Za osnovne životne troškove potrebno više od 80.000 dinara

Тихи

Starosedelac
Poruka
161.908
Za osnovne životne troškove potrebno više od 80.000 dinara
Autor: Marija Škrbić | 23.03.2009. - 05:00

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u januaru prosečna neto zarada u Srbiji iznosila je 28.877 dinara. Prema istraživanju „Blica”, prosečna četvoročlana porodica s dva zaposlena i dva izdržavana člana s tolikim primanjima ne može da podmiri ni najosnovnije životne troškove.


„Blicovo” istraživanje pokazuju da je u martu ove godine za najosnovnije životne troškove prosečnoj četvoročlanoj porodici potrebno 80.710,67 dinara, dok dve prosečne plate ukupno iznose 57.754 dinara.
U odnosu na decembar prošle godine, kada je „Blic” uradio slično istraživanje, cena potrošačke korpe u martu veća je za 4.711,67, a u odnosu na septembar prošle godine cena potrošačke korpe uvećana je za 6.089,67 dinara.

korpa-t.jpg



korpa-t2.jpg


http://www.blic.rs/ekonomija.php?id=84768

------------------------------------------------------------------------------------

Ekonomsko stanje - sve gore i gore :think:
 
Za osnovne životne troškove potrebno više od 80.000 dinara
Autor: Marija Škrbić | 23.03.2009. - 05:00

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u januaru prosečna neto zarada u Srbiji iznosila je 28.877 dinara. Prema istraživanju „Blica”, prosečna četvoročlana porodica s dva zaposlena i dva izdržavana člana s tolikim primanjima ne može da podmiri ni najosnovnije životne troškove.


„Blicovo” istraživanje pokazuju da je u martu ove godine za najosnovnije životne troškove prosečnoj četvoročlanoj porodici potrebno 80.710,67 dinara, dok dve prosečne plate ukupno iznose 57.754 dinara.
U odnosu na decembar prošle godine, kada je „Blic” uradio slično istraživanje, cena potrošačke korpe u martu veća je za 4.711,67, a u odnosu na septembar prošle godine cena potrošačke korpe uvećana je za 6.089,67 dinara.

korpa-t.jpg



korpa-t2.jpg


http://www.blic.rs/ekonomija.php?id=84768

------------------------------------------------------------------------------------

Ekonomsko stanje - sve gore i gore :think:

ово је финансијски геноцид и истребљење српског народа,изгледа да спремају јасеновац на челу са поглавником тадићем...:rtfm: 20% пореза на плате преко 20 000,па то је скандалозно и тужно
 
А шта си очекивао од комунистичке деце,да покрену неку производњу,да воде рачуна о инересима земље и народа,немојмо се заваравати по другом су задатку они дошли у земљу Србију,продукте њиховог рада видимо на сваком кораку,народ нема да се прехрани а они се возе у најновијим моделима аудија,људи остају без посла а они расправљају о педерима,дошли су на власт силом као људи који ће донети бољитак и развој,обећали су бољи живот а сад позивају на култ штедње,обећавали су нова радна места а сада у Србији месечно остаје без посла 10000 људи,урушили су све институције у земљи,обесмислили и обезвредили све од националног до људског поноса, и док народ грца у дуговима њихове плате се мере милионским износима и чему овај народ да се нада и радује-једино пролећу и да чека да гора озелени,јучерашњи вербални напад на припадника жутих јањичара може се прокоментарисати са народном изреком "Једна ласта не чини пролеће" а пролеће тек долази па ће ваљда и овај народ да се пробуди са буђењем природе а до тада Срби не секирајте се па онај мутави премијер је обећао да Срби неће гладовати-толико о бољем животу у окупираној Србији.
 
вечерње новости "износ зараде изнад 15 000 динара,уместо досадашњих 12,биће опорезован 20 %". данашње издање:rtfm:

Povecao bi se porez na plate sa 12 na 20 %,ali bi se neoporezivi deo povecao sa 5560 na 12500 ili 15 000.
Sto bi za jednu prosecnu bruto platu od 40 000 bila sledeca razlika.

Do sada: 40000 - 5560 ( neoporezivi deo)= 34440 x 12% poreza = 4132
Po novom: 40000 - 12500 (neoporezivi deo)= 27500 x 20 %poreza = 5500

Znaci prosecna plata bi bila manja oko 1400 dinara.
 
Povecao bi se porez na plate sa 12 na 20 %,ali bi se neoporezivi deo povecao sa 5560 na 12500 ili 15 000.
Sto bi za jednu prosecnu bruto platu od 40 000 bila sledeca razlika.

Do sada: 40000 - 5560 ( neoporezivi deo)= 34440 x 12% poreza = 4132
Po novom: 40000 - 12500 (neoporezivi deo)= 27500 x 20 %poreza = 5500

Znaci prosecna plata bi bila manja oko 1400 dinara.

pljackate narod , pljackate? z:D
 
pljackate narod , pljackate? z:D

Pazi,ja ne zivom zabludi kao ti.
Ova vlast ne valja to je cinjenica.
Ali ti zivis u zabludi da kada bi radikali dosli na vlast sve bi bilo bolje.
E vidis ne bi.
Mozda ne bi povecavali poreze. Oni pljackanju naroda daju druga imena. Taksa za izlazak iz zemlje,taksa na mobilni telefon,..........Zar nije pljacka naroda neisplacivanje decjih dodataka,penzija,socijalnih davanja....?
Tako da se ovom narodu svodi sve na isto.
 
DRŽAVA će kombinacijom mera štednje i povećanih zahvatanja od poreskih obveznika pokušati da obezbedi pokrivanje dela budžetske rupe, koju MMF trenutno procenjuje na oko milijardu evra - dogovoreno je na sastanku, koji je u petak uveče, odmah posle odlaska hrvatskog premijera Ive Sanadera iz Beograda, organizovao srpski premijer Cvetković. Sastanku su prisustvovali predsednik republike Boris Tadić, potpredsednik Vlade Mlađan Dinkić, guverner NBS Radovan Jelašić i ministarka finansija Diana Dragutinović.

POREZ NA LIČNA PRIMANJA
POSTIGNUTA je saglasnost da Ministarstvo finansija napravi obračun mogućeg budžetskog efekta uvođenja "solidarnog poreza". Ova dažbina bi se plaćala na neto plate. Ministarstvo finansija daće predlog mogućeg neoporezivog dela, odnosno limita ispod kog se porez neće plaćati. Zasada se razmišlja da limit bude između 17.000 i 20.000.

POREZ NA ZARADE
SHODNO stavu da teret krize treba više da podnesu bogatiji, kao prihvatljiva je usvojena ideja o uvođenju dve stope poreza na zarade, od kojih će jedna važiti za siromašnije, a druga za bogatije. Koji je tačan iznos plate koja zaposlenog svrstava u jednu od ove dve grupe, još je nepoznato.

REFORMA POREZA NA IMOVINU
MINISTARSTVO finansija je dobilo nalog da pripremi izmene postojećeg Zakona o porezu na imovinu. Reforma bi predvidela više stope poreza za posedovanje skupih stanova, automobila, jahti, aviona i slično.

POVEĆANJE AKCIZA
MINISTARSTVO finansija pripremiće i predlog novih akciznih stopa za sva alkoholna pića, kafu, gorivo... Nadležni će ući i u pregovore sa proizvođačima cigareta o mogućem povećanju akciza na duvanske proizvode.

SMANJENJE TRANSFERA LOKALNIM SAMOUPRAVAMA
DOGOVORENO je da se razmotri mogućnost smanjenih transfera lokalnim samoupravama i Vojvodini. Oni bi, u ovoj godini, bili na prošlogodišnjem nivou, odnosno, ukupno 67 milijardi dinara. Ovako bi se budžet Republike oslobodio troška od oko 70 miliona evra.

ZAMRZAVANJE PLATA I PENZIJA
POSTIGNUTA je saglasnost da se u ovoj i narednoj godini ne menjaju plate i penzije u odnosu na 1. januar 2009. godine. Ovo bi, uz stavljanje zabrane na nova zapošljavanja, kod svih budžetskih korisnika moglo, prema prvim procenama, da proizvede uštedu od oko 120 miliona evra.

JAVNA PREDUZEĆA
VLADA Srbije će, kako je dogovoreno, sprečiti bilo kakvo neracionalno ponašanje menadžera javnih preduzeća. Naime, kako Vlada Srbije daje zeleno svetlo na programe rada javnih preduzeća, isti neće biti usvojeni, ukoliko u njih nisu utkane sve preporučene mere.

JAČANJE KONTROLNIH FUNKCIJA
MINISTARSTVO finansija dobilo je zadatak da osmisli načine unapređenja rada poreskih i budžetskih inspektora, kao i kontrolne funkcije carine. Značajnija pažnja posvetiće se i primeni zakona koji se odnose na sprečavanje pranja novca. Očekuje se da predložena rešenja, koja znače veća zahvatanja države, donesu i okretanje mnogih sivoj ekonomiji.

PODRŠKA ZA NOVE KREDITE
U PETAK uveče je, kako saznajemo, razgovarano i o planiranom sastanku guvernera Radovana Jelašića sa predstavnicima stranih banaka o mogućnostima zadržavanja postojećeg obima kredita namenjenih privredi i bankama u Srbiji. Kao što je poznato, već narednog petka guverner Jelašić bi trebalo da se susretne sa čelnicima austrijskih banaka koje posluju u Srbiji.


DOGOVOR
GUVERNER NBS Radovan Jelašić izjavio je da je jako važno da se obezbede dodatne finansije poslovnih banaka i MMF i ocenio da bi dogovor o tome trebalo da bude postignut do četvrtka. Jelašić je rekao da nema mesta prognozama da Srbiji preti bankrotstvo, a da se izlazak iz krize može očekivati tek 2011. godine.
- Iskreno se nadam da ćemo se na kraju dogovoriti sa MMF, pošto se ovde radi ne samo o pitanju finansiranja budžeta Srbije nego i o finansiranju tekućeg platnog deficita - rekao je Jelašić.


--------------

plate zamrznute, porezi na plate povecani , povecavaju se i akcize, citaj sve ce biti skuplje nego ikada pre - sve u svemu srpski narod pod rezimom Borisa Tadica zivi gore nego za vreme sankcija z:D
 
kao sto sam rekao pre - a neki su mi se smejali i govorili da pricam gluposti

drzava Srbija je BANKROTIRALA - a kad drzava bankrotira, ona se ne zatvara kao obicna firma, vec samo podvlaci crtu i tera dalje , a posledice bankrotra prevaljuje na sopstvene gradjane. Zato se bankrot drzave uvek reflektuje kao pad standarda i dalje siromasenje gradjana.

inace ovo dizanje poreza je samo pocetak. da se narod previse ne pobuni

videcete u mesecima koji dolaze kako ce porez da raste sa 20% na 30% pa na 40% pa na 50% itd.
 
Pazi,ja ne zivom zabludi kao ti.
Ova vlast ne valja to je cinjenica.
Ali ti zivis u zabludi da kada bi radikali dosli na vlast sve bi bilo bolje.
E vidis ne bi.
Mozda ne bi povecavali poreze. Oni pljackanju naroda daju druga imena. Taksa za izlazak iz zemlje,taksa na mobilni telefon,..........Zar nije pljacka naroda neisplacivanje decjih dodataka,penzija,socijalnih davanja....?
Tako da se ovom narodu svodi sve na isto.

e drago mi je da je i tebi doslo iz dupeta u glavu :super:

eto ja pricam godinama da ova vlast ne valja i da nas vodi u propast - a vi mi niste verovali.

90tih je tacno da drzava nije ispunjavala svoje obaveze prema gradjanima u potpunosti al ne smes da zaborvis da smo tada imali smesno jeftine cene hrane, struje, grejanja , komunalija!

a danas imamo sve to skuplje nego u vecini drzava evrope i opet je drzava bankrot!

sto se tice tvoje opservacije da ne valjaju ni radikali, reci cu ti da na zalost ne mozemo da dovedemo japance da naprave vladu ovde ,nego mora da biramo od ovoga sto se nudi na politickoj sceni srbije . a trenutno jedina alternativa realna ovoj vlasti jeste eventualno koalicija DSS SRS SNS

ja bh najvise voleo da SRS sama napravi vladu i da vidimo sta zna i ume al yebiga i ja i ti znamo da nije realno.

Ono sto je cinjenica jeste da ovi sad ne valjaju pisljiva boba i da ih treba pod hitno menjati.
 
Ovi troskovi su uradjeni na osnovu cena u Beogradu,pa samim tim se ne moze pricati o prosecnoj zaradi od 28 000 dinara,jer je " prosecna plata u Bg-u 3 puta veca nego u ostatku Srbije,a u krugu dvojke cak 650 puta"

odgovor ti je delimicno tacan.

u unutrasnjosti je jedino pijaca jeftinija nego u bg dok su cene po prodavnicama - iste.

isto kostaju i virsle, i pasteta , i sardina, i salama, i sladoled, i sok - sve isto .

isto kostaju i kilovatcas struje, telefonski implus, mobilni, kablovska , internet.

eto ako ne verujes dodji pa se sam uveri.

tako da ova statistika pokazuje da se u ostatku srbije zivi jos 3 put gore nego u beogradu.

inace bio je clanak u blicu da je Srbija zemlja sa najvece izrazenim socijalnim i regionalnim razlikama u Evropi!

Eto kolika smo beda i gde nas je dovela ova vlast!
 
e drago mi je da je i tebi doslo iz dupeta u glavu :super:

eto ja pricam godinama da ova vlast ne valja i da nas vodi u propast - a vi mi niste verovali.

90tih je tacno da drzava nije ispunjavala svoje obaveze prema gradjanima u potpunosti al ne smes da zaborvis da smo tada imali smesno jeftine cene hrane, struje, grejanja , komunalija!

a danas imamo sve to skuplje nego u vecini drzava evrope i opet je drzava bankrot!

sto se tice tvoje opservacije da ne valjaju ni radikali, reci cu ti da na zalost ne mozemo da dovedemo japance da naprave vladu ovde ,nego mora da biramo od ovoga sto se nudi na politickoj sceni srbije . a trenutno jedina alternativa realna ovoj vlasti jeste eventualno koalicija DSS SRS SNS

ja bh najvise voleo da SRS sama napravi vladu i da vidimo sta zna i ume al yebiga i ja i ti znamo da nije realno.

Ono sto je cinjenica jeste da ovi sad ne valjaju pisljiva boba i da ih treba pod hitno menjati.

Sto je babi milo.......
Koalicija SRS-SNS.????
Vidis li ti kolike su tvoje zablude?
 
e drago mi je da je i tebi doslo iz dupeta u glavu :super:

eto ja pricam godinama da ova vlast ne valja i da nas vodi u propast - a vi mi niste verovali.

90tih je tacno da drzava nije ispunjavala svoje obaveze prema gradjanima u potpunosti al ne smes da zaborvis da smo tada imali smesno jeftine cene hrane, struje, grejanja , komunalija!

a danas imamo sve to skuplje nego u vecini drzava evrope i opet je drzava bankrot!

sto se tice tvoje opservacije da ne valjaju ni radikali, reci cu ti da na zalost ne mozemo da dovedemo japance da naprave vladu ovde ,nego mora da biramo od ovoga sto se nudi na politickoj sceni srbije . a trenutno jedina alternativa realna ovoj vlasti jeste eventualno koalicija DSS SRS SNS

ja bh najvise voleo da SRS sama napravi vladu i da vidimo sta zna i ume al yebiga i ja i ti znamo da nije realno.

Ono sto je cinjenica jeste da ovi sad ne valjaju pisljiva boba i da ih treba pod hitno menjati.

Jeftinija hrana.........za jeftinu hranu si morao da stanes u red i da cekas satima da bi kupio lita ulja ili kg secera. A ako nisi tako kupio,morao si na pijacu pa na tezgi da kupis za 2 marke. A sad vidi za platu od 100 maraka da li ti je bilo jeftino da placas npr. litar ulja 2 marke.
Struja jeftinija....jeste bila,ali zato svake zime restrikcije.......izmedju toga da placam skuplje i da je ima ili jeftinije pa da je malo ,pa malo nema uvek cu izabrati ono prvo.
Grejanje isti slucaj,prevoz isti slucaj.......
I kakva je razlika izmedju imas malu penziju ,a sve skupo i sve jeftino ,ali i onako malu penziju ne primas
 

Back
Top