Ko su Ustaše - nikada ne smemo zaboraviti

Torrente Bgd

Buduća legenda
Poruka
34.549
Mada su Nemci već godinama držali koncentracione logore, oni su se ipak zgrozili veličinom hrvatskog zločina nad Srbima. U obilasku logora Jasenovac, nemački oficiri su svi do jednog povraćali, zbog ustaških varvarskih zločina koje su tamo zatekli i smrada i nehigijene koja je tamo vladala a na koju se ustaše nisu obazirale, naprotiv oni su u tome uživali. Zato je Hitler 23. septembra 1941. godine pozvao na raport hrvatskog poglavnika Antu Pavelića. Vodjenje hrvatskog slučaja Hitler je poverio Hajnrihu Himleru, a ovaj generalu Aleksanderu Leru, nemačkom komandantu Jugoistoka Evrope. Izveštaj za Hitlera bio je spremljen već 1. oktobra. Posle Lerovog izveštaja, najveći deo hrvatske vojske stavljen je pod nemačku komandu. General Ler je i dalje zahtevao uklanjanje Pavelića i postavljanje Mačekovih ljudi na njegovo mesto. Povodom tog Lerovog zahteva, Glajz fon Horstenau – Hitlerov izaslanik u Zagrebu, šalje izveštaj u kome daje sledeću ocenu NDH:
„Kad general pukovnik Ler, na prvom mestu, insistira na likvidaciji ustaškog ćumeza, on stavlja svoju ruku na inficiranu ranu hrvatskog državnog tela. Od početka rdjavo osnovan ustaški režim, sa svojom ludom politikom genocida i svojim kriminalom, postao je simbol ove ružne države.”

Kada je Hitlerov specijalni opunomoćenik za Balkan, dr Herman Nojbaher, 1943. godine počeo intenzivnije da se bavi srpskim pitanjem, najpre je pokušao da stane na kraj hrvatskim zločinima. U svojim memoarima, za hrvatski pokolj Srba Nojbaher kaže:
„Pokolj Srba od strane Hrvata spada u najsvirepije akcije masovnog ubistva cele svetske istorije. Doživeo sam da mi se ustaške vodje hvale kako su zaklali milion Srba, uključujući tu i odojčad, decu, žene i starce.”
Prema izveštajima kojima je raspolagao, Nojbaher je broj zaklanih bez odbrane procenjivao na 750.000.

I poznata italijanska dokumenta ne govore ništa bolje o Paveliću i njegovoj državi: „Vidim Pavelića, okruženog njegovim banditima”, zabeležio je u svom dnevniku, 25.aprila 1941. godine, italijanski ministar inostranih poslova grof Galeaco Ćano.
Italijani su se zgražavali nad hrvatskim zločinima u Drugom svetskom ratu, ostavljajući o tome nemali broj dokumenata. Među najpotresnija italijanska dokumenta o hrvatskom genocidu nad Srbima spada pismo generala Aleksandra Luzana Musoliniju. Evo tog pisma:

„Duče! Moja bezgranična odanost prema Vama mi, nadam se, daje za pravo da, u nečemu, odstupim od strogog vojničkog protokola. Zato i žurim da Vam opišem jedan dogadjaj kojemu sam, unazad tri sedmice, lično prisustvovao.
Obilazeći sreska mesta Stolac, Čapljinu i Ljubinje (između 60 i 130 km severno od Dubrovnika) – saznam od naših obaveštajnih oficira da su Pavelićeve ustaše, prethodnog dana, počinile neki zločin u jednom selu (Prebilovci), i da će, kada se to pročuje, okolni Srbi ponovo da se uznemire.
Nedostaju mi reči da opišem ono što sam tamo zatekao. U velikoj školskoj učionici, zatekao sam zaklanu učiteljicu i 120 njenih učenika! Nijedno dete nije bilo starije od 12 godina! Zločin je neumesna i nevina reč – to je prevazilazilo svako ludilo! Mnogima su odsekli glave i poredjali ih po djačkim klupama. Iz rasporenih utroba ustaše su izvukle creva i, kao novogodišnje vrpce, rastegli ih ispod plafona i ekserima ukucali u zidove! Roj muva i nesnošljiv smrad nisu dozvoljavali da se tu duže zadržimo. Primetio sam načeti džak soli u ćošku i zgranuto ustanovio da su ih klali polako, soleći im vratove! I taman kad smo odlazili, u zadnjoj klupi se začulo dečje krkljanje. Pošaljem dvojicu vojnika da vide šta je. Izneli su jednog djaka, još je bio u životu, disao je sa napola presečenim grkljanom! Svojim kolima odvezem to jadno dete u našu vojnu bolnicu, povratimo ga svesti i od njega saznamo punu istinu o tragediji.
Zločinci su najpre, na smenu, silovali učiteljicu Srpkinju (ime joj je Stana Arnautović) i onda je, pred decom ubili. Silovali su i devojčice od osam godina. Za sve to vreme, pevao je silom dovedeni orkestar cigana i udarao u tambure!
Na večnu sramotu naše, rimske crkve – i jedan božji čovek, jedan župnik, u svemu tome je učestvovao! Dečak koga smo spasili, brzo se oporavio. I čim je rana zarasla, našom nepažnjom pobegao je iz bolnice i otišao u svoje selo, da traži rodbinu. Poslali smo patrolu za njim, ali uzalud; našli su ga na pragu kuće zaklanog! Od hiljadu i nešto duša, u selu više nema nikoga! Istoga dana (to smo otkrili kasnije) kad je izvršen zločin u školi, ustaše su pohvatale još 700 stanovnika sela Prebilovci i sve ih bacili u jamu ili na životinjski način na putu do jame pobili. Spasilo se samo oko 300 muškaraca: jedino je njima uspelo da probiju ustaški obruč oko sela i da pobegnu u planinu! Tih 300 preživelih jače je od najelitnije Pavelićeve divizije. Sve što su imali da izgube, oni su izgubili! Decu, žene, majke, sestre, kuće, imovinu. Čak su i straha od smrti oslobodjeni. Smisao njihovog života je jedino u osveti, u strašnoj osveti njih je, u neku ruku i stid što su preživeli! A takvih sela, kao što su Prebilovci, puna je Hercegovina, Bosna, Lika, Dalmacija.
Pokolji Srba su dostigli takve razmere da su, u tim krajevima, zagadjeni i mnogi vodeni izvori. Iz jednog vrela u Popovom Polju, nedaleko od jame u koju je bačeno 4.000 Srba, izbijala je crvenkasta voda, lično sam se u to uverio! Na savest Italije i naše kulture pašće neizbrisiva mrlja, ako se, dok je vreme, ne distanciramo od ustaša i ne sprečimo da se nama pripiše da podržavamo bezumlje!”
 
Mada su Nemci već godinama držali koncentracione logore, oni su se ipak zgrozili veličinom hrvatskog zločina nad Srbima. U obilasku logora Jasenovac, nemački oficiri su svi do jednog povraćali, zbog ustaških varvarskih zločina koje su tamo zatekli i smrada i nehigijene koja je tamo vladala a na koju se ustaše nisu obazirale, naprotiv oni su u tome uživali. Zato je Hitler 23. septembra 1941. godine pozvao na raport hrvatskog poglavnika Antu Pavelića. Vodjenje hrvatskog slučaja Hitler je poverio Hajnrihu Himleru, a ovaj generalu Aleksanderu Leru, nemačkom komandantu Jugoistoka Evrope. Izveštaj za Hitlera bio je spremljen već 1. oktobra. Posle Lerovog izveštaja, najveći deo hrvatske vojske stavljen je pod nemačku komandu. General Ler je i dalje zahtevao uklanjanje Pavelića i postavljanje Mačekovih ljudi na njegovo mesto. Povodom tog Lerovog zahteva, Glajz fon Horstenau – Hitlerov izaslanik u Zagrebu, šalje izveštaj u kome daje sledeću ocenu NDH:
„Kad general pukovnik Ler, na prvom mestu, insistira na likvidaciji ustaškog ćumeza, on stavlja svoju ruku na inficiranu ranu hrvatskog državnog tela. Od početka rdjavo osnovan ustaški režim, sa svojom ludom politikom genocida i svojim kriminalom, postao je simbol ove ružne države.”

Kada je Hitlerov specijalni opunomoćenik za Balkan, dr Herman Nojbaher, 1943. godine počeo intenzivnije da se bavi srpskim pitanjem, najpre je pokušao da stane na kraj hrvatskim zločinima. U svojim memoarima, za hrvatski pokolj Srba Nojbaher kaže:
„Pokolj Srba od strane Hrvata spada u najsvirepije akcije masovnog ubistva cele svetske istorije. Doživeo sam da mi se ustaške vodje hvale kako su zaklali milion Srba, uključujući tu i odojčad, decu, žene i starce.”
Prema izveštajima kojima je raspolagao, Nojbaher je broj zaklanih bez odbrane procenjivao na 750.000.

I poznata italijanska dokumenta ne govore ništa bolje o Paveliću i njegovoj državi: „Vidim Pavelića, okruženog njegovim banditima”, zabeležio je u svom dnevniku, 25.aprila 1941. godine, italijanski ministar inostranih poslova grof Galeaco Ćano.
Italijani su se zgražavali nad hrvatskim zločinima u Drugom svetskom ratu, ostavljajući o tome nemali broj dokumenata. Među najpotresnija italijanska dokumenta o hrvatskom genocidu nad Srbima spada pismo generala Aleksandra Luzana Musoliniju. Evo tog pisma:

„Duče! Moja bezgranična odanost prema Vama mi, nadam se, daje za pravo da, u nečemu, odstupim od strogog vojničkog protokola. Zato i žurim da Vam opišem jedan dogadjaj kojemu sam, unazad tri sedmice, lično prisustvovao.
Obilazeći sreska mesta Stolac, Čapljinu i Ljubinje (između 60 i 130 km severno od Dubrovnika) – saznam od naših obaveštajnih oficira da su Pavelićeve ustaše, prethodnog dana, počinile neki zločin u jednom selu (Prebilovci), i da će, kada se to pročuje, okolni Srbi ponovo da se uznemire.
Nedostaju mi reči da opišem ono što sam tamo zatekao. U velikoj školskoj učionici, zatekao sam zaklanu učiteljicu i 120 njenih učenika! Nijedno dete nije bilo starije od 12 godina! Zločin je neumesna i nevina reč – to je prevazilazilo svako ludilo! Mnogima su odsekli glave i poredjali ih po djačkim klupama. Iz rasporenih utroba ustaše su izvukle creva i, kao novogodišnje vrpce, rastegli ih ispod plafona i ekserima ukucali u zidove! Roj muva i nesnošljiv smrad nisu dozvoljavali da se tu duže zadržimo. Primetio sam načeti džak soli u ćošku i zgranuto ustanovio da su ih klali polako, soleći im vratove! I taman kad smo odlazili, u zadnjoj klupi se začulo dečje krkljanje. Pošaljem dvojicu vojnika da vide šta je. Izneli su jednog djaka, još je bio u životu, disao je sa napola presečenim grkljanom! Svojim kolima odvezem to jadno dete u našu vojnu bolnicu, povratimo ga svesti i od njega saznamo punu istinu o tragediji.
Zločinci su najpre, na smenu, silovali učiteljicu Srpkinju (ime joj je Stana Arnautović) i onda je, pred decom ubili. Silovali su i devojčice od osam godina. Za sve to vreme, pevao je silom dovedeni orkestar cigana i udarao u tambure!
Na večnu sramotu naše, rimske crkve – i jedan božji čovek, jedan župnik, u svemu tome je učestvovao! Dečak koga smo spasili, brzo se oporavio. I čim je rana zarasla, našom nepažnjom pobegao je iz bolnice i otišao u svoje selo, da traži rodbinu. Poslali smo patrolu za njim, ali uzalud; našli su ga na pragu kuće zaklanog! Od hiljadu i nešto duša, u selu više nema nikoga! Istoga dana (to smo otkrili kasnije) kad je izvršen zločin u školi, ustaše su pohvatale još 700 stanovnika sela Prebilovci i sve ih bacili u jamu ili na životinjski način na putu do jame pobili. Spasilo se samo oko 300 muškaraca: jedino je njima uspelo da probiju ustaški obruč oko sela i da pobegnu u planinu! Tih 300 preživelih jače je od najelitnije Pavelićeve divizije. Sve što su imali da izgube, oni su izgubili! Decu, žene, majke, sestre, kuće, imovinu. Čak su i straha od smrti oslobodjeni. Smisao njihovog života je jedino u osveti, u strašnoj osveti njih je, u neku ruku i stid što su preživeli! A takvih sela, kao što su Prebilovci, puna je Hercegovina, Bosna, Lika, Dalmacija.
Pokolji Srba su dostigli takve razmere da su, u tim krajevima, zagadjeni i mnogi vodeni izvori. Iz jednog vrela u Popovom Polju, nedaleko od jame u koju je bačeno 4.000 Srba, izbijala je crvenkasta voda, lično sam se u to uverio! Na savest Italije i naše kulture pašće neizbrisiva mrlja, ako se, dok je vreme, ne distanciramo od ustaša i ne sprečimo da se nama pripiše da podržavamo bezumlje!”

sami smo krivi sto smo dopustili da se to zataska.titovi komesari su unistili sve maticne knjige u bosni da se ne bi saznao broj pobijenih srba.
 
Znam i ja sam procitao to pismo. Istina je da su Italijani(mada su bili na strani nacista) spasili na hiljade Srba od sigurne smrti. Tu se vide civilizacijske razlike izmedju kulturnih drzava i zivotinja. Postoje cak i pojedini dokumenti koji ukazuju na to da su Italijani cak i naoruzavali Srbe kako bi se branili na teritoriji NDH koja je bila u njihovoj interesnoj sferi.
 
Slobodna Dalmacija podsetila na nikad razjašnjene zločine iz 1991.

SPLIT - U Zadru i neposrednoj okolini, koji su u vreme rata bili pod nadzorom hrvatskih policijskih i vojnih vlasti, od 1991. do 1993. ubijeno je između deset i 20 srpskih civila i minirano na desetine kuća izbeglih Srba, a ni za jedno od tih dela nisu otkriveni počinioci, piše "Slobodna Dalmacija".

Ako hrvatsko pravosuđe uistinu želi da zatvori to poglavlje, na sto državnog pravobranioca Hrvatske vrlo brzo trebalo bi da dođe i - slučaj Zadar, ocenjuje list. Početkom oktobra 1991. u nerazjašnjenim okolnostima ubijen je policajac srpske nacionalnosti Nenad Aćimov, zvani Aćim.

Policija i tužilaštvo nikad nisu o tom slučaju dali relevantne informacije, niti je počinitelj ikada otkriven, a u javnosti su počele da kolaju razne verzije po kojima je Aćimov navodno davao informacije neprijateljskoj strani.

Srbin Gojko Bjelanović bio je 1991. priveden u zadarski MUP na saslušanje po prijavi za koju se pokazalo da je neutemeljena i da nema osnove za njegovo zadržavanje u pritvoru. Nekoliko dana kasnije ubijen je na brutalan način u vlastitoj kući, navodi se u tekstu.

List piše da je nakon prvih ratnih operacija u gardijski zatvor u Zadru naoružan upao tadašnji član opštinskog odbora HDZ-a Davor Vukić i ubio trojicu Srba u zarobljeništvu, prekršivši na najbrutalniji način Ženevsku konvenciju o ratnim zarobljenicima.

Ispostavilo se da je Vukić to učinio sa smanjenom uračunljivošću, ali nikada niko za to delo nije odgovarao po komandnoj liniji - od čuvara u zatvoru koji mu je dopustio ulazak među zarobljenike, pa do zapovednika pod čijom je odgovornošću bio taj vojni zatvor.

Leš bačen u kontejner

Na brutalan način ubijen je i nekadašnji upravnik zadarskog Doma penzionera u Zadru Radovan Pandurski, čije je telo nađeno u jednom kontejneru za smeće.

List još navodi slučaj Srbina Krste Kosovića, koga je krajem 1991. jedna grupa odevena u gardijske uniforme izvukla noću iz kuće i ubila ga. Leš muškarca odevenog samo u donje rublje pronađen je u jednom jarku.

U noći između 6. i 7. marta 1993. tri osobe, od kojih su dve bile u uniformama hrvatske vojske, a jedna u crnoj uniformi, pokucale su na vrata zadarskog Srbina Srećka Kereša. Kereš je preživeo napad, ali su mu napadači pre odlaska odsekli uvo i opljačkali ga.

Zadarskoj javnosti poznat je i nikad razrešen slučaj Pavla Opsenice, oficira JNA, koji je nameravao da ostane da živi u Zadru, ali su ga iz stana odvela dvojica koja su se predstavila kao pripadnici ministarstva odbrane i od tada mu se zauvek izgubio svaki trag.

- Danas više nema sumnje da je Opsenica završio poput Ivana Stambolića - neko ga je likvidirao, a leš negde ukopao - zaključuje dnevnik.

Ni za ovaj slučaj, kao ni za sve ostale, policija nikada nije pronašla počinitelje.
 
Mada su Nemci već godinama držali koncentracione logore, oni su se ipak zgrozili veličinom hrvatskog zločina nad Srbima. U obilasku logora Jasenovac, nemački oficiri su svi do jednog povraćali, zbog ustaških varvarskih zločina koje su tamo zatekli i smrada i nehigijene koja je tamo vladala a na koju se ustaše nisu obazirale, naprotiv oni su u tome uživali. Zato je Hitler 23. septembra 1941. godine pozvao na raport hrvatskog poglavnika Antu Pavelića. Vodjenje hrvatskog slučaja Hitler je poverio Hajnrihu Himleru, a ovaj generalu Aleksanderu Leru, nemačkom komandantu Jugoistoka Evrope. Izveštaj za Hitlera bio je spremljen već 1. oktobra. Posle Lerovog izveštaja, najveći deo hrvatske vojske stavljen je pod nemačku komandu. General Ler je i dalje zahtevao uklanjanje Pavelića i postavljanje Mačekovih ljudi na njegovo mesto. Povodom tog Lerovog zahteva, Glajz fon Horstenau – Hitlerov izaslanik u Zagrebu, šalje izveštaj u kome daje sledeću ocenu NDH:
„Kad general pukovnik Ler, na prvom mestu, insistira na likvidaciji ustaškog ćumeza, on stavlja svoju ruku na inficiranu ranu hrvatskog državnog tela. Od početka rdjavo osnovan ustaški režim, sa svojom ludom politikom genocida i svojim kriminalom, postao je simbol ove ružne države.”

Kada je Hitlerov specijalni opunomoćenik za Balkan, dr Herman Nojbaher, 1943. godine počeo intenzivnije da se bavi srpskim pitanjem, najpre je pokušao da stane na kraj hrvatskim zločinima. U svojim memoarima, za hrvatski pokolj Srba Nojbaher kaže:
„Pokolj Srba od strane Hrvata spada u najsvirepije akcije masovnog ubistva cele svetske istorije. Doživeo sam da mi se ustaške vodje hvale kako su zaklali milion Srba, uključujući tu i odojčad, decu, žene i starce.”
Prema izveštajima kojima je raspolagao, Nojbaher je broj zaklanih bez odbrane procenjivao na 750.000.

I poznata italijanska dokumenta ne govore ništa bolje o Paveliću i njegovoj državi: „Vidim Pavelića, okruženog njegovim banditima”, zabeležio je u svom dnevniku, 25.aprila 1941. godine, italijanski ministar inostranih poslova grof Galeaco Ćano.
Italijani su se zgražavali nad hrvatskim zločinima u Drugom svetskom ratu, ostavljajući o tome nemali broj dokumenata. Među najpotresnija italijanska dokumenta o hrvatskom genocidu nad Srbima spada pismo generala Aleksandra Luzana Musoliniju. Evo tog pisma:

„Duče! Moja bezgranična odanost prema Vama mi, nadam se, daje za pravo da, u nečemu, odstupim od strogog vojničkog protokola. Zato i žurim da Vam opišem jedan dogadjaj kojemu sam, unazad tri sedmice, lično prisustvovao.
Obilazeći sreska mesta Stolac, Čapljinu i Ljubinje (između 60 i 130 km severno od Dubrovnika) – saznam od naših obaveštajnih oficira da su Pavelićeve ustaše, prethodnog dana, počinile neki zločin u jednom selu (Prebilovci), i da će, kada se to pročuje, okolni Srbi ponovo da se uznemire.
Nedostaju mi reči da opišem ono što sam tamo zatekao. U velikoj školskoj učionici, zatekao sam zaklanu učiteljicu i 120 njenih učenika! Nijedno dete nije bilo starije od 12 godina! Zločin je neumesna i nevina reč – to je prevazilazilo svako ludilo! Mnogima su odsekli glave i poredjali ih po djačkim klupama. Iz rasporenih utroba ustaše su izvukle creva i, kao novogodišnje vrpce, rastegli ih ispod plafona i ekserima ukucali u zidove! Roj muva i nesnošljiv smrad nisu dozvoljavali da se tu duže zadržimo. Primetio sam načeti džak soli u ćošku i zgranuto ustanovio da su ih klali polako, soleći im vratove! I taman kad smo odlazili, u zadnjoj klupi se začulo dečje krkljanje. Pošaljem dvojicu vojnika da vide šta je. Izneli su jednog djaka, još je bio u životu, disao je sa napola presečenim grkljanom! Svojim kolima odvezem to jadno dete u našu vojnu bolnicu, povratimo ga svesti i od njega saznamo punu istinu o tragediji.
Zločinci su najpre, na smenu, silovali učiteljicu Srpkinju (ime joj je Stana Arnautović) i onda je, pred decom ubili. Silovali su i devojčice od osam godina. Za sve to vreme, pevao je silom dovedeni orkestar cigana i udarao u tambure!
Na večnu sramotu naše, rimske crkve – i jedan božji čovek, jedan župnik, u svemu tome je učestvovao! Dečak koga smo spasili, brzo se oporavio. I čim je rana zarasla, našom nepažnjom pobegao je iz bolnice i otišao u svoje selo, da traži rodbinu. Poslali smo patrolu za njim, ali uzalud; našli su ga na pragu kuće zaklanog! Od hiljadu i nešto duša, u selu više nema nikoga! Istoga dana (to smo otkrili kasnije) kad je izvršen zločin u školi, ustaše su pohvatale još 700 stanovnika sela Prebilovci i sve ih bacili u jamu ili na životinjski način na putu do jame pobili. Spasilo se samo oko 300 muškaraca: jedino je njima uspelo da probiju ustaški obruč oko sela i da pobegnu u planinu! Tih 300 preživelih jače je od najelitnije Pavelićeve divizije. Sve što su imali da izgube, oni su izgubili! Decu, žene, majke, sestre, kuće, imovinu. Čak su i straha od smrti oslobodjeni. Smisao njihovog života je jedino u osveti, u strašnoj osveti njih je, u neku ruku i stid što su preživeli! A takvih sela, kao što su Prebilovci, puna je Hercegovina, Bosna, Lika, Dalmacija.
Pokolji Srba su dostigli takve razmere da su, u tim krajevima, zagadjeni i mnogi vodeni izvori. Iz jednog vrela u Popovom Polju, nedaleko od jame u koju je bačeno 4.000 Srba, izbijala je crvenkasta voda, lično sam se u to uverio! Na savest Italije i naše kulture pašće neizbrisiva mrlja, ako se, dok je vreme, ne distanciramo od ustaša i ne sprečimo da se nama pripiše da podržavamo bezumlje!”
Strashno , takve stvari se ne znaju vishe , ma koliko se ljudi gadili treba da se zna da su ljudu ubijani i kao su ubija ni , ne zaboravimo ni specijalno napravljene nozheve "srbosjeke" , chitao sam i o nekom izveshtaju gde su ustashe Pavelicu poslale ochi vishe od 40 ljudi u kotarici za hranu.

Zato treba ognjem i machem svakog neonaicstu , ma koliko drushtvo bilo liberalno , ne treba dozlovliti takvom raku da raste , kada na televiziji vidim one na Tompsonovom koncertu ili neke nashe neonacistichke budale zgrozim se .

P.S: Ne trebamo zaboraviti zhrtve , ako neko zhivi za mrznju on ce svugde naci nachina da napadne nekoga . Nek se zna i za Srebrenicu , i za chetnichke i za partizanske zlochine , ali ne verujem da je bilo koja druga frakcija na Balkanu u drugom svetskom ratu uchinila takva zverstva kao Ustashe.
 
Poslednja izmena:
Kusonje se nalazi na podrucju Zapadne Slavonije i u stvari je predgradje grada Pakraca kad se dolazi iz pravca Slavonske Pozege(sada samo Pozege).Pred posljednji rat imalo je oko 1000 stanovnika uglavnom Srba (oko 90%).
Kusonje je '91 dozivjelo slicnu sudbinu kao i Borovo Selo. Iako na tom podrucju u to vrijeme osim pojedinacnih incidenata nije bilo vecih ratnih dejstava ni sa srpske ni sa hrvatske strane u selo pocetkom septembra ulazi "specijalna jedinica" MUP-a Hrvatske iz Bjelovara. Tom prilikom dolazi do oruzanog sukoba u kojem gine 20 pripadnika "specijalne jedinice" i pet seljana
sela Kusonje.Tokom sukoba koji je trajao dva dana hrvatske su snage pokusavale da pruze pomoc svojoj jedinici koja se nasla u okruzenju ali nisu uspjeli. Nekoliko mjeseci kasnije hrvatska vojska ipak zauzima selo a Srbi se povlace u sela u zaledju. U februaru '92 prilikom polaganja vijenaca na spomen obiljezju poginulih hrvatskih vojnika gine jos troje ljudi od mine koja je postavita od nepoznate osobe.
Od dana ulaska snaga MUP-a Hrvatske do kraja rata na nasim podrucjima stradao je velik broj stanovnika sela Kusonje. Neki su izgubile zivote kao pripadnici krajiske vojske a bilo je i civilnih zrtava.
Stradanja Srba Kusonjcana pocela su vec u 2. svjetskom ratu. 13.08.1942. godine mozda je najtuzniji dan u kusonjskoj povijesti. Na taj danje u selu od ustaske ruke ubijeno 473 ljudi. Bili su to uglavnom stanovnici sela Kusonja te okolnih sela Dragovic i Caklovac te jedan dio srpskih izbjeglica ispod Kozare koji su trazili spas bjezeci od ustasa koji su cinili zvjerstva i po Potkozarju. Najveci dio Srba ubijen je na taj nacin sto su natjerani u pravoslavnu crkvu koja je potom zatvorena, polivena benzinom, zatrpana slamom i spaljena. Oni koji nisu stali u crkvu su poklani te pobacani u obliznje bunare. Igrom slucaja jedna zena koja je i danas ziva iako priklana uspjeva da se izvuce ispod gomile leseva i da se spase. Medju stradalima bilo je i veci broj djece. Ostala djeca i zene potrpani su vozove te deportovani u logore smrti (Jasenovac, Stara Gradiska...) koji se nalaze nekih 30 km od Kusonja. Djeca koja su bila vec nesto veca i radno sposobna podijeljena su hrvatskim familijama da bi obavljali poslove u polju. Manji broj skroz male djece je usvojen. Ostaloj maloj djeci se gubi svaki trag i moze samo slutiti koja ih je sudbina snasla. Manji dio vece djece koja je bila uzeta za rad u poljima poslije rata se uspijela vratiti u rodno selo te su danas svjedoci tih dogadjaja
 
Sve to stoji, ali ima jedna druga stvar.
Hrvati su se od 1980 do danas pokazali kao antifašisti i kao neko ko je raskrstio sa šovinizmom.
Kod nas Srba je, nažalost, prisutan šovinizam i profašističke ideje, i ako smo mi Srbi najviše na Balkanu stradali od istih tih fašista.

Recimo, mi imamo klerofašističku organizaciju Obraz, rasističko-šovinističku organizaciju Rasonalisti, šovinističku organizaciju Pokret 1389, Nacionalbni stroj... U Hrvatskoj ovakvih organizacija nema.

Tužno je da se u jednom stradalnom narodu (Srpskom) toliko ukorenila mržnja prema ljudima druge nacionalnosti, religije, boje kože...
 
....da će i ubuduće glavna kadrovska terenska baza Svete Velikonacionalne Ideje biti kojekakve jajare, munđosi, kokošari i ostali seoski đilkoši širokog spektra, baš kao za onih slavnih dana 1991–1995, kada je mnogi anonimni mirnodopski Niko i Ništa obnoć postao Neko i stekao Nešto, štaviše Svašta (sve pričajući Koješta i čineći Štošta).

Teofil Pancic.Vazi za nas i za njih.
 
HILJADU GODINA HRVATSKOG VARVARSTVA


1.Tridesetogodisnji rat

Prva Kosticeva brosura iz serije "Primjeri hiljadugodisnje kulture Hrvata" izasla je u Cikagu 1953.g. u izdanju Srpske narodne odbrane u Americi. Odnosi se na hrvatske podvige u XVII v., u Tridesetogodisnjem ratu i njome Kostic zapocinje svoje argumentovano dokazivanje da klanje srpskih zena i djece, pljacke, rusenje crkava i spomenika, unistavanje srpskih knjiga u Drugom svjetskom ratu nije nikakav presedan niti istorijski incident, nego zakonomjerni rezultat hrvatskog istorijskog hoda i krajnji domet njihovog kulturnog i civilizacijskog razvoja. "Ali ne samo da su Hrvati u ovom nasem decenijumu pokazali svireposti kojih bi se svaki Hun ili Avar stidio, nego uopce je sva njihova istorija puna grozote, izdaja, otimacine, kradje, pljacke, ubistava nevinih i bespomocnih. Nema nijednog savremenog naroda, to znaci jos preostalog naroda, o kome se istorija tako odvratno izrazila kao sto su Hrvati. Njihova djela opisuju se sa puno grozote, Gdjegod su se pojavili, svuda su osramotili svoje ime i opoganili sve koji su s njima saradjivali."

Jos je 1653.g. u Frankfurtu na Majni izasla cuvena knjiga "Evropska pozornica", koja je dozivjela mnogo izdanja, i u svakom se pise o stravicnim hrvatskim zlocinima, tiraniji nad civilnim stanovnistvom i nezasitom pljackaskom karakteru. Tako se kroz opis zbivanja u 1621.g. govori o velikoj gomili Hrvata, "koja je poslje borbe kod Praga izvrsila veliki pljen ne samo od neprijatelja nego i od prijatelja, i koja je na vise mjesta sasvim varvarski gazdovala pomocu pljacke, otimacine i pozara prema zenama i muskarcima, a onda napustili duznost i uputili se prema Poljskoj, bila od Madjara sacekana i potucena."

U istom djelu pod medjunaslovom "Hrvati zlo gazduju u zemljama markgrofa od Durhala", koji uopce nije ucestvovao u ratu, opisuje se kako su Hrvati ubijali, pljackali i palili sve do granice Virtenberga. "Sve su kukavno opustosili, razbijali su dna buradi, presjecali krevete i rasipali perje, djeci su odsjecali glave a potom ih u komade sjekli, a i roditelje su bijedno udesavali ako su ih se domogli, a nisu ih odmah umorili." U odjeljku koji je u registru oznacen pod naslovom "Hrvati gazduju u Brabantu gore nego Turci" opisuje se kako su se "Hrvati vrlo varvarski ponasali, oni su razbijali sanduke i kovcege, ljude strahovito mucili i zlostavljali, niti su stedili lica duhovnog niti svjetovnog staleza, ponekad su mjesta zapalili i pri tome zasijana polja sramno upropastili. U Bezbeku (u zemlji prijatelja) pocinili su strahovita nedjela. Neki Hrvati su pokusali da otrgnu jednoj zeni dijete iz narucja, da bi ga zivo isjekli..., ali posto ga je ona cvrsto drzala, odsjekli su joj prste, a njenom muzu grkljan presjekli. Na taj nacin su bili ozloglaseni da tako postupaju, da ce ih se ljudi citave generacije sjecati... Zbog njih su se seljaci povlacili iz svih mijesta. Izvjesni vojnici iz brda s one strane Some predali su se bili njima jer su im ovi (Hrvati) obecali da ce im pokloniti zivot, pa ipak su im odsjkli noge i ruke, a potom ih u komade isjekli."


a) Magdeburska tragedija

U drugom tomu te monumentalne hronike, koji je stampan 1679.g. nastavlja se opisivanje hrvatskih zvjerstava. 1630.g. "Hrvati su takodjer pljackom i drugim necovjecnim djelima (kao npr. u Teledru, Dekmenu, Velu i okolini) sve opustosili, pojedine ljude i zene uzeli sobom, sa njima vrlo tiranski postupali, nekima otkinuli noseve i usi, jdnom covjeku iskopali oba oka i ruke odrali, ni djecu nisu stedjeli, pa ni neutralna lica, cak su zlocine vrsili i nad podanicima grofa Henriha od Berga, i svuda varvarski postupali." Kada je sleska vojska 1631.g. u Branderburgu razoruzala jednu gomilu hrvatskih soldata iz austrijske carske vojske, kod Hrvata su nasli "pojase pune zlata odnosno srebra uz tijelo, ili citave ploce zlata i srebra nabijene na prsima, na celima, na uzdama konja, i na sedlima, pistoljima i sabljama."

Kada je te iste godine odvojen Magdeburg, u njega su kao lesinari usli Hrvati. "Tada je zapravo pocelo i pljackanj, otimanje, mrcvarenje, sramocenje djevojaka i zenam i postupalo se preko svake mjere uzasno i grozno. U crkvi sv.Katarine oni su pedesettrojici, uglavnom zena, sasvim nemilosrdno odrubili glave, te su one pronadjene mrtve sa savijenim i preklopljenim rukama. Neke su zene prilikom porodjaja od tiranskih vojnika pogubljene. Uopce ne moze da se opise ni izrece kakav je to bio jad, kakva bijeda i zalost... Oni su, ipak, pored konja i nesto stoke, odveli sobom u logor mnogo zena i djevica sa nesto muskaraca, povezane lancima. Zenske su tu zloupotrebljavali u njihovoj djavolskoj pozudi na bijedan nacin, da su mnoge, narocito male djevojcice od deset ili dvanaest godina, koje takodje nisu postedili, morale platiti glavom."

Kada su se poslje pijanki, orgija, pljacke i zlocina Hrvati povukli, "10.,11.i 12.maja se tako zalosno jaukanje i deranje od preostale djece culo, koja su stalno dovikivala oca i majku i koja zbog nerazumnosti nisu mogla da saopce cija su. Neka su sjedila pored svojih pobijenih roditelja koji su na ulicama lezali u krvi, i uvjek su dozivali i vikali: o tata, o mama! Neka su djeca sisali njihove mrtve dojke i pri tome tako zalosno se derala da bi se i kamen u zemlji smilovao i da bi se najokrutniji tirani pokrenuli na samilost." Bensen citira i izvjestaj gradskog pisara Magdeburga Danijela Fraja prema kojima su i saveznicki vojnici upozoravali civilno stanovnistvo da se cuva Hrvata jer oni sve redom ubijaju, pa i on sam svjedoci kako su kroz probijenu kapiju "Hrvati prohujali i pored nas sve zivo posjekose."

Bensen pominje i izvjestaj magdeburskog esnafskog starjesine koji je uzasnuto kazivao: "Posto su mnogi Hrvati prebrodili Labu (Elbu, rijeku), jer je voda bila vrlo mala, i tako nase ljude opkolili i mnoge pobacali u vodu i smaknuli, to se rdjavo zbilo jedno zalosno klanje i ubijanje da niko koga je neprijatelj zatekao nije bio postedjen, ni zene ni djeca, tako da se to ne moze dovoljno opisati." Slicno i vrlo upecatljivo ovi dogadjaji se opisuju u knjizi "Slesko oruzje" iz 1631.g. i u istorijskom dokumentu poznatom kao "Pisma iz Cerbsta" od 11.januara 1631.g. "Slesko oruzje" povodom hrvatskih zlocina u Magdeburgu donosi i citav niz novih pojedinosti, pa i sljedeci detalj: "Dva vojnika su nasla jedno malo dijete gdje dreci lezeci na ulici, svaki ga je od njih uzeo za nozicu i po sredi rascupao."
 
Sve to stoji, ali ima jedna druga stvar.
Hrvati su se od 1980 do danas pokazali kao antifašisti i kao neko ko je raskrstio sa šovinizmom.
Kod nas Srba je, nažalost, prisutan šovinizam i profašističke ideje, i ako smo mi Srbi najviše na Balkanu stradali od istih tih fašista.

Recimo, mi imamo klerofašističku organizaciju Obraz, rasističko-šovinističku organizaciju Rasonalisti, šovinističku organizaciju Pokret 1389, Nacionalbni stroj... U Hrvatskoj ovakvih organizacija nema.

Tužno je da se u jednom stradalnom narodu (Srpskom) toliko ukorenila mržnja prema ljudima druge nacionalnosti, religije, boje kože...

Ne treba da ih mrzimo,ne nikako,treba da zaboravimo sva zla koja su nam naneli i da se pravimo tolernatnim narodom,jer zaboga oni su raskrstili sa fasizmom.
Mozda bi trebalo i da im se izvinimo za sve,mada to je vec ucinio nas Presednik.
 

Back
Top