.204 Ruger , .22-250 ili .223?

Mauser

Iskusan
Poruka
5.330
Vec mesecima razmishljam, koji od gore tri navedena kalibra da uzmem?
Svaki od njih ima svoje prednosti i nedostatke, naravno.

.204 Ruger (5mm zrno u chauri od .222 Remington Magnum) je na prvom mestu shto se brzine zrna i preciznosti tiche ali diskutabilno je to da li isti moze da obori recimo kojota na 300m? Tezina zrna: 32grains ili 40grains
Uticaj vetra na to zrno je takodje problem (pogotovu na vecim daljinama) s obzirom na njegovu tezinu shto nikako ne ide u prilog i prechnik zrna koji smanjuje otpor vetra+brzina, shto ide u prilog. Svaki ispaljeni metak mozesh da vidish kako udara u metu jer nema niakakav trzaj. U koju god prodavnicu oruzja da sam svratio, svi su mi govorili isto. Uzmi .204 Ruger i necesh zaliti...
Josh jedna dobra karakteristika ovog kalibra je to shto se chuje skoro kao .22WMR a jako je zahvalan shto se tiche "przenja cevi". Po tom pitanju je bolji i od .223 i .22-250.

.22-250 je odmah iza njega ali dosta je buchniji i ima malo veci trzaj (do dushe zanemarljiv u odnosu na .243 ili .308 recimo). Siguran sam da moze da odvali i kojota preko 400m jer je zrno vece a ima dovoljnu snagu, odnosno ubrzanje. Tezina zrna: 32grains - 75grains shto je prednost u odnosu na .204 Ruger.
Jedina stvar koja mene muchi kod ovog kalibra je zvuk i "przenje cevi". Upravo iz tog razloga razmishljam da uzmem Remington 700 SPS sa poluteshkom cevi od 26". To bi navodno smanjilo izrabljivanje cevi.


Na kraju, .223 (5,56x45mm) Dakle, vojni kalibar koji je nashao svrhu i u lovu kao i drugi vojni kalibri. Ovaj metak bi bio tu negde, izmedju .204 Ruger i .22-250 ali sa prilichno manjom brzinom. .223 je i dalje precizan i poseduje dovoljno snage da obori i kojota na 300m sigurno ali gledano na balistichke podatke sporiji je od .204 i .22-250.
Prednost mu je to shto za jednu kutiju metaka od 20 komada .204 Ruger ja mogu da kupim skoro 3 kutije .223 (pogotovu vojni vishkovi). Slabije se chuje od .22-250 i takodje ima malo slabiji trzaj. Zahvalniji je od .22-250 shto se izrabljivanja cevi tiche i ima gotovo isti izbor zrna. Preciznost mu je jako blizu .22-250 a energija zadovoljava standarde.


Namena: Shtetochine

Interesuju me vasha mishljenja.
 

Prilozi

  • varmint.JPG
    varmint.JPG
    6,8 KB · Pregleda: 53
Poslednja izmena:
Vec mesecima razmishljam, koji od gore tri navedena kalibra da uzmem?
Svaki od njih ima svoje prednosti i nedostatke, naravno.

.204 Ruger (5mm zrno u chauri od .222 Remington Magnum) je na prvom mestu shto se brzine zrna i preciznosti tiche ali diskutabilno je to da li isti moze da obori recimo kojota na 300m? Tezina zrna: 32grains ili 40grains
Uticaj vetra na to zrno je takodje problem (pogotovu na vecim daljinama) s obzirom na njegovu tezinu shto nikako ne ide u prilog i prechnik zrna koji smanjuje otpor vetra+brzina, shto ide u prilog. Svaki ispaljeni metak mozesh da vidish kako udara u metu jer nema niakakav trzaj. U koju god prodavnicu oruzja da sam svratio, svi su mi govorili isto. Uzmi .204 Ruger i necesh zaliti...
Josh jedna dobra karakteristika ovog kalibra je to shto se chuje skoro kao .22WMR a jako je zahvalan shto se tiche "przenja cevi". Po tom pitanju je bolji i od .223 i .22-250.

.22-250 je odmah iza njega ali dosta je buchniji i ima malo veci trzaj (do dushe zanemarljiv u odnosu na .243 ili .308 recimo). Siguran sam da moze da odvali i kojota preko 400m jer je zrno vece a ima dovoljnu snagu, odnosno ubrzanje. Tezina zrna: 32grains - 75grains shto je prednost u odnosu na .204 Ruger.
Jedina stvar koja mene muchi kod ovog kalibra je zvuk i "przenje cevi". Upravo iz tog razloga razmishljam da uzmem Remington 700 SPS sa poluteshkom cevi od 26". To bi navodno smanjilo izrabljivanje cevi.


Na kraju, .223 (5,56x45mm) Dakle, vojni kalibar koji je nashao svrhu i u lovu kao i drugi vojni kalibri. Ovaj metak bi bio tu negde, izmedju .204 Ruger i .22-250 ali sa prilichno manjom brzinom. .223 je i dalje precizan i poseduje dovoljno snage da obori i kojota na 300m sigurno ali gledano na balistichke podatke sporiji je od .204 i .22-250.
Prednost mu je to shto za jednu kutiju metaka od 20 komada .204 Ruger ja mogu da kupim skoro 3 kutije .223 (pogotovu vojni vishkovi). Slabije se chuje od .22-250 i takodje ima malo slabiji trzaj. Zahvalniji je od .22-250 shto se izrabljivanja cevi tiche i ima gotovo isti izbor zrna. Preciznost mu je jako blizu .22-250 a energija zadovoljava standarde.


Namena: Shtetochine

Interesuju me vasha mishljenja.
imao sam .22-250 orig.mausera (cev 60cm ne mini mauser cz ) sto se tice drugih navedenih kalibara nebi ih pogledao nije podcenjivanje ali stvarno dobar sa kvalitetnom municijom ok
 
Fora bi ti bila dobra da ja zivim u Srbiji.
U Kanadi kojota ima kao blata...:mrgreen:

E to je već druga stvar:D
Onda kupi ovo
The .22 Hornet is a low-end varmint and predator centerfire rifle cartridge. It is considerably more powerful than the .22 WMR and the .17 HMR, achieving higher velocity with a bullet twice the weight. The Hornet also differs very significantly from these in that it is not a rimfire round but a centrefire one. This makes it handloadable and reloadable, and thus much more versatile. It is the smallest commercially available .22 caliber centerfire round, although Remington makes .17 caliber centerfire rounds.

The .22 Hornet fills the gap between such popular varmint/predator cartridges as the .22 WMR and the .223 Remington. In regards to muzzle velocity, muzzle energy and noise, it is well suited to varmint and predator control in relatively built-up areas. The Hornet's virtual absence of recoil has made it even quite popular among deer hunters in some areas, although it is generally regarded as very underpowered for deer unless bullet placement is absolutely precise. Many jurisdictions such as the UK and most states in the USA currently prohibit the Hornet for use on deer.

The .22 Hornet is also known as 5.6x35R mm.
22_Hornet_Hdy_40.jpg
 
Hvala na savetu...vidish .22 Hornet mi nije bio ni na kraj pameti. I ako ga ovde ima na pretek, nije neshto bog zna koliko popularan. Popularniji je .223...iz istih razloga kao shto je 8x57 kod nas.
Nishanim vec duze vreme Remington 700 SPS Varmint ali ista dolazi u sledecim kalibrima: .204Ruger .223, .22-250 i .308, koji definitivno otpada. .22 Hornet mi je malo slab...zato sam i mislio da uzmem neshto od ova tri kalibra.

Pogledaj ovo. Nije neka daljina ali pade kao pokoshen... .204 Ruger


 
Poslednja izmena:
Ima ih prilichno. Toliko ih se nakotilo da i nije redak sluchaj videti ih kako silaze u naselja na rubu gradova u potrazi za hranom. Ja zivim u predgradju i do sad sam bar jedno 10 puta video kojota na nekih 100-150m iza moje kuce. Zadnji put sam ga video negde u Januaru pred samo smrkavanje. Bez preterivanja, delovao mi je malo manji od vuka. Ogroman primerak. Dodje do ulice, neshto njushka okolo i nestane u pravcu nekih farmi.
Naselja su blizu i lov tu nije dozvoljen...je.bi ga! Na tom istom proplanku gde sam ga video, chesto sam imao priliku da vidim i divlje curke. Bude ih i po 50 komada... Nije ni chudo kad u sred grada malte ne u parku, mozesh da vidish srne.
 
Hvala na savetu...vidish .22 Hornet mi nije bio ni na kraj pameti. I ako ga ovde ima na pretek, nije neshto bog zna koliko popularan. Popularniji je .223...iz istih razloga kao shto je 8x57 kod nas.
Nishanim vec duze vreme Remington 700 SPS Varmint ali ista dolazi u sledecim kalibrima: .204Ruger .223, .22-250 i .308, koji definitivno otpada. .22 Hornet mi je malo slab...zato sam i mislio da uzmem neshto od ova tri kalibra.
Pogledaj ovo. Nije neka daljina ali pade kao pokoshen... .204 Ruger
]

Ja sam lovački ispit u SFRJ položio 1988.Od tada sam pobio preko 100 pasa lutalica u lovištu. Pretpostavljam da je kojot velik poput naših pasa lutalica. Uglavnom sam pucao sa malokalibarskom puškom 22 LR,običnim mehaničkim nišanom. Samo u 2-3 slučaja su mi pobegli ranjeni,uglavnom su padali na mestu. Istina je da sam ih gađao isključivo u glavu sa daljine 50-100 metara. Kada sam ja taj rezultat postigao sa običnom 22 LR možeš da zamisliš koliko je bolji 22 Hornet. Ako ćeš da se baviš odstrelom kojota,pretpostavljam da češ da im guliš krzno. Ako uzmeš 223 remington prilikom pogodka u psa dolazi do hidrostatskog efekta zbog prevelike brzine i pas bukvalno eksplodira kao da je progutao bombu. Pošto ja nisam morao da ih gulim,to mi nije predstavljalo problem,ali ružno je kad vidiš da su mu creva prosuta 5m u krug. Ja sam 223 remingtom kupio isprobao i ostavio u ormar. Ne sviđa mi se njegov "eksplozivni" efekat. Problem kod mlađih lovaca je što svi trče za jačim i bržim kalibrom. Ja pripadam staroj školi,koja kaže ne što jači nego dovoljan. Dakle nemoj trčati za najjačim kalibrom koji može da podnese neka divljač,nego traži najslabiji kalibar koji je dovoljan da je odstreliš. Na youtube imaš dosta snimaka dejstva brzih zrna na divljač koja bukvalno eksplodira. Dakle ako hoćeš kojota 22 hornet, ako hoćeš da loviš i nešto ozbiljnije srne,manje jelene,prasad onda 243 Win sa njim možeš precizno da pogodiš i na 400 m mehaničkim nišanom. Ne znam da li znaš priču o lovcu sa najvećim brojem trofeja uopšte? To je bio Franc Ferdinand (koji je ubijen u Sarajevu) on je bio još mlad kad je poginuo a kažu da je već tada imao 10.000 trofeja??? On je svu divljač lovio svojim lovačkim karabinom kalibra 6,5 mm. Svi danas pljuju po tom kalibru,kao ne valja,slab i sl. Nije bitan kalibar,nego siguran hitac. Puška ne sme prejako da puca da ti ne bi od nje zazirao,ne sme imati prejak trzaj (da se opet ne uplašiš naglog udara) ne sme biti preglomazna zato što se osećaš nespretan sa njom. Dakle kalibar 243 Win i gađaj u glavu. Ako promašiš nikom ništa,divljač nije povređena i pobegne potpuno zdrava,a ako pogodiš mrtva je na mestu. Nikad nisam cenio lovce koji pucaju u stomak,tobože da naprave veću ranu da lakše nađu divljač. Ja bih takvima zabranio da se bave lovom. Karabin (po mom) treba biti mali,lagan,tih i precizan do bola.:bye:
 
The .243 Winchester is a very popular sporting rifle round. It is ideal on game such as Whitetail deer, Mule deer, Pronghorn antelope, Black bear and wild boar. In the USA it is very effective for long range varmint shooting. It uses what is basically a .308 cartridge case necked-down to accept a .244 in/6 mm bullet. The .243 is well known for its accuracy, very flat trajectory, and relatively mild recoil compared to other cartridges. In Southern Africa the .243 was voted as the most popular hunting cartridge in South Africa, Namibia and south-western Botswana, because of its long range capabilities and effect on game in the Springbok/Blesbuck category where ranges can reach in excess of 300m.
243_WIN_Cartridge.jpg
 
Hvala na savetu...odmah se vidi ko zna.
Kalibar .243 mi je dobro poznat. Pucao sam iz njega x puta. Nema veliki trzaj a jako je precizan. Izbor zrna je odlichan. U poredjenju sa .22-250 ispada da ima chak bolju balistiku kad koristish malo lakshe zrno.
Ovde ga mahom koriste za srnecu divljach (whitetail deer) i crnog medveda.
Ima i onih koji ga koriste kao "medicinu" za kojote i lisice. Meni je to malo previshe jer ako idem tom crtom, onda ladno mogu da uzmem i svoj .30-06 sa optikom i udri...
Ti kad bi znao sa kojim kalibrima ljudi idu na losa ovde, pao bi na dupe. Pochevshi od 300 Remington Ultra Magnum, .338 Remington Ultra Magnum, .340 Weatherby magnum, .375H&H preko .444 Marlin, .45-70 Government...a reche mi ortak da je proshle godine sreo nekog Amera po povratku u kamp i ovaj mu rekao da je doshao da lovi losa sa .577 T-Rex!
Do dushe...najpopularniji kalibri za ovu vrstu diljachi su .270, .270WSM, .308, .30-06, .300Win Mag, .300WSM, 7mm Rem Mag i po neki .303 British. To je ono shto cesh najcheshce da nadjesh kod lovaca.
Da se vratim na temu...razlog zbog chega sam hteo da uzmem neshto od vec navedena tri kalibra je to shto pushka koja mene interesuje dolazi u ova tri kalibra. Zashto sam se odluchio za tu pushku?
Lov na kojote i lisice u Ontariju je malo drugachiji u odnosu na Srbiju. Ustvari...navike su drugachije. Ovde nema lovachkih drushtava, staziranja... Ovde svako lovi za sebe. Retko kad se ide u hajke...u stvari...nikad. Zato mi nishta ne znachi da li mi je pushka teshka ili lagana, i da li ima cev od 22" ili 26Postoji priruchnik sa sezonama za divljach koja se lovi u Ontariju i po tome odredjujesh kad je tebi najzgodije da idesh u lov a ne po odluci nekog lovachkog drushtva...Ja u lov idem samo sa ljudima koji meni odgovaraju. Najcheshce idem s kumom, a desi se nekad da i sam odfuram. Imamo odredjena mesta na kojima iskljuchivo lovimo kojote i lisice i pomocu zova ih namamimo da izaju pred nishan. Karabini su obichno opremljeni teshkim ili poluteshkim cevima, jako optikom i nozicama. Do sad sam koristio .22WMR i smatram da mi nije dovoljan. Jeste do 100-tinak metara i to je plafon. Zelim da budem 100% siguran. Desilo mi se ne znam ni sam koliko puta da mi izadje smrad na 200-250m i mogu samo da konstatujem sa zaljenjem da mu ne mogu nishta. Nisam jedan od onih koji pucaju i u uvo ako im se ukaze prilika...
Da bude josh smeshnije, proshle godine sam lovio srne lukom i strelom i samo shto sam se namestio uz rub neke shumice naleti krdo na mene. Zaustavi se na nekih 25m. Josh je bio mrak tako da nisam mogao ni da vidim nishan na luku pa dluchih da ne gadjam. Bio sam u nekoj uvali gde je vidljivost u ranim jutarnjim satima nikakvo... Odluchio sam da ne gadjam jer realno, nisam ni znao u shta nishanim. Doshao sam previshe rano...ili nisam...ili je to samo luda "sreca"...ne znam...mada me je iznenadilo da su se stvorile u to vreme. Obichno izadju chim se malo razdani. Nakon minut uleti to krdo u gustish koji je bio svega 7-8 iza nihovih leda...da bi posle 10 minuta meni iza ledja na 3-4m izleteo kojot kao metak. Uspeo sam samo da se okrenem i vidim kako "Koja supergenije" pichi... Nategao sam luk ali u tom trenutku vec je bio van dometa... E to ti je moj druze "lovachka sreca". Deshavalo mi se i da mi izadje na 80-90 metara kad sam u lovu na zeca recimo a u sachmarici imam BB ili 2...

Ovako...ako uzmem .223, .22-250 ili .204 Ruger, a poshto lovim chekanjem, smatram da necu pogreshiti. Za .204 Ruger kazu da je mnogo zahvalniji od .22-250 shto se shtete na krznu tiche.
 

Back
Top