zato što je Partizan izgubio od CSKA, ili zato što se Madonna razvela itd....


B O L E S N O

Ne radi se o nikakvoj zameni teza već o tvojoj psihopatičnoj potrebi da, rezonski ili ne, iskritikuješ sve što nije u tvom interesu ili ubeđenju. Bilo bi interesantno sabrati sve tvoje slične postove pa izdati zbirku. Mislim da bi ti i neuropsihijatar početnik zalepio odmah barem F10, za početak.
 
Ma ne laže baš mnogo samo malo....plaže u Tivtu su u stvari kao Honolulu i Malibu, samo ste vi zlonamerni, pa nećete da priznate .....

playa.JPG
 
Iz Tivta imam samo najlepše uspomene. Verovatno zato što mi je drugarica živela u Tivtu pa mi je bio kao druga kuća.
Prednosti:
1. možeš jeftinije da prođeš za smeštaj, klopu, sve,
2. sve je blizu, prodavnice, parkići za decu, plaža kakva takva, ima pozorište,
3. voda topla za kupanje,
4. ako si kolima idealna lokacija jer si između H.Novog, Kotora i Budve pa možeš da skokneš i tamo,
5. ako si kolima u okolini su najlepše plaže kao Trsteno, Jaz, Žanjice,Mirište, Ploče, Plavi Horizonti,
5. lepo je za šetnju od Seljanova prema trajektu,
6.itd,...

Nedostaci:
1. potrebna su kola ukoliko nisi sa malom decom pa ta ne zanimaju izlasci, obilasci,
2. plaža u samom Tivtu i nije baš neka,
3. nema neki ludi noćni provod
 
Prosle godine sam letovala u Tivtu a nameravam i ove. Istina je da nema neke plaze ali ako se ide autom sve izgleda mnogo drugacije. Cinjenica je i ta da pre 15 godina ne bih ni pomislila na Tivat vec na H.Novi ili Budvu ali Tivat je podredjen deci i ima dosta sadrzaja za decu koji nisu skupi ili se cak i ne naplacuju.
Za razliku od ranijih godina potrosila sam duplo manje para u Tivtu nego u Becicima u kojim sam godinama letovala, i to zahvaljujuci setalistu koje nije nacickano onim tezgama. Takodje u Tivtu na letnjoj pozornici su svako drugo vece predstave za decu i ulaznica kosta 3 e.
Imate gomilu parkova za decu koji su puni sadrzaja i otvorenog su tipa, ne naplacuje se nista. Luna park kosta 2 e 10 minuta i dete moze da koristi bilo koju spravu.
Onaj ko podredjuje svoj odmor deci kao ja, moze slobodno u Tivat na letovanje, jer nema puno guzve i buke, naravno ako ide sopstvenim prevozom.
 
Tivat je mnogo lijepo mjesto za pravi odmor ... Miran i mnogo lijep gradic ,pitomi i ljubazni ljudi ,gdje su gosti iz Srbije uvijek dobrodosli , plaze nema tacno i to je jedan veliki hendikep ako turisti nemaju auto ,dok s druge strane oni koji dodju kolima ce imati odlican odmor , sve je na 10 minuta voznje , plavi horizonti ,zanjice ,kotor ,perast ... a nisu dalieko ni H. Novi ili jazz ...
 
Kvalitet jedne destinacije odredjuje vise faktora. Svakako za one koji idu na more plaze su jedan od najbitnijih. Opste je saglasje da Tivat nema adekvatne plaze. Medjutim treba voditi racuna i o drugim razlozima. Recimo, kvalitet vode je jedan od izuzetno bitnih faktora. Niko ne voli da se kupa u prljavoj vodi i rizikuje da se razboli.
U tom smislu situacija uopste u Tivatskom zalivu i Kotorskom zalivu je veoma zabrinjavajuca usled pojave eutrofikacije. U pitanju je cvetanje mora, pri cemu more dobija intenzivno zutu boju. Ovo je delom usled prirodnih okolnosti: nedostatka jaceg vetra, slabog strujanja mora i drugih razloga a verovatno jos i vise delatnosti coveka: kanalizacije, divlje gradnje i dr., i najizrazenije je u plicim delovima mora.
Eutrofikacija vodi uginucu riba i drugih organizama u moru sto dovodi do njihovog truljenja i pojave neprijatnog mirisa. Nikako nije preporucljivo kupati se, pogotovo na podrucju Tivta i Kotora, posto ljudi mogu rizikovati najmanje pojavu koznih bolesti i dijareje. Verovatno iz tih razloga ovi krajevi i jesu predvidjeni za marine i jahte ali ne i za odlazak na plazu, suncanje i kupanje.
 

Back
Top