Polomljena rebra

georgemil

Početnik
Poruka
15
Pre desetak dana sam doziveo pad, pri čemu sam osetio veoma oštar bol na grudnom kosu u predelu srca. Na kozi mi se nije pojavila nikakva modrica, niti hemetom. Bio sam dva puta kod razlicitih lekara i oba su konstatovala da se radi o jacoj traumi unutrasnjeg tkiva, da nista nije polomljeno i da bolove koje osecam, su od "ZIVCA" ! Kako mi povremeni jaki bolovi nisu prestajali i pored velikih doza DICLOFENAK DUO, pogotovu nocu i pri promeni polozaja grudnog kosa i nakasljavanju, morao sam juce, po treci put da odem kod lekara, ovog puta u Klinicki centar, gde su mi odmah Rt snimili grudni kos i rentgenolog je napisao dijagnozu ...NEMA PRELOMA i TRAUMATIZACIJE TKIVA ... a hirurg (na moju srecu) mi je pokazao na snimku PRELOM 5-og i 6-og REBRA sa leve strane i prepisao : 2 x po 1 tableta NIMULID-a, mirovanje (po njegovim recima nema uslova za stavljanje gipsa) i kontrola za mesec dana.
Pitanje: Da li je neko imao slicnu povredu odn. da li neko iz medicinske struke moze da da vise informacija. Da li postoji jos neki savet za brzi oporavak ? Koliko je vremena potrebno da rebra zarastu i da prestanu bolovi ?
 
Vodite racuna da ne preterujete sa Nimulidom (ne duze od nedelju dana), za naprsla rebra (pod uslovom da postoji naprslina, jer da ste slomili rebra svakako da s eto i golim okom laika vidi a kamoli da bi rendgenolog omasio, tako da se ne bih ja zaklela da ste polomili rebra, hirurzi malo vole da sve najbolje znaju) ne stavlja se gips, jednostavno je indikovano mirovanje i polozaj koji je pacijentu najudobniji pri lezanju, najcesce na nesto podignutim jastucima pod ledkjima, i lezanje na ledjima. Posteda od bilo kakvih intenzivnih pokreta i dizanja tereta, drugium recima bolovanje ili izostanci iz skole, sa fakulteta.....Nista vise od toga. Mozda malo sumeceg kalcijuma.
 
Ukoliko je doslo do preloma rebara,gips se ne stavlja.Nekad se koristila metoda imobilizacije,tzv.cingulum,kojim se grudni kos utezao,medjutim ,danas vise nije u upotrebi,ili jako retko.Potrebno je mirovati,bez tezih fizickih napora,izbegavati sredstva koja nadrazajno deluju i izazivaju kasalj.Ukoliko se javlja cest kasalj,u dogovoru sa vasim lekarom ,koristiti neki od antitusika,tj.lekova koji sprecavaju kasalj.Vreme zarastanja je uslovljeno tezinom povrede,da li je doslo samo do naprsnuca,ili preloma ,sa ili bez dislokacije.Samo mirujte ...i strpljenja,a potrajace.Izbegavajte analgetike,koliko je to god moguce.Ukoliko nemate problema sa kasljem,i ne izlazete se fizickom naporu,mislim da bi analgetika mogla biti redukovana na koriscenje po potrebi.
 
Hvala, na korisnim savetima !
Zna li neko, koliko dugo i u kojoj dozi se sme koristiti NIMULID ? Ovog leka nema ni na zvanicnoj listi lekova Republickog zdravstvenog osiguranja !

Stvarno?!:whistling:
Mozda zato sto taj lek nije na pozitivnoj listi lekova republickog zdravstvenog osiguranja i ne ide na recept.;)
Ali je registrovan.
A uzima se onoliko dugo i u dozi koju je lekar propisao.;)
 
Nimulid??! Pravi se negde u Indiji i ič ne valja, prosto narodski, iz više razloga...No, kakav siromašan narod- takvi i lekovi (nije sve do doktora, moliću lepo!)
Kažeš: ...i pored VELIKH doza Dikolofenaka duo...Koje su to velike doze, kad se Diklofen duo 75mg uzima jednom , u vr' glave 2x dnevno...??!
Elem, i da imaš i da nemaš prelom rebara- isto ti dođe: analgetici i mirovanje...Bol koji osećaš je pre posledice nagnječenja mekih tkiva ( da je prelom rebara bol bi bio jak i na skali intenziteta minimum 7-8, od 10!) i zahtevao bi jače analgetike, do opijata...pozdrav
 
Bolovi preloma rebara su jako bolni. Ostar bol, probadajuci. Traje dugo i istog je intenziteta.

Ja kad sam polomio rebra imao sam utisak da nikada bol nece proci :)

Trajalo je jedno 20-ak dana, a onda je odjednom nestao bol u roku od 2 dana.
 
Evo i ja sam pre šest dana imao tu sreću da povredim rebra. Na levoj strani ispod srca, tu sam dobio udarac i evo i šesti dan jošuvek boli li boli. Kad sedim ili ležim bolova nemam kao da se nisam ni povredio ali kada ustanem da hodam tad osećam trenutni bol kada trebam levom nogom da napravim korak bol se javlja. Kako čitam komentare na ovoj stranici bol će potrajati.
 
Ovako. Voljela bih kad bi i odgovorio neko ko je imao slično iskustvo. Prije par dana doživjela sam pad sa visine na grudni koš. Bila sam u Hitnoj, gdje mi je hirurg rekao da nema loma, prekontrolisao disanje, ustanovio da nema hematoma i podliva, pitao boli li stomak, te poslao kući. Nije me slao na rentgen. Dijagnoza mu je bila kontuzija grudnog koša. Prekjuče sa bila kod svoje doktorice, koja mi je rekla samo strogo mirovanje. Ni ona nije smatrala da je potrebno uraditi RTG. A mene boli li boli...Naročito pri udisaju javlja se jaka bol na leđima, teško ustajem...
 
Ovako. Voljela bih kad bi i odgovorio neko ko je imao slično iskustvo. Prije par dana doživjela sam pad sa visine na grudni koš. Bila sam u Hitnoj, gdje mi je hirurg rekao da nema loma, prekontrolisao disanje, ustanovio da nema hematoma i podliva, pitao boli li stomak, te poslao kući. Nije me slao na rentgen. Dijagnoza mu je bila kontuzija grudnog koša. Prekjuče sa bila kod svoje doktorice, koja mi je rekla samo strogo mirovanje. Ni ona nije smatrala da je potrebno uraditi RTG. A mene boli li boli...Naročito pri udisaju javlja se jaka bol na leđima, teško ustajem...



Traži uput za rtg grudnog koša obavezno!
 
Uba65 samo strogo mirovanje to će ti najviše pomoći. I mene je jako bolelo i to tek posle nekoliko dana od pada ali smirio sam se dva dana i odmah je bilo bolje. Ja od bolova nisam mogao ni hodati.
Evo danas je 21 dan prošao od povrede i mnogo mnogo je bolje stanje. Ja nisam ni isao kod lekara.
 

Back
Top