Ragbi

W.A.S.P.

Poznat
Poruka
9.005
Postoje dve vrste
ragbija – ragbi XIII i ragbi XV, za početak ću vam pisati o ragbiXIII

Ragbi je kontakt sport. Igra se sa loptom jajastog oblika na terenu travnate površine dužine 100m a svaka ekipa broji 13 igrača (ukoliko neki nije
isključen).

*Igra
-Cilj igre je spustiti loptu iza zadnje linije terena. Ovo se zove kod nas zove
’esej’ (kod stranaca-try) i donosi 4 poena. Posle svakog eseja se šutitira ’pretvaranje’koje donosi 2 poena.
-Takođe postoje šut iz kazne koji donosi 2 poena i drop-gol koji donosi 1poen. Drop gol je šut iz igre.
- Ekipa koja poseduje loptu ima pravo na 6 napada, odnosno da 6 puta bude oborena. Nakon 6 obaranja lopta se predaje drugoj ekipi. Naravno ukoliko jedna ekipa drugoj otme loptu ovi gube pravo na ostale napade. Samo jedan igrač sme da učestvuje u otimanju lopte iz ruku drugog igrača.
- Tokom igre lopta se ne sme dodavati iz ruke unapred. Lopta se sme ispucati nogom unapred ali da pritom ni jedan igrač iz te ekipa ne bude ispred igrača koji šutira (kao ofsajd u fudbalu).
-Obaranje. Obaranje se može izvršiti samo na igraču koji poseduje loptu. Igrač
se sme hvatati u predelu iznad kolena da ramena. Dakle ne sme se hvatati za glavu ili vrat. To se zove ’visoko obaranje’ za koje se svira kazna i gubi lopta. Zabranjeno je saplitati igrača.
- Pošto igrač biva oboren mora da izvede loptu. Ovo se zove ’play the ball’. Izvodi se tako što igrač ustane prvo na kolena (sve vreme ne dodirujući loptom zemlju jer je onog momenta kada lopta dodirne z. Automatski u igri), zatim se pridiže u pognuti položaj, spušta loptu na zemlju i zakotrlja je nogom u nazad gde je uzima drugi igrač.
-Tokom izvođenja lopte ekipe moraju biti na razdaljini od 10m od izođenja lopte. Igrač koji se nalazi na manjem rastojanju je u kazni (opet, kao ofsajd u
fudbalu).
Play the ball
150px-Rugby_league_play_the_ball_cropped.jpg


*Teren.
-Teren je dužine 100 a širine 60 metara. Obeležen je na svakih 10 metara belom linijom debljine 10cm i brojem koji predstavlja razdaljinu od linije do gola. Zadnja linija se zove esej linija i spuštanje lopte iza nje donosi poen. Dve pune linije se postavljaju na razdaljinu od 40m. Sve linije moraju biti obeležene duž celog terena.
-Gol. Širina gola iznosi od 5.50 do 6m a stative se protežu do beskonačno u vis.
NRL_Rugby_League_Field.gif



*Lopta
- Lopta je jajastog oblika najčešće od gume ili kože. Dužine je oko 27cm, u obimu (najdeblji deo) 60cm a teška 380-440 grama. Lopta mora biti svetlih boja da bi bila lakše uočljiva na terenu.
gilbertxt400.gif



*Oprema
- Oprema za ragbi je u osnovi identična kao oprema za fudbal: Dres, šorc, kopačke.
- Postoje razni štitnici koji se oblače kao majica(nose se ispod dresa, imaju sunđenre na ključnoj kosti, bicepsima ...), takoće su dozvoljeni kostobrani, štitnici za zube, steznici, rukavice, kape.
- Igrač ne sme nositi deo opreme koji može povrediti druge igrače.
Neki igrači nose ovakve štitnike ispod dresa (nije osnovni deo opreme)
PDR009043029.jpg


Obaranje 'po P.S.-u', lepo se vidi sva oprema.
Rugby_History01.jpg

*Igrači
1. - Arijer
2. - Desno krilo
3. - Desni centar
4. - Levi centar
5. - Levo krilo
6. - Otvarač
7. - Demi
8. - Stub
9. - Taloner
10. - Stub
11. - Druga linija
12. -Druga linija
13. - Čep

Sajt ragbi saveza srbije: http://www.ragbiliga.rs/index_sr.htm (ovde možete naći i kompletan pravilnik)
 
Poslednja izmena:
Par super klipova.

Ragbi oprema (ovo bi američki fudbaleri trebalo da pogledaju, čak ni davojčice koje igraju ragbi ne nosse kacige i štitove)
 
Poslednja izmena:
У Београду, 01.11.1953, основан је први рагби 13 клуб, Партизан. Неколико месеци касније основан је и рагби 13 клуб Раднички. Прав утакмица између Партизана и Радничког одиграна је 26.04.1954. године у Параћину, на утакмици је победио Пратизан резултатом 21:11. Следећа утакмица одиграна је 01.05.1954. у Београду на којој је Партизан тријумфовао 16:14. Прва и једина утакмица репрезентације Југославије у рагбију 13 била је 1961. године у Бања Луци против Француске аматерске репрезентације. Французи су победили резултатом 13:0. Након 1964. године рагби 13 нестаје са наших простора, јер су челници тадашњег савеза одлучили да кубови пређу да играју рагби 15.

*Tekst preuzet sa sajta Ragbi13 Federacije Srbije
 
Od nedavno postoji i Studentska Liga.
Fakulteti koji imaju ragbi klubove su: Pravni, Filozovski, FPN, FON, Bogoslovija i Saobraćajni Fakultet. Naravno sbog slabe popularnosti sporta ekipe su dobile pojačanje sa drugih fakulteta i viših škola :)

Žreb studentske lige 2009

Студентска лига 2009

1.коло, 7. ili 8.3.2009.
ПФ - ФПН
ФАК - ФОН
СФ слободан

2.коло, 14. ili 15.3.2009.
ФПН - СФ
ПФ - ФОН
ФАК слободан

3.коло, 21. ili 22.3.2009.
ПФ - ФАК
ФОН - СФ
ФПН слободан

4.коло, 28. ili 29.3.2009.
ФПН - ФОН
ФАК - СФ
ПФ слободан

5.коло, 4. ili 5.4.2009.
ФПН - ФАК
ПФ - СФ
ФОН слободан
Sve utakmice se igraju na stadionu 'Buska' na Bežanijskoj Kosi.
 
Poslednja izmena:
није баш за похвалу наш рагби. причао ми друга кад су играли сениори србије против руских јуниора. каже било смешно, одрали их руси.
а после текме такмичење у испијању алкохола. и ту су изгубили.
све је то блеђе и блеђе...
 
Pozdrav svima.Dobro je sto zapocinjemo novu temu koja ce se na kvalitetan nacin baviti ragbijem.Prethodna diskusija bila je nepotrebno opterecena prepucavanjima sa americkim fudbalom i ragbijem XV.Vreme je pokazalo gde se oni trenutno nalaze.Savez americkog fudbala se raspao,a XVicu u celoj Srbiji igraju 3 beogradska kluba na jednom jedinom terenu.
Sa druge strane XIIIca je daleko pristupacnija nasim ljudima.Kako resursima i pravilima,tako i samom filozofijom igre.
 
није баш за похвалу наш рагби. причао ми друга кад су играли сениори србије против руских јуниора. каже било смешно, одрали их руси.
а после текме такмичење у испијању алкохола. и ту су изгубили.
све је то блеђе и блеђе...

To su poluinformacije ili rekla-kazala price.Mozes li mi reci kada i gde se odigrala ta utakmica.Poslednjih godina jedine okrsaje sa Rusima imala je Ragbi XIII reprezentacija Srbije,2006 u Beogradu i 2008 u Novom Sadu.Naravno da to nisu bili juniori vec njihova najbolja selekcija sastavljena iskljucivo od profesionalaca.
Veruj mi da je trece poluvreme bilo u najmanju ruku izjednaceno.
 
To su poluinformacije ili rekla-kazala price.Mozes li mi reci kada i gde se odigrala ta utakmica.Poslednjih godina jedine okrsaje sa Rusima imala je Ragbi XIII reprezentacija Srbije,2006 u Beogradu i 2008 u Novom Sadu.Naravno da to nisu bili juniori vec njihova najbolja selekcija sastavljena iskljucivo od profesionalaca.
Veruj mi da je trece poluvreme bilo u najmanju ruku izjednaceno.

извињавам се, то је било у доба постојања репрезентације ср југославије.
 
Ja igram ragbi 13
Reprezentacija nam i nije tako losa,bio sam na draftovanju za reprezentaciju.
Pored rusa protiv kojih smo igrali ovde u Srbiji,isli smo i u Liban.
Srbija-Rusija 0:20
Liban-Rusija 0:80
Liban-Srbija (pobedio je Liban,ne znam tacno koji je bio rezultat)
To je kao neka liga pravoslavnih zemalja,igrali smo i protiv Grcke.
Za sada postoji pet studentskih klubova,i za svaki od tih klubova igraju ljudi koji imaju indekse,znaci da niko ko je nije student ne moze da igra u toj ligi.
Srbija ima i Prvu ligu u ragbi 13,a mislim da ce se ove godine formirati i Druga liga.
Neko vise voli ragbi 15,igrao sam sve vrste ragbija(7,9,13,15) i najvise mi se dopada ragbi13
Nazalost nasa reprezentacija nema potpuno profesionalne igrace,odnosno ljudi koji igraju ne primaju platu,mislim da smo jedina drzava koja ne placa svoje sportiste.
Prema tome,kakvi su uslovi u drzavi,RAGBI 13 je na veoma zavidnom nivou!!!!
 

Back
Top