da li su pravi hriscani ljudi koji imaju bihejvioristicki pogled na psihu?

up§dljivo_tih__

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
178
To je pogled koji zastupaju svi koji misle da nije bitno kakav si vec sta radis, i da nije bitno zasto vec u sta verujes, itd., jednom recju, to su ljudi koji ne misle "istina ce nas osloboditi", vec misle "sloboda i ne postoji, a cinjenje (ili necinjenje, jednom recju: |ponasanje") nekih stvari nam (bez obzira na razloga zbog kojih i cinimo, i to da li smo mi to ucinili zaista ili nas je nesto 'gurnulo') moze doneti srecu i radost".
 
Malo štrpneš odavde, malo odande, nešto prećutiš i formirao si valjanu tezu?

1. Bihejvioristi smatraju da se psihologija ne sme baviti osećajima i impulsima ili bilo kakvim drugim subjektivnim događajima. Tako odbacuju i bilo kakve nematerijalne pojave, duh i dušu, čime dolazimo do prvog negativnog odgovora na tvoje pitanje. Osnovna postavka Hrišćanstva je postojanje duše i tu je prva tačka razmimoilaženja.

2. Bihejvioristima su bitni mehanizmi kojima se određeno ponašanje ispoljava, kao i primena tih mehanizama u cilju postizanja određenog ponašanja. Među osnovnima su Pavlovljev mehanizam uslovljavanja i Skinerovo operativno uslovljavanje. Ukratko, poželjno ponašanje se nagrađuje, a nepoželjno kažnjava. Ključna reč je ponašanje. Kažeš 'nije bitno zašto, već u šta veruješ'. KOd bihejviorista vera nije predmet proučavanja ni interesovanja, zato ovaj deo otpada. Nije moguće uslovljavanje mišljenja i verovanje, jer, jednostavno, nije moguće njihovo promatranje. Kroz istoriju su Hrišćani činili isključivo ono što ne donosi nagradu, već upravo suprotno. Dakle, o uslovljavanju nema govora, jer ne postoji nagrada, a sve što im se nudi je obećanje neke buduće nagrade u zagrobnom životu. Za bihejviorističke mehanizme je bitno da je nagrada ovde i sada, jer to u suprotnom nije uslovljavanje, već vera, a vera nije predmet bihejviorističke psihologije, i tu je još par tački razmimoilaženja.

3. Hrišćanima nije samo bitno šta radiš, kako ti kažeš, već i, a rekao bih čak i pre svega, kakav si, te su stoga i Božje zapovesti formulisane na takav način, ravnomerno: ne čini i ne poželi. Želja takođe nije predmet interesovanja bihejviorista.

'Ne učini preljuba!', ali i 'Ne poželi žene bližnjega svojega'.
'Ne kradi!', ali i '...ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega...'
....

Dakle odgovor na tvoje pitanje bi bio: NE.
 
oces da kazes da sam ja neke vere, i da meni hriscani smetaju?
To su 2 zakljucka tvoja koja veze sa realnim stanjem stvari nemaju, to su tvoje deluzije... posavetovao bih te da posetis psihoterapeutea sto pre.

Dobronameran je savet ;)

:eek:Dobro,de....NE smetaju ti hriscani!!!A sto te je naljutilo pitanje koje si vere?Zar se za to ide kod psihoterapeuta?:think:Kazes lepo u sta ,ako u nesto verujes i to je to....
 
Malo štrpneš odavde, malo odande, nešto prećutiš i formirao si valjanu tezu?

1. Bihejvioristi smatraju da se psihologija ne sme baviti osećajima i impulsima ili bilo kakvim drugim subjektivnim događajima. Tako odbacuju i bilo kakve nematerijalne pojave, duh i dušu, čime dolazimo do prvog negativnog odgovora na tvoje pitanje. Osnovna postavka Hrišćanstva je postojanje duše i tu je prva tačka razmimoilaženja.

2. Bihejvioristima su bitni mehanizmi kojima se određeno ponašanje ispoljava, kao i primena tih mehanizama u cilju postizanja određenog ponašanja. Među osnovnima su Pavlovljev mehanizam uslovljavanja i Skinerovo operativno uslovljavanje. Ukratko, poželjno ponašanje se nagrađuje, a nepoželjno kažnjava. Ključna reč je ponašanje. Kažeš 'nije bitno zašto, već u šta veruješ'. KOd bihejviorista vera nije predmet proučavanja ni interesovanja, zato ovaj deo otpada. Nije moguće uslovljavanje mišljenja i verovanje, jer, jednostavno, nije moguće njihovo promatranje. Kroz istoriju su Hrišćani činili isključivo ono što ne donosi nagradu, već upravo suprotno. Dakle, o uslovljavanju nema govora, jer ne postoji nagrada, a sve što im se nudi je obećanje neke buduće nagrade u zagrobnom životu. Za bihejviorističke mehanizme je bitno da je nagrada ovde i sada, jer to u suprotnom nije uslovljavanje, već vera, a vera nije predmet bihejviorističke psihologije, i tu je još par tački razmimoilaženja.

3. Hrišćanima nije samo bitno šta radiš, kako ti kažeš, već i, a rekao bih čak i pre svega, kakav si, te su stoga i Božje zapovesti formulisane na takav način, ravnomerno: ne čini i ne poželi. Želja takođe nije predmet interesovanja bihejviorista.

'Ne učini preljuba!', ali i 'Ne poželi žene bližnjega svojega'.
'Ne kradi!', ali i '...ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega...'
....

Dakle odgovor na tvoje pitanje bi bio: NE.

"Bihejvioristicki pogled" nije isto sto i "bihejvioristicka skola u psihologiji". Bihejvioristicki pogled je termin koji se koristi i u filozofiji! Pored toga, cak i u okviru "bihejvioristicke skole u psihologiji" se mogu razlikovati (bar) dve... od kojih jedna ne iskljucuje stvari koje iskljucuje ova koju ti pominjes, tako da ti prekrajas i vadis iz konteksta, i ne znas o cemu pricas, A NE JA. Osim toga, "bihejvioristicki pogled" je u filozofiji poznat upravo kao ono sto sam ja opisao... tako da si ti onaj koji nezna o cemu prica. A hteo si da ispadnes pametan, zalim tvoj slucaj...
 
Poslednja izmena:
:eek:Dobro,de....NE smetaju ti hriscani!!!A sto te je naljutilo pitanje koje si vere?Zar se za to ide kod psihoterapeuta?:think:Kazes lepo u sta ,ako u nesto verujes i to je to....

:eek:
:eek:
:eek:
Valjda zato sto sam hteo da otvorim temu o necemu, a ne da na istoj razgovaram sa tobom o stvarima koje su offtopic i koje bi bilo normalnije i pametnije da si me pitao na PP, posto veze sa mojom temom nemaju. Moze li taj niz cinjenica opravdati moje ponasanje prema tebi i moj predlog
:eek:
:eek:
:eek:

?
 
"Bihejvioristicki pogled" nije isto sto i "bihejvioristicka skola u psihologiji". Bihejvioristicki pogled je termin koji se koristi i u filozofiji! Pored toga, cak i u okviru "bihejvioristicke skole u psihologiji" se mogu razlikovati dve... od kojih jedna ne iskljucuje stvari koje iskljucuje ova koju ti pominjes, tako da ti prekrajas i vadis iz konteksta. Osim toga, "bihejvioristicki pogled" je u filozofiji poznat upravo kao ono sto sam ja opisao... tako da si ti onaj koji nezna o cemu prica. A hteo si da ispadnes pametan, zalim tvoj slucaj...

OK. Onda stoji samo treća teza. Za ostalo pitaj nekog pametnijeg, a nešto mi se već čini da si doneo svoj sud. Uostalom, mogao bi malo detaljnije da objasniš šta i zašto misliš, šta je to što čini dve škole mišljenja sličnim, šta uopšte podrazumevaš pod pravim Hrišćanima... a ne samo da navedeš par dogmi i pretpostaviš da smo svi ovde diplomirali na temu istorija filozofije.
 
To je pogled koji zastupaju svi koji misle da nije bitno kakav si vec sta radis, i da nije bitno zasto vec u sta verujes, itd., jednom recju, to su ljudi koji ne misle "istina ce nas osloboditi", vec misle "sloboda i ne postoji, a cinjenje (ili necinjenje, jednom recju: |ponasanje") nekih stvari nam (bez obzira na razloga zbog kojih i cinimo, i to da li smo mi to ucinili zaista ili nas je nesto 'gurnulo') moze doneti srecu i radost".

da licis...posto si vec ukinuo mogucnost za ostavljanje poruka, da ti ovako odgovorim..:neutral:
 

Back
Top