Kuće tonu

samsun

Primećen član
Poruka
758
Pozdrav svima.U mom naselju se javlja problem zbog mekanog tla,a to je da kuće tonu.Moja kuća je (bez obzira na navučeni nasip) potonula oko 20-30 cm naprijed,dok kod nekih tonu u različitim smjerovima.Da li postoji mogućnost da se to ispravi,koliko je to rizično,i da li se uopšte smije raditi?Pretraživao sam o ovoj temi na netu,ali ima malo informacija.
 
Gledao sam nesto na tv-u... Jako zeznut posao... kopa se ispod kuce, da nekom spec. dizalicom polako podize pa "uguravaju" pesak, sljunak, sta vec treba... To sam gledao na diskaveriju, a da li kod nas to rade stvarno ne znam...
 
Pozdrav svima.U mom naselju se javlja problem zbog mekanog tla,a to je da kuće tonu.Moja kuća je (bez obzira na navučeni nasip) potonula oko 20-30 cm naprijed,dok kod nekih tonu u različitim smjerovima.Da li postoji mogućnost da se to ispravi,koliko je to rizično,i da li se uopšte smije raditi?Pretraživao sam o ovoj temi na netu,ali ima malo informacija.

Мислим да имате у том насељу озбиљан проблем. Описано слегање терена може бити резултат подземних вода или слаба носивост тла. Још ако је то на крашком терену то онда још више компликује ствар.
Без грађевинског инжењера статичара а по могућности и геолога, не треба предузимати ништа на своју руку. Ако су подземне воде у питању, највероватније ће се одлучити на дренажу целог насеља сабирањем у колекторски одвод. Ако је пак носивост тла слаба највероватније ће од случаја до случаја ићи на постављање прстена око темеља у дубину до коте дна темеља како би се повећала површина налегања и смањио јединични притисак објекта на тло. Можда чак и интервенција са шиповима.
Било која метода буде прихваћена, без стручног лица не треба започињати посао.
За предходне информације, можете преко претраживача Крстарице ,контактирати ,,Енергопројект Група:Геолози у Београду или Грађевински факултет - Београд или Суботица. Засигурно добићете користан савет.
 
неопхпдан је геомеханички елаборат, који ће бити подлога за израду пројекта саниације објекта.
контактирај инжењера конструктивног смера да процени дал има вајде санирати све то.
 

Back
Top