"Саветовалишта за ратне трауме" прикупљала информације за Хашки суд

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
LESKOVAC - Ratni veterani, koji ovih dana protestuju zbog hapšenja svojih saboraca, ubeđeni su da su savetovališta za učesnike rata koja su na jugu Srbije svojevremeno otvorile neke nevladine organizacije služila za prikupljanje informacija i pripreme lažnih svedoka u Haškom tribunalu.

- Bio sam šokiran kad sam za jedan događaj, koji se meni i mom pokojnom drugu Banetu dogodio 1999. godine na Kosovu i Metohiji, imao prilike da čujem prilikom svedočenja jednog zaštićenog haškog svedoka. To smo znali samo Bane, koji je nedelju dana pre prestanka NATO bombardovanja tragično nastradao kod Prizrena, i ja - kaže za Kurir ratni veteran Zoran S. iz Vranja, dodajući da ga je smrt ratnog druga veoma pogodila.

- Imao sam košmare, nisam mogao da spavam. Kad se u Vranju pojavilo Savetovalište za učesnike rata na prostorima nekadašnje Jugoslavije, otišao sam, otvorio dušu i ispričao kako me proganjaju nevine dečje oči iz srpske porodice koju su Šiptari zverski pobili. Ispričao sam sve do detalja. Gde su se nalazila deca, gde njihovi, najverovatnije roditelji, deda baba i drugi. Pucali su i na nas, jer su Šiptari hteli da zapale tela. Uspeli smo neprestanom pucnjavom da ih odbijemo.

Sve sam to ispričao da bi mi ti lekari i stručnjaci pomogli. A oni su samo beležili sve detalje i ništa od terapije nije bilo. Onda sam video da je jedan od Šiptara, svedočeći protiv jednog od optuženih Srba u Hagu, ispričao ovaj moj doživljaj kao svoju priču, rekavši da se radilo o stradanju Šiptara. Očigledna zamena teze i laž. Odmah sam pokušao da pronađem ove iz savetovališta, ali ih više nema - kaže Zoran i dodaje da mu je tek tada bilo jasno da je njegova nevolja, mora i vapaj da mu se pomogne, iskorišćen i zloupotrebljen kako bi se, najverovatnije, napisale optužnice i "svedoci" naučili šta da pričaju.

Slična je i priča Dragana J. iz okoline Vranja, koji je, kako kaže, sto posto ubeđen da je njegov odlazak u Savetovalište za veterane u Vranju i Bujanovcu zloupotrebljen.

- Prateći TV i štampu imao sam prilike da vidim i pročitam o događaju koji sam samo ja doživeo 1999. godine na Kosovu i Metohiji. Gledali smo smrti u oči, svašta se dešavalo, rat je bio. Pucalo se iz zasede, stradali su ljudi za tren. Plašim se, kako je počelo, da se još neko ne nađe na spisku optuženih - kaže Dragan.

Poslednje optužnice protiv policajaca s juga Srbije mnogi prisutni na nedavnom protestu u Leskovcu povezali su sa otvaranjem ovakvih savetovališta za ratne veterane u Vlasotincu, Leskovcu, Lebanu i drugim mestima leskovačkog kraja. Kako se čulo, izgleda da su neki ljudi, radeći u ovim savetovalištima za "šačicu evra", zloupotrebili ljudsku nevolju i, najverovatnije, iskoristili njihova kazivanja u neke druge svrhe.

NAJAVLJENI NOVI PROTESTI

U zahtevu okupljenih na protestnom skupu još jednom je zatražena sloboda, ali i fer suđenje za uhapšene policajce. Poručeno je da za učinjene zločine niko ne sme biti oslobođen odgovornosti. Veterani rata, policajci i porodice uhapšenih policajaca najavili su više protestnih okupljanja širom Srbije.
 
Pa koje jos budale idu po savetovalistima i psihijatrima?? Americki izum.
Ако и треба да иду ако мисле да им треба, али војска је требала да то организује и да постави војне психијатре, а не да иду код куриста!
 

Back
Top