NAUCNI DOKAZI IZ KURANA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

zivac

Zainteresovan član
Poruka
288
Ozonski zastitni sloj i ozonske rupe

Postoji velika razlika izmedu onoga što nazivamo naucni komentar Kur'ana i onoga što danas nazivamo mu’džize ili cuda Kur'ana. Pod naucnim komentarom podrazumijevamo primjenu svog dostupnog znanja u razumijevanju znacenja Kur'ana. Možemo koristiti sve hipoteze, teorije, cinjenice, zakone, itd. obzirom da komentar ostaje kao ljudski napor za bolje razumijevanje znacenja casnog Kur'ana.
Kada pak govorimo o naucnim cudima Kur’ana mislimo na kur’ansko anticipiranje mnogih naucnih cinjenica jer u vrijeme objave Kur’ana, Poslanik, s.a.v.s, i njegovi savremenici o tim cinjenicama nisu imali nikakvo znanje.




Vjerovatno smo svi culi o ozonskim 'rupama' u atmosferi naše planete. Tanjenje ozonskog sloja i rupe u njemu izazvale su ozbiljnu zabrinutost.
Sunce kao i svaka druga zvijezda zraci u širokom podrucju talasnih dužina.
Vidljivi talasi, koje nazivamo suncevi zraci, a oni leže izmedu ultraljubicastih i infracrvenih zraka i dio su radijacije. Sunce, takode, zraci i na vecim talasnim dužinama koje ljudsko oko ne može vidjeti, a to je podrucje infracrvenih i radiotalasa, a takode i u podrucju kracih talasnih dužina od onih koje mi možemo vidjeti, kao ultravioletni, X-zraci i gama-zraci.


Kratki talasi (X i gama-zraci) u potpunosti bivaju blokirani u gornjim slojevima Zemljine atmosfere, dok vecinu ultravioletnih zraka apsorbuje ozonski sloj. Samo mala kolicina ultravioletnih zraka može prodrijeti.
Šta je ozon? Ozon je plavicasti gas štetan za udisanje. Sastavljen je od tri atoma kisika. Razlicite vrste ultraljubicastog zracenja koje proizvodi Sunce konstantno proizvode i uništavaju ozonske molekule. Normalno, proizvodnja i razaranje balansira tako da je kolicina ozona u bilo kom datom vremenu dosta stabilna.
Šta je ozonski sloj? Ozonski sloj jedan je gigantski zaštitni kišobran stvoren od sloja ozona koji obavija Zemlju. Taj sloj debljine je oko 20 kilometara, a nalazi se izmedu 15. i 35. km iznad Zemljine površine u gornjoj atmosferi (stratosferi). Ozon se nalazi u svim slojevima atmosfere, a najviše ga je u stratosferi, oko 90 posto. Cak i mala koncentracija ozona igra znacajnu ulogu. Ultravioletno zracenje može oštetiti celije živih organizama, ljudi, životinja i biljaka. Dok male doze zracenja rezultiraju kao opekotine od Sunca, dotle vece doze mogu izazvati katarakte ili rak kože, a mogu uticati i na rast biljaka. Nalik na dobre suncane naocale, ozonski sloj djeluje kao prirodni filter, blokirajuci vecinu štetnih ultraljubicastih Suncevih zraka.


Razaranje ozona uzrokovano je kompleksnim hemijskim reakcijama, ukljucujuci hlor i brom. Mada se mala kolicina navedeih elemenata prirodno nalazi u stratosferi, npr. hlor proizvode vulkanske erupcije. Najvece uništenje ozona uzrokavale su u zadnjih 20 godina hemikalije koje su proizveli ljudi.
Detaljni sastav Zemljine atmosfere i otkrice ozonskog sloja dogodilo se mnogo stoljeca poslije objave Kur’ana, pa ipak Kur’an spominje ovu zaštitu od Suncevih zraka.
Tumacenje ajeta 18:90


“Dok - kad stiže izlazištu Sunca, nade ga izlazi nad ljudima kojima nismo od njega nacinili štit.”
(Kur’an, 18:90)

Iz citiranog ajeta proizilazi 5 zakljucaka:


1. Rijec štit ukazuje da od Sunca dolazi nešto štetno, jer da nema te štete, ne bi bilo potrebe za zaštitom.
2. U ranijim tumacenjima Kur’ana uzimalo se da rijec štit oznacava planine ili brda, ali planine i brda nas ne štite od štetnog djelovanja Suncevih zraka, izuzev kada bi citav život proveli unutar njih.


3. Ajet pokazuje da su ljudi koji su spomenuti u njemu, a koji nemaju štita, ustvari, izuzetak i da ostatak svijeta ima taj štit.
4. Rijeci “nismo nacinili štit” pokazuju da je štit prirodan (Allahov), a ne ljudski. Ovo automatski eliminiše sugestiju da bi to mogle biti kuce ili nešto što je napravio covjek.


5. Ajet ukazuje na prisustvo ljudi na tom mjestu i da to mjesto ili ta zona, nije zašticena, što je u skladu sa sadašnjim znanjem, vezanim za postojanje rupa u ozonskom sloju. Opcenito, smatra se da su ozonske rupe odvajkada postojale. Stvar je poprimila iznenada dramatican tok, zbog toga što se velicina rupa povecava kao rezultat covjekovog onecišcenja Planete

Pisac: dipl.ing Mustafa Mlivo
 
Kako je spusteno gvozdje

“On je samo Opomena svjetovima.
A sigurno cete saznati vijest njegovu nakon (izvjesnog) vremena.”
(Kur an, 38:87,88)
Kur’an je podsjetnik ljudima sve do dana Sudnjega. On sadrži informacije koje covjek vremenom otkriva.
Energija ranog Suncevog sistema nije bila dovoljna da proizvede elementarno gvožde. U proracunavanju energije potrebne za proizvodnju jednog atoma gvožda utvrdeno je da je ona bila cetiri puta veca od energije Suncevog sistema. Drugim rijecima, ukupna energija Zemlje, ili Mjeseca, ili Marsa, ili bilo koje druge planete, nije dovoljna da formira jedan novi atom gvožda. Cak ni sva energija Suncevog sistema nije to u stanju uciniti. Naucnici vjeruju da je gvožde izvanzemaljskog porijekla, koje je na nju spušteno, a ne u njoj formirano.
U jednonm kur’anskom ajetu citamo:
“Zaista smo slali poslanike Naše sa dokazima jasnim i objavljivali s njima Knjigu i mjerilo, da svijet postupa po pravdi. I SPUSTILI smo GVOŽÐE - u njemu je sila žestoka i koristi za ljude - i da Allah zna ko pomaže Njega i poslanike Njegove u nevidljivom. Uistinu! Allah je Silni, Svemocni.”
(Kur an, 57:25)


Pretpostavke koje govore o formiranju planeta radikalno su se izmijenile. Danas vecina astronoma vjeruje da su Zemlja i druge planete originalno formirane od magline, koja je okruživala Sunce. Smatra se da se to dogodilo prije 5 milijardi godina.
Proucavanje radioaktivnog materijala na Zemlji pokazuje da ne bi mogao biti stariji od ovog, jer da jest, taj materijal bi propao i pretvorio se u olovo.
Ova teorija je poznata kao moderna nebularna hipoteza, nakon modifikacije stare nebularne hipoteze. Ali, kako se maglina sastojala, primarno od vodika i helijuma, ova hipoteza ne nudi zadovoljavajuce objašnjenje, kako su se na Zemlji formirali teži elementi, a takode i na kamenim unutrašnjim planetama (Merkuru, Veneri i Marsu). Vanjske gasne planete (Jupiter, Saturn, Neptun i Uran) su, po sastavu, vrlo slicne Suncu. Najveci dio njihove mase, kao i u slucaju Sunca, sastoji se od vodika i helijuma, tako da je njihovo formiranje u skladu sa nebularnom hipotezom. Upravo prisustvo težih elemenata na kamenitim planetama ono je što još nije objašnjeno na zadovoljavajuci nacin.


O tome Kur’an daje znacajnu informaciju ustvari zagonetku koju nebularna hipoteza nije uspjela riješiti.
U Kur’anu se kaže da je gvožde spušteno na Zemlju u kasnijoj fazi, kada je Zemlja vec bila inicijalno formirana.
Rijec “spustili smo” jasno pokazuje da je Zemlja postojala prije spuštanja gvožda. Ova zapanjujuca informacija potvrduje nebularnu hipotezu i rješava njenu preostalu zagonetku. Znacajna cinjenica ovdje je što Kur’an, ne samo da je u skladu sa modernom teorijom, nego i sama teorija mora potražiti svoju validnost u Kur’anu.
Formiranje teških elemenata namece i druga pitanja. Atomi tih elemenata sastoje se od jezgara oko kojih orbitiraju elektroni. Jezgro ili nukleus, sadrži izvjestan broj protona pozitivno naelektrisanih, i jedan broj neutrona, koji su neutralni po naelektrisanju. Ali, kako se ista naelektrisanja odbijaju, a suprotna uzajamno privlace, možemo ocekivati da se nukleus rascijepi u nastojanju svakog protona da se udalji od drugog protona. Šta je to onda što ih drži zajedno?


Gravitacija, obzirom na masu protona i neutrona, sigurno nije dovoljna. Vjeruje se da postoji jaka vezujuca sila, daleko, daleko jaca od gravitacije. Jezikom brojki receno to je broj deset sa trideset devet nula. Ova vezujuca sila je veca što je element teži i vjeruje se da je ta vezna sila unutar atoma gvožda veca od slobodne energije, koja se nalazi u Suncevom sistemu! To nam, ponovo, izgleda kao sugestija da teži elementi nisu mogli biti formirani u Suncevom sistemu, što je u skladu sa informacijom datom u Kur’anu.
Kako supernove proizvode gvožde?


NASA-in tim astronoma došao je do kljucnih podataka koji rasvjetljavaju kako se gvožde, silicij i drugi elementi formiraju u masivnim eksplozijama supernova.
Naucnici su prvi put jasno identificirali šta nastaje i gdje - duboko unutar eksplodirane zvijezde.
Za vrijeme svog životnog vijeka zvijezde su fabrike koje koriste najprostiji element hidrogen i pretvaraju ga u teži. Nakon što potroše sav hidrogen u svom jezgru, zvijezde pocinju kolapsirati, njihovi centralni dijelovi formiraju crne rupe, a ostatak zvijezde biva raznesen strahovitom supernova eksplozijom. Tako formirano gvožde je, gonjeno eksplozijom, davno nekada dospjelo na Zemlju. Smatra se da jezgro Zemlje cini upravo gvožde, jer je, kao najteže, propalo usljed gravitacije do samog centra Zemlje.


Supernove su rijetke i pojavljuju se jednom u pedeset godina u galaksijama našeg tipa. Jednom oslobodeni sa zvijezda, novostvoreni elementi mogu ucestvovati u formiranju novih zvijezda i planeta u velikom ciklusu koji se ponavljao nekoliko puta. Znacajno je shvatiti da naša planeta - Zemlja, a i samo covjecanstvo, pripadaju tom velikom kosmickom ciklusu.

Pisac: dipl.ing Mustafa Mlivo
 
KOSMIČKA BRZINA



Bismillahi Rrahmani Rrahim,


Čovječanstvu je trebalo više od jednog milenijuma da izračuna kosmičku brzinu. Da smo ranije poznavali tajne iz sure al-Fatiha ne bismo morali čekati više od hiljadu godina da izračunamo navedenu brzinu, već bismo je uzeli iz te sure i upotrijebili u nauci.

Prva kosmička brzina u al-Fatihi



I danas ponovo razmišljam o al - Fatihi. Razmišljam o zakonitostima Univerzuma koje susrećemo u matematičkoj slici te sure. Ovoga puta pokušat ću otkriti da li postoji neka veza između kosmičke brzine i te sure. Ustvari, interesuje me možemo li uz pomoć teksta al-Fatihe izračunati kosmičku brzinu.

Prije toga podsjetićemo se šta je to kosmička brzina?

Prva kosmička brzina za Zemlju je ona brzina koja će omogućiti nekom tijelu da se kreće oko Zemlje po krugu. Ta brzina se može izračunati na slijedeći način:

V1 = Drugi korijen iz veličine (Rg » 7,9 km/s)

R = poluprečnik Zemlje

g = gravitaciono ubrzanje na površini Zemlje

Dilema je možemo li tu brzinu izračunati koristeći tekst al Fatihe? Odgovor je slijedeći: Možemo. Možemo je izračunati uz pomoć korespondirajućih parametara iz teksta al-Fatihe. Koji su to parametri? U prethodnoj formuli imamo veličinu "g". Radi se o gravitacionom ubrzanju u prirodi. Ranije smo naveli da u tekstu navedene sure imamo silu gravitacije koja međusobno povezuje sve konsonante iz te sure. Zbog toga trebamo u prethodnu formulu, umjesto sile gravitacionog ubrzanja, staviti silu gravitacije koja povezuje navedene konsonante. Što se tiče veličine "R" koja se odnosi na poluprečnik Zemlje, analogna veličina u al-Fatihi je broj konsonanata u toj suri. Kada ta dva parametra iz al-Fatihe stavimo u korelaciju jedan s drugim, kao rezultat dobit ćemo prvu kosmičku brzinu. Evo tog primjera:



Prva kosmička brzina

izračunata uz pomoć parametara iz al-Fatihe



V1 = [(g x 100) : R] = (981:124) = 7,9

v1= prva kosmička brzina na Zemlji
R = broj konsonanata u al-Fatihi

g = sila gravitacije koja međusobno privlaći

konsonante u al-Fatihi

R = 124;

g = 9,81;

Kako se vidi, prvu kosmičku brzinu možemo izračunati koristeći tekst al-Fatihe.


Druga kosmička brzina

Druga kosmička brzina je brzina koju neko tijelo mora postići da savlada privlačnu silu Zemlje i postane satelit Sunca. Tu brzinu možemo izračunati na slijedeći način:

V2 = Drugi korijen broja 2 x [(g x 100) : R] =

= (981:124) = 11,2 km/s

Kako se vidi, zaista postoji mogućnost da uz pomoć korespondirajućih ili analognih parametara iz teksta al-Fatihe izračunamo prvu i drugu kosmičku brzinu za Zemlju.

Podsjećam čitaoce ovog teksta da je čovječanstvu trebalo više od jednog milenijuma da izračuna tu brzinu. A formula za izračunavanje te brzine nalazi se u al-Fatihi. Da smo ranije poznavali ove tajne ne bismo morali čekati više od hiljadu godina da izračunamo navedenu brzinu. Dovoljno je bilo samo da uzmemo prethodno navedene parametre iz teksta te sure, pa da saznamo navedenu brzinu. I ta činjenica ukazuje na potrebu da što više izučavamo tekst Kur'ana i da u istom tražimo i nađemo odgovore na mnoga pitanja iz oblasti nauke i znanja.
 
Čudo od meda (Autor: Mustafa Mlivo, dipl. ing.)


"Zatim jedi od svih plodova, i slijedi puteve Gospodara svog ponizno. Iz trbuha njihovih izlazi napitak različitih boja njegovih, u njemu je lijek za ljude. Uistinu, u tome je znak za ljude koji razmišljaju." (En-Nahl, 69)

Da li znate koliko je važan izvor hrane med, kojeg Allah nudi čovjeku putem ovog sićušnog insekta?
Med je sastavljen od šećera kao što su: glukoza, fruktoza i minerala kao što su magnezijum, kalij, kalcij, soda, hlor, sumpor, gvožde i fosfat. Tu su B1, B2, C, B6, B5 i B3 vitamini, koji se mijenjaju s kvalitetom nektara i polena. Pored toga u njemu se mogu naći bakar, jod i u manjim količinama cink. Također je u njemu prisutno nekoliko vrsta hormona.

Kao što je navedeno u Kur'anu, med ima osobinu da "liječi ljude."
Danas su apikultura i pčelinji proizvodi postali novom granom za istraživanje u zemljama gdje je nauka uznapredovala. Koristi od meda su slijedeće: med je niskokaloričan. Kad se uporedi sa istom količinom šećera, on daje 40% manje kalorija nego šećer. Mada tijelu daje veliku energiju, on mu ne povećava težinu.

Lahka probavljivost. Zbog toga što se molekule šećera u medu lahko pretvaraju u druge vrste šećera (fruktoza i glukoza) med se lahko probavlja kod većine ljudi uprkos tome što ima veliku koncentraciju kiseline. Takode pomaže bubrezima i crijevima da bolje funkcionišu.

Brzo ulazi u krv. Kada se rastvori u blagoj vodi, med ulazi u krvotok u roku od sedam minuta. Slobodne molekule šećera u njemu čine da mozak funkcioniše lakše.

Pomaže nastanak krvi. Med daje značajan dio energije koji je tijelu potreban za proizvodnju krvi. Sem toga on pomaže čišćenju krvi. Ima pozitivne efekte u regulisanju i olakšavanju cirkulacije krvi. Također, on djeluje kao značajna zaštita od kapilarnih problema i arterioskleroze.

Suzbija bakterije. Osobina ubijanja bakterija naziva se "inhibicijski efekat." Eksperimenti provedeni na medu pokazuju da se njegova osobina ubijanja bakterija dva puta povećava kada se med razblaži vodom. Vrlo interesantno je primijetiti da se mlade pčele hrane medom razblaženim od strane pčela koje su odgovorne za njihov nadzor - kao da one znaju za ovu osobinu meda.

Žele rojal je supstanca koju proizvode pčele radilice unutar košnice. Unutar ove hranljive supstance nalazi se šećer, proteini, masnoće i mnogi vitamini.
Jasno je da je med, koji se proizvodi u daleko većim količinama nego što je to potrebno pčelama, stvoren da koristi ljudima. Također, je jasno da pčele takav nevjerovatan posao ne bi mogle raditi same od sebe.
 
Haman
Onako kako je spomenut u Kur’anu Časnom
Hvaljen neka je Allah (koji kaze): "O velikaši" - reče faraon - "ja ne znam da vi imate drugog boga osim mene, a ti, o Hamane, peci mi opeke i sagradi mi toranj da se popnem k Musaovom Bogu, jer mislim da je on, zaista, lazac!" ( sura Al-Qasas, Kazivanje, 38. ajet )
Faraon se obraćao svojim uglednicima govoreći im da on ne poznaje drugog boga osim samog sebe, pa je pozvao Hamana trazeći od njega da mu od pečene cigle sagradi veliku građevinu kako bi mogao vidjeti Musaovog Boga.
U ovom ajetu se navode mnoga čuda kao npr.:
1- Faraon sebe smatra bogom: kad kaze "ja ne znam da vi imate drugog boga osim mene", a arheološki nalazi koji su pronađeni u drevnoj egipatskoj civilizaciji potvrđuju da su faraoni od 4. porodice sebe proglašavali "djecom boga Ra" kojeg su stari Egipćani obozavali kao boga sunca, a ime "Ra" činilo je i sastavni dio faraonovih prezimena kao što je npr. "Ra Nip" što znači "zlatni bog", a arheolozi su kao najočigledniji dokaz tvrdnje da su faraoni sebe smatrali bogovima navodili pjesmu sunca čiji je tekst sačuvan u piramidama, a u kojem se govori o faraonu kao o bogu sunca i blagodatima koje Egipat ima zahvaljujući njegovoj zaštiti i vlasti i njegovim očekivanjima od naroda.
2 - Drugo čudo se sastoji u tome što se spominje da faraon naređuje izgradnju tornja od cigle:
Faraon od Hamana trazi da mu izgradi prostranu palaču ili "kulu" od pečene gline, tj. cigle, i ovo se smatra historijskim čudom Kur’ana, jer su historiografi obično mislili da se u starom Egiptu nije koristila cigla sve do pojave Rimljana, a ovaj ajet je kod njih izazivao nesuglasice jer se u njemu kaze da je faraon od Hamana zatrazio da mu od cigle izgradi prostranu palaču, sve dok arheolog Patry nije otkrio ciglu koja se koristila za izgradnju grobnica i temelja građevina, a koja datira iz vremena faraona Ramzesa II, Mrinbtaha i Sitija II iz 19. porodice (1308.-1184. g.p.n.e.) nedaleko od glavnog grada tih faraona na istoku delte Nila.
3 - Treće čudo se odnosi na faraonovog pomoćnika po imenu Haman:

Profesor Maurice Bucaille navodi sljedeće: U Kur’anu Časnom se spominje čovjek po imenu Haman i on je bio jedan od faraonovih sluga kome je faraon naredio da mu izgradi visoku kulu ili prostranu palaču pomoću koje će se, kako sarkastično kaze, popeti do Musaovog Boga.
I onda sam htio da saznam da li to ime ima veze s imenom iz hijeroglifa, moguće je da je ono sačuvano u dokumentima iz tog vremena, tako bi došlo do "nakhara" što znači "pisanje slova nekog jezika slovima drugog jezika" s jednog jezika na drugi, a ja se ne bih zadovoljio odgovorom ukoliko on ne potiče od stručnjaka za jezik hijeroglifa, a koji uz to dobro zna i arapski, pa sam se obratio francuskom egiptologu koji je savršeno ispunjavao prethodna dva uslova, pred njim sam napisao ime eminentnog čovjeka "Haman", ali mu nisam spomenuo ništa o značaju teksta, samo sam rekao da datira iz 7. vijeka n.e. i njegov prvi odgovor je bio da je porijeklo nemoguće utvrditi jer je nemoguće pronaći tekst na jeziku hijeroglifa u kojem se nalazi ime eminentnog čovjeka, kao i to da nema stihova na hijeroglifskom jeziku iz 7. vijeka n.e. koliko je do danas poznato zato što je hijeroglifski jezik nestao puno vremena prije toga; s druge strane opet, on mi je savjetovao da provjerim u rječniku ličnih imena Novog carstva i da potrazim to ime koje bi podsjećalo na ime hijeroglifskog jezika i to je samo bila pretpostavka. Dok sam istrazivao pronašao sam ga - to ime - u rječniku napisano baš onako kako sam i očekivao i oh… kakvo iznenađenje!!! Ne samo da sam pronašao ime nego i posao koji je radio, kako je napisano na njemačkom: "šef radnika u kamenolomu", ali bez ikakvog datuma koji bi se odnosio na tekst, osim da ima veze sa carstvom koje je postojalo u Musaovo vrijeme, a taj posao koji je naveden govori o tome da se radi o čovjeku koji se bavio građevinarstvom što nas navodi na zaključak da je to čovjek kojem je faraon naredio da sagradi palaču - postoji veza između onog o čemu nas obavještava Kur’an i onog što je napisano u ovom tekstu.
Allah, subhanehu we te’ala, kaze: "O velikaši" - reče faraon - "ja ne znam da vi imate drugog boga osim mene, a ti, o Hamane, peci mi opeke i sagradi mi toranj da se popnem k Musaovom Bogu, jer mislim da je on, zaista, lazac!" (sura Al-Qasas, Kazivanje, 38. ajet)
Izvor: www.55a.net - Literatura: Maurice Bucaille: "Kur’an, Biblija i moderna nauka"
Prijevod: Alfa 
 
Matematička konstrukcija Kur'ana

Islamskim ucenjacima je znacenje ajeta "Nad njim je devetnest" dugo
vremena bio nepoznat. Sve dok dr. Rešad Halifa 1974. pomocu kompjutera nije otkrio sledece
cinjenice:
-Prva sura koja je objavljena po hronološkom redosledu je sura Al Alaq
koja je smeštena na 96. mjestu ili devetnestom mjestu odpozadi.
- Prvo je objavljeno 5 ajeta ove sure.
citaj , citaj u ime Gospodara tvoga koji stvara
stvara covjeka od ugruška
citaj plemenit je Gospodar tvoj koji poucava peru,
koji uci covjeka onome sto ne zna. (96:19)
-Ovih pet ajeta se sastoje od devetnest rijeci
-U ovih 19 rijeci su sadržana 76 harfa (slova) A broj 76 je djeljiv sa 19,
19x4=76
-Kasnije se objavljuje jos 14 ajeta, koji kada se saberu sa onih 5 daju 19
-Broj harfova ove sure je 285, opet broj koji je deljiv sa 19 (19x15=285)

-Allahov pecat u Kur'anu "Bismilahi Rahman i Rahim" sto znaci
"U ime Allaha Milostivog Samilosnog " se sastoji od 19 harfova.
-Rijec ISM (ime) se u Kur'anu pominje 19 puta
-Rijec ALLAH se u Kur'anu pominje 2698 puta ,
a broj 2698 je opet deljiv sa 19. 142x19=2698.
-Rijec ER RAHMAN ( Milostivi ) se u Kur'anu pominje 57 puta
19x3=57
-Rijec ER RAHIM ( Samilosni ) je u Kur'anu pomenuta 114 puta
19x6=114

-U Kur'anu se nalaze tacno 114 pecata
-Sura u casnom Kur'anu ima 114. 19x6=114
-Brojevi u Kur'anu se spominju na 285 mjesta sto je opet
djeljivo sa devetnest 19x15=285
-Ako saberemo ove brojeve po njihovoj brojcanoj vrijednosti
dobicemo broj 174 591 koji je djeljiv sa 19 (19x9189)
-Ako izbacimo brojeve koji se ponavljaju dobijamo 162 146
(19x8534)

-Ta i Ha su harfovi koji se u suri TAHA nalaze na 342 mjesta
19x18=342
-Ja i Sin u suri JASIN ima tacno 285. 19x15
-Ta i Sin u surama koje imaju ove inicijale ima na 494 mjesta
( 19x26=494 )
-Harfovi Elif,Lam,Mim i Ra su pocetni inicijali sure Ar-r'ad u kojoj su ovi
harfovi nalaze 1501 (19x79=1501)
-Lamova u 13 sura koje imaju ovaj inicijal ima 11 780
( 19x620=11 780 )
-Elifa u svih 13 sura koje imaju ovaj inicijal ima 17 499
( 9x921=17 499 )
-Mimova kojih u 17 sura koje imaju ovaj inicijal ima 8 683
( 19x457=8 683 )
-Sura An-Nasr koja je poslednja u cjelosti objavljena sastoji
iz 19 rijeci.

To su bile neke od cinjenica do koje je došao dr.Rešad Halifa
vezanih za broj 19.

A sada cu navesti jos neke cinjenice koje su vezane za numerologiju.

Rijec Ovozemaljski život (Dunjaluk) je pomenuta 115 puta u Kur'anu, Buduci
svijet (Ahiret) se nalazi takodjer na 115 mjesta u Kur'anu.
Rijec Andjeli (Meleki) se kao i rijec djavoli (Šejtani) pominju 88 puta u Kur'anu.
Rijec Zivot (Hayat) se u Kur'anu pominje na 145 mjesta , koliko i rijec smrt
(Mawt).
Rijec Iblis (Satana-Šejtan) je U Kur'anu pomenut na 11 mjesta isto koliko i
rijec zaštita od Šejtana.
Rijec Muslimani su pomenuti 41 puta u Kur'anu koliko i rijec dzihad (Borba na
Allahovom putu).
Rijec Zlato se pominje na 8 mjesta koliko i rijec Luksuzni život.
Rijec Razum se u Kur'anu pominje 49 puta koliko i rijec svjetlost.
Rijec cvrst je u Kur'anu pomenuta 114 puta koliko i rijec Strpljenje.
Rijec Muškarac se nalazi na 24 mjesta koliko i rijec Žena.
Rijec Molitva (Salat) je pomenuta 5puta.
Rijec Mjesec (Shahr) se pominje 12puta u Kur'anu.
A rijec Dan (Yawm) je U Kur'anu pomenuta 365 puta.
Rijec Voda (Baher) je u Kur'anu pomenuta 32 puta, a rijec Zemlja (Barr) 13
puta .Ako ih saberemo dobicemo broj 45.
Sada nalazimo procentualnu zastupljenost rijec Voda u ukupnom broju rijeci
(Voda i Zemlja). Ona iznosi 32/45 x 100%=71.11111%
Procentualna zastupljenost rijeci Zemlja u ukupnom broju rijeci voda i Zemlja
iznosi 28.8888888%
Odnos zemlje i vode na zemlji iznosi baš ovoliko.
Da li je moguce da je Muhamed, a.s., bio upoznat sa ovom cinjenicom prije 1400 godina.

Ti (O Muhamede) nijednu knjigu nisi citao prije ove a nisi je
ni desnom rukom svojom pisao inace posumnjali bi oni sto laži govore. (29:48)

Rijeci - Kada bi se svi ljudi i dzini udružili da sacine jedan ovakav Kur'an
oni kao što je on nebi sacinili
............................
*Sekr-tj. dzehannem
 
Nebo koje vraca

Pisac: dipl.ing Mustafa Mlivo

Tema ovog rada je tumacenje ajeta 86:11 koji je dat u formi zakletve i koji glasi:
'Wessemai zatirredži' ......', što znaci 'Tako Mi neba punog vracanja...' (Kur'an, 86:11-12)


Kao što je vidljivo zakletva se sastoji od “neba” i jedne njegove veoma važne osobine, a to je sposobnost vracanja (redž'un) ili okretanja stvari u suprotnom pravcu.
Ajet ne kaže 'Tako mi neba kišnoga', (Wessemai zatil metar) niti 'Tako mi neba punog kiše.' Da je Allah dž.š. htio On bi to rekao, ali nije. Razloge možemo shvatiti tek u naovije vrijeme kada je nauka dovoljno uznapredovala u spoznajama o Zemljinoj atmosferi i njenoj ulozi u ocuvanja života na Zemlji.
Kada su rani komentatori Kur'ana objašnjavali navedeni ajet, mislili su da nebo vraca kišu. 'Redžussema' ' je za njih bila kiša. To je bilo apsolutno tacno. Jedan od najznacajnijih fenomena u našem životu je ono što mi nazivamo vodeni ciklus, ili hidrogeološki ciklus. Znamo da se pod utjecajem Sunca voda isparava iz otvorenih vodenih masa kao što su mora i okeani, i diže se u obliku vodene pare u donje slojeve atmosfere, koja je poznata kao troposfera. Troposferski sloj izdignut je 13-15 km iznad nivoa mora, ali to rastojanje varira u zavisnosti od klimatske zone. Allah dž.š. je dao ovoj zoni karakteristiku postepenog hladenja. Kako se ide ka njenim višim slojevima.


Postaje sve hladnuje i hladnije dok temperatura ne dostigne -80 stepeni C i to je jedin i nacin pomocu kojega se vodena para, podignuta sa površina mora i okeana, kondenzuje i vraca na Zemlju. Da taj atmosferski sloj nema osobinu hladenja, voda koja je isparila bila bi izgubljena vec u trenutku samog isparenja. Zbog toga je jedan od najfenomenalnijih aspekata našega planeta vodeni ciklus. Voda koju nebo “vraca” na Zemlju od izuzetnog je znacaja.
Vodeni ciklus jako je precizan i dobro je izbalansiran izmedu kopna i mora. Stepen isparavanja iz mora i okeana mnogo je veci od onoga što donose padavine, a na kopnu je obrnuto, stepen isparavanja sa kontinentalnih masa daleko je manji od padavina koje prima. Na taj nacin je dobitak i gubitak vode izbalansiran. Ovaj vodeni ciklus je jedna od najistaknutijih karakteristika naše planete, jer je takode poznata kao plava planeta u Suncevom sistemu, koja je obogacena i natopljena velikom kolicinom vode.



Sada znamo razloge što se Allah dž.š. kune nebom punim vracanja, jer smo shvatili da u nebu postoji višeslojna zaštita Zemlje. Spomenuti atmosferski slojevi vracaju na Zemlju sve korisne forme materije i energije, a u vanjski prostor vracaju sve štetne oblike materije i energije. Tako nebo ne vraca samo kišu, nego i druge stvari. Iznad atmosfere je ozonosfera, odnosno ozonski sloj. To je sloj u kojem se kisik i dalje pojacava, a sloj se nalazi na visini od 25 km iznad nivoa mora. Allah dž.š. šalje radijaciju koja nam dolazi sa Sunca i iz vanjskog kosmosa. Bez upijanja ultravioletnih zraka život na Zemlji ne bi bio moguc. Ovaj oblik 'redž-a' je oblik vracanja štetnih stvari u vanjski kosmos. Takode znamo da dva sloja, troposfera i ozonosfera, ne reflektuju na Zemlju samo kišu, nego takode i razne vrste energija i cvrste cestice, koje su vrlo važne za stanovništvo Zemlje.
Vracaju se i toplotni talasi koji su emitirani sa Zemlje. Vracaju se i cvrste cestice koje su odgovorne za bjelinu dana u kojoj uživamo zbog višestruke refleksije Sunceve svjetlosti o njihove vanjske površine.


Iznad ozonosfere nalazi se jonosfera, jonizirani sloj koji nam vraca emitovane radiotelevizijske i telekomunikacijske talase nazad na Zemlju. Zbog takvog odbijanja (refleksije) radiotalasa možemo slušati radiostanice sa suprotne hemisfere. Bez jonosfere ne bi bilo radija, televizije i telekomunikacija. Sposobnost neba da vraca nije bila poznata sve do otkrica radiotalasa.
Iznad jonosfere nalazi se ono što nazivamo Van Allenovi pojasevi; dva koncentricna pojasa veoma tanka na polovima, veoma raširena na ekvatoru. Navedeni pojasevi odgone kosmicke cestice koje fantasticnim brzinama putuju prema Zemlji i koje bi bile smrtno opasne za život na Zemlji. Iznad Van Allenovih pojaseva nalazi se magnetosfera, sfera koja takode djeluje kao zaštitna barijera za život na Zemlji, odbijajuci najveci dio kosmickih cestica koje putuju prema nama.


Rijec 'redž' ' je zbog toga zaista cudesna, obzirom da Kur'an samo sa jednom rijecju opisuje sposobnost neba da na našu planetu vraca korisne oblike materije i energije, ali da u vanjski kosmos odbija štetne oblike, štiteci na taj nacin život na Zemlji. To je razlog zašto je Allah dž.š. u svom vjecnom znanju i mudrosti upotrijebio rijec 'redž' ' (vracanje), a ne “kiša” (metar).

Literatura:
1. Mlivo Mustafa, 'Kur'an sa Prijevodom, Komentarom i Mufehrisom', Trece neobjavljeno izdanje,
2. Prof. Zagloul El-Naggar, 'Scientific Signs in the Qur'an'.
 
Neutronske zvijezde - pulsari

Pisac: dipl.ing Mustafa Mlivo


Tumacenje Kur'anskih ajeta 86:1,2,3



Citajuci Vaš cijenjeni list br. 39 naišao sam na prijevod tumacenja prva tri ajeta sure Et-Tarik od doktora prof. Zaglul Ragib El-Nedždžara. Dr. Nedždžarv je dao dosta zanimljivih tumacenja pojedinih ajeta koja se razumski lahko mogu prihvatiti, a uklapaju se u neka novija naucna saznanja. To se posebno odnosi na geologiju.
Kada se radi o tumacenju ajeta poput dole navedenih, jasno da su kod starijih komentatora postojala razlicita tumacenja jer nije bilo nikakvih naucnih saznanja koja bi mogla ukazati na njihovo tumacenje. Bez uplitanja astronomije nemoguce je se ovim ajetima približiti. Zbog toga su i lutanja u njihovom tumacenju raznolika. To je jako primjetno u tefsirima koje su raniji mufesiri nudili, a ovdje je to slucaj i sa dr. Nedždžarom.
Dr. Nedždžar kaže da je nedovoljno za tumacenje ovih postavki oslonuti se samo na njihovo razumijevanje na jezickoj osnovi, s cim se uopce nije uputno u potpunosti složiti. Ne uzmemo li jezicko znacenje rijeci u obzir, nego nekakvu fikciju, tek tad imamo garanciju da cemo potpuno promašiti i umjesto tumacenje imati puko naklapanje.


Ali, ono što je u ovoj suri zapanjujuce jeste to da se ajeti prakticki sami namecu u svom tumacenju, samo što ne kažu pogledajte, sjetite se, samo malo razmislite. Pa pogledajte ajete! Zar na postavljeno pitanje iz ajeta 1 i 2 nije dat odgovor u trecem ajetu. Naravno da jeste! Imamo odgovor, a ne znamo protumaciti!
Pogledajmo šta kažu ajeti. Sura Et-Tarik pocinje neobicnom zakletvom:

86:1. Tako mi neba i Onog koji udara, (Tarik) 86:2. A šta znaš ti šta je Taj koji kuca, (Tarik) 86:3. Zvijezda prodorna! (Sakib)

U rjecnicima arapskog jezika naci cemo da tarik oznacava onog koji kuca, koji udara, koji kuje, lupa. Ko to kuca ili udara? Ajet odgovara i kaže zvijezda! Nedžm dakle oznacava zvijezdu. Ta zvijezda ima narocite osobine jer je i sama jedan fenomenalan, izuzetan objekat, teško zamisliv, ali realan, opipljiv. Sakib oznacava onog koji buši, prodire, prožiže, koji bljeska, koji zasvijetli. Ova rijec dakle govori o osobinama ove zvijezde.
Allah dž.š. se dakle zaklinje zvijezdom (nedžm), koja proizvodi impulse nalik na udare ili kucanje (tarik), istovremeno odašiljuci gigantske bljeskove svjetlosti, radio talasa, gama ili X zraka (sakib)! Znamo koliko i kako su prodorni gama zraci, X zraci, radio talasi i svjetlost!

Kakva je to zvijezda koja se tako ponaša? Ovakva svojstva astronomi pripisuju samo neutronskim zvijezdama. Neutronske zvijezde se odlikuju velikom gustocom i strahovito velikim brzinama rotacije, od jednog obrtaja u nekoliko sekundi do jednog obrtaja u 1,56 milisekundi!
Takve zvijezde nazivaju se pulsari! Zašto pulsari? Jer pulsiraju. Iz dva magnetna pola pulsara izbija mlaz cestica. Ove cestice proizvode veoma mocni mlaz svjetlosti, radio talasa, X ili gama zraka. Taj mlaz sjece nebo kao svjetlo na svjetioniku.

Magnetna i rotaciona osa pulsara se ne podudaraju! Svaki put kada ovaj zrak (bilo kao svjetlosni snop, radio talas, gama ili X zrak) pogodi Zemlju cuje se precizan puls radio buke koja lici na kucanje (tarik) ili udaranje mocnog nebeskog sata pracenog grmljavinom! Dakle Zemlja dobija šamare u tacno odredenom ritmu! Cuvši ove udare svojim ušima bio sam zapanjen i uvjeren da bi se zaista prva tri ajeta sure Et-
Tarik svakako mogla odnositi na izuzetne kosmicke objekte pulsare! Naime, ako se putem interneta prikljucite na jednu od opservatorija koje su velikim radio teleskopima snimile ovo kucanje neutronske zvijezde i sami cete biti iznenadeni frapantnim saglasjem citiranih ajeta sa ponašanjem pulsara! Kad bi se naša zvijezda Sunce kojim cudom zgusnula kao neutronska zvijezda na tijelo precnika 10 km, njena brzina rotacije povecala bi se 5 milijardi puta, odnosno obrtala bi se 2000 puta u sekundi! Najenergetskiji pulsar otkriven je u Rakovoj maglini. On se obrce 30 puta u sekundi i jako je magnetiziran.

Zbog toga on djeluje kao nebeska energetska stanica ciji vjetar odašilje dovoljno energije da citava Rakova maglica svijetli u gotovo svom spektralnom podrucju. Najbrži su radio pulsari. Tako se pulsar PSR1937+21 okrene preko 360 puta u sekundi! Smatra se da ove pojave emitovanja prodornog svjetlosnog ili radio bljeska uzrokuje stalni pad materije sa susjedne zvijezde, na nacin kao kad bismo vec rotirajuci globus udarali (tareka) prstom održavajuci mu tako brzinu vrtnje!
Ranija tumacenja ajeta 86:1,2,3
U svom komentaru Jusuf Ali (ciji se prijevod Kur’ana na engleski sada najviše koristi na religijskim internet news grupama) kaže da postoje velika razmimoilaženja o tome na što bi se mogla odnositi ova tri ajeta. Neki komentatori misle da je ovdje rijec o Vecernjaci ili Jutarnjoj zvijezdi (Venera, Danica), neki da je to planet Saturn, zvijezda Sirius, zvjezdani skup Plejade ili zvijezde padalice. On takode smatra da je najprilicnije rijec “tarik” uzeti u znacenju “zvijezda” u kolektivnom i genericnom smislu, jer zvijezde eto sjaje svaku noc u godini i njihov sjaj prodire kroz tamu noci. Treba napomenuti da su lutanja prisutna i kod drugih komentatora Kur’ana.
Održivost ovakvih tumacenja


Osnovni kriteriji


Osobine nebeskog objekata spomenutog u ajetima 86:1-3 jesu da on:
kuca (udara, tuce),
2) da je to zvijezda,


3) da buši, prodire, prožiže.
Nijedna od planeta Suncevog sistema ne može zadovoljiti kriterije koji su definirani samim ajetima, jer - ni jedna od planeta ne proizvodi pulsacije nalik na kucanje, udaranje,


- jer niti Danica (Venera, Vecernjaca) isto kao ni Saturn nisu zvijezde, nego su hladna nebeska tijela
-jer ni jedna od planeta nema tako snažna zracenja (kako u podrucju svjetlosti, tako i u podrucju emisije radio talasa, X ili gama zraka) da bi bila interesantna.
Što se tice Sirijusa on je zvijezda koja je u biti ista kao i milijarde drugih zvijezda visokog sjaja.
Zvjezdani skup Plejade takode ne ispunjava ove kriterije samim tim što je u pitanju više grupisanih zvijezda karakteristicnog izgleda tako da mi vidimo na nebu njihovu “združenu svjetlost.”


Ono što u našim prilikama nazivamo “zvijezdama padalicama” uopce nisu zvijezde nego mali komadi kosmickog materijala velicine zrnca pijeska ili nešto veci, koji izgaraju kada ulete u Zemljinu atmosferu zbog trenja sa zrakom, razvijajuci pri tome intenzivnu svjetlost.
A Allah najbolje zna!
 
Pčela (Autor: Mustafa Mlivo, dipl. ing.)

«I objavio je Gospodar tvoj pčeli: "Pravi u brdima kuće i u drveću i u onom šta usprave,
Zatim jedi od svih plodova, i slijedi puteve Gospodara svog ponizno. Iz trbuha njihovih izlazi napitak različitih boja njegovih, u njemu je lijek za ljude. Uistinu, u tome je znak za ljude koji razmišljaju." (Kur'an, En- Nahl, 68-69)

Općenito je poznato da je med fundamentalni izvor hrane za ljudsko tijelo, a ipak vrlo malo ljudi zna nešto o izvanrednim osobinama njegovog proizvodača, pčele. Kao što je poznato, nektar je izvor hrane za pčele, a on se zimi ne može naći. Iz ovog razloga pčele kombinuju nektar koji sakupe u toku ljeta sa naročitim sekretima svoga tijela, i proizvedu novu hranljivu supstancu, med, i skladište je za nadolazeće zimske mjesece. Važno je primjtiti da je količina meda kojeg uskladište pčele daleko veća od njihovih stvarnih potreba. Pitanje koje nam se nameće jeste čemu ovolika pretjerana proizvodnja, koja izgleda kao gubljenje vremena i energije? Odgovor na ovo pitanje nalazi se u ajetu, gdje kaže da je pčela tako "poučena" od svog Gospodara.
Pčele instiktivno proizvode med, ne samo za sebe, nego i za ljude. Činjenica je da pčele, kao i mnoga druga stvorenja na zemlji rade za čovjeka, kao što kokoš leže najmanje jedno jaje na dan, mada joj nije potrebno, ili kao što krava daje daleko više mlijeka, nego što je njenom teletu potrebno.

Pčele koriste heksagonalnu strukturu milionima godina za izradu saća (nađeni fosil pčele star je oko 100 miliona godina). Čudo je zašto su pčele izabrale heksagonalnu strukturu, a ne petougao ili osmougao? Odgovor daje matematika. Šestougaona struktura je najpogodniji geometrijski oblik za maksimalno iskorištenje jedinice površine. Da su ćelije saća konstruisane u nekom drugom obliku, bilo bi dosta izgubljenog prostora te bi se na taj način manje meda moglo uskladištiti i pčele bi se manje time okoristile. Ako bi dubine bile iste, trouglaste ili kvadratne ćelije sadržavale bi istu količinu meda kao i šestougaone. Međutim, izmedu svih tih geometrijskih oblika šestougaonik je taj, koji ima najmanji obim. Dok oni svi imaju istu zapreminu, količina voska potrebna za šestougaone ćelije je manja od potrebne količine za trougaone ili četverougaone ćelije. Zaključak je da šestougaona ćelija zahtijeva minimalnu količinu voska za svoju konstrukciju, dok istovremeno može uskladištiti najveću količinu meda. Ovaj rezultat dobijen nakon mnogih geometrijskih kalkulaciia sigurno nisu izračunale same pčele. Ove sićušne životinjice koriste heksagonalni oblik urođeno, samo zbog toga što su poučene i nadahnute od njihovog Gospodara.

Heksagonalni dizajn ćelija je praktičan iz mnogo aspekata. Ćelije naliježu jedna na drugu, tako da međusobno dijele zidove. Ovo još jednom osigurava maksimalno uskladištenje meda sa minimumom voska. Mada su zidovi ćelija dosta tanki, oni su dovoljno jaki da podnesu vlastitu težinu nekoliko puta.
Pčele obično moraju letjeti na većim rastojanjima da bi pronašle hranu. One sakupljaju hranu, cvjetni prah i medne sastojke. Pčela koja pronađe cvjetove vraća se nazad u košnicu da druge pčele obavijesti o tome. Ali, kako će pčela opisati mjesto gdje se ti cvjetovi nalaze? Ona to čini plesom. Pčela koja se vraća u košnicu izvodi neku vrstu akrobacija. Ovaj ples je njeno sredstvo izražavanja kojim opisuje lokaciju nađenih cvjetova. Ples koji pčela ponavlja više puta, sadrži u sebi sve informacije o nagibu, pravcu, udaljenosti i drugim detaljima, koji će omogućiti drugim pčelama da odu upravo na to mjesto. Ples pčele liči na osmicu. Pčela oblikuje srednji dio brojke osam tresući repom i čineći pokrete cik-cak. Ugao izmedu cik-cak pokreta i linije izmedu Sunca i košnice daje tačan pravac izvora hrane.

Ipak, poznavanje samoga pravca nije dovoljno. Pčele radilice takođe trebaju znati koliko je to daleko. Zato pčela koja se vraća udaljenost saopštava drugim pčelama određenim tjelesnim pokretima. Ona to čini tresenjem donjeg dijela svoga tijela, prouzrokujući zračne vrtloge. Npr. da bi opisala rastojanje od 250 metara, ona će zatresti donjim dijelom tijela 5 puta u 1/2 minute.
Ako je put od košnice do izvora hrane vremenski dugačak, onda se pčela suočava sa još jednim problemom. Za vrijeme svog povratka u košnicu Sunce se pomjeri za jedan stepen svake 4 minute. Znači da bi pčela trebala načiniti grešku od jednog stepena, vezano za pravac izvora hrane tako da ona o tome mora obavijestiti druge pčele.
Pčelinje oko sastavljeno je od stotina sićušnih šestougaonih sočiva. Svako sočivo se fokusira na vrlo usku površinu kao teleskop. Pčela gledajući prema Suncu u bilo koje doba dana uvijek može odrediti svoju lokaciju još dok je u letu.

Za one koji ne znaju arapski jezik zapanjujuća činjenica, vezana za gornji ajet, nije posve jasna. Kur'an govori o pčeli koja napušta košnicu u potrazi za hranom. Da bi opisao ovu aktivnost, on koristi ženski oblik glagola. Za jednog Arapa ovo pokazuje da je pčela, o kojoj se govori, ženskoga roda.
Možete li navesti razliku izmedu muške i ženske pčele? Čak i ako ostavimo po strani Muhammedovo doba, za nalaženje razlike izmedu muške i ženske pčele potreban je specijalista. Ako bismo tvrdili da je Muhammed ovo napisao, onda je on posebno morao poznavati pčele, provoditi statičke testove, određivati uzorke pčela, da bi nekako pronašao da je pčela, koja sakuplja hranu, ženskoga roda i da su muške pčele nesposobne da se same hrane. Ono što je dato ljudskoj prirodi, jeste da bi oni pomislili da muške pčele lete i sakupljaju hranu, a da ženske ostaju u košnici. Ipak to nije slučaj. Muhammed nije bio autor Kur'ana.

Allah dž.š. nam kaže da pčela proizvodi različite vrste hrane! Ovo je istina, obzirom da pčela ima jedinstven stomak, koji proizvodi hranu (med), koji je različitih boja i ukusa. Allah se, također, obraća pčelama u ženskom rodu umjesto u muškom, što je na arapskom jeziku izraženo rječju "kuuli"(jedi) i ' fesluki" (te slijedi)! Rod pčela dijeli se na tri vrste: matice, trutovi (muške pčele) i radilice, koje su obavezno ženskog roda. Radilice su te koje grade košnice, hrane maticu, sakupljaju polen i nektar i štite košnicu. Allah dž.š. se obraća radilicama i to je razlog što su u Kur'anu glagolski oblici izraženi u ženskom rodu.
 
Evo ti pise ovdje:

91. A i onu koja je sačuvala djevičanstvo svoje, u njoj život udahnusmo i nju i sina njezina znamenjem svjetovima učinismo.(Al-Anbiya - Vjerovjesnici)

Izvor:
http://www.islamskazajednica.org/kuran/kuran_ba.htm

"...u njoj život udahnusmo."

Bog je udanuo zivot u djevojku i ona je rodila sina.

Evo ti nekoliko pitanja za zivca:

1. O kojoj djevojci se u datom citatu govori?

2. Moze li se dijete roditi bez oca?

3. Kako je zatrudnila ova djevojka?

4. Kako je ime ocu ovog djeteta?

Deder, ljudino, da te cujemo.

.
 
Poslednja izmena:
KOSMIČKA BRZINA



Bismillahi Rrahmani Rrahim,


Čovječanstvu je trebalo više od jednog milenijuma da izračuna kosmičku brzinu. Da smo ranije poznavali tajne iz sure al-Fatiha ne bismo morali čekati više od hiljadu godina da izračunamo navedenu brzinu, već bismo je uzeli iz te sure i upotrijebili u nauci.

Prva kosmička brzina u al-Fatihi



I danas ponovo razmišljam o al - Fatihi. Razmišljam o zakonitostima Univerzuma koje susrećemo u matematičkoj slici te sure. Ovoga puta pokušat ću otkriti da li postoji neka veza između kosmičke brzine i te sure. Ustvari, interesuje me možemo li uz pomoć teksta al-Fatihe izračunati kosmičku brzinu.

Prije toga podsjetićemo se šta je to kosmička brzina?

Prva kosmička brzina za Zemlju je ona brzina koja će omogućiti nekom tijelu da se kreće oko Zemlje po krugu. Ta brzina se može izračunati na slijedeći način:

V1 = Drugi korijen iz veličine (Rg » 7,9 km/s)

R = poluprečnik Zemlje

g = gravitaciono ubrzanje na površini Zemlje

Dilema je možemo li tu brzinu izračunati koristeći tekst al Fatihe? Odgovor je slijedeći: Možemo. Možemo je izračunati uz pomoć korespondirajućih parametara iz teksta al-Fatihe. Koji su to parametri? U prethodnoj formuli imamo veličinu "g". Radi se o gravitacionom ubrzanju u prirodi. Ranije smo naveli da u tekstu navedene sure imamo silu gravitacije koja međusobno povezuje sve konsonante iz te sure. Zbog toga trebamo u prethodnu formulu, umjesto sile gravitacionog ubrzanja, staviti silu gravitacije koja povezuje navedene konsonante. Što se tiče veličine "R" koja se odnosi na poluprečnik Zemlje, analogna veličina u al-Fatihi je broj konsonanata u toj suri. Kada ta dva parametra iz al-Fatihe stavimo u korelaciju jedan s drugim, kao rezultat dobit ćemo prvu kosmičku brzinu. Evo tog primjera:



Prva kosmička brzina

izračunata uz pomoć parametara iz al-Fatihe



V1 = [(g x 100) : R] = (981:124) = 7,9

v1= prva kosmička brzina na Zemlji
R = broj konsonanata u al-Fatihi

g = sila gravitacije koja međusobno privlaći

konsonante u al-Fatihi

R = 124;

g = 9,81;

Kako se vidi, prvu kosmičku brzinu možemo izračunati koristeći tekst al-Fatihe.


Druga kosmička brzina

Druga kosmička brzina je brzina koju neko tijelo mora postići da savlada privlačnu silu Zemlje i postane satelit Sunca. Tu brzinu možemo izračunati na slijedeći način:

V2 = Drugi korijen broja 2 x [(g x 100) : R] =

= (981:124) = 11,2 km/s

Kako se vidi, zaista postoji mogućnost da uz pomoć korespondirajućih ili analognih parametara iz teksta al-Fatihe izračunamo prvu i drugu kosmičku brzinu za Zemlju.

Podsjećam čitaoce ovog teksta da je čovječanstvu trebalo više od jednog milenijuma da izračuna tu brzinu. A formula za izračunavanje te brzine nalazi se u al-Fatihi. Da smo ranije poznavali ove tajne ne bismo morali čekati više od hiljadu godina da izračunamo navedenu brzinu. Dovoljno je bilo samo da uzmemo prethodno navedene parametre iz teksta te sure, pa da saznamo navedenu brzinu. I ta činjenica ukazuje na potrebu da što više izučavamo tekst Kur'ana i da u istom tražimo i nađemo odgovore na mnoga pitanja iz oblasti nauke i znanja.

Aj sad to sve isto za recimo,.... Jupiter.
 
E prijatelju procitaj malo kad si vec tu mozda trebaceti jer to su naucni dokazi pa ako imas argumenata daj argumentuj da nije tako .

Naravno, cim vidim II kosmicku za Jupiter. Ili VY Canis Majoris ili Daneb, ili Gliese 581c.

Ja mogu preko kineticke energije... A ti?

Naravno da mozes. Izracunas preko kineticke pa onda uselujes formulu koja to daje.

P.S.

v1=sqrt(2*(100g/R) je koren iz metra po sekundi na kubni. Cisto da se razumemo....

Ili mozda u koren iz metara po konsonati puta sekund na kvadrat?

sta koga privlaci? gravitacije konsonate? Da nije nekom tvrdo ukoriceni kuran gravitacija nezno privukla na glavu?

Leba ti....
 
Poslednja izmena:
Naravno, cim vidim II kosmicku za Jupiter. Ili VY Canis Majoris ili Daneb, ili Gliese 581c.

Ja mogu preko kineticke energije... A ti?

Naravno da mozes. Izracunas preko kineticke pa onda uselujes formulu koja to daje.

P.S.

v1=sqrt(2*(100g/R) je koren iz metra po sekundi na kubni. Cisto da se razumemo....

Ili mozda u koren iz metara po konsonati puta sekund na kvadrat?

sta koga privlaci? gravitacije konsonate? Da nije nekom tvrdo ukoriceni kuran gravitacija nezno privukla na glavu?

Leba ti....
Pa sta da ti kazem prijatelju izgleda nerazumes se u ovu materiju o kojoj pises pusti da da kazu ljudi od znanja o svemu ovome , nauka je za ucene i razumom obdarene ljude . Mnogo je nas koji pricamo i raspravljamo se o pitanjima iz oblasti nauke a izgleda mnogi nisu jos ni bukvar procitali pozz. prijatelju
 
Pa sta da ti kazem prijatelju izgleda nerazumes se u ovu materiju o kojoj pises pusti da da kazu ljudi od znanja o svemu ovome , nauka je za ucene i razumom obdarene ljude . Mnogo je nas koji pricamo i raspravljamo se o pitanjima iz oblasti nauke a izgleda mnogi nisu jos ni bukvar procitali pozz. prijatelju

Naravno a brzina se izrazava u korenima iz metra po sekundi na kubni. mozda je ovako jasnije:

sqrt(m/s[sup]3[/sup])
 
Poslednja izmena:
P.S. Nesto sam pisao onako laicki (posto se uopste ne razumem u mehaniku i matematiku) o gravitaciji na nekoj drugoj jednako inteligentnoj temi. Molim te procitaj, o kompetentni coveku od nauke....

Njutnovi zakoni:
http://forum.krstarica.com/attachment.php?attachmentid=42847&d=1221961466
http://forum.krstarica.com/attachment.php?attachmentid=42848&d=1221961553

II kosmicka brzina.
http://forum.krstarica.com/attachment.php?attachmentid=42845&d=1221961053

Paganko mislim da nisi dobro procitao tekst pa zato ti nije jasno.Al-Fatiha je prvo poglavlje u casnom Kuranu i autor ovog teksta napominje i kaze o suri Al-Fatiha i na osnovu nje izracunao je kosmicku brzinu itd. malo polje procitaj
 
Prva kosmička brzina za Zemlju je ona brzina koja će omogućiti nekom tijelu da se kreće oko Zemlje po krugu. Ta brzina se može izračunati na slijedeći način:
Nije tacna definicija. Prva kosmicka brzina je ona koja je potrebna nekom telu da napusti uticaj zemljine gravitacije. Gornja definicija nije precizna jer razne brzine mogu da omoguce telu da se krece oko zemljine kugle u zavisnosti od rastojanja od tezista zemljine kugle i datog tela.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top