Molim za pomoc

L

Laik

Gost
Sta znaci spyware/adware? jel to neki virus? kako se dobija? kako se zastiti od njega? koliko je sigurno skidati sa neta antivirusne programe? jel postoji mogucnost da i preko njih udje neki virus?

Mailove koje dobijam na moj licni mailbox (preko provajdera ili kako se to vec zove!) dobijam prazne, tj. samo ima ime posiljaoca ,ali bez sadrzaja! Sta da radim?

Nemam bas neko znanje o kompjuterima pa bih molila da mi objasnite sve ovo sto sam pitalA!

Hvala unaprijed! :( :roll: :cry: :oops: :?:
 
Laik:
Sta znaci spyware/adware? jel to neki virus? kako se dobija? kako se zastiti od njega? koliko je sigurno skidati sa neta antivirusne programe? jel postoji mogucnost da i preko njih udje neki virus?

Bitje mi veoma drago ako uspem da ti malo pomognem. 8) Izraz "SpyWare" je malo shirok, jer obuhvata dve grupe programa. Prva grupa "shpijuna" se dobija prilikom instalacije pojedinih besplatnih "freeware" programa tipa playeri ili screensaveri. Treba detaljno prochitati tekst prilikom instalacije takvih programa a ne samo kliktati mishem po "next" dugmetu. Kod pojedinih programa stoji natpis tipa: "ovaj program je besplatan zahvaljujuci nashem sponzoru - ime sponzora" ili neshto smuljaju tipa "slazete se da mi nismo krivi za skupljene informacije". Dakle treba koristiti programe kod kojih se sponzor moze iskljuchiti (pri tom treba proveriti startup listu programa koji se pozivaju prilikom dizanja sistema Start-run-msconfig-startup) i odshtiklirati te "servise". Moze se desiti da program netje da radi ako nema "sponzora", obrishi ga. Uvek mozes natji slichan program (ako ne i bolji) koji radi to shto tebi treba. Ideja je gotovo naivna, zele da prikupe informacije gde surfujesh i koju mashinu koristish, zbog nekih anonimnih statistika. :? Medjutim, poshto vetjina nas nisu programeri vetj obichni korisnici, ne mozemo sa sigurnoshtju da utvrdimo da li oni shalju zaista samo te informacije. Veoma je opasno ako ti program nudi "da zapamti" tvoj username ili password kojim se kachish na internet. :shock: Ma ne morash nishta da radish - oni rade! Da neshto nije u redu mozesh da utvrdish na osnovu statusa mreze tj kliknes na ikonu konekcije u donjem desnom uglu "kod sata", i pogledash stavke sent -recieve. Ako stoje, ok, ako se mrda ono sent a nishta nisi otvorila od web stranica onda je vreme da procheshljash komp. Uostalom, sa takvim programchitjima komp se strashno uspori. Neki se pokrenu tek kad sakupe odredjenu kolichinu podataka, ili pochnu sa slanjem kad i ti pochnesh sa surfom. :shock: Dobro je imati firewall program koji regulires izlaz-ulaz podataka (popularniji izraz - paketa) na trenutnoj konekciji. U principu, nije nishta negativno, ali sve jedno, zadire u privatnost. Podesi na Internet exploreru stavku - privacy na maksimum tj da odbijash sve kukije (cookies) jer se pomotju njih prati shta ko koliko obilazi na internetu. Pazi, kad ides kod svog provajdera (recimo zbog promene passworda ili provere vremena), morash da spustish ovu stavku na medium. Provajderu morash da verujesh :) . Potrudi se da obrishesh sva 4 foldera u temporary internet files (uvek su sa chudnim "imenima", jer se u njima chuva svaka otvorena stranica i svaki tekst koji si videla na ekranu. Odnosno dok su prisutni ti fajlovi, mozes bez konekcije, da pristupash otvorenim stranama offline. :? U svakom sluchaju posle provajdera, obrishi to kao i cookie koji si tom prilikom dobila. Ovakav stav imam zbog proste chinjenice - konstantna zloupotreba i prikupljanje podataka sa tudjih rachunara pod devizom - anonimno. :? Kao shto sam rekao ima dve vrste, e druga vrsta jeste opasna jer direktno prati tvoj rad na racunaru. Svaki otkucaj tastera tzv keyloggers, koje strpaju u neki fajl i shalju. Moj ti je savet da ako znash engleski jezik odesh na google pretrazivach i kucash rech "spyware". Dobitjesh razne linkove. Od objashnjenja te pojave tj njene istorije, preko lichnih iskustava korisnika shirom sveta i firmi koje nude njihovo uklanjanje do samih firmi koje ti nude bash tu vrstu softvera pod devizom - besplatni programi ako nas instalirate odmah! :? Moj ti je savet da preuzmesh sa interneta (mislim preko google pretrazivacha) programe spybot i spyhunter.Od raznih lokacija jedna od sigurnijih je zvanichni sajt od PC World-a. Prvi je besplatan i funkcionalan, popravlja neke sistemske greshke a drugi samo detektuje (i to je neshto) ali ne popravlja ako nije kupljen, mada se moze updateovati a nadjeni problem ruchno brisati. Sistem rada ovih programa je da prepoznaju dotichnu prevaru. Dakle shto vetja baza, vetje su shanse da ih pronadju. Isto kao kod virus kilera, samo ove programe virus kileri ne detektuju jer nemaju kodove za dalje shirenje... ili tako nekako :) Zato, dok ne nauchish da radish sa kompom nigde ne ostavljaj lichne podatke kao shto su ime i prezime, adresa ili telefon (ako pravish probleme na mrezi tvoj provajder tje biti obaveshten). Uh malo sam umoran, pa se ne bih vishe usudjivao rech da napishem. Za ovaj tvoj drugi problem probatju sutra da ti odgovorim ili tje neko vetj to da uradi...
 
Laik:
Sta znaci spyware/adware? jel to neki virus? kako se dobija? kako se zastiti od njega? koliko je sigurno skidati sa neta antivirusne programe? jel postoji mogucnost da i preko njih udje neki virus?

Mailove koje dobijam na moj licni mailbox (preko provajdera ili kako se to vec zove!) dobijam prazne, tj. samo ima ime posiljaoca ,ali bez sadrzaja! Sta da radim?

Nemam bas neko znanje o kompjuterima pa bih molila da mi objasnite sve ovo sto sam pitalA!

Hvala unaprijed! :( :roll: :cry: :oops: :?:
Za spyware ti vec pise, spyware sluzi za pracenje gde surfujes po netu itd. A iz gornjeg teksta pise da iz startup-a iz msconfig odcekiras te servise pazi da ne odcekiras i modem kao i graficku, audio...
Za mail-ove ti je najbolje da ubacis mailwasher i da vidis sa servera ime posiljaoca i subject poruke, velicinu i da li ima attachment i ako ti je nepoznato brises a ako ti je poznato ime od koga je stigao email to pustis na outlook ili vec sta koristis...
 
Pa, dobro GENIJE, :) nemoj da si na kraj srca: "... A iz gornjeg teksta pise da iz startup-a iz msconfig odcekiras te servise pazi da ne odcekiras i modem kao i graficku, audio...", jeste da tako pishe, ali zbog umora... I ako malo bolje primetish, pishe: (i odshtiklirati te "servise".) Dakle, rech "servis" ide pod znakom navoda jer sam mislio na ne-sistemske servise. U svakom sluchaju hvala shto si ukazao na dvosmislenost u tekstu koja pochetnika moze da zabuni. Da, osim "startup"-a, treba podesiti i jezichak "Services" i proveriti pojedine stavke. Da ponovo ne bi bila dvosmislica, najbolje je uraditi ovako: kada sveze instaliramo operativni sistem, proveriti ove dve stavke (startup i services), a posle svakog naknadno instaliranog programa uporediti razliku. Naravno da ne treba iskljuchivati modem, zvuk, matichnu plochu, monitor... Vetj mislim na servise tipa gator, gaintrickler (ovaj josh kochi optimizaciju hd-a), savenow (ovaj ide uz RadLight). Kad smo kod video kodeka izbegavati GainBundle seriju (sa slichicom nasmejanog aligatora-"gator") i otkazati njegov servis iz WebShot screensavera (ko koristi ovaj screensaver). Poshto svaki savremeni anti-spy program brishe ovu "uslugu", Gator firma je promenila ime. Pogledajte preko Google pretrazivacha, kao search rech kucati "Gator". Naravno, naravno, prilikom obilaska njihovog novog sajta ne prihvatajte da vam se "instaliraju" na sistem! Voditi rachuna da ovakvih "firmi" ima puno na netu, uglavnom ih anti-spy programi detektuju i uklanjaju!
:!:
 
Hvala vam puno sto ste se potrudili! Sad cu pokusati da skinem neki program za brisanje tih spayware ili kako vec! Mada sam vec jednom skidala "Spayware killer 2004" koji mi je detektovao problemcice , al sam morala rucno da brisem( posto ga treba kupiti da to ocisti iz komp.) ali ocigledno nesto nisam dobro uradila , jer mi se onaj prozorcic sa upozorenjem i dalje pojavljuje kad otvaram neku stranicu!

Jos jednom vam puno hvala! Cao
 

Back
Top