NAUCNI DOKAZI IZ KURANA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Relativnost vremena obznanjena prije 1400 godina

Bismillah

"On upravlja svima, od neba do Zemlje, a onda se sve to njemu vraca u danu koji, prema vasem racunjanju vremena, hiljadu godina traje." (32 - Sadzda,5)

"K Njemu se penju meleki i Dzibril u danu koji 50 hiljada godina traje." (70 - Al-Ma'aridz,4)

Tokom povijesti covjecanstva vjerovalo se da vrijeme uvijek tece na isti nacin u svakom okruzenju iza sva bica. Kada to imamo u vidu, onda nam je sasvim jasno kakvu su temeljitu promjenu u ljudskoj svijesti donijeli navedeni Kur'anski ajeti. Kur'an kaze da se u razlicitim situacijama mijenja pojam dana, te istice da jedan dan moze trajati 50 hiljada godina, po zemaljskom racunanju vremena. U posljednjem stoljecu je postalo jasno na kako krupne cinjenice upozoravaju ajeti, koji su najvjerovatnije stoljecima nailazili na prigovore u smislu "Kako je moguce tako nesto?"

Najpoznatije Einsteinovo otkrice jeste teorija relativiteta. Veliki broj ljudi koji fiziku kao nauku nisu ozbiljnije proucavali jos uvijek ne shvataju pravo znacenje ove teorije.
Kur'an medjutim prije 1400 godina upozorava na cinjenice koje se mogu shvatiti jedino uz pomoc ove teorije. Einsteinova teorija relativiteta ima dva dijela:

1.specijalnu teoriju relativiteta
2.opcu teoriju relativiteta

1.Prema Einsteinovom misljenju, za osobu u vozilu koje se krece brzinom blizu brzine svjetlosti vrijeme sporije tece. ZA vrijeme od stotinu dana u normalnim okolnostima na Zemlji onome ko bi se kretao brzinom pribliznom brzini svjetlosti proslo bi pedeset dana.
Ovo otkrice je najzanimljiviji rezultat specijalne teorije relativiteta.
Povecanjem brzine smanjuje se brzina proticanja vremena. To znaci da je, kako to i Kur'an istice, vrijeme relativan pojam. Satovi drukcije funkcioniraju u razlicitim okruzenjima, mjestima i prilikom razlicite brzine, dani se razlicito poimaju.

2. Opca teorija relativiteta bavi se gravitacijskim poljima i dokazuje da vrijeme sporije prolazi na mjestima sa vecom gravitacijom. Kada bi covjek mogao hodati povrsinom Sunca, vrijeme bi mu teklo sporije, kao i sve bioloske i anatomske funkcije sve do nivoa atoma. Nedavni eksperimenti prakticno su dokazali ovu teoriju.
Jedan od tih eksperimenata vrsen je na Engleskom drzavnom institutu za fiziku. Istrazivac po imenu John Laverty sinhronizirao je dva sata tako da pokazuju isto vrijeme. Radilo se o krajnje preciznim satovima koji vrijeme pokazuju na gotovo savrsen nacin (grijese samo jednu secundu u 300 hiljada godina). Jedan sat je zadrzan u Londonskom laboratoriju, a drugi je stavljen u avion koji je letio od Londona prema Kini. buduci da je avion letio na velikoj visini, bio je izlozen slabijoj gravitacijskoj sili od one na povrsini Zemlje.
Ocekivani rezultat bio je dau avionu vrijeme brze protice, sto je u skladu sa teorijom opceg relativiteta. Zapravo. veoma je mala razlika izmedju gravitacije koja djeluje na povrsini Zemlje i one koja djeluje na avione dok lete. Ovu neznatnu razliku moguce je ustvrditi jedino krajnje preciznim mjernim instrumentom. Pokazalo se da je sat u avionu bio brzi za pedeset pet miliaditi dio sekunde. Ovaj eksperiment jeste jedan od dokaza relativiteta vremena iako, prema preovladavajucim predrasudama o vremenu, ne bi trebalo biti nikakve razlike u vremenu koje pokazuju ova dva sata. Ovaj eksperiment, takodjer ide u prilog Kur'anskom razbijanju predrasuda o vremenu. Kada bi se ovaj eksperiment mogao izvesti na nekoj planeti sa mnogo vecom silom gravitacije, ne bi bilo potrebe za posebno preciznim mjernim instrumentima, jer bi rezultat bilo moguce vidjeti i na obicnom satu.
 
Poslednja izmena:
UPOTREBA RIJECI 'DAN' U KUR'ANU


Peti ajet sure "Sedzda" i 4. ajet sure "Al-Ma'aridz, ne samo da upozoravaju na relativnost vremena, nego daju i pravo znacenje arapaske rijeci 'jevm', koja ne mora znaciti samo 'dan' sacinjen od 24 sahata, nego moze oznacavati i odredjeni 'period'. Dokaz tome jeste cinjenica da se u jednom od ajeta kaze da je jedan 'jevm' ravan jednom 'jevmu' od hiljadu godina, a u drugom da je ravan 'jevmu' od 50 hiljada godina.
Pravilno razumijevanje ovog objasnjenja osigurat ce ispravno razumijevanje ajeta koji govore da su nebesa i Zemlja stvoreni u sest 'dana'. (Vidi: 7 - Al-A'Araf 54, 11 - Hud 7, 10 - Yunus 3, 25 - Furkan 59, 32 - Sedzda 4, 57 - Al-Hadid 4)
Prije stvaranja svemira i Zemlje nije ni postojao pojam 'dana' u znacenju vremenskog perioda od dana i noci. Iz tog razloga, ajete koji govore o stvaranju u sest 'dana' treba shvatiti u znacenju sest perioda.
Ove cinjenice mogu pomoci i zhidovima i krscanima da pravilno razumiju navode svojih svetih knjiga o stvaranju u sest dana. Sva otkrica astronomske fizike iznose da su svemir i Zemlja stvoreni u razlicitim periodima, da su prolazili kroz razlicite faze. Od gasnih oblaka do galaksija, od prvog formiranja atmosfere na Zemlji do formiranja vode i ruda, uvijek su prolazile razlicite faze, periodi.
Prema tome, fenomen Kur'ana je i to sto kaze da je svemir stvoren, ali i da je prolazio kroz razlicite periode. Zasto se radi o bas sest perioda i kako se to moze analizirati, o tome drugi put. Medjutim to da je svemir prolazio kroz razlicite faze to niko ne moze osporiti.

Podsjetimo se staroegipatskog, kineskog i indijskog vjerovanja o svemiru. Prema nekim od ovih vjerovanja svemir je posadjen na kornjace, a prema drugima svemir je postojao oduvijek. Nijedna od ovih civilizacija nije naglasila jednu veoma bitnu cinjenicu da svemir formiran prolaskom kroz razlicite periode. Kur'an tako i zidovima i krscanima pomaze da pravilnoi razumiju pojam 'dan'. Osim toga Kur'an ispravlja pogresno vjerovanje prema kojem je "Bog stvorio svemir i Zemlju za sest dana, a sedmi dan se odmarao", kategoricki iskljucujuci mogucnosti da se Svemoguci umori.

"Mi smo stvorili nebesa i Zemlju i ono sto je izmedju njih - za sest vremenskih razdoblja, i nije Nas ophrvao nikakav umor." (50 - Qaf, 38)
 
ZNACAJ TEORIJE RELATIVITETA


Einstein je utvrdio da je vrijeme relativno.
Kant je vrijeme smatrao prirodjenom funkcijom, apriornom kategorijom.
Einsteinova fizika bila je nauka koja je ujedinila prostor i vrijeme, pa smo umjesto samog prostora sada imali i vrijeme. U ovakvoj fizici ljudska svijset nije predstavljala znacajan faktor. Za razliku od toga Kant je priznavao samo vrijeme kao kategoriju koja se u ljudskoj svijesti povezuje s materijom, a ne i vrijeme koje postoji izvan svijesti.
Kada o navedenim stavovima razmislimo kroz prizmu postojecih naucnih kriterija, Einstajnov pristup izgleda naucniji i odrziviji od Kantovog.
Medjutim, ne smije se zaboraviti ni to da se percepcija vremena odvija unutar ljudske svijesti. Prema nasem misljenju, kao sto specijalna teorija relativiteta dokazuje da brzina, a opca teorija relativiteta da gravitacija cini vrijeme relativnim, postoji potreba da se istrazi "realtivitet ljudske svijesti", prema kojem bi nacin percepcije vremena u ljudskoj svijesti dao relativnu percepciju vremena. Kao sto je kljuc napravljen prema svojoj bravi, isto tako je i nasa svijest stvorena na nacin da percipira svemir zajedno s vremenom. Prema tome:

1. vrijeme postoji u prostoru
2. svijest je stvorena sa apriornom mogucnoscu percipiranja vremena i prostora.

Ova dva procesa koegzistiraju poput disajnog sistema i zraka. U svakom slucaju, Einstein je dokazao relativitet vremena. Mi samo mislimo da bi relativizirajucim faktorima vremena, brzini i gravitaciji, bilo ispravno jos dodati i faktor ljudske percepcije.
Razumijevanje relativnosti vremena doprinijet ce boljem razumijevanju Kur'ana. Npr, u Kur'anu se kaze da ce, nakon prozivljenja, ljudi misliti da su na Zemlji ostali veoma kratko vrijeme. Razumijeti relativnost vremena znaci i shvatiti ovaj Kur'anski stav, a i odgovor na pitanje sta mrtvi rade do Sudnjeg dana. Oni koji vrijeme na Zemlji vide kao jedino prihvatljivo apsolutno vrijeme u svim uvjetima, pronaci ce odgovore na ova pitanja kada shvate relativnost vremena. Zbog toga sto umrla osoba nije vezana za dimenziju vremena na Zemlji. Hiljade godina koje prodju nakon nastupa smrti za nju ne traju cak ni koliko jedan dan.

"A na Dan kada ih On sakupi ucinit ce im se da su boravili samo jedan cas u danu, i jedni druge ce prepoznati..." (10 - Yunus, 45)

"A koliko ste godina na Zemlji proveli?" - upitat ce On. "Proveli smo dan ili samo dio dana" - odgovorit ce - "pitaj one koji su brojali." (23 - Al-Mu'minun, 112-113)

KOME OD NAS JE DOSADILO CEKANJE MILIJARDAMA GODINA


Zasto je proteklo 15 milijardi godina od stvaranja svemira do stvaranja covjeka postaje takodjer razumljivo poimanjem relativnosti vremena. Pod drugim okolnostima 15 milijardi godina se moze percipirati kao jedna minuta, mozda i krace. Duzina ovog perioda ovisi o nasoj percepciji i polaznoj tacki.
Na osnovu najsvjezijih istrazivanja, naucnici tvrde da je od stvaranja svemira do danas proteklo 15 milijardi godina. Ima li ikoga kome je dosadilo ovo milenijsko cekanje? Eto, kako god nema onih koji osjecaju da su cekali 15 milijardi godina i da im je dosadilo, isto tako nece biti ni onih kojima ce dosaditi cekanje od smrti do prozivljenja. Poimanje relativnosti vremena cini mogucim odgonetanje niza pitanja koja se cine veoma slozenim.
Prema teoriji relativiteta, kod tijela koja bi se evenatulano kretala brzinom bliskom brzini svjetlosti, pored relativnosti vremena, povecala bi se i zapremina tih tijela, sto dakle znaci da je i masa relativna. Shodno tome, velicina svemira je takva kakvu vidimo na osnovui nase percepcije. Pri drugacijoj brzini, sa promijenjenom percepcijom, svemir bi izgledao sasvim drugacije.
Primjera radi, kada bismo olovku dugacku 10 cm mogli ubrzati do brzine bliske brzini svjetlosti, ona bi postigla kilometarsku duzinu. Ovo tesko pojmljivo objasnjenje jeste jedno od tumacenja teorije relativnosti prema kojoj je i masa relativna kategorija povezana sa brzinom.
 
NUZNO BICE I MOGUCA BICA


Mnogi poznati islamski ucenjaci, poput Farabija, ibn Sinaa, Fahruddina Razija, Amidija, Teftazanija i Dzurdzanija, dokaz na osnovu mogucnosti svijeta su koristili u dokazivanju Allahovog postojanja. Oni su smatrali da sva moguca bica na Zemlji ne mogu postojati sama po sebi, nego svoju egzistenciju duguju Stvoritelju, nuznom bicu. Sva stvorenja se karakteriziraju kao "Mumkinul-vudzud" (moguce bice), a Allah, dz.s., kao "Vadzibul-vudzud" (Nuzno bice).
Postojanje mogucih bica bica nije neophodno, i postojanje i nepostojanje ovih bica je moguce. Razmisljati o nepostojanju mogucih bica ne stvara protivrjecnost.
Medjutim, kada je u pitanju Nuzno bice, situacija je sasvim drugacija. Ne moze se razmisljati o nepostojanju Allaha dz.s., kao Nuznog bica; razmislja li se o tome dolazi do protivrjecnosti.
I u krscanskom svijetu su filozofi govorili na slican nacin o dokazu na osnovu mogucnosti, kao npr Leibniz, koji je govorio o principu "dovoljnosti uzroka". Prema njegovom misljenju svemir je sacinjen od mogucih bica. I sam svemir je mogucnost. Kada bismo lanac uzoraka i posljedica mogli vratiti natrag u beskonacnost, sto je nemoguce, to opet ne bi objasnilo svemir. On predstavlja mogucnost i potreban mu je jedan "dovoljan uzrok" izvan njega samoga.
Tvrditi da se uzroci mogu vratiti unazad do vjecnosti znacilo bi da smo stvoreni nakon vjecnosti. Medjutim, posto je vjecnost beskrajna, ne bi postojalo vrijeme nakon vjecnosti.
Ukoliko postoji lanac uzroka i posljedica, on neizostavno mora imati svoj kraj. Ukoliko lanac uzroka i posljedica ima svoj kraj, to dokazuje postojanje "prvog uzroka". Moze se naci onih koji smatraju da je prvi uzrok tesko pojmiti, ali sa druge strane, beskonacni lanac uzroka i posljedica sam po sebi je kontradiktoran i neodrziv. Apsurdno i neshvatljivo nije isto. Npr, moze nam biti neshvatljiva gradja svemirske letjelice, ali ne mozemo osporiti njeno postojanje.
Broj 5 nikada ne moze biti veci od broja deset. To predstavlja apsurd. Nasuprot apsurdu koji predstavlja beskonacan lanac uzroka i posljedica) postojanje prvog uzroka predstavlja neophodnost (unatoc tome sto ima onih koji to smatraju "nepojmljivim".
Nasa je zelja da se ukljucivanjem naucnih saznanja posljednjeg stoljeca, na jedan naucniji, bogatiji nacin ponovo promisle ideje klasicnih mislilaca, od ibn Sinaa do Leibniza. otkrica u vezi sa teorijom relativiteta mogu u tom smislu biti od pomoci.
Cinjenice su da savrseno koristenje vremena u prostoru postoji samo u relativnom smislu, kod postizanja univerzalnih ciljeva, koju mozemo objasniti jedino postojanjem Apsolutnog i Neovisnog Uredjivaca, da se postojanje vremena na zadovoljavajuci nacin moze objasniti jedino putem Uzroka koji je iznad vremena i da se postojanje sklada izmedju vremena i razuma moze zamisliti samo podrazumijevanjem Uredjivaca koji egzistira izvan granica vremena i razuma. Smatramo da bi "u dokaz na osnovu mogucnosti svijeta" trebalo ugraditi i ove cinjenice.

"On vam pokazuje dokaze moci Svoje, pa koje od Allahovih dokaza ne priznajete?" (40 - Al-Mu'min, 81)

Izvor: Kur'an - nenadmasni fenomen; dr. Caner Taslaman
 
Činjenice o morima i okeanima

Predstavljamo vam Dr. William W. Hay-a, profesora geoloških nauka na Colorado Univerzitetu smještenom u gradu Boulder, u američkoj državi Kolorado. Profesor Hay je ranije bio dekan na Rosentiel Fakultetu Nauti?kih i Atmosferskih Nauka na Miami Univerzitetu, Miami, Florida, SAD. Sa Dr. Hayom smo oti?li na morsku ekspediciju koja nam je trebala omogu?iti da ispitamo odre?ene fenomene koji su bili povezani sa na?om studijom nau?nih ?uda u Kur'anu i Sunnetu. Postavili smo mnogo pitanja o morskoj povr?ini, o podjeljenosti izme?u gornjeg i donjeg dijela mora, o okeanskom dnu, te o morskoj geologiji. Tako?er smo ?eljeli znati o dijelovima vodenih prostora u kojima dolazi do mje?anja raznih morskih voda, kao i o mjestima gdje dolazi do mje?anja morske vode sa slatkim vodama koje pristi?u iz rijeka. Profesor Hay je bio ljubazan i do u detalje odgovorio na sva na?a pitanja.

Što se tiče "pregrada" koje nalazimo izme?u razli?itih mora, Dr. Hay nam je objasnio da ova "vodena tijela" (ili pak vodene mase) nisu jedno veliko homogeno more kako se to nama ?ini. Naprotiv, mi nalazimo razli?ita mora koja se razlikuju po stepenima slanosti, temperaturi i gustini. Godine 1942. su nau?nici po prvi puta, nakon uspostavljanja velikog broja istra?iva?kih stanica, uspjeli do?i do slike (vidi 13.1) na kojoj je lakho uo?iti razdvojenost dva mora (Mediterana i Atlanskog Okeana) koja se razlikuju po temperaturi, slanosti, gustini, sposobnosti rastvaranja oksigena, te biljnim i ?ivotinjskim vrstama koje u njima ?ive.


Slika 13.1 Izvor: Marine Geology, Kuenen, strana 43.$
Na ovoj slici vidimo obojeni trougao koji se nalazi kod Gibraltara. Tu se jasno vidi linija razdvajanja izme?u dvije vodene mase iako golo ljudsko oko u prirodi to ne mo?e primjetiti. Ova slika je na?injena uz pomo? satelitskih kamera i metoda za detekciju sa distance. Prikazana fotografija je snimljena satelitom koji je koristio specifi?ne termalne karakteristike raznih vodenih masa te su iz tog razloga mora prikazana u razli?itim bojama (stvarna fotografija ponovo nije prikazana ali pogledaj sliku 13.2 za sli?an prikaz). Na primjer, vidimo svjetlo plavu, tamno plavu i crnu boju. Ostale vodene mase su prikazane zelenkasto. Ove razli?ite boje predstavljaju razlike u temperaturama morskih povr?ina. Me?utim, kao ?to svi znamo, svi ovi okeani i mora ?e na?im o?ima izgledati plavi. Dakle, stvarne linije razdvajanja se mogu uo?iti jedino putem nau?nih istra?ivanja i moderne tehnologije.


Slika 13.2 Slika predstavlja globus na kojem su nazna?ene temperature vode (u stepenima Fahrenheita).

Allah (swt) nam je u Kur'anu rekao:
Pustio je dva mora da se dodiruju, izme?u njih je pregrada i oni se ne mije?aju.(Prevod zna?enja Kur'ana 55:19-20)
Do sada su bila usvojena dva tuma?enja ovih ajeta. Prvo mi?ljenje navodi da, prema lingvisti?kom zna?enju rije?i maraja, dolazi do doticanja i mje?anja mora jednog sa drugim. Me?utim, ?injenica da Kur’an nastavlja i ka?e da izme?u njih postoji pregrada jednostavno zna?i da ova pregrada onemogu?uje ta dva mora da uznemiravaju jedno drugo ili da se pak prelivaju jedno preko drugog.

Zagovornici drugog mi?ljenja se pitaju kako mo?e postojati pregrada izme?u mora koja bi spre?avla da ona prelaze jedno u drugo kada ajet nazna?ava da se mora dodiruju. Oni su zaklju?ili da u stvari ne dolazi do stvarnog dodirivanja te dvije vodene mase te su poku?ali dosegnuti drugo zna?enje rije?i maraja. Me?utim, danas nam moderna nauka pru?a dovoljno informacija koje nam omogu?uju da razjasnimo ovo pitanje. Mora se zaista dodiruju, kao ?to smo vidjeli na primjeru Mediterana i Atlanskog okeana. Iako me?u njima postoji nakrivljena (ne potpuno uspravna/vertikalna) vodena prepreka, sada nam je poznato da voda iz ovih mora prelazi iz jednog u drugo. Me?utim, prilikom prelaska vode iz jednog mora u drugo, ta voda izgubi svoje jasno uo?ljive karakteristike te se izjedna?i sa vodenom masom u koju je u?la (vidi sliku 13.3). Na ovaj na?in, pregrada u stvari vr?i funkciju prelaznog podru?ja u kojem dolazi do homogenizacije.


Slika 13.3 Izvor: Introductory Oceanography, Thurman, strana 301.


Ovo je odli?an primjer modernog islamskog nau?nog istra?ivanja. Savremene tehnike nam, dakle, mogu pomo?i u dokazivanju da je Kur'an nemogu?e imitirati. Sa profesorom Hay smo podugo razgovarali o ovom i o jo? nekim ajetima te smo ga potom upitali: ?ta je va?e mi?ljenje po pitanju ovog fenomena tj. da pred sobom imate tekst objavljen prije 1400 godina a koji do u najmanje detalje opisuje tajne kosmosa koje ?ovjek toga vremena nije moga znati jednostavno iz razloga ?to oprema i metode nepohodne za takva otkri?a tada nisu bile dostupne?

Profesor Hay je odgovorio: Jako mi je interesantno da se takve informacije nalaze u tako starim zapisima Svetog Kur'ana i nemam na?ina da odgonetnem odake su te informacije do?le. Me?utim, smatram jako interesantnom ?injenicu da se tu nalaze te da ova otkri?a poja?njavaju neke navode.

Potom je upitan: Vi, dakle, jednostavno pori?ete mogu?nost da je to moglo do?i samo iz nekog ljudskog izvora. ?ta mislite ko je onda originalni izvor informacija koje nalazimo u Kur'anu?

Profesor Hay: Pa, mislim da to mora biti Bo?ansko Bi?e!

Ovo nedvojbeno jeste bo?ansko znanje koje je Allah (swt) poslao kako bi pomogao poslanstvo Muhammeda (saws) koje je rekao:

Svakom poslaniku je dato ne?to na osnovu ?ega bi ljudi povjerovali u njega. Me?utim, meni je data objava od Allaha i ja se nadam da ?u ja na Sudnjem Danu imati najve?i broj sljedbenika. (Hadis prenosi Buhari)

Ova objava u sebi sadr?i jedinstveno ?udo (mu'd?izu) koje do Posljednje ?asa ?itavom ?ovje?anstvu ostaje kao dokaz (postojanja Allaha i poslanstva Muhammeda s.a.w.s. - op.p.)!
$ Sve slike ?ije je obja?njenje ozna?eno ovim znakom ( $ ) su preuzete iz knjige koja nosi nasov A Brief Illustrated Guide to Understanding Islam grupe autora. ?itava ova knjiga se mo?e pogledati
 
Hmm ovo sa Kuranom je toliko rasprostavljeno. Mene je jedan drug ubedjivao da ima jedan nepobitan dokaz prorocanstva koje kaze:

".... i covek graditi sve lepshe, visocije i modernije dzamije...."

a mislim prorocanstvo je....fantasticno....

Istina je samo jedna i ona se nikad nemoze sakriti.Nauka je cudo samo je treba razumeti a to nemoze svako ko je razumom obdaren.Svako tvoje negiranje mojih postova navodi me na pomisao da ti mozda dalje od samih korica Kurani nisi ni pogledao.Sve tvoje negacije su nasledne prirode bez jasnih dokaza .Kuran je knjiga za sve ljude dobre volje koji su zeljni proucavanja studiranja uporedzivanja eksperimentisanja sta je sta ,to je knjiga za tragaoce istine.
Ako si jedan od tih citaj mozda ces naci nesto sto ce promeniti tvoj stav i tvoj zivot
Neka je mir stobom
 
Istina je samo jedna i ona se nikad nemoze sakriti.Nauka je cudo samo je treba razumeti a to nemoze svako ko je razumom obdaren.Svako tvoje negiranje mojih postova navodi me na pomisao da ti mozda dalje od samih korica Kurani nisi ni pogledao.Sve tvoje negacije su nasledne prirode bez jasnih dokaza .Kuran je knjiga za sve ljude dobre volje koji su zeljni proucavanja studiranja uporedzivanja eksperimentisanja sta je sta ,to je knjiga za tragaoce istine.
Ako si jedan od tih citaj mozda ces naci nesto sto ce promeniti tvoj stav i tvoj zivot
Neka je mir stobom

Pa ne znam gde sam naveo negaciju gore, mislim meni je smehsna tvdanja koju moj drug tretira kao prorocanstvo, mislim ono ici ce na unazad ....

A za istinom se traga ispitivanjima,. razmisljanjem a ne prostim nabijanje knjige stare par hiljada godina koja nema nikave veze sa danasnjim zivotom. Brani neke od osnovnih sloboda. Savetujem ti da procitash neke od knjiga koje se bave razlozima protiv religije. Sigmund Frojd je smatra obicnom neurozom, kao predmet na koji mozemo da se oslonimo u kriznim situacijama. A o istinitosti raznih pririca tamo, istinitija je Ivica i Marica nego Kuran, Biblija & co.
 
Pa ne znam gde sam naveo negaciju gore, mislim meni je smehsna tvdanja koju moj drug tretira kao prorocanstvo, mislim ono ici ce na unazad ....

A za istinom se traga ispitivanjima,. razmisljanjem a ne prostim nabijanje knjige stare par hiljada godina koja nema nikave veze sa danasnjim zivotom. Brani neke od osnovnih sloboda. Savetujem ti da procitash neke od knjiga koje se bave razlozima protiv religije. Sigmund Frojd je smatra obicnom neurozom, kao predmet na koji mozemo da se oslonimo u kriznim situacijama. A o istinitosti raznih pririca tamo, istinitija je Ivica i Marica nego Kuran, Biblija & co.

Dovoljno sam naveo dokaza koje je nauka vec dokazala .Navodis mi Sigmunda Frojda sta on smatra o religiji pa to je njegov licni stav bez ikakvih argumenata. Negirati religiju je isto kao i negirati sebe, pa pogledaj imas milijarde dokaza oko sebe i iznad sebe o Stvoritelju-Tvorcu svega , pa mi smo samo stvorenja i logicki je da moramo imati i Stvoritelja tvorca nebesa i zemlje , vidljivog i nevidljivog sveta.
pa jedan prost primer navescu ti - u trenutku sna kad covek zaspi ko odrzava sve funkcije tjela kad covek nije svestan svoga postojanja - naravno moj i tvoj stvoritelj
mir stobom
 
ŠOKANTNO!

ZAPRAVO POTPUNO NEVEROVATNO!

DOGADJAJ KOJI JE UZBURKAO NAUCNU JAVNOST!!!!

----------------dramska pauza--------------------------------------

Na povrsinu isplivali novi dokazi!!! O čemu se zapravo radi? Verujte mi, nećete verovati. Pronadjeni su dokumenti iz kojih se jasno može videti da je Albert Ajnštajn zapravo bio musliman i da se zvao Alfejadin Almejdan.

Ne samo to, on je zapravo do teorije relativnosti dosao tako što mu se u toku jutarnje molitve javilo nadahnuće , te je pomno izučavajući Kur'an došao do svoje velike teorije.

Kao kruncijalni dokaz, evo i slike na kojoj se jasno vidi ovaj veliki genije kako proučava svete rukopise:

attachment.php
 

Prilozi

  • alfejadin almejdan.jpg
    alfejadin almejdan.jpg
    44,5 KB · Pregleda: 331
ŠOKANTNO!

ZAPRAVO POTPUNO NEVEROVATNO!

DOGADJAJ KOJI JE UZBURKAO NAUCNU JAVNOST!!!!

----------------dramska pauza--------------------------------------

Na povrsinu isplivali novi dokazi!!! O čemu se zapravo radi? Verujte mi, nećete verovati. Pronadjeni su dokumenti iz kojih se jasno može videti da je Albert Ajnštajn zapravo bio musliman i da se zvao Alfejadin Almejdan.

Ne samo to, on je zapravo do teorije relativnosti dosao tako što mu se u toku jutarnje molitve javilo nadahnuće , te je pomno izučavajući Kur'an došao do svoje velike teorije.

Kao kruncijalni dokaz, evo i slike na kojoj se jasno vidi ovaj veliki genije kako proučava svete rukopise:

attachment.php

:rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf:
:rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm:
:ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok:
:super::super::super::super::super::super::super::super:
 
ŠOKANTNO!

ZAPRAVO POTPUNO NEVEROVATNO!

DOGADJAJ KOJI JE UZBURKAO NAUCNU JAVNOST!!!!

----------------dramska pauza--------------------------------------

Na povrsinu isplivali novi dokazi!!! O čemu se zapravo radi? Verujte mi, nećete verovati. Pronadjeni su dokumenti iz kojih se jasno može videti da je Albert Ajnštajn zapravo bio musliman i da se zvao Alfejadin Almejdan.

Ne samo to, on je zapravo do teorije relativnosti dosao tako što mu se u toku jutarnje molitve javilo nadahnuće , te je pomno izučavajući Kur'an došao do svoje velike teorije.

Kao kruncijalni dokaz, evo i slike na kojoj se jasno vidi ovaj veliki genije kako proučava svete rukopise:

attachment.php




Relativnost vremena obznanjena prije 1400 godina
Bismillah

"On upravlja svima, od neba do Zemlje, a onda se sve to njemu vraca u danu koji, prema vasem racunjanju vremena, hiljadu godina traje." (32 - Sadzda,5)

"K Njemu se penju meleki i Dzibril u danu koji 50 hiljada godina traje." (70 - Al-Ma'aridz,4)

Tokom povijesti covjecanstva vjerovalo se da vrijeme uvijek tece na isti nacin u svakom okruzenju iza sva bica. Kada to imamo u vidu, onda nam je sasvim jasno kakvu su temeljitu promjenu u ljudskoj svijesti donijeli navedeni Kur'anski ajeti. Kur'an kaze da se u razlicitim situacijama mijenja pojam dana, te istice da jedan dan moze trajati 50 hiljada godina, po zemaljskom racunanju vremena. U posljednjem stoljecu je postalo jasno na kako krupne cinjenice upozoravaju ajeti, koji su najvjerovatnije stoljecima nailazili na prigovore u smislu "Kako je moguce tako nesto?"

Najpoznatije Einsteinovo otkrice jeste teorija relativiteta. Veliki broj ljudi koji fiziku kao nauku nisu ozbiljnije proucavali jos uvijek ne shvataju pravo znacenje ove teorije.
Kur'an medjutim prije 1400 godina upozorava na cinjenice koje se mogu shvatiti jedino uz pomoc ove teorije. Einsteinova teorija relativiteta ima dva dijela:

1.specijalnu teoriju relativiteta
2.opcu teoriju relativiteta


1.Prema Einsteinovom misljenju, za osobu u vozilu koje se krece brzinom blizu brzine svjetlosti vrijeme sporije tece. ZA vrijeme od stotinu dana u normalnim okolnostima na Zemlji onome ko bi se kretao brzinom pribliznom brzini svjetlosti proslo bi pedeset dana.
Ovo otkrice je najzanimljiviji rezultat specijalne teorije relativiteta.
Povecanjem brzine smanjuje se brzina proticanja vremena. To znaci da je, kako to i Kur'an istice, vrijeme relativan pojam. Satovi drukcije funkcioniraju u razlicitim okruzenjima, mjestima i prilikom razlicite brzine, dani se razlicito poimaju.

2. Opca teorija relativiteta bavi se gravitacijskim poljima i dokazuje da vrijeme sporije prolazi na mjestima sa vecom gravitacijom. Kada bi covjek mogao hodati povrsinom Sunca, vrijeme bi mu teklo sporije, kao i sve bioloske i anatomske funkcije sve do nivoa atoma. Nedavni eksperimenti prakticno su dokazali ovu teoriju.
Jedan od tih eksperimenata vrsen je na Engleskom drzavnom institutu za fiziku. Istrazivac po imenu John Laverty sinhronizirao je dva sata tako da pokazuju isto vrijeme. Radilo se o krajnje preciznim satovima koji vrijeme pokazuju na gotovo savrsen nacin (grijese samo jednu secundu u 300 hiljada godina). Jedan sat je zadrzan u Londonskom laboratoriju, a drugi je stavljen u avion koji je letio od Londona prema Kini. buduci da je avion letio na velikoj visini, bio je izlozen slabijoj gravitacijskoj sili od one na povrsini Zemlje.
Ocekivani rezultat bio je dau avionu vrijeme brze protice, sto je u skladu sa teorijom opceg relativiteta. Zapravo. veoma je mala razlika izmedju gravitacije koja djeluje na povrsini Zemlje i one koja djeluje na avione dok lete. Ovu neznatnu razliku moguce je ustvrditi jedino krajnje preciznim mjernim instrumentom. Pokazalo se da je sat u avionu bio brzi za pedeset pet miliaditi dio sekunde. Ovaj eksperiment jeste jedan od dokaza relativiteta vremena iako, prema preovladavajucim predrasudama o vremenu, ne bi trebalo biti nikakve razlike u vremenu koje pokazuju ova dva sata. Ovaj eksperiment, takodjer ide u prilog Kur'anskom razbijanju predrasuda o vremenu. Kada bi se ovaj eksperiment mogao izvesti na nekoj planeti sa mnogo vecom silom gravitacije, ne bi bilo potrebe za posebno preciznim mjernim instrumentima, jer bi rezultat bilo moguce vidjeti i na obicnom satu.

UPOTREBA RIJECI 'DAN' U KUR'ANU


Peti ajet sure "Sedzda" i 4. ajet sure "Al-Ma'aridz, ne samo da upozoravaju na relativnost vremena, nego daju i pravo znacenje arapaske rijeci 'jevm', koja ne mora znaciti samo 'dan' sacinjen od 24 sahata, nego moze oznacavati i odredjeni 'period'. Dokaz tome jeste cinjenica da se u jednom od ajeta kaze da je jedan 'jevm' ravan jednom 'jevmu' od hiljadu godina, a u drugom da je ravan 'jevmu' od 50 hiljada godina.
Pravilno razumijevanje ovog objasnjenja osigurat ce ispravno razumijevanje ajeta koji govore da su nebesa i Zemlja stvoreni u sest 'dana'. (Vidi: 7 - Al-A'Araf 54, 11 - Hud 7, 10 - Yunus 3, 25 - Furkan 59, 32 - Sedzda 4, 57 - Al-Hadid 4)
Prije stvaranja svemira i Zemlje nije ni postojao pojam 'dana' u znacenju vremenskog perioda od dana i noci. Iz tog razloga, ajete koji govore o stvaranju u sest 'dana' treba shvatiti u znacenju sest perioda.
Ove cinjenice mogu pomoci i zhidovima i krscanima da pravilno razumiju navode svojih svetih knjiga o stvaranju u sest dana. Sva otkrica astronomske fizike iznose da su svemir i Zemlja stvoreni u razlicitim periodima, da su prolazili kroz razlicite faze. Od gasnih oblaka do galaksija, od prvog formiranja atmosfere na Zemlji do formiranja vode i ruda, uvijek su prolazile razlicite faze, periodi.
Prema tome, fenomen Kur'ana je i to sto kaze da je svemir stvoren, ali i da je prolazio kroz razlicite periode. Zasto se radi o bas sest perioda i kako se to moze analizirati, o tome drugi put. Medjutim to da je svemir prolazio kroz razlicite faze to niko ne moze osporiti.

Podsjetimo se staroegipatskog, kineskog i indijskog vjerovanja o svemiru. Prema nekim od ovih vjerovanja svemir je posadjen na kornjace, a prema drugima svemir je postojao oduvijek. Nijedna od ovih civilizacija nije naglasila jednu veoma bitnu cinjenicu da svemir formiran prolaskom kroz razlicite periode. Kur'an tako i zidovima i krscanima pomaze da pravilnoi razumiju pojam 'dan'. Osim toga Kur'an ispravlja pogresno vjerovanje prema kojem je "Bog stvorio svemir i Zemlju za sest dana, a sedmi dan se odmarao", kategoricki iskljucujuci mogucnosti da se Svemoguci umori.

"Mi smo stvorili nebesa i Zemlju i ono sto je izmedju njih - za sest vremenskih razdoblja, i nije Nas ophrvao nikakav umor." (50 - Qaf, 38)
 
nastavak


ZNACAJ TEORIJE RELATIVITETA

Einstein je utvrdio da je vrijeme relativno.
Kant je vrijeme smatrao prirodjenom funkcijom, apriornom kategorijom.
Einsteinova fizika bila je nauka koja je ujedinila prostor i vrijeme, pa smo umjesto samog prostora sada imali i vrijeme. U ovakvoj fizici ljudska svijset nije predstavljala znacajan faktor. Za razliku od toga Kant je priznavao samo vrijeme kao kategoriju koja se u ljudskoj svijesti povezuje s materijom, a ne i vrijeme koje postoji izvan svijesti.
Kada o navedenim stavovima razmislimo kroz prizmu postojecih naucnih kriterija, Einstajnov pristup izgleda naucniji i odrziviji od Kantovog.
Medjutim, ne smije se zaboraviti ni to da se percepcija vremena odvija unutar ljudske svijesti. Prema nasem misljenju, kao sto specijalna teorija relativiteta dokazuje da brzina, a opca teorija relativiteta da gravitacija cini vrijeme relativnim, postoji potreba da se istrazi "realtivitet ljudske svijesti", prema kojem bi nacin percepcije vremena u ljudskoj svijesti dao relativnu percepciju vremena. Kao sto je kljuc napravljen prema svojoj bravi, isto tako je i nasa svijest stvorena na nacin da percipira svemir zajedno s vremenom. Prema tome:

1. vrijeme postoji u prostoru
2. svijest je stvorena sa apriornom mogucnoscu percipiranja vremena i prostora.

Ova dva procesa koegzistiraju poput disajnog sistema i zraka. U svakom slucaju, Einstein je dokazao relativitet vremena. Mi samo mislimo da bi relativizirajucim faktorima vremena, brzini i gravitaciji, bilo ispravno jos dodati i faktor ljudske percepcije.
Razumijevanje relativnosti vremena doprinijet ce boljem razumijevanju Kur'ana. Npr, u Kur'anu se kaze da ce, nakon prozivljenja, ljudi misliti da su na Zemlji ostali veoma kratko vrijeme. Razumijeti relativnost vremena znaci i shvatiti ovaj Kur'anski stav, a i odgovor na pitanje sta mrtvi rade do Sudnjeg dana. Oni koji vrijeme na Zemlji vide kao jedino prihvatljivo apsolutno vrijeme u svim uvjetima, pronaci ce odgovore na ova pitanja kada shvate relativnost vremena. Zbog toga sto umrla osoba nije vezana za dimenziju vremena na Zemlji. Hiljade godina koje prodju nakon nastupa smrti za nju ne traju cak ni koliko jedan dan.

"A na Dan kada ih On sakupi ucinit ce im se da su boravili samo jedan cas u danu, i jedni druge ce prepoznati..." (10 - Yunus, 45)

"A koliko ste godina na Zemlji proveli?" - upitat ce On. "Proveli smo dan ili samo dio dana" - odgovorit ce - "pitaj one koji su brojali." (23 - Al-Mu'minun, 112-113)

KOME OD NAS JE DOSADILO CEKANJE MILIJARDAMA GODINA


Zasto je proteklo 15 milijardi godina od stvaranja svemira do stvaranja covjeka postaje takodjer razumljivo poimanjem relativnosti vremena. Pod drugim okolnostima 15 milijardi godina se moze percipirati kao jedna minuta, mozda i krace. Duzina ovog perioda ovisi o nasoj percepciji i polaznoj tacki.
Na osnovu najsvjezijih istrazivanja, naucnici tvrde da je od stvaranja svemira do danas proteklo 15 milijardi godina. Ima li ikoga kome je dosadilo ovo milenijsko cekanje? Eto, kako god nema onih koji osjecaju da su cekali 15 milijardi godina i da im je dosadilo, isto tako nece biti ni onih kojima ce dosaditi cekanje od smrti do prozivljenja. Poimanje relativnosti vremena cini mogucim odgonetanje niza pitanja koja se cine veoma slozenim.
Prema teoriji relativiteta, kod tijela koja bi se evenatulano kretala brzinom bliskom brzini svjetlosti, pored relativnosti vremena, povecala bi se i zapremina tih tijela, sto dakle znaci da je i masa relativna. Shodno tome, velicina svemira je takva kakvu vidimo na osnovui nase percepcije. Pri drugacijoj brzini, sa promijenjenom percepcijom, svemir bi izgledao sasvim drugacije.
Primjera radi, kada bismo olovku dugacku 10 cm mogli ubrzati do brzine bliske brzini svjetlosti, ona bi postigla kilometarsku duzinu. Ovo tesko pojmljivo objasnjenje jeste jedno od tumacenja teorije relativnosti prema kojoj je i masa relativna kategorija povezana sa brzinom.

NUZNO BICE I MOGUCA BICA


Mnogi poznati islamski ucenjaci, poput Farabija, ibn Sinaa, Fahruddina Razija, Amidija, Teftazanija i Dzurdzanija, dokaz na osnovu mogucnosti svijeta su koristili u dokazivanju Allahovog postojanja. Oni su smatrali da sva moguca bica na Zemlji ne mogu postojati sama po sebi, nego svoju egzistenciju duguju Stvoritelju, nuznom bicu. Sva stvorenja se karakteriziraju kao "Mumkinul-vudzud" (moguce bice), a Allah, dz.s., kao "Vadzibul-vudzud" (Nuzno bice).
Postojanje mogucih bica bica nije neophodno, i postojanje i nepostojanje ovih bica je moguce. Razmisljati o nepostojanju mogucih bica ne stvara protivrjecnost.
Medjutim, kada je u pitanju Nuzno bice, situacija je sasvim drugacija. Ne moze se razmisljati o nepostojanju Allaha dz.s., kao Nuznog bica; razmislja li se o tome dolazi do protivrjecnosti.
I u krscanskom svijetu su filozofi govorili na slican nacin o dokazu na osnovu mogucnosti, kao npr Leibniz, koji je govorio o principu "dovoljnosti uzroka". Prema njegovom misljenju svemir je sacinjen od mogucih bica. I sam svemir je mogucnost. Kada bismo lanac uzoraka i posljedica mogli vratiti natrag u beskonacnost, sto je nemoguce, to opet ne bi objasnilo svemir. On predstavlja mogucnost i potreban mu je jedan "dovoljan uzrok" izvan njega samoga.
Tvrditi da se uzroci mogu vratiti unazad do vjecnosti znacilo bi da smo stvoreni nakon vjecnosti. Medjutim, posto je vjecnost beskrajna, ne bi postojalo vrijeme nakon vjecnosti.
Ukoliko postoji lanac uzroka i posljedica, on neizostavno mora imati svoj kraj. Ukoliko lanac uzroka i posljedica ima svoj kraj, to dokazuje postojanje "prvog uzroka". Moze se naci onih koji smatraju da je prvi uzrok tesko pojmiti, ali sa druge strane, beskonacni lanac uzroka i posljedica sam po sebi je kontradiktoran i neodrziv. Apsurdno i neshvatljivo nije isto. Npr, moze nam biti neshvatljiva gradja svemirske letjelice, ali ne mozemo osporiti njeno postojanje.
Broj 5 nikada ne moze biti veci od broja deset. To predstavlja apsurd. Nasuprot apsurdu koji predstavlja beskonacan lanac uzroka i posljedica) postojanje prvog uzroka predstavlja neophodnost (unatoc tome sto ima onih koji to smatraju "nepojmljivim".
Nasa je zelja da se ukljucivanjem naucnih saznanja posljednjeg stoljeca, na jedan naucniji, bogatiji nacin ponovo promisle ideje klasicnih mislilaca, od ibn Sinaa do Leibniza. otkrica u vezi sa teorijom relativiteta mogu u tom smislu biti od pomoci.
Cinjenice su da savrseno koristenje vremena u prostoru postoji samo u relativnom smislu, kod postizanja univerzalnih ciljeva, koju mozemo objasniti jedino postojanjem Apsolutnog i Neovisnog Uredjivaca, da se postojanje vremena na zadovoljavajuci nacin moze objasniti jedino putem Uzroka koji je iznad vremena i da se postojanje sklada izmedju vremena i razuma moze zamisliti samo podrazumijevanjem Uredjivaca koji egzistira izvan granica vremena i razuma. Smatramo da bi "u dokaz na osnovu mogucnosti svijeta" trebalo ugraditi i ove cinjenice.

"On vam pokazuje dokaze moci Svoje, pa koje od Allahovih dokaza ne priznajete?" (40 - Al-Mu'min, 81)

Izvor: Kur'an - nenadmasni fenomen; dr. Caner Taslaman
 
Ma daj. Zar ne vidis. Ja samo cinim u slavu Allaha.

Sta god cinio to je stvar tvoga obrazovanja. Deca su ogledalo svojih roditelja , a oni svojih i tako redom, nije cudno nista kad covek nezna , pa pita cudnije je to sto covek nezna i misli da zna.
Postoje ljudi koji znaju da neznaju , postoje ljudi koji neznaju da neznaju, postoje ljudi koji neznaju da znaju i na kraju postoje ljudi koji znaju da znaju. Pogledaj sebe u kojoj grupi spadas sa svim svojim istupima i kazivanjima.

Mir stobom
 
NAUČNO POREĐENJE QUR’ANA I BIBLIJE

Ako samo brzo pogledate Bibliju i Qur’an, možete uočiti nekoliko stvari koje izgledaju da su skoro iste, ali ako ih detaljnije analizirate, vidjećete da su kao „nebo i zemlja“. Samo koristeći istorijske detalje, veoma je teško za nekoga koji je slabo upoznat sa Hrišćanstvom ili Islamom, da uoči koja je knjiga ispravna, a koja ne. Međutim, ako poredite relevantne (odgovarajuće) dijelove i jedne i druge knjige sa naučnim znanjem, onda ćete sami uočiti istinu.

1. STVARANJE UNIVERZUMA (SVEMIRA) ZA 6 DANA?
Prema Bibliji, u prvoj knjizi Stvaranja, u poglavlju prvom, svemir je stvoren za 6 dana, pri čemu je svaki dan definisan kao period od 24 sata. Iako se i Qur’anu spominje da je svemir stvoren za 6 „ejjaam“, „ejjam“ je množina dana, u arapskom jeziku „ejjam“ znači 1) dani; ILI 2) duži vremenski period.

Kada Qur’an kaže da svemir stvoren za 6 „ejjama“, onda se odnosi na stvaranje nebesa i zemlje za 6 dužih vremeskih perioda, i nauka nema prigovora ovome. Stvaranje svemira trajalo je nekoliko milijardi godina, što je pobilo Bibliju koja kaže da je svemir stvoren za 6 dana po 24 sata.

2. SUNCE STVORENO POSLIJE DANA?
Biblija kaže u poglavlju 1, stihovi 3-5, u knjizi Stvaranja da je fenomen dana i noća stvoren prvog dana stvaranja Univerzuma od strane Boga. Svjetlost koja cirkuliše u svemiru rezultat je kompleksnih reakcija zvijezda; ove zvijezde su stvorene, prema Bibliji (Stvaranje, 1:14-19) četvrtog dana! Nelogično je da je svjetlost (fenomena dana i noći) stvorena prvog dana, a uzrok svjetlosti je stvoren 3 dana kasnije. Šta više, postojanje dana i noći kao dijelova jednog dana je samo zamislivo poslije stvaranja Zemlje i njene rotacije oko Sunca. Nasuprot ovim stavovima Biblije, Qur’an ne daje nikakva netačna tvrđenja u vezi Stvaranja. Odavde je apsurdno reći da je Muhammed SAVS preuzeo neke dijelove o stvaranju svijeta (op: kao što neki nepravednici govore) iz Biblije, a da je sam izostavio ove nelogične i maštovite dijelove Biblije (op: tj. čovjek iz 7. vijeka nije mogao znati činjenice iz 20. vijeka pa da „probere “ od Biblije ono što je netačno, a ono što je tačno da „prebaci“ u Qur’an)

3. STVARANJE SUNCA, ZEMLJE I MJESECA?
Prema Bibliji, Knjiga Stvaranja, poglavlje 1, stihovi 9-13, Zemlja je stvorena 3. dana,a prema stihovima 14-19, Sunce i Mjesec su stvoreni 4. dana. Kao što znamo, Zemlja i Mjesec su nastali iz Sunca. (op: dijelova Sunca su se odvajali. Zatim ako bi ti dijelovi bili isuviše mali, oni bi se brzo hladili, i nastajale bi planete i njihovi sateliti.) Prema tome, stvaranje Sunca i Mjeseca poslije stvaranja Zemlje je sasvim suportno utvrđenoj ideji o formiranju sunčevog sistema

4. VEGETACIJA (BILJKE) STVORENE 3. DANA A SUNCE 4. DANA?
Prema Bibliji, Knjiga Stvaranja, poglavlje 1, stihovi 11-13, vegetacija je stvorena 3. dana, dok je prema 14-19, Sunce stvoreno 4. dana. Kako je moguće da se vegetacija pojavila prije nego što je Sunce stvoreno, kako se to tvrdi u Bibliji? (op: za onu braću i sestre koji malo slabije barataju prirodnim naukama, ili su pak zaboravili: da bi biljke mogle sebi stvarati hranu – šećer glukozu – iz ugljen-dioksida, CO2, i kiseonika, O2, potrebna je energija Sunčeve svjetlosti)

Da je poslanik Muhammed SAVS zaista autor Qur’ana i da je kopirao neke dijelove Biblije, kako je onda uspio da „zaobiđe“ fatalne greške koje Biblije sadrži? Qur’an ne sadrži nijednu jedinu činjenicu koja je suportna nauci.

5. OBOJE, SUNCE I MJESE, EMITUJU (ZRAČE) SVJETLOST?
Prema Bibliji, i Sunce i Mjesec, zrače svoju svjetlost. U Knjizi Stvaranja, poglavlje 1, stih 16, se kaže: „I načini Bog dva velika svjetlila - veće da vlada danom, manje da vlada noću - i zvijezde.“
Međutim, nauka nam danas kaže, da mjesec nema svoje sopstveno svjetlo. To potvrđuje Qur'anski koncept da je svjetlost Mjeseca reflektovana (op: tj. Mjesečeva svjetlost je samo Sunčeva svjetlost koja se odbila od površine Mjeseca). Misliti da je poslanik Muhammed SAVS prije 1400 godina ispravio ove naučne greške u Bibliji, a onda to prepravljeno prepisao u Qur'an je nešto potpuno nezamislivo.

6. ADEM (AS) JE ŽIVIO NA ZEMLJI PRIJE 5800 GODINA?

Prema genealogiji Isusa Hrista u Bibliji, od Isusa preko Ibrahima (AS) do prvog čovjeka na Zemlji, tj. Adema AS prošlo je otprilike 5800 godina:
Od Adema AS do Ibrahima AS .........1948
Od Ibrahima AS do Isusa AS............1800(otprilike)
Od Isusa AS do danas......................2000
UKUPNO..........................................5800(zaokruženo)

Još jedna činjenica stvara dodatnu konfuziju. Naime Jevrejski kalendar je sada otprilike u 5800. godini!

Postoji više nego dovoljno dokaza iz arheologije i antropologije koji kažu da se prvo ljudsko biće na Zemlji pojavilo prije više desetina hiljada godina, a ne samo 5800, kao što Biblija kaže.
Qur’an kaže da je Adem AS bio prvi čovjek, ali nije rekao kada se pojavio, za razliku od Biblije. Ono što je Biblije rekla sasvim je nekompatibilno sa modernom naukom

7. NOJ – NUH AS I POTOP
Biblijski opis potopa u stvaranju, poglavlje 6, 7 i 8 ukazuje da je potop bio univerzalan i da je uništio sve živo na Zemlji, izuzev onih koji su bili zajedno sa Nojem AS u lađi. Opis nam ukazuje da se potop desio 1656 godina poslije Adema AS odnosno 252 godine prije Ibrahima AS, u vrijeme kada je Noj AS imao 600 godina. Prema tome, potop se morao desiti negdje u 22. ili 21. vijeku prije nove ere.

Ova priča o potopu, data u Bibliji, je suprotna sa naučnim činjenicama iz arheoloških izvora koji kaže da su 11. dinastija u Egiptu i 3. dinastija u Vavilonu postojali bez civilizacijskog prekida i bez uticaja ičega značajnog što bi se moglo desiti u 21. vijeku prije nove ere. Ovo pobija Bibliju da je cio svijet bio potopljen. Nasuprot Bibliji, Qur’anska prezentacija potopa i kazivanje o Nuhu AS nije u suprotnosti sa naukom ili arheologijom: 1) Qur’an ne daje nikakve podatke o tome kada je bio potop; 2) prema Qur’anu, potop nije bio univerzalni fenomen koji je uništio sve na Zemlji. Qur’an kaže da se potop odnosio samo na Nuhov AS narod.

8. MUSA – MOJSIJE AS I FARAON EKSODUSA (PROGONA)
Priča o Musau AS i Faraonu je veoma slična u Qur’anu i Bibliji. I jedna druga knjiga se slažu da se Faraon udavio kada je pokušao da prati Musaa AS. Međutim Qur’an daje još jednu, dodatnu informaciju u Suri Junus (10. poglavlje) u ajetu 92:

[/i]Danas ćemo izbaviti samo tijelo tvoje da bi bio poučan primjer onima poslije tebe", - ali mnogi ljudi su ravnodušni prema Našim poukama. (Prevod značenja Junus, 92) [/i]

Dr Maurice Bucaille je nakon potpunog istraživanja dokazao da je faraon Ramzes II umro dok je Musa AS bio u Medjenu, premda je on prema Bibliji proganjao Israelćane. Merneptah, sin Ramzesa II, je u stvari bio taj faraon za vrijeme eksodusa. 1898. godine mumificirano tijelo Merneptaha je nađeno u Dolini Kraljeva. 1975. godine, dr Maurice Bucaille je sa drugim doktorima dobio dozvolu da istražiju Merneptahovu mumiju. Istraživanja su pokazivala da je Merneptah najvjerovatnije umro od davljenja ili od šoka koji je neposredno prethodio davljenju. Prema tome, Qur’anski ajet koji kaže da će Allah sačuvati njegovo tijelo kao znak, je ispunjen time što se sad mumija Merneptaha čuva u sobi Kraljevskih Mumija u Egipatskom Muzeju u Kairu. (op:)

Ovaj ajet je pokrenuo dr Maurice-a Bucaille-a, koji je tada bio hrišćanin, da izučava Qur’an. Kasnije je napisao knjigu „Biblija, Qur’an i nauka“ i priznao je da autor Qur’ana ne može biti niko drugi nego sam Bog Uzvišeni. Nakon toga je primio Islam.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top