forum-filozofija

goodday

Iskusan
Poruka
5.338
ovaj forum je otvoren zbog toga shto je na nekim drugim forumima doshlo do sporijeg saobracaja....
kako?
tako shto su se pojavili ljudi koji nisu imali direktan odgovor na odredjenu temu....vec su se gubili u nekim previshe apstraktnim zakljuchcima....time remeteci nastali tok radnje i misli ostalih posetilaca te teme....
da ne bi doshlo do toga....a takodje da bi se zadovoljila i glad onih koji boluju od potrebe za "prekovremenim" razmishljanjem...izbrisan je forum religija i kao neka vrsta kompromisa, osnovan je forum filozofija.....
ovde su najmanje posecene teme koje se direktno odnose na filozofiju, osnivache iste, njihovu biografiju.....
zato shto su opterecene prepiskama iz dela istih, tumachenjima sledbenika, protivnika...nekih trecih...
ali drugachije i ne moze.....
najposecenije teme su one koje su na direktan i indirektan nachin povezane sa religijom....u kojima se nastavila rasprava nekih starih fanova foruma religija i poklonika, sirove i "kuvane", filozofije.....
ono, chemu bi ovaj forum, po mom mishljenju, trebao da sluzi, jeste "zivotna filozofija"....gde ce se obradjivati teme iz svakodnevnog zivota...
znachi, teme koje su najposecenije u drugim forumima...ali iz perspektive filozofa ili filozofske perspektive.....
naravno...vec postoje takve teme....ali shta se deshava?
preispitujuci svoje stavove, po pitanju nechega, neminovno dolazimo do pitanja veroispovesti ili vere uopshte....to su nashi pokretachi...da li su???
da li je donja granica iz koje delujemo bash ta religija.....ili smo dublje u sebi ipak istrazivachko-pionirskog duha...
to nije pitanje koje zelim da postavim niti zelim odgovore na isto.....
ovo sam napisao (pred leganje :lol: ) iz zelje da skrenem paznju na tok dogadjaja....
nakon skorashnje "chistke" od strane inca forum je izgubio na popularanosti tj. posecenosti i dobio je jednu ravnu, monotonu putanju...
sve do trenutka kada su se pojavili odredjeni chlanovi, nostalgichni, i zapocheli religijske teme....strasti su, naravno, buknule i eto ga.....nishta konstruktivno.....zapravo, navlachenje kanapa koji je vezan svojim krajevima.....


ovim zelim da uput apel (mada "ko me yebe") na to da se ne odustaje od foruma koji u sebi nosi veliki potencijal.....ovde ima sjajnih ljudi....shtavishe svi su.....verujem da svi imaju neko interesantno razmishljanje o nekim zivotnim situacijama.....
zashto ne bi pokazali, izneli, neke stavove, iskustva, praktichna koja bi mogla da pomognu onima koji i dalje lutaju a dele sklonosti ka "dubljem" razmishljanju.....
eto ja toliko...nadam se da tema nece pasti ispod onih koje su malo toplije...mada mi i nije cilj da dobijem odgovore, ovo je vishe u formi obaveshtenja....ako vam nedostaje inspiracije mozete je pronaci na drugim forumima..."prepisati" neke teme kojima ce se ovde drugachije pristupati....
eto toliko :arrow:
 
...i nije tako lose.Narocito u delu gde govoris o
"resavcima" i pokusajima pojedinaca da zvuce pametno
tako sto se izgube u citatima pojedinih filosofa, koje, da zlo bude vece, komentarisu na tako nakaradan
i nebulozan nacin, da to ne moze da bude cak ni smesno.Naprotiv.
Ja licno, obozavam filosofiju.Neke od razloga, sto retko ucestvujem u (jeftinim dijalozima, svadjama, vredjanjima, lupetanjima) raspravama sam naveo u zagradi.
Cast pojedinim likovima sa foruma, koji su prilicno
zreli, ozbiljni, nadasve zanimljivi i inspirativni
sabesednici.
Teska srca moram u ove zadnje navedene, da uvrstim i tebe.( :? )
 
Slazem se da ima dosta ozbiljnih tema koje nisu u vezi sa religijom i u kojima bi mogli svi da ucestvuju, ali ipak je ta religija najzanimljivija jer diskusije su ono sto drze teme zivim, a gde ces vece diskusije nego oko religija, uostalom to se moglo videti i na ukinutom forumu i neposredno pre Incove cistke.
 
Problem sa filosofijom je sto nema pravih, učenih filosofa koji bi mogli da povedu diskusije ili da nam objasne neke stvari mnogo bolje od tih citata...Ja sam bar otvarala razne teme, i filosofske i uopstene gde bi svako mogao reci ponesto...Nije lose polemisati o filosofiji zivljenja, a sto se religije tice, ona je uvek bila najinteresantnija ljudima upravo zbog ljudske zapitanosti nad tajnom reci BOG....
Cudno kako se tolike polemike nisu vodile na filosofiji oko pandana toj reci BOG....u vidu Apsoluta ili Istine...

Meni bar, uvek ostane neko strahopostovanje pred crkvenim zdanjima, ikonama, freskama, jednom recju istorijom vere....svih naroda....

Isto tako, kada primetis tu ljudski visevekovnu zainteresovanost Bogom, nekako zastanes i sam, cak i ako Boga ne vidis, i zapitas se...Da li je Bog tu, iako ga moje oci ne vide, jer skoro svaki pojedinac se to pita odvajkada...
 
ms:
Problem sa filosofijom je sto nema pravih, učenih filosofa koji bi mogli da povedu diskusije ili da nam objasne neke stvari mnogo bolje od tih citata...Ja sam bar otvarala razne teme, i filosofske i uopstene gde bi svako mogao reci ponesto...Nije lose polemisati o filosofiji zivljenja, a sto se religije tice, ona je uvek bila najinteresantnija ljudima upravo zbog ljudske zapitanosti nad tajnom reci BOG....
Cudno kako se tolike polemike nisu vodile na filosofiji oko pandana toj reci BOG....u vidu Apsoluta ili Istine...

Meni bar, uvek ostane neko strahopostovanje pred crkvenim zdanjima, ikonama, freskama, jednom recju istorijom vere....svih naroda....

Isto tako, kada primetis tu ljudski visevekovnu zainteresovanost Bogom, nekako zastanes i sam, cak i ako Boga ne vidis, i zapitas se...Da li je Bog tu, iako ga moje oci ne vide, jer skoro svaki pojedinac se to pita odvajkada...

Potpuno ispravno.... :D :wink:
 
evo pravog primera da agresija radja agresiju....
nisam videla ni jednog ateistu da sam od sebe pocinje histericno da brani svoj stav da Bog ne postoji...to se desi tek kad pocnu prozivke, sazaljenje, postovi koji kao da su pisani pod uticajim teskih droga...
vernici su ti koji svaku temu pretvore u prepucavanje...o cemu god da se prica, skrenuce se na Boga kad tad..jer njihova prizma je toliko suzena da nijednu pojavu ne mogu objasniti bez religije.
sta je religija? dogma...nista vise od toga.
a filozofija je jako daleko od dogme...ona trazi, pita, diskutuje...ona nema za polaznu tacku apsolutnu istinu...
i vidim da je ovde pojam inteligentnog posta prekucan tekst nekog filozofa + sta su nam profesori rekli da bi o tome trebalo da mislimo.
filozofija je mnogo vise od copy/paste...a tek je daleko od ponavljanja predavanja sa fakulteta. sta ste, papagaji?
neces biti "filozof" ako ces zilion puta prekucavati prezvakanu Staru Grcku ili Dostojevskog...licni stav bi trebalo da ima mnogo vecu vrednost...
 
Nisam znala , ni primetila da ovde na forumu ima neko teznju da postane filozof????? :lol:
Drugo, da bi mene zainteresovala necija 'licna filozofija zivota', to mora da izadje iz okvira i bude ekstrem, meni je u tom smislu bio interesantan samo jedan covek do sada! Tako da nisam pristalica da ovaj forum treba da sluzi licnim filozofijama, mada je to svakako neminovno i vise ima toga nego ovog drugog!Zato svaki 'ozbiljan' hriscanin oplete svoju filozofiju, koja je hriscanska, a vi ateisti posasavite zbog toga! :lol:
Trece, meni vise znaci da mi neko prenese znanje i da saznam nesto sto ne znam iz same istorije filozofije i filozofije; ne znam sto ti filozofsko znanje ili poznavanje cinjenica toliko smeta? To je isto kao da mi neko prenosi znanje i cinjenice iz bilo koje druge oblasti, npr. istorije ili biologije?
Pa ako te oblasti neko poznaje bolje, bice mi drago da slusam i saznam nesto novo! :D

I ono sto ne razumem, ovamo se kunete u nauku, a smeta vam kad neko nesto procita , iznese citat, da svoj komentar????? Pa da covek ne cita, ne bi mogao ni da ukaze na deo knjige koji mu se dopao ili hoce da podeli sa drugima! :?
Meni ste svi krajnje simpaticni, al' da li stvarno mislite da su nase zivotne filozofije interesantnije za iznosenje? :?
 
a sta znaci postati filozof? ozbiljno te pitam...jel to znaci imati diplomu filozofskog fakulteta? biti nacitan? nositi togu? piti kukutu? imati sifilis?

kako se po tebi postaje filozof i sta je tebi filozof a sta nije?
 
da li si mozda primetila forum "matematika"...ili...."biologija"...."psihologija".....
shta ti mislish zashto postoji ovaj forum???
ja takodje volim da prochitam neshto novo...neku zanimljivost...a zanimljivo je neshto shto prvi put chitam...a prvi put chitam neshto shto mi nije lako dostupno....a nije mi lako dostupno neshto shto se ne nalazi u udzbenicima, narodnim bibliotekama i sl.
znachi super je ako neko ima neku interesantnu informaciju o nekom dogadjaju iz druge ruke....
neke pojedinosti koje su pokupili od ljudi koji su imali neobichna iskustva.....
ili krace...neshto sa dedinog tavana :wink:
 
Pa nije nuzno zavrsiti fakultet, ali filozofi su svakako nacitani i obrazovani, i sami pisu i stvaraju! Pa kako bi se u istoriji nadogradjivali jedan na drugog, jedan drugog negirali da nisu dobro poznavali svoje prethodnike i duboko osecali duh svog vremena!?
A protiv dedinog tavana, i informacija o kojima prica Godday, nemam nista protiv, sto ne delis sa nama te stvari? :D
 
anakin:
kako dovoljno?
ok, mozda je tebi dovoljno....

Ne radi se o tome da li je meni dovoljno, ali ljudi uglavnom iznose na forum citate koje vole ili su im interesantni, sto znaci da onaj koji citira je vec u nekakvom odnosu sa onim koga citira i prema tome vec ima nekakav stav, a ako doda jos komentar, onda samo nama pojasnjava vise taj svoj odnos! Otvaranje tema npr. isto govori o tome sta onog sto temu otvara zanima i o cemu razmislja!Ne mora covek ovde da se raspisuje i daje svoje sveobuhvatno i svesmisleno tumacenje nekog filozofa! Pa to bi vec znacilo da se ozbiljno bavi filozofijom! :D
 
tako je...samo po povrsini....udri po citatima...
samo ne znam gde ces da stignes....i gde uopste ide takva diskusija...

PS. da li ti je palo na pamet da ovde ima ljudi koji se ozbiljno bave filozofijom? ma neeeeee....
 
i svi jedva chekaju da nadjesh taj kljuch od tavana.....
e i zanima me....da li si stvarno odlepila za onim "ooo".....ne znam za druge ali sam ja mogao iste stvari da napishem 1000 puta bolje...i vishe...do neba... :lol: :lol:
ozbiljno...znam dosta takvih likova ali me ne privlache....uvek sam osecao neku odbojnost prema njima.....
ali poshto cenim da si ti riba koja voli da se pegla....da se penje po planinama i pali se na istok....preporucujem ti zan klod van dama.....mozda evoluirash do stivena sigala....ako vec jesi, bash si kul
 
goodday:
i svi jedva chekaju da nadjesh taj kljuch od tavana.....
e i zanima me....da li si stvarno odlepila za onim "ooo".....ne znam za druge ali sam ja mogao iste stvari da napishem 1000 puta bolje...i vishe...do neba... :lol: :lol:
ozbiljno...znam dosta takvih likova ali me ne privlache....uvek sam osecao neku odbojnost prema njima.....
ali poshto cenim da si ti riba koja voli da se pegla....da se penje po planinama i pali se na istok....preporucujem ti zan klod van dama.....mozda evoluirash do stivena sigala....ako vec jesi, bash si kul


ccccccc.... :roll:
sad si se bas nalupetao... :roll:
pokvario si mi utisak od sinoc... :(
i ne samo od sinoc.. :(
sta izadje iz tebe ovo sad? :(
 

Back
Top