Kako se sabiraju i oduzimaju grafici funkcija?

Pitanje iznad......Radili smo zada nam profesorka funkciju i mi daskiciramo njen grafik medjutim rekla nam je za domaci primer gde se grafici oduzimaju a ja zelim da znam kako se i sabirjau..Evo primera: y=2[SUP]x[/SUP]-2[SUP]-x[/SUP]

Hvala

pa funkcije se sabiraju i oduzimaju, a grafik je graficki prikaz funkcije. dosta znam matis, ali ne secam se tih grafickih operacija, ajd mi pojasni malo to, pliz
 
Pa eto gore pimera.....Fora je sto kad smo radili u skoli Istu ovu funkciju samo su se ove dve sabirale crtlai grafik ovako:I to je dobila tako sto je ucrtala grafike i funkcije 2[SUP]x[/SUP] i fukncije 2[SUP]-x[/SUP] i onda je pitala jel zna neko kako se sabira, naravno niko neije znao mada meni bilo logicno da se uklone ovi krajevi ali onda je rekla i da se pomera na gore za jedan podeok tj. da y=2!A zasto ili nije rekla ili je nisam ukapirao bas...Ne secam se bas!
 
Pa eto gore pimera.....Fora je sto kad smo radili u skoli Istu ovu funkciju samo su se ove dve sabirale crtlai grafik ovako:I to je dobila tako sto je ucrtala grafike i funkcije 2[SUP]x[/SUP] i fukncije 2[SUP]-x[/SUP] i onda je pitala jel zna neko kako se sabira, naravno niko neije znao mada meni bilo logicno da se uklone ovi krajevi ali onda je rekla i da se pomera na gore za jedan podeok tj. da y=2!A zasto ili nije rekla ili je nisam ukapirao bas...Ne secam se bas!

Izvini koji si razred?


Za resavanje ove funkcije se koriste metode koje spadaju u visu matematiku. To se ne uci pre faksa. Mozda u skoli (ne secam se), se rade neki algoritmi za priblizni proracun slozenih funkcija. Sto bi bilo, mozda neko graficko resavanje.
Da bi nacrtala grafik funkcije y=2nax-2 na -x vrsi se ispitivanje po 7 tacaka. U koje spadaju monotonost (prvi izvod), i konveksnost (drugi izvod) i granicne vrednosti, ako se dobro secam ovako napamet. A ako te toliko interesuje, definitivno bi trebala da upises neki faks gde se uci visa matematika. Retko ko od ljudi obraca paznju ne te probleme.
Ako ne znas izvode integrale i limese, to ne mozes da resis.
 
Izvini koji si razred?


Za resavanje ove funkcije se koriste metode koje spadaju u visu matematiku. To se ne uci pre faksa. Mozda u skoli (ne secam se), se rade neki algoritmi za priblizni proracun slozenih funkcija. Sto bi bilo, mozda neko graficko resavanje.
Da bi nacrtala grafik funkcije y=2nax-2 na -x vrsi se ispitivanje po 7 tacaka. U koje spadaju monotonost (prvi izvod), i konveksnost (drugi izvod) i granicne vrednosti, ako se dobro secam ovako napamet. A ako te toliko interesuje, definitivno bi trebala da upises neki faks gde se uci visa matematika. Retko ko od ljudi obraca paznju ne te probleme.
Ako ne znas izvode integrale i limese, to ne mozes da resis.

Ja sam musko uzgred!:sad2:

Pa o5 mi nije jasno kako je ona to odredila ne sppmenuvsi nista od ovoga nego nesto rekla al se ne secam sta.....I kao zbog toga se grafik pomera za jedan na gore i malo se suzava(za sabiranje ne oduzaimanje)!
 
Ja sam blago meni drugi razred gimnazije prirodno matematickog smera!:hahaha:
QQQQ ajde recimo da zelim da naucim a ne znam...Mozes li objasniti Ajde prvo za ono sabiranje zast se dize za jedan na gore!?
Pa ces mi onda objasniti oduzimanje!

N emogu draga. Nije to TAKO prosto. Iskreno da ti kazem nije mi jasno o cemu pricas. Jer je tvoje objasnjenje, shodno tvojim godinama i znanju koje si do sada stekla, vrlo povrsno. Ali verujem izuzetno za tvoj uzrast.
Ali ako imas u okolini nekog ko vlada matematikom pitaj slobodno.
:)
Elem, posto te zanima to i treba ti objasnjenje, sigurno imas kliker za matis, a to ima retko ko, pa ti iskreno savetujem da se u buducnosti pozabavis time. Koliko ce ti koristiti ne znam. ni meni ne koristi, ali pitanja traze logicne odgovore. A dea bise do toga doslo...xixixi
Matematika je mnogo vise od sabiranja i oduzimanja.
 
N emogu draga. Nije to TAKO prosto. Iskreno da ti kazem nije mi jasno o cemu pricas. Jer je tvoje objasnjenje, shodno tvojim godinama i znanju koje si do sada stekla, vrlo povrsno. Ali verujem izuzetno za tvoj uzrast.
Ali ako imas u okolini nekog ko vlada matematikom pitaj slobodno.
:)
Elem, posto te zanima to i treba ti objasnjenje, sigurno imas kliker za matis, a to ima retko ko, pa ti iskreno savetujem da se u buducnosti pozabavis time. Koliko ce ti koristiti ne znam. ni meni ne koristi, ali pitanja traze logicne odgovore. A dea bise do toga doslo...xixixi
Matematika je mnogo vise od sabiranja i oduzimanja.

Naglasavam ja sam musko!:hahaha:
 
Ja sam musko uzgred!:sad2:

Pa o5 mi nije jasno kako je ona to odredila ne sppmenuvsi nista od ovoga nego nesto rekla al se ne secam sta.....I kao zbog toga se grafik pomera za jedan na gore i malo se suzava(za sabiranje ne oduzaimanje)!

Ovako:
Kad nacrtas 2 na x. Dobijes parabolu koja pocinje u 1 na y osi, jer je 2 na 0 =1. (x=0)

za ovo sabiranje.

zameni za x=0 i dobices teme parabole. tj y=1+1=2.
A suzava se...logicno jer kad se dodaje pozitivna vrednost za iste vrednosti x, raste rezultat, tj Y..funkcija je strmija.

hm...
mnogo pohjednostavljeno, meni jasno, verujem da tebi nije, ne brini zbog toga.
 
Ovako:
Kad nacrtas 2 na x. Dobijes parabolu koja pocinje u 1 na y osi, jer je 2 na 0 =1. (x=0)

za ovo sabiranje.

zameni za x=0 i dobices teme parabole. tj y=1+1=2.
A suzava se...logicno jer kad se dodaje pozitivna vrednost za iste vrednosti x, raste rezultat, tj Y..funkcija je strmija.

hm...
mnogo pohjednostavljeno, meni jasno, verujem da tebi nije, ne brini zbog toga.

Jasno je i meni!:cool:
Sad cu probati sam sa oduzimanjem!

Hvala....Jel ti to neki faozn da me rodujes kao zensko!?
 
Moja logika je ovakva posto se sad oduzima od iste od funkcije dakle njene vrednosti opadaju dakle manje strma...Ali zasto potpuno preokrenuta!?!?!:hahaha:

ovo su potpuno razlicite stvari. nema analogije nikave.

Ti imas 2 iste funkcije koje su povezane razlicitim relacijama i dobijes 2 potpuno nove.

Kad se oduzima.
Za vrednosti x>0 dobijes y koje sporije raste...logicno jer je u pitanju oduzimanje...

za x<0 ti se menja raspored primarnih funkcija...znaci sad imas xkoren iz2 -2 na kvarat...jel to<0? ;)
 
ovo su potpuno razlicite stvari. nema analogije nikave.

Ti imas 2 iste funkcije koje su povezane razlicitim relacijama i dobijes 2 potpuno nove.

Kad se oduzima.
Za vrednosti x>0 dobijes y koje sporije raste...logicno jer je u pitanju oduzimanje...

za x<0 ti se menja raspored primarnih funkcija...znaci sad imas xkoren iz2 -2 na kvarat...jel to<0? ;)

e OVO VEC NE KAPIRAM!Ajde pojasni...Zao mi je ako ti oduzimam vremena ali bitno mi je jako da razumem ovo!
 
e OVO VEC NE KAPIRAM!Ajde pojasni...Zao mi je ako ti oduzimam vremena ali bitno mi je jako da razumem ovo!

znas kako se to radi.
sedis i pises. tako se uci matis i sve slicno. razmisljas pomocu olovke i papira. kompjuter kvari glavu.
:)

ako sve napises u svim mogucim formama, izbacis ono sto ne valja, sacuvas ono sto valja...povezujes...ne zanm...ja sam to tako nekako...
:D
 
ovo su potpuno razlicite stvari. nema analogije nikave.

Ti imas 2 iste funkcije koje su povezane razlicitim relacijama i dobijes 2 potpuno nove.

Kad se oduzima.
Za vrednosti x>0 dobijes y koje sporije raste...logicno jer je u pitanju oduzimanje...

za x<0 ti se menja raspored primarnih funkcija...znaci sad imas xkoren iz2 -2 na kvarat...jel to<0?
;)

Jel imas ti msn?!
 
uuff...polako!Vratimo se na problem 2[SUP]x[/SUP]-2[SUP]-x[/SUP]...Da li moze grafik ovako da se protumaci dakle nacrtam grafik i jedne i druge f-je;2[SUP]x[/SUP]i 2[SUP]-x[/SUP] i onda sam uradio sledece rekao sam ovako:posto se oduzima f-ja 2[SUP]-x[/SUP]dakle nju trebam da preslikam po y osi i preko nule za x dobijem nuli i za y i samo lepo spustim grafik na dole za jedan tj u kordinatnom pocetku!?moze tako?
 

Back
Top