Albanci sa Kosova respektovani u Evropskoj Uniji

111111

Legenda
Banovan
Poruka
60.297
Bivši šef albanske obaveštajne službe uhapšen u Londonu
Autor: Blic online | Foto:Ilustracija | 25.03.2009. - 17:48

Bivši visoki zvaničnik albanske obaveštajne službe Ilir Kumbaro (55), za kojim je policija tragala zbog mučenja i kidnapovanja, uhapšen je u zapadnom Londonu, gde je živeo pod lažnim identitetom izbeglice sa Kosova, preneo je BBC.

Kumbaro je 13 godina živeo dvostrukim životom. On je 1996. zatražio azil u Velikoj Britaniji, predstavljajući se kao Šakva Šatri, izbeglica sa Kosova i Metohije, koji je umakao progonu Srba. Velika Britanija mu je odobrila i finansijsku pomoć za radno nesposobne osobe, na osnovu njegovih tvrdnji da pati od depresije i post-traumatskog stresa. Nastanio se u Fulamu (zapadni London), sa osobama za koje se veruje da su mu sin i supruga.

Možda nikad i ne bi bio otkriven da nije sam napravio grešku kada je došao po finansijsku pomoć. Upisujući se kod nadležne službe, on je upisao svoje pravo ime, Ilir Kumbaro, umesto Šakva Šatri, čiji je identitet preuzeo. Registrovanje za pomoć je odloženo, ali je ovaj incident bio dovoljan da službenici pozovu policiju. Oni su tragali za Kumbarom po zahtevu albanskih vlasti od juna 2008.
Početkom septembra iste godine jedinica Skotland Jarda za ekstradiciju uhapsila je čoveka koji se predstavio kao Šatri u njegovom stanu u Fulamu.
"Ja nisam Ilir Kumbaro, ja sam Šakva Šatri", rekao je uhapšeni policiji.
On je osobe koji su živeli sa njim u stanu predstavio kao rođaku Nakši Aksemi i prijatelja Ervina Kumbaru.
Dve nedelje kasnije utvrđeno je na osnovu fotografija da Kumbaro ima sina Ervina, rođenog 1980. godine, i ženu Vjoliku, predstavljenu kao Nakši Aksemi. Policija je takođe pronašla fotografiju pravog Šakve Šatrija, šezdesettrogodišnjeg muškarca koji živi na Kosovu i nimalo ne liči na uhapšenog Kumbara.

Sudija u Vestminsteru, gde se Kumbaro nalazi na suđenju, izjavio je da "nema nimalo sumnje da je osumnjičeni, u stvari, Ilir Kumbaro". Slučaj će biti upućen državnom sekretaru, kako bi se odlučilo o ekstradiciji.
Jedna od navodnih žrtava Kumbara Remzi Hokša, otac petoro dece, vodi se kao nestao od 1995.

http://www.blic.rs/svet.php?id=85169

-------------------------------------------------------------------------------

Malji deca....:dash:
 

Back
Top