VELIKA BELA AJKULA

Velika bela krstari Jadranom
BEOGRAD - Dvojica hrvatskih sportskih ribolovaca, pecajući bluefin tunu na moru, na oko sedam nautičkih milja južno od mesta Blitvice, kod Splita, 28. jula ulovili su ajkulu (charcharodon carcharias), poznatiju kao velika bela.

Morska psina je, prema rečima ribolovaca, bila duga između četiri i pet metara i uveliko je premašila širinu broda s koga su lovili. Nesvakidašnji ulov je fotografisan, a zatim pušten, pošto je velika bela ajkula još od 1996. godine zakonom zaštićena vrsta u celom Mediteranu.

Prema mišljenju hrvatskih biologa, kako prenose tamošnji mediji, ta ajkula je najverovatnije odmah posle puštanja otplivala ka izlazu iz Jadranskog mora, pa ne isključuju mogućnost da je ovih dana baš ona viđana u vodama Crnogorskog primorja.

U međuvremenu, veliki morski pas prekjuče je ponovo uočen kod plaže Veliki pjesak između Bara i Ulcinja, pa je posada Lučke kapetanije u Baru odmah krenula u potragu za njim, međutim, bezuspešno.
Mada crnogorske vlasti tvrde da nema mesta panici, na svim plažama barske rivijere istaknute su crvene zastave, koje upozoravaju na zabranu kupanja.
Ovo nije prvi puta da se velika bela pojavljuje u Jadranu. Ta ajkula je najopasnija i najveća od svih 350 vrsta morskih pasa i može da premaši dužinu od 13 metara.

Link
 
Tigraste ajkule u Jadranu

20. novembar 2006.

Albanski ribari u blizini pristaništa Drač ulovili su drugu ajkulu u poslednjih sedam dana u Jadranskom moru, javili su tiranski mediji.

Ulovljena ajkula pripada grupi tigar, opasnoj za ljude

Ajkula, teška 450 kilograma i dugačka oko pet metara, ulovljena je tokom vikenda na oko osam milja od obale Drača. Albanski ribari ulovili su prošle sedmice ajkulu tešku oko pola tone koja je pripadala istoj grupi.

Tigar ajkule obično žive u tropskim vodama.

Link
 
Herceg Novi -- Morski pas modrulj, dugačak 3,5 metra i težak više od 100 kilograma, ulovljen juče posle podne kod Herceg Novog.

Marjan Ovas, ribar iz Herceg Novog, upecao ga je na parangal na oko 10 kilometara od Prevlake. Modrulj, na latinskom prionace glauca, jedna je od 28 vrsta morskih pasa u Jadranu. Može da naraste do četiri metra, s težinom do 150 kilograma. Ima ga po celom Jadranu, a najbrojniji je na pučini južnog Jadrana. Rado se zadržava blizu luka.

Pored velike bele ajkule, carharodon carharias, od svih vrsta morskih pasa koji žive u Južnom Jadranu samo je još modrulj ljudožder.

Naučni saradnik u Institutu za biologiju mora u Kotoru, biolog ribarstva Aleksandar Joksimović, kaže da je ogroman strah od ajkula neopravdan jer "više ljudi strada od ujeda pčele nego od napada ajkule" i dodaje da sva istraživanja pokazuju da te vrste nisu agresivnije od drugih koje traže plen u moru.


Link
 
Jel još ima ona instalacija za skijanje na vodi u Bečićima? :D

Skijao sam tamo pre par godina...

Nezgodno je kad se padne na onom delu gde je otvoreno more, pa još splav postavljen u pravcu pučine, i skije u jednoj ruci... A pogled prema dole, lud... :lol:
 
Jel još ima ona instalacija za skijanje na vodi u Bečićima? :D

Skijao sam tamo pre par godina...

Nezgodno je kad se padne na onom delu gde je otvoreno more, pa još splav postavljen u pravcu pučine, i skije u jednoj ruci... A pogled prema dole, lud... :lol:

mislis na zicaru ona ima 20 eura 1 sat :) najaca je stvar mada Ajkule su na Mogren plazu skroz levo od becica...
 
To je ta, mada, kad sam ja tamo skijao bilo je skuplje... :evil:

Tamo sam čuo tada neke priče, može se reći "ribolovačke" da je jednu ošamutio neki ribar malo dalje

i da je tako sva izbezumljena izletela pravo na ono kamenje kod žičare,(između Budve i Bečića) e sad, koliko ima istine u tome... :think:
 
To je ta, mada, kad sam ja tamo skijao bilo je skuplje... :evil:

Tamo sam čuo tada neke priče, može se reći "ribolovačke" da je jednu ošamutio neki ribar malo dalje

i da je tako sva izbezumljena izletela pravo na ono kamenje kod žičare, e sad, koliko ima istine u tome... :think:

ma to su price koje se i dan danas tako pricaju svako na svoj nacin bila je jedna ajkula u pitanju je bio PAS PENA ona zuta koja je velika do 2 metra ali bezopasna po ljude...
 
Poslednja izmena:
Trebali bi ste to malo reklamirati...

Moglo bi se to lepo naplatiti...

Bar da ih je malo više, ja bih prvi razmislio da uvrstim CG u planove, ipak ste bliži od južne afrike... :D

Koliko je južnije ta "Mogren" plaža, u odnosu na Bečiće?
 
Ne... :)

Ali googlao sam malo...

sl4_v.jpg
 
jednom nismo smeli skocit sa velike ponte zbog jedne ajkule ali ta ajkula nije imala ni metar ipo i bila je pas vlastelin nase more je puno tih bezopasnih ajkula dok bela jednom se pojavi u godinu dana a modrulj samo iza Skolja on jos uvek nije napadao kod dijela gde su kupaci jer izgleda ne voli plitko...
 
Da ih ima više pa da napravite ture, sa kavezima i posmatranjem iz istih, malo ih hranite, i derete turiste.

Znači modrulj je potencijalno opasniji od bele trenutno...

da jer ih ima grdilo iza skolja ali ne prelaze ovamo ispred skolja jer se izgleda boje glisera a do bova tek ne dolaze jer je dubina do samo 6-7metara i plitko im ipak su to velike ajkule od stotinak kila a bela ne znam kako ali ona zaluta i u plitko cak i napravi strajk na plazu sve dok je ne poceraju ili ne ulove :)
 
Kako nema neki snimak te bele tu kod vas, to bi bila prava stvar...

Ko bi rekao da i od tih glisera može biti neke koristi... :D

da zato je ovo zadnje leto neko presao bove i pokusao do Skolja(to su inace Havaji ono ostrvo veliko cuo si 100%) da dodje i gliser ga rascijepao na pola jos gore nego ajkula

a snimak velike bele a oprostis nema muda niko kod nas da je slika oni je samo poceraju dinamitom i tim sranjima :) mada prije nekoliko godina kad je pojela onu zenu velika bela je odma posle toga nestala i nikada je nisu videli :)
 
Koju ženu? :eek: Gde se to desilo?

Čuo sam za "Havaje" ali nisam išao...

Dinamitom ih terate? :eek: :hahaha:

negde na slovenskoj plazi se desilo pre 7-8 godina tako nesto a teraju ih cime stignu...

a inace cuveni incident koji smo imali sa ajkulama je pre skoro 50 godina kada je neki turista skakao sa velike ponte(to je ime stijene) i kako je skocio ajkula izvirila i otvorila usta i rascijepala ga na skoro dva dela a njegov rodjak skocio da ga spase i njega su pojele to mi je tata pricao jer je bio prisutan kad se to dogodilo nikad nece zaboravit a bilo je nekoliko ajkula u more i odma su zvali vojsku da ih gadje topovima dalje ne zna sta se desilo....o tome ljudi i dan danas pricaju istorijate kako je mogren najopasnija plaza jer dolaze velike ribe......
 
Moraću da googlam malo da nađem ako ima šta o tome na slovenskoj plaži...

A tu pričicu sam i ja mnogo puta do sada čuo, samo mi nije jasno kako je ona unapred izašla iz vode, ispada po priči da ga je cepnula iznad vode... :confused:

Inače, dok sam još studirao, bilo je par kolega iz CG koji su ispričali verziju jako sličnu tvojoj, tačnije, sve osim vojske i topova...

A bilo je i onih koji tvrde da je ona samo zinula i progutala ga, odnosno, tehnički se nije ni pokvasio. :mrgreen:

Činjenica je da je dvoje ljudi tada nastradalo, i da je prvi skočio, e sad kako je tačno bilo...
 
Poslednja izmena:
Moraću da googlam malo da nađem ako ima šta o tome na slovenskoj plaži...

A tu pričicu sam i ja mnogo puta do sada čuo, samo mi nije jasno kako je ona unapred izašla iz vode, ispada po priči da ga je cepnula iznad vode... :confused:

Inače, dok sam još studirao, bilo je par kolega iz CG koji su ispričali verziju jako sličnu tvojoj, tačnije, sve osim vojske i topova...

i to je cudno a vojska ih je valjda sve pobila sad mi rece tata i bilo ih je 6 komada..
 

Back
Top