VELIKA BELA AJKULA

dellns

Iskusan
Poruka
5.892
Carcharodon carcharias, Velika bela ajkula je možda najpoznatija ljudima. Najomraženija i najpoštovanija.

Radi se zapravo o velikom strahopoštovanju. Prosečna veličina ove vrste ajkula se kreće između 3.7 i 4.9 metara.

Najveća bela ajkula do sada pronađena bila je dugačka 12 metara. Šta ona jede, vas sigurno najviše zanima.

Pa dok su male hrane se ribama, ražama i ostalim ajkulama a kad porastu jedu morske kornjače, foke, morske lavove.

Takođe jedu i mrtve životinje koje nađu u vodi. Bela ajkula ne žvaće plen već ga zubima iskida na komade koje zatim cele guta.

Dajte joj veliki obrok i biće sita narednih dva meseca. Velika bela ajkula jedina od svih ajkula odlazi na površinu i izranja glavu.

Do sada naučnici nisu ustanovi zašto to radi mada neki smatraju da to čini kako bi osmotrila ima li kakav plen na vidiku npr neki morski lav ili slično.

Dešava se da napadnu i čoveka ali veoma retko a većina napada nema fatalni ishod. Ono što je zanimljivo za ovu vrstu ajkula kao uostalom za sve ajkule je da se one kreću ceo život.

Drugim rečima stalno su u pokretu jer ako bi stale sa plivanjem potonule bi. To je zato što za razliku od ostalih vrsta riba nemaju takozvani riblji mehur.

Inače utvrđeno je da je bela ajkula u stanju da iskoči iz vode kako bi uhvatila svoj plen.

U stanju su da plivaju i do 24 kilometara na sat ali samo na kratkim relacijama.

Nije za sada utvrđen životni vek velike bele ajkule mada neki tvrde da on iznosi oko 100 godina. To još uvek nije zvanično potvrđeno.


Yipes_%20Great%20White%20Shark_%20South%20Australia.jpg


Šta mislite o Carcharodon carcharias-u?

Svi smo gledali čuvene filmove serijala "JAWS", odnosno "RALJE" i tamo je bilo dosta preterivanja u prikazivanju ovih moćnih predatora...
 
Poslednja izmena:
Velika riba, kod nas još poznata pod imenom „morski pas“. Zahvaljujući filmu (Jaws) Stivena Spilberga iz 1974, a po romanu Pitera Benčlija, pola zemaljske kugle naprasno se zainteresovalo za ovu životinjsku vrstu, posebno za Charcharodon charcharias, tj. „veliku belu.“ Ovaj rod ajkula živi u toplim morima, pa ih tako ima i u Jadranskom (sic!). Izuzetno je proždrljiv i, kao i svim morskim psima, zubi im rastu celog života. Najveći do sada uhvaćen primerak bio je dugačak 12 metara.
No, ajkula je, u brojnim nastavcima ovog filmskog serijala, bivala znatno duža, negde čak i tridesetak metara. Davane su joj neverovatne, naučno nepotkrepljene sposobnosti, kao, na primer, visok koeficijent ajkulovske inteligencije. U tim filmovima ona proganja ljude i sveti im se zbog nekih davnih razmirica (ribari su joj ubili bebu; oni iz „NASE“ su je držali zatvorenu i za njen rad nisu je adekvatno nagrađivali, pa se njen iskonsko-slobodoljubivi duh probudio i pobunio protiv takve eksploatacije; ljuta je na nekog doktora Mengelea, oličenog u karakteru izvesnog dr.mr.sci – uopšte uzev, osetljiva na nepravdu). Zbog toga im ona jede čamce, ruši velike akvarijume, proždire sve što stigne, s posebnim akcentom na pojedinca – glavnog vinovnika njene zlehude sudbine. Njene čeljusti su, simbolično, vrata pakla, ulaz u donji svet. Pre nego što napadne ljude, ona preteći izbaci svoje leđno peraje i kruži, kruži ... sve dok nam se ne zavrti u glavi. Tada iznenada zaroni, a mi baš onda zažmurimo, kao da smo i sami zaronili pod vodu. Tako ne vidimo ništa od njenog slasnog hranjenja (kasnije nas, eventualno, režiser nadmudri pa, taman kad se opustimo, zapljusne nas slika nekog nesvarenog ljudskog ostatka koji leži na plaži poput kese za đubre ili crknute hobotnice).
Nakon ovog filmskog serijala, mnogi od nas oboleli su od „ajkulofobije“ i putovanje na more zamenili izletima u banje ili skijanjem.


P.S. Poštujem. Velika bela je na vrhu lanca ishrane i ima svoju ulogu u ekosistemu.
 
Meni su ajkule oduvek bile zanimljive, ali tigrasta, cekic, a narocito velika bela su razlog zasto se plasim mora :lol: Gledala sam neku emisiju i jednog coveka je napala u vodi dubine nesto vece od 1m, sto znaci da je bila veoma, veoma blizu obale.
Velika bela ne voli ukus ljudskog mesa, zato uglavnom pusti ljudsku zrtvu, ona "gricne", samo da bi probala.
 
Meni su ajkule oduvek bile zanimljive, ali tigrasta, cekic, a narocito velika bela su razlog zasto se plasim mora :lol: Gledala sam neku emisiju i jednog coveka je napala u vodi dubine nesto vece od 1m, sto znaci da je bila veoma, veoma blizu obale.
Velika bela ne voli ukus ljudskog mesa, zato uglavnom pusti ljudsku zrtvu, ona "gricne", samo da bi probala.

Tigar ajkula je isto zmaj, jede sve!

Po pravilu je tako, ali, po meni najgora smrt... :sad2: :)

Velika bela ne može u slatku vodu... :lol:
 
Tigar ajkula je isto zmaj, jede sve!

Po pravilu je tako, ali, po meni najgora smrt... :sad2: :)

Velika bela ne može u slatku vodu... :lol:

Bas sam pre neko vece gledala emisiju o cekic ajkuli i jedan je plivao sa njima. :eek:
To mi je jos jedna zelja da plivam sa njima ili barem da se spustim u kavezu pored velike bele i pogledam je u okice:lol:
Inace kod njih je culo vida jako razvijeno i one ga koriste i u lovu, zato naucnici i misle da ona prilazi povrsini da bi osmotrila sta to pliva. U trenutku napada im se navuce koza ili tako nesto na oci, valjda zbog zastite.
Jedini osetljivi deo im je vrh nosa.

Kazu da su najinteligentnije cekic ajkule.
 
Poslednja izmena:
Bas sam pre neko vece gledala emisiju o cekic ajkuli i jedan je plivao sa njima. :eek:
To mi je jos jedna zelja da plivam sa njima ili barem da se spustim u kavezu pored velike bele i pogledam je u okice:lol:
Inace kod njih je culo vida jako razvijeno i one ga koriste i u lovu, zato naucnici i misle da ona prilazi povrsini da bi osmotrila sta to pliva. U trenutku napada im se navuce koza ili tako nesto na oci, valjda zbog zastite.
Jedini osetljivi deo im je vrh nosa.

Kazu da su najinteligentnije cekic ajkule.

Za ovo boldovano, i ja planiram, možda već sledećeg leta, ako bude sreće, u društvu velike bele i iz kaveza... :D

One mi nisu nešto previše krvoločne, u poređenju sa velikom belom i tigar ajkulom,

onako, subjektivno rečeno... :rumenko:

2030463566_30c010dcbc.jpg


Istina je da čuvaju oči, ali zato zubi u tri reda, i menjaju se kao na traci...

sha-cageattack_low.jpg


Nos jeste osetljiv, ali ako bi se našao u toj situaciji, i ostao pri sebi:D, gađao bih oko ako je moguće...

Moćne su... :worth:
 
Poslednja izmena:
divim se ovom cudovistu ali ja sam cuo da one mogu do 20 metara???

Našao sam 11.3 metra...

Ako ima neko podatak da ima većih neka okači.

For several decades, many ichthyological works, as well as the Guinness Book of World Records, listed two great white sharks as the largest individuals caught: an 11 m (36 ft) great white captured in Southern Australian waters near Port Fairy in the 1870s, and an 11.3 m (37 ft) shark trapped in a herring weir in New Brunswick, Canada in the 1930s. While this was the commonly accepted maximum size, reports of 7.5–10-metre (25–33 ft) great white sharks were common and often deemed credible.

Ovo je malo tužno videti je tako na suvom.

great%20white%20cuban%201940s%202.jpg

97-9597.jpg
 

Back
Top