DETECTING IDE DRIVE....

sch

Aktivan član
Poruka
1.942
E,upravo to mi pise na ekranu pri podizanju sistema.
DETECTING IDE DRIVES... I onda nista dalje.Na tom koraku ostaje stalno.Pokusao sam da podignem sistem sa sistemskim flopijem(skinuo sam sa microsoftovog sajta),ali ne reaguje.Evo i malo vise podataka:krivac sam ja,jer sam intalirao novi drajver za CDRW i pretpostavljam da sam tu nesto obrnuo oko master/slave.Sada mi flopi svetli i cuje se da se okrece,a CDRW je jednostavno mrtav,ne mogu da otvorim ni sanduce.Pokusao sam i da prilikom podizanja sestema da prekinem sa f8,del,esc...da udjem nekako U bios da vidim sta je pomereno,ali ne mogu.Instaliran je XP PRO.

HELP HELP !
 
Moze da se desi da si mozda umesto drajvera pokusao da flesujes bios pa si ga ustvari obrisao.Uostalom u XP uglavnom ne treba ti drajver radi i bez njega je XP sam to obezbedjuje.Skini sa neta MtkWinFlash pa snjim proveri a ako si izbrisao bios(ili instalirao pogresan) onda skini originalan bios i pomocu ovog programa vrati.To se i meni desilo da sam greskom obrisao bios i pomocu ovog programa sam ga vratio iz mrtve.
 
Tzar:
Ameri lepo kazu:

"If it ain't broken, don't try to fix it."[/b]

Dobro,slazem se,ali evo moje kompletene price:
RW je odjednom prestao da mi radi,pa sam pokusao sam da ga ''opravim''.Dosao sam na ideju da sa LG sajta skinem drajver....Onda sam tu nesto zabrljao i pojavilo se to cuveno DETECTING IDE DRIVE prilikom podizanja sistema.Zvao sam servis,i rekli su mi da ce da mi uzmu 1400 din za reinstalaciju windowsa+600 din za ruke+600 din za izlazak na teren.E,tek onda sam se uzjogunio i trazio pomoc od Vas dobronamernih.Dosada sam VISE puta dobio ovde DOBAR savet i mnogo toga naucio.Kada samo pogledam moje postove od pre godinu dana,kada sam kupio komp...mada sam pre toga godinama radio na njemu na poslu,odmah pocrvenim.Zasto da pljunem tolki novac majstorima,a pod broj dva,tako nikada necu nista nauciti.Usput sam malo prebirao i po stranim sajtovima i nasao na jednom forumu savet da iskljucim CDRW sa napajanja,i da potom podignem sistem preko flopija. I USPELO JE.
Sada komp sljaka besprekorno,samo nemam CD drive.
Nasao sam i savet da u BIOS-u namestim detecting na AUTO,ali za sada ne bih prckao po njemu.

Ajde sada,molim predlog sta dalje....
 
S obzirom na to da si uspeo da podignes sistem pretpostavljam da nisi zeznuo BIOS.
Ako sam dobro razumeo kad ti zakačen samo hard disk sistem radi (tako da je reinstalacija Windowsa nepotrebna), a kad zakacis RW on uopšte nece da se podigne. Pod pretpostavkom da je taj RW ispravan postoje dve stvari koje bi trebalo da proveriš, a to su:
- ispravnost kablova (naponskog i memorijskog)
ili (što je verovatnije)
- jumper na RW ti nije dobro postavljen (hard disk i RW se sapliću jedan o drugi pa sistem ne može da ukapira koji uredjaj je master a koji slave, pretpostavljam da nisi dirao jumpere na hard disku).
 
- Prvo proveri CD-RW na nekom drugom racunaru, ukoliko radi kako treba probaj drugo napajanje na svom racunaru.
- Probaj da kad povezujes naponske kablove hard i cd-rw ne budu na istoj grani.
- Hard disk stavi kao master, a cd-rw kao slave ako su na istom ide kablu.
- Slobodno stavi cd-rw na poseban ide kabl kao master. To je izdatak od oko 100 din.
 
1.HVALA SVIMA NA SAVETIMA

2.EVO IZVESTAJA STA SAM URADIO :
kada sam konacno uspeo da podignem sistem sa flopi diskom usao sam u BIOS i vratio default na orig.verziju i sada sve radi kako treba.
Znaci:svi problemi koje sam opisao su prouzrokovani mojim neznanjem,ali kako dugacije da neko nesto nauci,ako ne proba.Ajde sada,odem u biblioteku i citam,citam,citam....ne ide !

3.Ali, ja ne bih bio ja,ako bi se ovde sve zavrsilio.Sada sam odlucio da ugradim jos jedan obican CD ROM,da imam rezervni ako se CDRW pokvari.I da preko njega radim ono srto ne moram na RW.
Da li to ima nekog smisla ????

Sve Vas volim
 
Ma ipak sam kupio samo obican CD drive,a posto ima jos dva mesta na kucistu,posle cu i DVD RW.

Ali pre toga mi treba pomoc da instaliram ovaj.Uz njega sam dobio audio kabel,imao sam slobodan kabel za struju unutra,ali nemam IDE kabel.
Kako dalje..Dobro kupim ga (koji,kakav?),ali gde da ga ubodem ????
 
Audio ti ni ne treba ako CDRW vec ima uboden Audio kabl.
IDE si trebao da dobijes i da se svadjas sa njima - this is Serbia.
Ali mozes i bez toga da se provuces.
Svaki IDE kabl mozes nataci na najmanje dva uredjaja, zato izvuci iz harda ili iz rezaca IDE i jedan kraj nabodi na plocu, srednji deo na hard, a drugi deo na CD - ovo nije jedina kombinacija, mozes hdd da stavis na jednu granu, a CDRW i CD na drugu.
I obaveno podesi Jumper na CD-u (i RW-u ako mu menjas mesto). On se nalazi na zadnjoj strani CD-ROM-a
 

Back
Top