Verujete li da snovi imaju nekakvo značenje?

Bullitt13

Iskusan
Poruka
5.846
Шта ви подразумевате под сновима? Да ли сматрате да на оно што сањате круцијално утиче оно што вам се дешава на јави, оно са чим сте у додиру или с друге стране подржавате констатацију да је сан једна од веза између два света (можда мало грубо речено), једини начин комуникације са абнормалним!!!
Верујем опет да овде нема ликова који не сањају, али такви ликови стварно постоје! Питање је само да ли они стварно не сањају или имају велике потешкоће да се сете онога што су претходне ноћи уснили (она фора кад погледаш у прозор чим отвориш очи)!!!
 
Али кад мало размислиш и небулоза може имати неко пренесено значење!!!
Погледај само слике Салвадора Далија!!!

DaliDream.jpg
 
jaljisa:
Snovi su put u deo naših misli koji u svesnom stanju ne umemo da nadjemo.

Свака част, ово је одлично речено...
Моји снови су углавном везани за неке занимљиве просторе, не природу, већ неке чудне куће, станове...Једном сам сањала неки огроман простор, као нека хала, крај Саве, а неки прозори су били под водом (под Савом), у том простору су били неки дрвени мостићи, као у филмовима о Индијани Џонсу... Били су присутни и неки људи и то радници који су довршавали тај објекат и неки свечано одевени људи у вечерњим тоалетама... Чист надреализам...
 
Ја ево први могу да кажем да немам појма шта представља неки моји снови! Ево пре неких недељу дана сам претрнуо од страха због сна! Сањао сам да се расипам, да сам од не знам ти ја чега сачињен, углавном нечег јако уситњеног али није песак, а док се крећем ти ситни сегменти мене само остају иза! У почетку сам то тешко сконтао али после сам се враћао да покупим оно што остане иза мене, али никако ми то не иде од руке! Можда мало стварно делује смешно али, као што рекох претрнуо сам од страха, баш зато што не могу да сконтам неку поенту!
Позз
 
Bullitt13:
Ја ево први могу да кажем да немам појма шта представља неки моји снови! Ево пре неких недељу дана сам претрнуо од страха због сна! Сањао сам да се расипам, да сам од не знам ти ја чега сачињен, углавном нечег јако уситњеног али није песак, а док се крећем ти ситни сегменти мене само остају иза! У почетку сам то тешко сконтао али после сам се враћао да покупим оно што остане иза мене, али никако ми то не иде од руке! Можда мало стварно делује смешно али, као што рекох претрнуо сам од страха, баш зато што не могу да сконтам неку поенту!
Позз

Мора да си претходно гледао ТЕРМИНАТОРА II... :lol:
 
Ja sam par godina zapisivala svoje snove i vremenom sam odlicno naucila da ih tumacim - posebno uz pomoc knjizice koju je pisao neki lik koji nije ni psiholog ni ista slicno nego je godianama izucavao. Kniga se zove nesto u stilu.... Analiza snova- Jungovom metodom vadjenja price....tako.

I stvarno znala sam da kada sanjam osobu koju mesecima ne vidjam- da cu je tog dana ili narednog sresti. I tako sam uvek sretala one sa kojima se vidjam jednom ili 2 put godisnje,uvek kada sam ih sanjala. Vremenom sam znala sve sta ce biti a sta nece.

I od kada sam redovno zapisivala snove, bas kako u knjizi pise, onda mozak pocne da ih pamti. Cak sam i za vreme sna znala da sanjam i uvek sam pomislila nesto u stilu da ovo moram da zapamtim i zapisem!

Ali posle serijskih smrti u porodici za koje sam bila sigurna da ce se desiti. Prestala sam da pisem snove tako sam pocela svakim danom sve vise da ih zaboravljam, sada se ne secam kada sam zadnji put nesto sanjala!

Ali zapamtite. Kada pocnete redovno da sanjate. I ako nesto konkretno iscekujete a cudite se zasto to niste sanjali , pise tamo da to znaci da to i nije tako bitno za vas i da san nema na sta da vas upozori. Jer cak i oni koji retko sanjaju, sanjaju onda kada zivot ima nesto da im poruci!

Malo sam vas smorila, ali naucila sam strasno brza da kucam pa samo ide..... :lol:
 
Ajd' kad 'oces :lol:

Jos, kaze za one klasicne simbole koji su u stvari takozvano kolektivno nesvesno sa cim se slozio i Jung, da voda ako se sanja prljava i mutna stvarno predstavlja alarm za neku blagu bolest ili ne savrsenost koja se desava u nasem organiznu.
Podrum i mracne prostorije govore o tome da smo u dubokoj depresiji, ali kako kaze jedna moja koleginica: radnja koja se desava u podrumu ukazuje na nesto sto je nasa najdublja podsvest. Sta god da si sanjao da ti se desava u podrumu :lol: su tvoji naj dublji strahovi koji su potpuno potisnuti!

Ali u osnovi Jung nije bio za univerzalno tumacenje kao ni danasnji psiholozi sto nisu. Vec se prica svodi na to da svako najbolje zan sta znaci to sto je sanjao! Nije isto da zajdnicku drugaricu sanjamo ti i ja. Pitanje je sta ta osoba u nama pobudjuje na sta nas asocira. A mozak samo koristi neke osobe ili predmete :p , zavisno od toga sta to nama predstavlja!

Najznacajnije u snovima je ne ono sta se sanja nego kako kazu radnja u snovima, znaci sta nam se desava i kako mi reagujemo u toj situaciji? Pa se navodi primer: sanjate da ste u prostoriji- gasi se svetlo, vi nista ne vidite. Ali je dobro da si u jednom delu sna ustao i pokusao da ukljucis svetlo ( to se tumaci kao da si borac.) Znaci ne kukas u problemu u kojem se trenutno nalazis, nego pokusavas da iznadjes resenje.
Zavisno od toga kako se radnja u snu odvija govorio tome kaliko lako i brzo ces resiti problem. San je samo slika onog sto nam se desava u sadasnjostii kako cemo se iskobeljati iz problema. Osim u posebnim situacijama kada predvidja ( prorice dogadjaje) sto i Jung priznaje da se desava ne retko. Ali san ne sluzi generalno za proricanje sudbine ,nego kao vodic - dan za danom!

Postoje posebni simboli za koje je Jung rekao da ih sanjaju samo osobe kojima pretstoji stvarno ne obicna sudbina i navode se snovi najpoznatijih ljudi,naucnika, vojskovodja itd.
Jedan tipican takav san se navodi : Nalazite se u sumi i napada vas leglo zmija!! Vi ste zasigurno u opasnosti, ali u jednom momentu lalazite nekakav stap i neka glevna zmija ( koja uvek predstavlja moc) se uplasila pred vasom snagom i sagla, pocevsi da se povlasi i povlasece sa sobom druge stotine zmija. To ne znam ko je sanja o ali mislim neki vojskovodja i na kraju je postao poznat po svojoj moci.
Takodje uretke snove spada kada sanjate Sunce! kazu iskusni da se sunce zaista i njegov sjaj sanja vrlo retko. Mali broj ljudi u snu stvarno vidi vidi sunce a jos redje sanja kako gleda u njega a ne smeta mu! To predstavlja da ste odabrani - sanjali su ga ljudi koji su dostigli veliku slavu , moc ili ugled u drustvu!

Nastavice se ako se setim jos necega..... ;)
 
e, al meni nije jasno zasto se u svim tim knjigama govori samo o tako prostoj simbolici snova i predmeta i to me jako smara. gde god da okrenes stalno se sve svodi da podrum znaci ovo, zmija ono, reka ono itd...

kako se bre tumace neki razgovori i situacije u snu. npr. sanjas neke ljude kako nesto pricaju, ili ti pricas sa nekim...dakle situacije u kojima simbola ili nema, ili nisu bitni...to nigde ne pise.
 
Fixa:
e, al meni nije jasno zasto se u svim tim knjigama govori samo o tako prostoj simbolici snova i predmeta i to me jako smara. gde god da okrenes stalno se sve svodi da podrum znaci ovo, zmija ono, reka ono itd...

kako se bre tumace neki razgovori i situacije u snu. npr. sanjas neke ljude kako nesto pricaju, ili ti pricas sa nekim...dakle situacije u kojima simbola ili nema, ili nisu bitni...to nigde ne pise.


Pa, zato, brate mili sto postoji nesto sto se zove kolektivno nesvesno. To je univerzalni jezik koji funkcionise hiljadama godina i ima isto znacenje u svim kulturama i epohama.
A to sto pricas o obicnim temama je odradjeno u ovoj knjizi. S'tim da nema neznacajnog sna koji ne govori nistanego treba izvuci pouku.

Npr. Ja sanjala bivseg, kako sedi u autobusu ( a nikada se ne vozi autobusom gospodin) i kao pozvao me da sednem na sediste pored njega i ja guska dosla i sela tu kraj njega.
Mislim se ujutru : Puj! Kud sede tamo i otkud on dodjavola u autobusu? Kad tog dana ili narednog, on prodje kolika pored mene ( autobus je predstavljao saobracaj - da ce mo se videti u saobracaju) kolima i kao nesto zbunjeno mahne ,a ja se automatski okrenem za kolima. To je ono sto sam sanjal da sam kada me je pozvao u busu dosla i sela pored njega. Znaci nasela sam. Puj, jos jednom! :lol:
 
pa o tome i pricham,
kako ja sad da znam, kako da protumachim san u kome npr. troje ljudi nesto prichaju. bitna je pricha, a predmeti u okolini i mesto na kome se to desava nisu bitni. kako ja da znam sta je poruka tog sna.
npr. sanjao sam da mi je neko nesto rekao, a to sto je rekao je potpuno nebulozno, odnosno sasvim obicno i svakidasnje. kako u tom obichnom razgovoru protumachiti skrivenu poruku. mislim da to svako mora za sebe da proucava. a to je previse zajebano, posto ti treba brdo vremena i koncentracije i analize da bi zakljucio neke stvari...i na kraju dobijes zakljucak u 50oj godini, a tad me vec boli ****. :D
 

Back
Top