Ime

ma jok...pozer bre...mislim chovek koji mrtav ladan pita "shta imate protiv dogmi?"...ja recimo nemam nishta protiv dogmi...ko shto uzde sluze da se konj vodi,tako i "vera" i dogme sluze da se stvara jeftina radna snaga, ili ti "hrishcjani"...
 
Margott:
ma jok...pozer bre...mislim chovek koji mrtav ladan pita "shta imate protiv dogmi?"...ja recimo nemam nishta protiv dogmi...ko shto uzde sluze da se konj vodi,tako i "vera" i dogme sluze da se stvara jeftina radna snaga, ili ti "hrishcjani"...
Dakle,Margott,ja sam pozer,imam ular kao konj pa me vode gde hoce,isprali su mi mozak pa si ti srecna sto imas jeftinu radnu snagu...MARGOTT!Da li ti uopste znas ista osim da vredjas ljude (i to najvise hriscane koji ne vredjaju nikog pa ni tebe,iako si toga dostojna!).Nista pametno od tebe nisam cuo.Cak si jednom prilikom izjavila da od svih osecanja imas samo GADJENJE!Pa ko uopste moze da bude ravnodusan prema tebi,tvojim osobinama i narocito posle PROROCANSTVA kojim si odusevljena!Znam,ti ces reci da sam licemer,da je moj Bog lazov;Pa i sam Nice na koga licis,barem daje argumente za svoje tvrdnje(koje nisu izdrzale test vremena) a ti nista ne argumentujes,samo vredjas i pljujes,a ako si nesto pametno i napisala to si prepisala od nekud...Ma koga ti foliras?I ko jos moze da ti se divi osim krvoloka?Shvati da ja nemam nista licno protiv tebe,cak si mi simpaticna i onako hriscanski=volim te,tj.zelim ti spasenje,ali postala si,kao i svi mi,javna licnost(osim sto imamo pseudonime),pa moras pretrpeti i neku kritiku.
 
Draga Kelis , nesporazum je u pitanju.Otvorio sam temu : SOPHIA umesto da kazem Mudrost,jer sam se dvoumio da li da pisem naslov teme srbski ili grcki.Samo uzgred sam prokomentarisao razliku : Filosofija/filozofija .Nije mi bila dakle namera da pisem o Imenu,Vec o Mudrosti.Zao mi je sto je tako lepa zamisao propala usled obicnog nesporazuma kuda je odveo moj uvod u temu.Sto se mene tice,tema : Ime odavno ne postoji...
 
rec hektor ,,sastoji se iz latinske i grcke reci ,,, he - zvuk osmeha , ktor - nesto kao izum ali ne bas doslovce ,,, dakle ako je vec tako ,,,zasto traziti sta znaci ,,EKTO,,
u svakom slucaju rec je sastavljena zbog znacenja koje ima ,,,a koje mi ne treba da rasclanjujemo
 
Pre bi se izvelo ime Hektor od grcke reci koja oznacava 100 necega,otprilike ( nisam filolog ) neko koji vredi za stotinu.To je samo moja pretpostavka,medjutim ovo sto napisa avesic...no comment.
 
Hektor:
Pre bi se izvelo ime Hektor od grcke reci koja oznacava 100 necega,otprilike ( nisam filolog ) neko koji vredi za stotinu.To je samo moja pretpostavka,medjutim ovo sto napisa avesic...no comment.


ti izgleda razumes samo sto sam napises ,,, ovo se nije odnosilo na tebe ,,,ali ti to neces ukapirati koliko god se naprego :D
 
A opet Hektor može i da znači religijski tupadžija nekom od učesnika foruma koji niti je pročitao staru mitologiju, ko nezna fiziku ili ko nema dovoljno vremena....

Ovim hoču da ukažem na dimenziju VREME I VREMENSKI TRENUTAK u društvu i filozofiji.
Ista reč može imati različita značenja zavisno od okruženja i vremena ....

Pogrešno je ljutiti se na pojedince koji su već nahvatali promenjeno značenje pojma , ali nije pogrešno rafinisati i spaljivati znanjem laička značenja i tumačenja novinara....i ostalih....
 
Hektor:
Da li je pravilno reci : filoZofija ili filoSofija?SOFIJA znaci mudrost,dok ZOFOS znaci mrak!Dakle:mudroljublje ili mrakoljublje?Sta imate da kazete o mudrosti?Samo molim,bez "prepucavanja".Verujem da ste odrasli i ozbiljni ljudi...
Cisto filoloski: mi smo transkribovali grcku rec ( tacnije slozenicu). Ta se rec, u grckom, pise sigmom, dakle, S. Transkripcija nam je dosla posredno, preko latinskog, i to srednjovekovnog, u vreme kad je Ciceron odavno bio mrtav, a sa njim i njegova rosa, ae,f. ( ovo navodim kao najcesci primer iz "latinske citanke") - zapravo, postala je roZa. Da ne bih duzila, razvoj latinskog jezika je zahtevao tu i slicne promene ( justiTIa je postala justiCIja...).
A zofos pocinje zetom, dakle, nesto izmedju d i z.
U poslednje vreme, sve vise studenata studira filoSofiju, sto je prilicno simpaticno. Cula sam razna obrazlozenja, i, priznajem, ni jedno nije bilo ni blizu lucidnosti ovog!
I, najzad, odgovor na temu :
sto se mene tice, ako je mrakoljublje, to je dionizijsko mrakoljublje iz kog mozes biti "izveden" na svetlost uz muziku nekog zicanog (apolonskog) instrumenta, a, mozes, ogrnut jarecom kozom, slusati trube do kraja. Tvoj je izbor na koji nacin ces "filein" , a "sofia" je jedna.
p.s. Ovo poredjenje koje je najpoznatije u Nicea sam sasvim slucajno upotrebila.
 
U nekom drugom podneblju/kulturi to bi bilo normalno.Postoje stvari koje su stvar dogovora i savest se u tim sredinama kroz vekove u ljudima preoblikuje.Ali de facto :ne lazi,ne kradi,ne ubij,ne cini preljube,postuj roditelje vaze za sve civilizacije !
 

Back
Top