ubuntu i windows problem

falco

Ističe se
Poruka
2.007
Zdravo,
pitala me je drugarica da joj instaliram na laptopu (acer Aspirate 3000) ubuntu.
Probao sam sa 3 razlicite verzije i stalno je javljao da diskovi nisu uredu (te diskove sam ranije koristio za instaliranje ubuntu-a na svoja dva racunara). Rekla mi je drugarica da ako ne moze ubuntu da vratim windows xp.
Prvo sam probao da instaliram pomocu diskova koje je dobila drugarica uz racunar. Posle sam probao da instaliram original windows koji imam ja (instalalcija nije vezana za konkretan racunar). I ni jednu instalalciju nece da pokrene . Pojavljuje se crn ekran sa belom crticom u uglu.
Ne znam da li je problem taj sto je hdd bio podeljen na 3 particije. Jedna particija je 3,5Gb i sadrzi recovery, druga particija je bila FAT32 (primarna) i na njoj je bio windows i treca particija je FAT32 (logical) i na njoj su podaci, filmovi, muzika...
Prilikom pokusaja instalalcije ubuntu-a drugu particiju sam obrisao i od nje sam napravio jednu Ext3 formata i jednu za swap. Ostale dve particije nisam dirao. Da li bi neko mogao da mi pomogne da instaliram windows?
 
Hm, prvo, zaboravi instalaciju ubuntua... taj laptop oće win i samo win. Ako instaliraš nešto drugo dolazi do pregrejavanja procesora i on se posle par minuta gasi, ne postoji rešenje. On ima svoju podršku koja radi isključivo pod winom. Imao sam taj laptop. Dalje, ne kapiram šta ti znači ono ''instalacija nije vezana konkretnno...'' pa valjda je u pitanju pomenuti Acer?
To što je win bio instaliran na fat32 nikako nije dobro... to nisu stabilne particije za win.
Uzmi ubuntu live cd, ubaci ga u makinu i obrishi sve to sa harda a particije formatiraj u ntfs, restartuj komp, ubaci xp i odradi instalaciju ali na ntfs particijama... Dalje, ako i dalje otjesh ubuntu, onda uradi sledeće: kad instalirash xp, sve normalno, dve tri particije, zavisi od tebe... onda ubaci cd i instaliraj ubuntu kao bilo koji drugi program, nećeš imati dual boot, ali ćeš imati ubuntu kao program, neće sve raditi... al' wtf, to ti je jedini način da ga imash...
 
Hm, prvo, zaboravi instalaciju ubuntua... taj laptop oće win i samo win. Ako instaliraš nešto drugo dolazi do pregrejavanja procesora i on se posle par minuta gasi, ne postoji rešenje. On ima svoju podršku koja radi isključivo pod winom.
da sam ovo znao ne bih se sa time ni baktao.

Dalje, ne kapiram šta ti znači ono ''instalacija nije vezana konkretnno...'' pa valjda je u pitanju pomenuti Acer?

prvo sam probao sa da instaliram windows sa njegovih diskova. Posto nije moglo ni da pokrene, probao sam sa svog originalog diska.
To sam napisao zbog toga sto postoje verzije xp-a koji su "vezani" za konkertan racunar.

To što je win bio instaliran na fat32 nikako nije dobro... to nisu stabilne particije za win.
i ja sam se isto cudio sto je tako instalirano. Nego kada se pojavio ovaj problem bio sam u fazonu: "daj pokusaj da vratis kako je sve bilo".


Dalje, ako i dalje otjesh ubuntu, onda uradi sledeće: kad instalirash xp, sve normalno, dve tri particije, zavisi od tebe... onda ubaci cd i instaliraj ubuntu kao bilo koji drugi program, nećeš imati dual boot, ali ćeš imati ubuntu kao program, neće sve raditi... al' wtf, to ti je jedini način da ga imash...

znam za to (tako je bil na mom kompu dok nisam kupio jos jedan hdd), ali posle ovoga mislim da cu samo da im snimim windows i da pazim ubuduce ciji komp uzimam.
 
Uzmi ubuntu live cd, ubaci ga u makinu i obrishi sve to sa harda a particije formatiraj u
ntfs, restartuj komp, ubaci xp i odradi instalaciju ali na ntfs particijama...

probao sam pomocu ubuntu live cd-a da obrisem te ubuntu particije (osim one trece koja je fat32 i na kom su podaci), ali cim namestim da bude fat32 (ne znam da li ima opciju za ntfs ali probacu i to) i kada zelim da formatiram, pojavi mi se poruka da nisam odbrao root particiju i da particionisanje ne moze da se izvrsi i da se instalacija prekida. Sad cu da vidim dodatne opcije koje postoje na live cd-u.
 
Da li Ubuntu pravi problem sa prepoznavanjem TP Link rutera koji mi je dodeljen od Euneta za adsl? Znam da sam imao problem sa sagem modemom.

Ono sto mene nervira na Ubuntu-u je sto nema mogucnosti da preko Pidgina pustis cam kad pricas sa prijateljima. Ili gresim?
 
Poslednja izmena:
Da li Ubuntu pravi problem sa prepoznavanjem TP Link rutera koji mi je dodeljen od Euneta za adsl? Znam da sam imao problem sa sagem modemom.

Ono sto mene nervira na Ubuntu-u je sto nema mogucnosti da preko Pidgina pustis cam kad pricas sa prijateljima. Ili gresim?

Nemaš problem sa time, šta god da priključiš na mrežnu karticu, linux prepoznaje. Ja sam od euneta pre nešto više od godine dobio usb modem, pa sam pazario TPLink ruter koji radi bez ikakvih problema :)

Ako te ne mrzi, probaj aMSN. Ja ga koristim od kako sam ga isprobao prvi put i podržava video pozive i još neke stvarčice koje ne podržavaju svi linux msn messengeri.
 
Ja na XP-u sada koristim Pidgin. Pa tu objedinjujem google talk i msn. Ostale messengere ni ne koristim iz pidgina. Ako bih nasao neki messenger program koji bi mi omogucio da koristim msn, google talk i eventualno yahoo talk a da u isto vreme radi i kamera, verovatno da bih presao na Ubuntu u roku od par dana :)
 
Е ево пуне информације о мом Линуксу



Кернел Линукс 2.6.27-11 генерик


Гноме 2.24.1

Хардвер-Меморија 1009,3 МиБ

-Процесор АМД Семпрон(тм) Процесор 2800+


-диск спаце 62,9 ГиБ


GT-P6000 Gigabyt PVR I MCE
 

Back
Top