Религија и верници о раду, зарађивању, новцу, материјалном и телесном

Poruka
2.372
Овде бих хтео да пишемо о односу религије и верника према раду, зарађивању, новцу, материјалном свету и стварима, и према телесним потребама, свом телу. Човек док је на земљи има потребу да једе, да прехрани себе и своју децу, а да би јео мора да купи или произведе храну, а да би купио (ако не производи) мора да заради за храну, а да би зарадио мора да ради. Такође, човек има потребу да се обуче, одржава домаћинство (кућу, стан, имање), школује се, образује се, а све то не може ако не заради, а да заради не може ако не ради, и не само да ради него и паметно да ради и буде способан да му његов рад доноси довољну зараду, количину новца. Ова тема се надовезује и на теме о браку јер да би основали породицу, гајили децу и одржавали домаћинство супружници (домаћин и домаћица) треба довољно да зарађују. С једне стране Црква се бори против беле куге и подстиче рађање деце а са друге стране неки верници избегавају да оснивају породицу јер онда имају обавезу да се боре у свету да довољно зараде што им одузима снагу и време које они желе да посвете Богу (молитви, размишљању, читању побожних текстова и књига, учествовање на религиозним форумима, разговору са другим верницима, свештеницима, монасима, итд.).

Протестантизам је нагнао човека да се труди да што више заради и тако се успиње у друштву, а код православља примарно је да је човек окренут духовном животу првенствено мада се такође рад јако поштује. Римокатолици су негде између.

Шта кажу ваше вере, религије, верске заједнице и шта кажете ви лично о овој теми, о овим питањима?

Хвала свима који оставе своје коментаре а посебно онима који буду написали нешто паметно.
 
Rimokatolicka logika indulgencija (i jednom periodu istorije) udarila je TEMELJE KAPITALIZMU. Ovde necu ulaziti u to da li je kapitalizam dobar ili ne, ali zeleo bih da naglasim njegovo poreklo.

Sa druge strane, Pravoslavna Srbija je presla iz feudalizma u "socijalizam" tj. postojao je jedan kvazi-kapitalisticki period izmedju dva rata, ali on je svejedno bio vezan za Monarha.
 
zaradim ja i vise nego sto mi treba ali dzabe
djavo je izmislio kladionice i trt milojka na kraj jedva ostane za leba
i pivo
Па човече начисто ћеш да пропаднеш. Ако већ довољно зарађујеш и имаш довољно година, нађи неку фину девојку, ожени се, гаји децу. То ти је најбоље а не да се себично иживљаваш на коцкање. И сам видиш лепо да је то од ђавола. Сав тај новац си могао уложити да помогнеш некој сиромашној деци, или још боље - да одгајаш своју. Деца су дар од Бога и божији благослов, као и супруга. Боље да будеш вољени муж и отац него обичан пропали коцкар (а сутра можда и алкохоличар и бескућник) а и знаш ону песму "сви коцкари губе све, касније или пре". Ослободи се тих порока (коцкања и пијанчења) и новац уложи у стварање породице, братски те саветујем.
 
Poslednja izmena:
Bre, Vlado! :D

Stvar je u tome da ono što radiš radiš punim srcem i svom snagom. Kao da je to jedino što postoji na svetu. Jer onda najbolji deo tebe biva ugrađen u ono što si uradio.
Od razgovora je malo ko uvatio neku vajdu. Možda psihijatri jer oni to taksiraju na sat. :D
A od razmišljanja ni toliko. Ako misliš da tvoje razmišljanje ima neku naročitu vrednost, onda si ili genijalac, ili zamlata. Čisto da proveriš, kome je do sada tvoje razmišljanje bilo na korist?
 
Па не размишљам ја да бих се правио паметан него да бих заједно са другим људима смислио нешто мудро и после тако радио у животу. Мора да се размишља, планира, да се мисли док се нешто ради и да се смисли како да се нешто уради. Бог нам је дао ум као дар. И ти читаш, размишљаш и пишеш и нико ти не брани.
 
Па не размишљам ја да бих се правио паметан него да бих заједно са другим људима смислио нешто мудро и после тако радио у животу. Мора да се размишља, планира, да се мисли док се нешто ради и да се смисли како да се нешто уради. Бог нам је дао ум као дар. И ти читаш, размишљаш и пишеш и нико ти не брани.

Pa ne branim ni ja tebi da razmišljaš i pišeš. Niti mislim da se praviš pametan. :)
Nego, pravo da ti kažem, vidim te ovde kako se mesecima vrtiš u krug i sve se nešto premišljaš. A ništa ne počinješ.
Znači, uhvatiš bika za rogove, pa onda razmišljaj kolko oćeš i kolko te bik pusti da razmišljaš. A to što se gledate u oči biće ti garancija da razmišljaš o pravim stvarima. :D

PS. Evo kao sirovina za tvoje dileme malo tuđe (jevrejske) mudrosti - Čovek nije čovek dok nema ženu i zemlju.
 
Bre, Vlado! :D

Stvar je u tome da ono što radiš radiš punim srcem i svom snagom. Kao da je to jedino što postoji na svetu. Jer onda najbolji deo tebe biva ugrađen u ono što si uradio.
Od razgovora je malo ko uvatio neku vajdu. Možda psihijatri jer oni to taksiraju na sat. :D
A od razmišljanja ni toliko. Ako misliš da tvoje razmišljanje ima neku naročitu vrednost, onda si ili genijalac, ili zamlata. Čisto da proveriš, kome je do sada tvoje razmišljanje bilo na korist?

super rečeno.:P
 
Овде бих хтео да пишемо о односу религије и верника према раду, зарађивању, новцу, материјалном свету и стварима, и према телесним потребама, свом телу..

Док поштено зарађујем...нема шта ко да мисли Брате...већ ако неће акакије и сл..да ми дају леба,. а ја да седим..мора човек обезбедити породици услове за живот...још ако имаш пуно деце..мош само да радиш по читав дан!
;)
 
Док поштено зарађујем...нема шта ко да мисли Брате...већ ако неће акакије и сл..да ми дају леба,. а ја да седим..мора човек обезбедити породици услове за живот...још ако имаш пуно деце..мош само да радиш по читав дан!
;)
Нисам те разумео што помињеш оца Акакија и у ком контексту. Треба и да знаш да ја не припадам акакијевцима (флоринцима) већ више матејевцима који су исправнији и доследнији зилоти, мада нисам се још крстио код њих. Свеједно, објасни мало то о Акакију, јер не знам о чему говориш.
 
Radi onoliko malo ili onoliko mnogo koliko umeš i možeš ali nauči da živiš od svog rada. Kada ti bude dosadilo sam ćeš promeniti.
Zaradjuj koliko god možeš ali samo na pošten način - svojim radom.
Imaj novaca do mile volje ako si ga stekao na valjan i pošten način.
Ako imaš mnogo materijalnih stvari uživaj u njima dok ti ne dosadi a onda menjaj, uravnotežuj.
Materijalni svet nije mesto gde ćeš večito ostati ali je mesto gde ćeš zaraditi večnost.
Uživaj u telesnim čulima jer ćeš tu najbrže naučiti da je u svetu sve dozvoljeno ali sve nije ispravno.
Telesne potrebe se moraju zadovoljavati jer kako opstajati u ovom svetu.
Neguj svoje telo jer je to tvoj sveti hram.
Ipak treba znati poštovati umerenost u svemu ako se želi imati život bez mnogo trzavica i problema.
Okretanje čisto materijalnim stvarima nije dobro i ne vodi sreći kao što nije dobro okrenuti se čisto duhovnoj strani života. Ravnoteža izmedju ta dva je ključ uspeha i u materijalnom i u duhovnom smislu.
 
Radi onoliko malo ili onoliko mnogo koliko umeš i možeš ali nauči da živiš od svog rada. Kada ti bude dosadilo sam ćeš promeniti.
Zaradjuj koliko god možeš ali samo na pošten način - svojim radom.
Imaj novaca do mile volje ako si ga stekao na valjan i pošten način.
Ako imaš mnogo materijalnih stvari uživaj u njima dok ti ne dosadi a onda menjaj, uravnotežuj.
Materijalni svet nije mesto gde ćeš večito ostati ali je mesto gde ćeš zaraditi večnost.
Uživaj u telesnim čulima jer ćeš tu najbrže naučiti da je u svetu sve dozvoljeno ali sve nije ispravno.
Telesne potrebe se moraju zadovoljavati jer kako opstajati u ovom svetu.
Neguj svoje telo jer je to tvoj sveti hram.
Ipak treba znati poštovati umerenost u svemu ako se želi imati život bez mnogo trzavica i problema.
Okretanje čisto materijalnim stvarima nije dobro i ne vodi sreći kao što nije dobro okrenuti se čisto duhovnoj strani života. Ravnoteža izmedju ta dva je ključ uspeha i u materijalnom i u duhovnom smislu.
Одакле су ове изреке?
 
k'o da je važno.....pitaj onoga ko ih je naveo na pp - možda ti odgovori.
Па занима ме чије су то мисли пошто ми не личе баш на православне и хришћанске него више на неке будистичке или филозофске у неким деловима, и то лоше филозофске.
 
Па занима ме чије су то мисли пошто ми не личе баш на православне и хришћанске него више на неке будистичке или филозофске у неким деловима, и то лоше филозофске.

New age... 0.0 zar ne vidish :P
 

Back
Top