ZA I PROTIV Utjecaj igrica, televizije i interneta na klince

Astrica

Poznat
Poruka
8.182
Klinci sve više borave uz televizor, računala, igraće konzole i ostale elektroničke zanimacije. S njima se obično povezuju različite opasnosti, poput nasilja i izloženosti seksualno eksplicitnim sadržajima. S druge strane, tehnologija klincima omogućava i da gledaju edukativne emisije, pogledaju koncert omiljenog benda, nauče jezik
Stvaraju li nasilni sadržaji nasilne generacije? Koliko vrijede prijatelji s kojima se vaš tinejdžer upoznao na Facebooku ili s kojima svakodnevno udružuje snage kako bi ubili bossa u igrici World of Warcraft? Stupaju li klinci ranije u seksualne odnose zbog seksa u medijima? Kako se prema novim tehnologijama trebaju postaviti roditelji?

Brojna istraživanja potvrdila su da su mnogi današnji mladi nasilnici prvo igrali nasilne igre, a tek potom iskustvo prenijeli u stvarni svijet. Međutim, to ne dokazuje da je virtualno nasilje uzrok stvarnog nasilja. Naime, uvijek je bilo i uvijek će biti nasilnika. Oni nekadašnji učili su od lokalnih štemera, današnji uče iz filmova i igrica. No svaki stručnjak reći će vam i da su praktički sva današnja djeca, koliko god ih brižni roditelji štitili ili kontrolirali, često u prilici vidjeti nasilje u školi, filmovima, igricama. Unatoč svemu tome, tek manji broj djece pretvara se u nasilnike.

Dakle, vjerojatno isti sadržaj ne djeluje jednako na svako dijete, pa će tako nasilje u medijima i igricama češće potaknuti nasilje kod zanemarenog ili iz drugih razloga frustriranog djeteta. Dakle, da nema nasilnih igrica i filmova, frustrirani bi klinac već našao načina da na drugi način u okolini nauči kako se postaje nasilnik. Doduše, danas su izvori učenja nasilničkog 'zanata' dostupniji i maštovitiji, ali velika je vjerojatnost da brižan roditelj, koji djetetu daje puno pozornosti i ljubavi, a istovremeno zna biti autoritet i postaviti granice, neće odgojiti nasilnika ni uz sve igre i medije svijeta.
Potpune zabrane nikako nisu dobre jer je zabranjeno voće najslađe. Naravno, sasvim malu djecu, koja ne razlikuju stvarno od virtualnog, ne treba izlagati nikakvom nasilju. Kako dijete raste, bajke, igrice, televizija i ostali izvori nudit će mu saznanja i o dobrim i o lošim stranama svijeta. Pritom je najvažnije sadržaj prilagoditi djetetovoj dobi i senzibilitetu, paziti da mediji i računala ne okupiraju dijete prevelik broj sati tijekom dana, kao i da to ne budu jedini oblici igre, učenja i zabave. Čak i ako gleda najbenignije sadržaje, dijete koje je prepušteno televiziji i internetu pokazivat će slične simptome zanemarenosti i frustriranosti kao i ono koje je izloženo nasilju.

Nestaju li 'živa' prijateljstva i druženja i zamjenjuju li ih Facebook, MySpace, forumi i chatovi? Većina djece i odraslih više vole prijateljstva uživo, ali naći će se i djece koja će, kako odrastaju, njegovati uglavnom virtualna prijateljstva.

No, kao što se nekad poticalo da se djeca dopisuju posredstvom klasične pošte, elektronička komunikacija s vršnjacima iz udaljenih krajeva može pomoći prihvaćanju različitosti, boljoj informiranosti, učenju stranih jezika… Naravno, ne treba zaboraviti opasnosti: netko tko se predstavlja kao dijete može biti pedofil ili prevarant, pa roditelji trebaju imati saznanja s kime dijete komunicira, a posebno ako planira virtualno prijateljstvo pretvoriti u susret uživo.

Zanimljivo je da se u našim medijima internet i računala povezuju s opasnostima koje kod nas nisu pretjerano zastupljene (nasilje, seks i kriminal), dok su one najčešće i najočitije opasnosti zanemarene. Djeca u školi provode nekoliko sati dnevno, zatim sjede za računalom, gledaju televiziju, pišu zadaću i sve manje i manje vremena provode vani, što škodi zdravlju: imaju iskrivljene kralježnice, premalo se kreću, pa je sve više dječje pretilosti. Igranje s vršnjacima razvija spretnost, samostalnost, snalaženje u okolini i novim situacijama, a da ne govorimo o socijalizaciji: dijete se uči svađati i miriti, rješavati probleme, prilagođavati skupini, prihvaćati različitosti. Za sve to mi smo imali više prilike i to je gotovo sigurno bila naša prednost u odnosu na današnje klince.

No, ne budite ni staromodni i jednostrani: priznajte da se ni vi ne biste tako često vani igrali kauboja i indijanaca da ste imali 60 televizijskih kanala, internet i superrealistične igrice. Umjesto razmišljanja o opasnostima i minusima, pogledajte TV program; začudit ćete se koliko se edukativnih i korisnih TV emisija nudi. Ako živite u malom mjestu, potrudite se malo surfati: shvatit ćete da vaše dijete danas može iz sobe početi učiti svirati gotovo svaki instrument, pogledati koncert omiljenog banda s druge strane planeta. Pokušajte zaigrati barem jednu računalnu igricu kako biste osjetili o čemu se radi, a ako vam se svidi, povremeno organizirajte obiteljske turnire.

Koliko god se vremena mijenjala, rješenja roditeljskih problema uglavnom su slična: ljubav, posvećivanje vremena i slušanje djeteta, postavljanje granica i umjerenost najbolja su zaštita od svih opasnosti.
T-portal
 
Aaaa! Znaci, i ti si jedna od onih koji cekaju po' noci da otvore "skakljivu" temu ;)

Odgovor na to pitanje dao sam na drugom forumu, ali ovde cu da se delom citiram:

Dozvolite mi da kazem nesto i o video-igrama; one su organski vezane za crtane filmove a ako mi ne verujete-posetite forume amera ili japanaca: svaki crtani MORA da ima video-igru i obrnuto. Generalno nemam nista protiv Doomacina - kada sam video Star Wars: The Force Unleashed ili Spider-Man: The Web Of Shadow odusevio sam se. Medjutim, osecam koliko te igre uticu na mene - nazalost, jedan od uticaja je i enormno povecanje agresije. Uglavnom danasnja industrija crtanih filmova i video-igara svodi se na ratovanje. Znam da za medije "dobre vesti" nisu vesti, ali naglasavanje stavova "there can be only one" ili u najboljem slucaju mi-protiv-njih deluje kao priprema za treci svetski rat. Ako dosad igrajuci Counter Strike, Delta Force ili Halo nisi izucio kompletnu vojnu taktiku ratovanja veoma si hendikepiran za buduci zivot. Najvise sam voleo anime u fantazijskom svetu (avaj!) Dungeos&Dragonsa ali svi ti crtani su jednostavno postali previse MRACNI. "Granzort" je takodje bio okultan, klasika (super heroji u svakoj epizodi razbucaju proverenog zlocu) ali atmosfera je bila komicna pa su i sva ta cudovista bila vise kao deo bajke nego pretnja ljudskom opstanku.
itd.

Koga zanima SVE - izvol'te...

http://www.crtaci.info/index.php?showtopic=15922&hl=Yo1HP

A mislim da ce i ovo da vam se "dopadne"

http://forum.krstarica.com/threads/268718
 
Poslednja izmena:
Dokle ce vise govoriti "igrice" umesto "igre"? Ako ih vec okrivljuju za trovanje decijih umova, mogli bi makar da im ne povladjuju nazivajuci ih "igricama".

Tekst je inace sranje. Igre su u redu, ne treba preterivati, bla bla bla, milion puta receno.

Gle picajzle.Igre su nešto drugo i sve samo ne kompjuterske.I ko te je pitao što misliš o tekstu.
e, nemam pojma...nego, zar ti nisi "fejsbuk revolucionarka"? :lol:

:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
 
Ježim se strahova i paranoja koje prate svaku novinu. Tako je bilo i sa mobilnim telefonima, verovatno i računarima i televizorima, automobilima i td.
FB, igre na računaru, i slične zabave su normalne stvari za normalne ljude. Kao što je u uvodnoj poruci kazano, svi isto, ali neko reaguje ovako, a neko onako. Mislim da tu razliku omogućavaju roditelji i bliže okruženje. Ako neko ne umete da vaspitava dete, ako je sam problematičan, i njegovo dete će to postati. Ne mora biti agresivan, ali možda je pasivno agresivan, pa njegovo dete postane agresivno.
Dakle, srediti sebe i obratiti pažnju na dete, što se više može, a ono može da boravi među vukovima i znaće da ne treba tako. Ne potcenjivati decu, a sebe ne maziti.
 
Poslednja izmena:
Mislim da si ti odgovore koje si zelela da cujes vec napisala u uvodnom postu.
Nista diskutabilno za sada ne nalazim ovde
Ja se trudim kao majka da usmeravam dete sto vise na zivu razonodu i zive kontakte, a sto manje na virtuelne sadrzaje, za sada
nista joj ne branim
Kad je u pitanj uucenje engleskog ili igranje zanimljive logicke igre, naravno da moze, ako hoce da oblazi MyScene lutke moze, ali postoji granica.
Ona je hvala Bogu uz nas odavno svesna da je ova sprava zvana racunar samo pomocno sresdstvo za ostvarenje ljudskih potreba, ali ne i cilj zivota
Takodje smo joj vec rekli otkud internet i zasto je on uopste izmisljen, kao i racunar, te dete nije u zabludi, kao vecina ljudi koja koristi racunar
Zaronice u to onoliko koliko je bude interesovalo, ali cu je uvek usmeriti na nesto bolje kad mogu
Sto se tice nasilja, bitno je detetu objasniti stvari koje vidi da moze da ih ‘svari‘ i kad god je moguce sklanjati ga od eksplicitnih sadrzaja jer zaista mislim da su potresni
Zivot je dovoljno komplikovan i tezak, zasto da mi dete dobija stresove sa malog ekrana i kroz igrice?
 
ništa što je preterano nije dobro
u granicama normale, igrice razvijaju koncentraciju, pašnju, reflekse i ne moraju deca da igraju nasilne igrice, ima i onih lepih logičkih, raznih vrsta...tipa tetris, mario forever, dx ball, koja razvija reflekse
naravno treba imati mere, preko 2h igranja igrica loše utiče na vid, odvaja od rl itd sve pod kontrolom....
 
I kompjuter u dnevni boravak nikako u dječju sobu.

ovo je jako interesantno ako osoba slusa neki.... malo jaci zvuk,
a niko drugi u dnevnom boravku ne zeli da cuje isto
... pa onda osoba nema izbora nego da provodi dosta vise sati dnevno ispred kompa sa nabijenim slusalicama na glavi...
za sluh dusu dalo
vampbunny.gif
 
khmmm...

http://www.mcli.dist.maricopa.edu/proj/sw/
http://www.mcli.dist.maricopa.edu/proj/sw/games/index.html
http://www.mcli.dist.maricopa.edu/labyforum/Sum95/sum95.html
http://www.mcli.dist.maricopa.edu/proj/sw/games/myst.html

znaci, lista korisnih stvari koje se koriste u edukaciji
medju njima ima i igara...zapravo, Myst je, koliko znam, bio prva igra koja je koristena u
nastavi...skolskoj...formalno

nego, sta je bit cijele price;
morate komunicirati sa svojim klincem...aktivno
tj. mora vas zanimati cim se...bavi/sta ga interesira...stvarno
uostalom, kako drukcije da mu bilo sta...ponudite i da to...fercera?

na vama je da sagradite...povjerenje
toliko je jednostavno i vrijedi za sve medjuljudske odnose
 
Koji moji novinari? Samo kazem da je tekst potpuno bespotreban jer je sve ovo vec milion puta napisano. A cak i da se brines za svoje dete, zabranjivanje igara ti je sigurno najgore resenje, zabranjeno voce je najsladje. Deca uvek mogu da odu kod drugara ili u igraonicu i da se igraju tamo.

Mislim srpski.A vidi se kakav si znalac.Mislim čiji je ovo forum? Jel moje babe?
QUOTE=unsaie ♀;9267390]ovo je jako interesantno ako osoba slusa neki.... malo jaci zvuk,
a niko drugi u dnevnom boravku ne zeli da cuje isto
... pa onda osoba nema izbora nego da provodi dosta vise sati dnevno ispred kompa sa nabijenim slusalicama na glavi...
za sluh dusu dalo
vampbunny.gif
[/QUOTE]

Postoje slušalice jel tako,dakle nema opravdanja.A zna se i zašto u dnevni boravak.
 

Back
Top