KLONIRANJE?!

Margott

Ističe se
Poruka
2.121
...ja ne mogu a da se ne iznerviram kad pomislim na to..tj ne znam vishe shta da mislim...da li bi pomoglo ili odmoglo...kapiram da bi presadjivanje srca, recimo, bilo mnogo jeftinije i pristupachnije...ali kako posmatrati to...ziv stvor, a opet...brate....mislim da sam protiv kloniranja...mozda samo u experimentalne svrhe, al ni to mi nije ok...a mislim da je to veoma blizu...ljudi jel neko razmishlja o tome?
 
Foleo bih da Fidim sFog klona zemljoradnika...da cirkam sa klonom alkosom...da Fidim klona gastarbajtera...da zahebaFam klona mooderatora...da slusham klona pJeFacha...maaaaaaaaaaaaa daaaaaaaaaaj!! Gde bi nam bilo kraja... :wink:
 
Margott:
...ja ne mogu a da se ne iznerviram kad pomislim na to..tj ne znam vishe shta da mislim...da li bi pomoglo ili odmoglo...kapiram da bi presadjivanje srca, recimo, bilo mnogo jeftinije i pristupachnije...ali kako posmatrati to...ziv stvor, a opet...brate....mislim da sam protiv kloniranja...mozda samo u experimentalne svrhe, al ni to mi nije ok...a mislim da je to veoma blizu...ljudi jel neko razmishlja o tome?
Daleko je i mislim da se nikad nece ostvariti,ta stvorenja ne ni mogla ziveti bez "energije"koju im samo BOG moze dati.A kao sektor rezervnih delova mozda
 
...prvo pomislim na Margott-klonchich! 8)
Uf, sto bi to bilo slatkoo!
Jezicak k'o mac Aleksandra Velikog.
I dvaput veci no u Margott-originalchichu! :)
Milina jedna, ma kakvi jedna...sto i...jedna.Jedina!
 
pazi kad nemam stav o tome...u smislu da li je to negativna ili pozitivna pojava...
ali kad pocnem da razmisljam o psiholoskoj strani ljudskog klona, podilazi me jeza...
zamisli ljudski klon...tu bi se prvo gadno doveo u pitanje pojam licnosti...
da li je licnost samo rezultat biohemijskih procesa...da li se drustvene okolnosti negde skladiste pa se i to replicira?
da li bi klon bio licnost? da li jedna replika na biohemijskom nivou moze da bude dovoljno verna da postane covek?
a zamisli greske....pa posledice...zamisli taj novi svet u tim glavama...

brrr....***** ti pitanje...sad ne mogu da spavam...
 
anakin:
pazi kad nemam stav o tome...u smislu da li je to negativna ili pozitivna pojava...
ali kad pocnem da razmisljam o psiholoskoj strani ljudskog klona, podilazi me jeza...
zamisli ljudski klon...tu bi se prvo gadno doveo u pitanje pojam licnosti...
da li je licnost samo rezultat biohemijskih procesa...da li se drustvene okolnosti negde skladiste pa se i to replicira?
da li bi klon bio licnost? da li jedna replika na biohemijskom nivou moze da bude dovoljno verna da postane covek?
a zamisli greske....pa posledice...zamisli taj novi svet u tim glavama...

brrr....***** ti pitanje...sad ne mogu da spavam...

Potpuno si u pravu....Zamisli da imamo na svijetu jedno deset Hitlera... :shock:
Mislim da zakonima treba spriječiti kloniranje ljudi... :D U suprotnom posledice bile bi katastrofalne... :roll:
Baš večeras ima film na Politici na temu klona u 20 sati... :D
 
Pojam kloniranja otprilike onoliko podriva koncept ljudske ličnosti koliko to čini pojam jednojajčanih blizanaca. Ne valja formirati mišljenje o kloniranju putem stavova iznesenih u "Šestom danu" ili "Sudiji Dredu" ili bilo kojem filmu na svetu.

Ja razumem tehnofobiju, valjda nam je to u prirodi, šta li... ali ako ste za zabranu kloniranja, onda hajde da donesemo zakon da se pri rođenju jednojajčanih blizanaca jedan odmah ubije, kako ne bi "podrivao" integritet ličnosti onog drugog...

O "energijama koje je dao Bog" neću da trošim vreme.

anakin:
ali kad pocnem da razmisljam o psiholoskoj strani ljudskog klona, podilazi me jeza...
Zašto? Čovek kao i svaki drugi. Ima 46 hromozoma, kao i svaki drugi... rodio se, kao i svaki drugi čovek... ne vidim gde je tu problem?

anakin:
zamisli ljudski klon...tu bi se prvo gadno doveo u pitanje pojam licnosti...
da li je licnost samo rezultat biohemijskih procesa...da li se drustvene okolnosti negde skladiste pa se i to replicira?
da li bi klon bio licnost? da li jedna replika na biohemijskom nivou moze da bude dovoljno verna da postane covek?
Naravno da se društvene okolnosti nigde ne skladište, osim u mozgovima. Da se skladište u genetskom kodu, svaka generacija bi imala znanje svih prethodnih generacija...

anakin:
a zamisli greske....pa posledice...zamisli taj novi svet u tim glavama...
Greške su sastavni deo razmnožavanja. Sve defektne jedinke ili nađu način da žive sa defektom ili bivaju odstranjene iz populacije, pre ili neposredno posle rođenja.
 
Margott:
hahahaahah...dobar vic..
VIC?????? Evo ti primer uzmi: zdrave sve organe srce,pluca,jetru,slezinu,ruke noge itd i napravi coveka.Uz najsavremenija sredstva to moze da se uradi ali sta ce pokrenuti to stvorenje.I najmanji aparatic,mora imati bar baterije(solarne alkalne...)da bi radio.Tvoja skeptichnost samo govori o ogranichenju tvog mozga.Da su avangardni nauchnici bili ogranicheni nikad ne bismo stigli do ovakvih otkrica.Klon-samo moze koristiti za rezervne delove svidelo se to nama ili ne i nema bojazni da taj projekat moze ziveti
 
ma darkster, skroz si u pravu...
samo mi se cini da bi tu ipak bilo problema...na socijalnom nivou...koji bi verovatno uslovili neke psihicke...
mozda bi za to sami bili krivi...neprihvatanje...kapiras?
a zamisli nesrecnog klona ako ga dovati neki vernik?
tj. zamisli svet gde bi ravnopravno ziveli klonovi i vernici? pa ne ide...
htela sam da kazem da bi se postojanjem klonova mnogo stvari dovelo u pitanje...

PS. analiticaru, nisam pominjala nikakve Hitlere...ne skreci temu tamo gde ti odgovara...
 
mandrak-21:
Margott:
hahahaahah...dobar vic..
VIC?????? Evo ti primer uzmi: zdrave sve organe srce,pluca,jetru,slezinu,ruke noge itd i napravi coveka.Uz najsavremenija sredstva to moze da se uradi ali sta ce pokrenuti to stvorenje.I najmanji aparatic,mora imati bar baterije(solarne alkalne...)da bi radio.Tvoja skeptichnost samo govori o ogranichenju tvog mozga.Da su avangardni nauchnici bili ogranicheni nikad ne bismo stigli do ovakvih otkrica.Klon-samo moze koristiti za rezervne delove svidelo se to nama ili ne i nema bojazni da taj projekat moze ziveti

da li mislish da dusha ne moze da se implantira u telo?...nisam skeptichna...daleko od toga...ako mozemo da prichamo o reinkarnaciji mozemo i o ovome...
 
mandrak-21:
VIC?????? Evo ti primer uzmi: zdrave sve organe srce,pluca,jetru,slezinu,ruke noge itd i napravi coveka.Uz najsavremenija sredstva to moze da se uradi ali sta ce pokrenuti to stvorenje.I najmanji aparatic,mora imati bar baterije(solarne alkalne...)da bi radio.Tvoja skeptichnost samo govori o ogranichenju tvog mozga.Da su avangardni nauchnici bili ogranicheni nikad ne bismo stigli do ovakvih otkrica.Klon-samo moze koristiti za rezervne delove svidelo se to nama ili ne i nema bojazni da taj projekat moze ziveti

E pa batja analogija iz tvog primera je velichanstveno podbacila.

Ovim tvojim postom se samo pokazuje koliko je tvoj mozak "ogranichen". Ti batja izgleda mislis da je klon gomila nepovezanih [ljudskih] organa koji se iglom i koncem onda ushiju ko dugme na krpenu lutku ili mislis da je i "od boga covek" takva gomila iznutrica kojoj bog turi neku nebesku bateriju koja je kao sto znamo neophodna cak i za "najmanji aparatic"... kako god tek ti si po svom poimanju kloniranja negde u veku u kome je napisan roman o Frankenstajnu (kada koncept kloniranja dodushe nije ni postojao sto samo po sebi dovoljno govori jelte). Nije uopste cudno da takvo nerazumevanje (bilo cega sto je inache bazirano u realnom svetu u kojem religiozni papani nisu sposobni da zive) dolazi od nekoga ko je zivot proveo u religijskoj tamnici jer takvim patnicima u ume bozije mozak trajno chami u fazi pupoljka.

Tvoja greska je verovatno u tome sto mislis da si po nechemu poseban u poredjenju sa kloniranom ovcom Doli (koja nije radila na baterije "alkalne, solarne..."), medjutim (a mislim da ce se ovde vishe ljudi sloziti s time nego sto nece) to (ocigledno) nije sluchaj... So, vic si ti.
 
Čoveku je dato da zaviri u većinu tajni postojanja - do koje granice će se igrati...to je već druga stvar! Ako govorimo o potpunom kloniranju :arrow: razvoj od embriona do individue :arrow: ne vidim ništa užasavajuće pod uslovom da je jedinka zdrava,tj. da kloniranje 100% uspe. Mnogi ovde previđaju da klon treba da se rodi, raste i razvija u specifičnim uslovima sredine koji se nikako ne mogu ponovoti u prostoru i vremenu kao kod originala. I klon nikako ne može biti "fabrika rezervnih delova" ili "vrsta roba-nižeg bića"...U praksi ne vidim svrhu kloniranja izuzev u slučajevima steriliteta.
 
Kao sto je IVF (in vitro fertilisation) izazivala burne reakcije u javnosti tako se sada desava i sa kloniranjem. I tu je postojao problem socijalizacije te dece i njihovog prihvatanja. Danas je ta procedura vec rutinska i milioni dece se radjaju na taj nacin, niko vise ni ne postavlja to pitanje.

IVF podrazumeva uzimanje spermatozoida od oca i jajne celije od majke, zatim konjugaciju u epruveti, gde se zatim ceka da se oplodjena jajna celija (embrion) podeli do stadijuma od 2 - 4 celije i onda se to implantira u matericu majke. Kod kloniranja se uzima jedro iz celije davaoca i stavlja u jajnu celiju primaoca iz koje je prethodno izvadjeno jedro , dalji postupak je vise-manje identican IVF.

Tako rodjeno dete nece biti identicno svom donoru vec i fizicki i bihejvioralno razlicito od njega. Ono ce naslediti identican genom, ali ne znaci da ce se sve karakteristike tog genoma razviti. Dakle genotip ce biti identican donoru ali ne i fenotip. Svi mi pa i dete rodjeno na ovakav nacin nasledjujemo od roditelja/donora predispoziciju da razvijemo neku osobinu koju je razvio donor ali to ne znaci i da cemo je razviti. Ovde je samo verovatnoca povecana kao i kod jednojajcanih blizanaca. A i kod njih nikad nije 100%.

Po meni tu je jedini problem mogucnost nastanka ostecenog fetusa ili fetusa sa manjim izgledom da ostvari normalni zivotni vek, itd. Nauka radi na tome da se moguce malformacije izbegnu eksperimetima na opitnim zivotinjama, sisarima. I koliko sam ja upoznata jos uvek je procentualna uspesnost takvih eksperimenata mala...minimalna.

Zasto sam uporedila IVF i kloniranje? Zato sto se i ovde susrecemo sa identicnim etickim problemima kao kod IVF, da ne govorimo o izvesnoj maloj ali ipak ociglednoj slicnosti procedure: 1. postoji veliki strah od narusavanja prirodne ravnoteze ( isto se desavalo kod IVF); 2. postoji i izvesni strah zbog toga sto se to tumaci kao akt protiv Bozije volje (isto se desavalo kod IVF). Dakle, susrecemo se sa istim etickim problemima kao kod IVF, samo sto ovde javlja jos jedan ne tako zanemarljiv problem a to je da se odjednom muskarci cine suvisnim u samom aktu reprodukcije. Naravno, da se i njihove celije mogu klonirati, ali se ipak narusava ta reproduktivna ravnoteza koja postoji.

Ne vidim nista lose u tome da se sterilitet leci na ovaj nacin. Kloniranje u sve ostale svrhe moze se smatrati diskutabilnim. Naravno sve ovo samo ako je moguce radjanje zdrave dece.
 
Kelis:
nije_lako:
Koreanci i Kinezi stvorili od dve ženkice miša (naravno) ženkicu koja je reproduktivno sposobna... :roll: odoše nam muškarci u istoriju... :wink:

Cekaj, hajde mi malo bolje objasni sta si hteo/la da kazes?
Napravili su zenku misa koja je sposobna sama sebe da oplodi? :o
NE. Napravili su genetskim inženjeringom od dve mišice ženku miša (mužjak se ne može dobiti iz te kombinacije). Tu novu ženkicu su sparili sa mužijakom i dobili od njih potomstvo :arrow: a mogli su je ponovo veštački ukrstiti sa ženkom...ženke u nedogled... :wink:
 
nije_lako:
Kelis:
nije_lako:
Koreanci i Kinezi stvorili od dve ženkice miša (naravno) ženkicu koja je reproduktivno sposobna... :roll: odoše nam muškarci u istoriju... :wink:

Cekaj, hajde mi malo bolje objasni sta si hteo/la da kazes?
Napravili su zenku misa koja je sposobna sama sebe da oplodi? :o
NE. Napravili su genetskim inženjeringom od dve mišice ženku miša (mužjak se ne može dobiti iz te kombinacije). Tu novu ženkicu su sparili sa mužijakom i dobili od njih potomstvo :arrow: a mogli su je ponovo veštački ukrstiti sa ženkom...ženke u nedogled... :wink:

Zaobidjen je muzjak u postupku... dakle uzeli su jedro iz celije jedne misice i preneli ga u denukleisanu jajnu celiju druge (jajnu celiju iz koje je izvadjeno jedro), i onda to sve usadili u njenu matericu i rodila se naravno opet zenka posto nosi tu kombinaciju hromozoma (zensku). Nisu ih parili na normalan nacin...posto to i nije moguce.
To je to narusavanje reproduktivne ravnoteze... koje moze biti mali :wink: eticki problem...
 

Back
Top