Zarada po stanovniku u Beogradu veća tri puta nego u ostatku Srbije

Тихи

Starosedelac
Poruka
160.873
Beograd zarađuje kao pola Srbije
16:33 | Izvor: B92
Beograd -- Grad Beograd ima za 58 odsto veći fond isplaćenih zarada nego ostatku Srbije, iako u Beogradu živi čak 60 odsto manje stanovnika nego u centralnoj Srbiji.


Iz toga proističe podatak da je zarada po stanovniku veća skoro tri puta.
Ovo je samo jedan primer nesrazmernog regionalnog razvoja u Srbiji, koji, ako se uskoro ne promeni, može biti još veći problem u vreme ekonomske krize.

U najužem centru grada, koji Beograđani žargonski zovu “krug dvojke”, se, prema statističkim podacima, zarađuje 650 puta više nego na jugu Srbije. To je najtipičniji primer nesrazmernog regionalnog razvoja Srbije.

U periodu ekonomske krize ovo postaje ozbiljan socijalni, ekonomski, pa i politički problem. Država jeste donela strategiju regionalnog razvoja do 2012. godine, ali zbog aktuelne ekonomske situacije sada se raspravlja o nekim izmenama. Ipak, kažu, novca će biti kao i prošle godine.

“Samo u 2009. godini ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja će iz sredstava nacionalnog investicionog plana uložiti gotovo tri milijarde dinara u infrastrukturne projekte. Pre svega reč je o lokalnoj komunalnoj infrastrukturi u opštinama Srbije, reč je o ekonomskoj infrastrukturi, industrijske zone su u pitanju. Takođe ulagaćemo u biznis inkubatore u Srbiji”, kaže državni sekretar u ministarstvu ekonomije Dejan Jovanović.

ako prema statističkim podacima žitelji Novog Beograda zarađuju jednu i po prosečnu platu, slika često govori više i od brojeva. Tako, na osnovu statističkih podataka i Novosađani zarađuju i žive iznad proseka Srbije. Prosečna plata im je 37 hiljada dinara, ali neki građani kažu da stvarnost demantuje brojke.

Poslednja istraživanja pokazuju da se skoro polovina zarada u Srbiji isplati u Beogradu i Novom Sadu.
Ekonomisti smatraju da će kriza, zbog ekstremne nesrazmere prihoda i ekonomskih aktivnosti,u narednom periodu najviše pogoditi upravo ove gradove.

“Shodno tome i posledice koje će se dogoditi pod uticajem svetske ekonomske krize unutar Srbije će biti veoma fokusirane na ova dva ekonomska centra u Srbiji, dok će ostatak Srbije relativno manje pogoditi kriza. Uzmimo primer bilo kog grada u Srbiji gde imamo u glavnom ulici oko 15 filijala banaka - kriza će značiti oštru redukciju u broju zaposlenih, a to će sve prvo početi u Beogradu”, kaže ekonomski analitičar Miroslav Zdravković.

Kriza neće zahvatiti sve delove Srbije podjednako. Zato u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja predlažu donošenje novog zakon o regionalnom razvoju. Takođe, planirano je da ove godine u 40 najnerazvijenijih opština u Srbiji bude uloženo oko 2,5 milijardi dinara.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2009&mm=03&dd=11&nav_id=349528

-----------------------------------

Srbija zemlja APSURDA

Ja jos nisam cuo za drzavu u kojoj stanovnici glavnog grada zaradjuju TRI PUTA VISE nego stanovnici ostatka drzave.

To znaci da su lopovi iz rezima demokratske stranke napravili toliku raslojenost socijalnu u drzavi kakva u Srbiji nije nikad zapamcena. U Beogradu je uspostavljena banda drzavnih lopova i administracije koji u sadejstvu sa bankarima i uvoznicima zive na racun ostatka drzave.

Znaci mi u ostatku Srbije zaradjujemo TRI PUTA MANJE U PROSEKU , a placamo isto kao beogradjani struju, registraciju automobila, poreze, carine, telefonske usluge......

Ovo je strasno ljudi sta su demokrate uradile od gradova u centralnoj Srbiji............
 
Beograd zarađuje kao pola Srbije
16:33 | Izvor: B92
Beograd -- Grad Beograd ima za 58 odsto veći fond isplaćenih zarada nego ostatku Srbije, iako u Beogradu živi čak 60 odsto manje stanovnika nego u centralnoj Srbiji.

Iz toga proističe podatak da je zarada po stanovniku veća skoro tri puta. Ovo je samo jedan primer nesrazmernog regionalnog razvoja u Srbiji, koji, ako se uskoro ne promeni, može biti još veći problem u vreme ekonomske krize.

U najužem centru grada, koji Beograđani žargonski zovu “krug dvojke”, se, prema statističkim podacima, zarađuje 650 puta više nego na jugu Srbije. To je najtipičniji primer nesrazmernog regionalnog razvoja Srbije.

U periodu ekonomske krize ovo postaje ozbiljan socijalni, ekonomski, pa i politički problem. Država jeste donela strategiju regionalnog razvoja do 2012. godine, ali zbog aktuelne ekonomske situacije sada se raspravlja o nekim izmenama. Ipak, kažu, novca će biti kao i prošle godine.

“Samo u 2009. godini ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja će iz sredstava nacionalnog investicionog plana uložiti gotovo tri milijarde dinara u infrastrukturne projekte. Pre svega reč je o lokalnoj komunalnoj infrastrukturi u opštinama Srbije, reč je o ekonomskoj infrastrukturi, industrijske zone su u pitanju. Takođe ulagaćemo u biznis inkubatore u Srbiji”, kaže državni sekretar u ministarstvu ekonomije Dejan Jovanović.

ako prema statističkim podacima žitelji Novog Beograda zarađuju jednu i po prosečnu platu, slika često govori više i od brojeva. Tako, na osnovu statističkih podataka i Novosađani zarađuju i žive iznad proseka Srbije. Prosečna plata im je 37 hiljada dinara, ali neki građani kažu da stvarnost demantuje brojke.

Poslednja istraživanja pokazuju da se skoro polovina zarada u Srbiji isplati u Beogradu i Novom Sadu. Ekonomisti smatraju da će kriza, zbog ekstremne nesrazmere prihoda i ekonomskih aktivnosti,u narednom periodu najviše pogoditi upravo ove gradove.

“Shodno tome i posledice koje će se dogoditi pod uticajem svetske ekonomske krize unutar Srbije će biti veoma fokusirane na ova dva ekonomska centra u Srbiji, dok će ostatak Srbije relativno manje pogoditi kriza. Uzmimo primer bilo kog grada u Srbiji gde imamo u glavnom ulici oko 15 filijala banaka - kriza će značiti oštru redukciju u broju zaposlenih, a to će sve prvo početi u Beogradu”, kaže ekonomski analitičar Miroslav Zdravković.

Kriza neće zahvatiti sve delove Srbije podjednako. Zato u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja predlažu donošenje novog zakon o regionalnom razvoju. Takođe, planirano je da ove godine u 40 najnerazvijenijih opština u Srbiji bude uloženo oko 2,5 milijardi dinara.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2009&mm=03&dd=11&nav_id=349528

-----------------------------------

Srbija zemlja APSURDA

Ja jos nisam cuo za drzavu u kojoj stanovnici glavnog grada zaradjuju TRI PUTA VISE nego stanovnici ostatka drzave.

To znaci da su lopovi iz rezima demokratske stranke napravili toliku raslojenost socijalnu u drzavi kakva u Srbiji nije nikad zapamcena. U Beogradu je uspostavljena banda drzavnih lopova i administracije koji u sadejstvu sa bankarima i uvoznicima zive na racun ostatka drzave.


Znaci mi u ostatku Srbije zaradjujemo TRI PUTA MANJE U PROSEKU , a placamo isto kao beogradjani struju, registraciju automobila, poreze, carine, telefonske usluge......

Ovo je strasno ljudi sta su demokrate uradile od gradova u centralnoj Srbiji............


Плаћате а... :mrgreen:

ti ljudi ne kradu nego prenose robu preko administrativne linije bez placanja poreza drzavi.

nikom nista nisu oteli samo nisu dali drzavi PDV

to je prava istina

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=9111272&postcount=9

Е Тикомире, како се оно каже, ко о чему, .... о поштењу... :super:
 
  • Podržavam
Reactions: Reg
ja znam da ja placam . ko o cemu takvi kao ti o kurvama ....

novi sad i beograd znaci zive na racun ostatka srbije

novi sad zivi na racun banata backe i srema a beograd zivi na racun centralne istocne zapadne i juzne srbije

jeli bre jel tebi pravedno ovo , da prosecan stanovnik beograda ili novog sada zaradjuje tri puta vise nego stanovnik centralne srbije, ili 650 puta vise nego stanovnik juga srbije?

pa bre ispada da je jug srbije moderna srpska etijopija sobzirom da su prihodi stanovnika juga srbije 650 puta nizi od prihoda stanovnika beograda

a troskovi im i porezi isti ko ovima u beogradu novom sadu.......................

pa zaista je to tako to se vidi i po ovom forumu

95% podrzavalaca rezima na ovom forumu su iz beograda i novog sada
 
ja znam da ja placam . ko o cemu takvi kao ti o kurvama ....

novi sad i beograd znaci zive na racun ostatka srbije

novi sad zivi na racun banata backe i srema a beograd zivi na racun centralne istocne zapadne i juzne srbije

jeli bre jel tebi pravedno ovo , da prosecan stanovnik beograda ili novog sada zaradjuje tri puta vise nego stanovnik centralne srbije, ili 650 puta vise nego stanovnik juga srbije?

pa bre ispada da je jug srbije moderna srpska etijopija sobzirom da su prihodi stanovnika juga srbije 650 puta nizi od prihoda stanovnika beograda

a troskovi im i porezi isti ko ovima u beogradu novom sadu.......................

pa zaista je to tako to se vidi i po ovom forumu

95% podrzavalaca rezima na ovom forumu su iz beograda i novog sada
rezima istih onih protivu kojih smo se navodno borili...vidim da su svi oni zadrzali iste pozicije u skupstini...a i dok god je Beogradu dobro, nece se dizati bune
 
ja znam da ja placam . ko o cemu takvi kao ti o kurvama ....

novi sad i beograd znaci zive na racun ostatka srbije

novi sad zivi na racun banata backe i srema a beograd zivi na racun centralne istocne zapadne i juzne srbije


jeli bre jel tebi pravedno ovo , da prosecan stanovnik beograda ili novog sada zaradjuje tri puta vise nego stanovnik centralne srbije, ili 650 puta vise nego stanovnik juga srbije?

pa bre ispada da je jug srbije moderna srpska etijopija sobzirom da su prihodi stanovnika juga srbije 650 puta nizi od prihoda stanovnika beograda

a troskovi im i porezi isti ko ovima u beogradu novom sadu.......................

pa zaista je to tako to se vidi i po ovom forumu

95% podrzavalaca rezima na ovom forumu su iz beograda i novog sada

Колега Тикомире, ово стање није акутно, већ хронично, ако ме разумеш, увек је било што јужније то тужније...

Тешко да су исти трошкови пословања неком у Врању и Лесковцу и неком у Новом Саду и БГ,ако се слажеш, исто важи и за порезе, основице и стопе су исте, али, млади Тикомире, није исто да ли је основица десет хиљада или десет милиона, зато, буди мало коректан за промену, овакво стање није последица једне власти, ма каква год она била.

Поздрав из Новог Сада!
 
Poslednja izmena:
Jarry, dođi ti lepo u Beograd i ima da uživaš.:)

jel tebi to ok da prosecan beogradjani zaradjuje 3 put vise od drugih gradjana ove zemlje?

znaci po tebi je resenje da se svi preselimo u beograd ili novi sad?

ovo istrazivanje b92 pokazuje da je nivo socijalne nepravde u srbiji u razmerama juznoamerickih i africkih banana republika, gde postoji odabrana kasta bogatih i ostatak sirotinje raje i obespravljenih

ja jos nisam cuo za drzavu gde stanovnici jednog grada zaradjuju 3 put vise novca od gradjana ostatka drzave. ili gde stanovnici jednog kvarta u gradu zaradjuju 650 puta vise od stanovnika jednog celog velikog dela zemlje
 
Колега Тикомире, ово стање није актно, већ хронично, ако ме разумеш, увек је било што јужније то тужније...

Тешко да су исти трошкови пословања неком у Врању и Лесковцу и неком у Новом Саду и БГ,ако се слажеш, исто важи и за порезе, основице и стопе су исте, али, млади Тикомире, није исто да ли је основица десет хиљада или десет милиона, зато, буди мало коректан за промену, овакво стање није последица једне власти, ма каква год она била.

Поздрав из Новог Сада!


90tih ovako nije bilo znam , plate u beogradu su bile tek neznatno vece od ostatka srbije

pravo socijalno raslojavanje i ova nepravda se stvorila nakon 2000te godine....

troskovi poslovanja u vranju leskovcu i novom sadu i bg su isti

jer isto ovaj u vranju sa firmom mora da plati dazbine drzavi ko neko iz bg ili NS

isto placa pdv 18%

isto placa benzin

isto placa otvaranje preduzeca

isti su mu porezi i doprinosi na licne dohodke

srbija je jedno izrazito nepravedno drustvo

drustvo PONIZENIH I uvredjenih da parafraziram Viktora Igoa
 
Poslednja izmena:
90tih ovako nije bilo znam , plate u beogradu su bile tek neznatno vece od ostatka srbije

pravo socijalno raslojavanje i ova nepravda se stvorila nakon 2000te godine....

troskovi poslovanja u vranju leskovcu i novom sadu i bg su isti

jer isto ovaj u vranju sa firmom mora da plati dazbine drzavi ko neko iz bg ili NS

isto placa pdv 18%

isto placa benzin

isto placa otvaranje preduzeca

isti su mu porezi i doprinosi na licne dohodke

srbija je jedno izrazito nepravedno drustvo

drustvo PONIZENIH I uvredjenih da parafraziram Viktora Igoa

Бојим се да је Ваше закључивање ипак мало непрецизно, па се суздржите мало, увек су постојали већи центри, који су нудили више, али је у социјализму из познатих разлога то било мање видљиво, што не значи да није било тако, јер да је било све супер и лепо као до тада онда би БГ и НС били рупе а нови пазар и тај твој хајдучки крај силиконска долина.

Што се трошкова пословања тиче, немојте колега Тикомире, почев од цене пословног простора, цене радне снаге, различите висине локалних такса, развијености тржишта, конкуренције, немојте тако паушално причати о томе, стопе пореза су исте, и тако треба бити, али основице колега Тикомире и све остало наведено...
 
Poslednja izmena:
jel tebi to ok da prosecan beogradjani zaradjuje 3 put vise od drugih gradjana ove zemlje?

znaci po tebi je resenje da se svi preselimo u beograd ili novi sad?

ovo istrazivanje b92 pokazuje da je nivo socijalne nepravde u srbiji u razmerama juznoamerickih i africkih banana republika, gde postoji odabrana kasta bogatih i ostatak sirotinje raje i obespravljenih

ja jos nisam cuo za drzavu gde stanovnici jednog grada zaradjuju 3 put vise novca od gradjana ostatka drzave. ili gde stanovnici jednog kvarta u gradu zaradjuju 650 puta vise od stanovnika jednog celog velikog dela zemlje

Posto ne znas ni jednu ,evo ja cu ti je reci. Tvoja voljena Rusija.
Kao toliki rusofil trebao bi malo da znas vise o njoj.
Pa bi onda znao da su na primer plate u Moskvi i do 10 puta vece nego a primer u Omsku,Tomsku,Tuli,Uljanovsku,...( to je ono sto da kazemo blize Moskvi) a da ne pricamo o Jakutiji,Irkutsku,Amuru,Kabarovsku,Cukotki,Kamcatki....
 
jel tebi to ok da prosecan beogradjani zaradjuje 3 put vise od drugih gradjana ove zemlje?

znaci po tebi je resenje da se svi preselimo u beograd ili novi sad?

ovo istrazivanje b92 pokazuje da je nivo socijalne nepravde u srbiji u razmerama juznoamerickih i africkih banana republika, gde postoji odabrana kasta bogatih i ostatak sirotinje raje i obespravljenih

ja jos nisam cuo za drzavu gde stanovnici jednog grada zaradjuju 3 put vise novca od gradjana ostatka drzave. ili gde stanovnici jednog kvarta u gradu zaradjuju 650 puta vise od stanovnika jednog celog velikog dela zemlje

U Beogradu se 4 puta više radi, a 3 puta više zarađuje. Ja radim 3 (tri) posla da bih preživeo. Ko voli da ne radi i ne troši, taj samo može da se ljuti. Pa sav posao se obavlja u Beogradu, centralizacija posla je takva. Neće jedan Sony da otvori predstavništvo u Surdulici. Samo što nažalost, vi sa strane i kad imate mogućnost da uživate i zarađujete, vi rasprodate sve njive i babovinu i dođete u neku garsonjericu da živite, samo da bi doope videlo prestonicu. Zato je to tako i to nema veze sa ekonomijom, već sa foliranjem i malograđanštinom. Ljudi koji rade sa mnom plaćaju prčvarnice po 350-400 evra samo da bi bili u BGD-u. Neki kod kuće imaju njive, imanja, kuće po 300 kvadrata, ali žal za Zemunskim splavovima ih dovodi u BG da se ponižavaju po pekarama i trafikama, da bi mogli da se kuresaju među svojima kako su Beograđani.

A ovo bold govori o tvojoj informisanosti.
 
А може и до НС-а, доста се гради, чујем да увек треба радника на грађевини... :D

Још ако има неки занат, водоинсталатер, зидар... ијаоооо... Бар 1000Е почетна... ;)

Marsowcu je milija trgovina sa šiptarima ili šverc, nego pošten rad. Zato i ke.nja toliko, jer nikad nije radio...
 


Srbija zemlja APSURDA

Ja jos nisam cuo za drzavu u kojoj stanovnici glavnog grada zaradjuju TRI PUTA VISE nego stanovnici ostatka drzave.


To shto ti nisi chuo ne znachi nishta, osim da si neobaveshten da ne upotrebim neku tezhu rech. U Rusiji je situacija josh gora. Strogi centar Moskve, okolina Kremlja, zaradjuje 1.000.000 puta vishe nego juzhna provincija Dagestan. I uopshte grad Moskva ima 4-5 puta vece plate od ostatka Rusije. Medjutim tamo, kao i u Srbiji, prestonica je dosta skuplja za zhivot od ostatka zemlje.
 
jel tebi to ok da prosecan beogradjani zaradjuje 3 put vise od drugih gradjana ove zemlje?

znaci po tebi je resenje da se svi preselimo u beograd ili novi sad?

ovo istrazivanje b92 pokazuje da je nivo socijalne nepravde u srbiji u razmerama juznoamerickih i africkih banana republika, gde postoji odabrana kasta bogatih i ostatak sirotinje raje i obespravljenih

ja jos nisam cuo za drzavu gde stanovnici jednog grada zaradjuju 3 put vise novca od gradjana ostatka drzave. ili gde stanovnici jednog kvarta u gradu zaradjuju 650 puta vise od stanovnika jednog celog velikog dela zemlje

Rusija, Rusija i shvati jednom, u Rusiji je isto tako i gore.
 
pravedno resenje , zbog ovakvog stanja kakvo jeste ,porez naplacuje reciprocno prihodima a ne kao do sada pausalno

tj da se PDV , porezi akcize i sve ostalo snizi 3 puta gradjanima centralne i juzne srbije a da se beogradjanima i novosadjanima podigne za 3 puta

to znaci da beogradjanin treba da placa 3 puta vecu pretplatu, cenu struje, benzina, pdv-a, nego stanovnik nego grada u centralnoj srbiji.

time bi smo uspostavili ne samo socijalnu pravdu nego bi smo stimulisali ljude da se iseljavaju iz beograda i razvijaju ostale krajeve srbije.

naravno od toga nema nista , posto bagra iz beograda vodi i gazduje ovom zemljom . naravno vodi je u propast.
 
pravedno resenje , zbog ovakvog stanja kakvo jeste ,porez naplacuje reciprocno prihodima a ne kao do sada pausalno

tj da se PDV , porezi akcize i sve ostalo snizi 3 puta gradjanima centralne i juzne srbije a da se beogradjanima i novosadjanima podigne za 3 puta

to znaci da beogradjanin treba da placa 3 puta vecu pretplatu, cenu struje, benzina, pdv-a, nego stanovnik nego grada u centralnoj srbiji.

time bi smo uspostavili ne samo socijalnu pravdu nego bi smo stimulisali ljude da se iseljavaju iz beograda i razvijaju ostale krajeve srbije.

naravno od toga nema nista , posto bagra iz beograda vodi i gazduje ovom zemljom . naravno vodi je u propast.

ma nemoj, ti da ne radiš, ja da radim i da plaćam 3 puta više jer si ti neradnik. Neće moći sine, radi pa zaradi.
 
ma nemoj, ti da ne radiš, ja da radim i da plaćam 3 puta više jer si ti neradnik. Neće moći sine, radi pa zaradi.

pa ja radim, al vlast otima i daje vama beogradjanima

svugde se porez placa procentualno prihodima a ne isto kao kod nas

tako na zapadu ko recimo zaradjuje 20.000 evra godisnje placa porez 10% a ko zaradjuje preko 100.000 placa porez 66%

tako treba da bude i u srbiji

vi iz beograda sobzirom da zaradjujete 3 puta vise treba da placate i tri puta veci porez....

a ne da vlast otima od sirotinje po srbiji jednako kao i od bogatih beogradskih i novosadskih debelguzih neradnika , lopurdi budzetskih parazita i krpelja
 

Back
Top