Preminuo Vladimir Savčić Čobi

cizmice

Buduća legenda
Poruka
35.831
20 Mar 2009. 15:52 | Izvor: Beta

Preminuo Vladimir Savčić Čobi



Pjevač pop muzike Vladimir Savčić-Čobi preminuo je danas u 61. godini, saopštila je produkcijska kuća Music Star.

Ne navodeći uzrok i mjesto smrti, Music Star je saopštio da će se sahrana održati na Novom groblju, u Aleji velikana, u ponedjeljak 23. marta u 12:30.

Savčić je postao poznat u Jugoslaviji krajem 1960-ih i početkom 1970-ih godina pjevanjem u izuzetno tiražnoj grupi "Pro arte" koja je imala velike hitove poput "Pruži mi ruku ljubavi", "Sam na svijetu", "Nemoj draga plakati", "Jedna mala plava", "Lola" i "Anka Kotoranka".

"Bio je u samom vrhu naše muzičke scene što nedvosmisleno dokazuju brojne nagrade i priznanja u zemlji i van nje. U svojoj bogatoj karijeri sa grupom 'Pro arte' i samostalno ostvario je tiraž od oko osam miliona ploča, što ga svrstava među najpopularnije izvođače svih vremena na prostorima bivše Jugoslavije", podsjeća Music Star.

Rođen u Nišu 1948.godine, Savčić je kao dijete vojnog lica proveo djetinjstvo i mladost u Sarajevu gdje je muzičku karijeru počeo kao bubnjar. Osnovao je 1967. godine sastav "Vokins" a zatim kao pjevač "Čobi i njegove sjenke", dobivši nadimak po tada popularnoj svetskoj zvijezdi Čabi Čekeru.

U dugogodišnjoj karijeri što sa "Pro arte", što samostalno snimio je 50 singl ploča, 30 albuma i tri CD-a, za koje je dobio brojne estradne nagrade. Prošle decenije u žižu javnosti vratio se maestralnom ulogom gazda Fike u humorističkoj TV seriji "Složna
braća" autora Neleta Karajlića.

Posljednje godine života Savčić je proveo nastupajući na prostoru bivše Jugoslavije sa obnovljenom grupom "Pro arte" koja je povratnički koncert poslije skoro dvije decenije održala u Beogradu septembra 2007. godine.

Savčić je priređivao i brojne humanitarne koncerte za djecu, invalide i oboljela lica, a bio je dobitnik Estradne nagrade Srbije i Estradne nagrade Jugoslavije.

Bio je dugogodišnji član Udruženja muzičara džez, zabavne i rok muzike Srbije.

+++++++
L I N K
 
too_sad.png
 
Pro Arte i Indexi,po meni,uz dužno poštovanje prema ostalima, bile su najautentičnije grupe,kada je pop muzika u pitanju.
Album pod nazivom "Pruži mi ruku ljubavi" uvršten je medju najbolje pop albume ikada.Samo to govori kakve su legende bili Djordje Novković i Čobi.

Zbogom Fiko :(
 

Back
Top