Kako da se i tekst u Wordu prosiri kao i sirenje margina?

Dragan Jovanovic

Zainteresovan član
Poruka
247
Pozdrav svima!

Imam fajl u Wordu koji sam prekopirao iz nekog PDF fajla.
To sto sam prekopirao ima svoju zadatu sirinu (staje na pola
sirine strane) i kada prosirujem margine sa strane taj tekst
ostaje kakav je bio.

To znaci da ako zelim da tekst prosirim do kraja sirine margine
treba da udjem kursorom u tekst i jedan po jedan red sredjujem.
To bi bilo lako da je to jedna ili dve strane, ali ovo je skoro 100 strana...

Ima li nekog resenja?

Probao sam i da tekst prebacim u Notepad u nadi da ce tekst biti
jednostavniji za obradu u njemu, pa da ga ponovo prekopiram u Word,
ali ne vredi...

Sta da radim?

Pozdrav,
Dragan NS
 
Ako misliš na tekst kao što si i ti napisao u postu iznad, dakle ("... staje na pola sirine strane..."), može da se dotera da izgleda malo bolje, jer tamo gde je posle svake rečenice (ili u pola rečenice kao što i ti radiš) udaren Enter i tekst prebačen u novi red, to se ne može srediti da izgleda savršeno, osim ručnog sređivanja svake rečenice, ali je neisplativo kad je u pitanju veliki broj strana. Mada, možda Word i poseduje takvu alatku, samo što meni nije poznato.

Ovako postoji par opcija. Prva, možeš izabrati Justify - to će ti razvući tekst od margine do margine, ali se može desiti da neki redovi budu i previše razvučeni (oni sa malo teksta).

Sledeće, Format > Font > Character Spacing > Scale > 150%;
Ili Format > Font > Character Spacing > Spacing > Expanded > 2 (3) pt.

I treće, Format > Styles and Formatting > Heading 3 (ako neće tekst da se promeni, prethodno ga selektuj), tekst će se razvući ali i malo uvećati.
Ili, u okviru tog panela Styles and Formatting > New Style > Style based on > Plain Text.


BTW. Ovakvim temama je mesto na Softveru a ne na Grafici!
 
Poslednja izmena:
Ako misliš na tekst kao što si i ti napisao u postu iznad, dakle ("... staje na pola sirine strane..."), može da se dotera da izgleda malo bolje, jer tamo gde je posle svake rečenice (ili u pola rečenice kao što i ti radiš) udaren Enter i tekst prebačen u novi red, to se ne može srediti da izgleda savršeno, osim ručnog sređivanja svake rečenice, ali je neisplativo kad je u pitanju veliki broj strana. Mada, možda Word i poseduje takvu alatku, samo što meni nije poznato.

Ovako postoji par opcija. Prva, možeš izabrati Justify - to će ti razvući tekst od margine do margine, ali se može desiti da neki redovi budu i previše razvučeni (oni sa malo teksta).

Sledeće, Format > Font > Character Spacing > Scale > 150%;
Ili Format > Font > Character Spacing > Spacing > Expanded > 2 (3) pt.

I treće, Format > Styles and Formatting > Heading 3 (ako neće tekst da se promeni, prethodno ga selektuj), tekst će se razvući ali i malo uvećati.
Ili, u okviru tog panela Styles and Formatting > New Style > Style based on > Plain Text.


BTW. Ovakvim temama je mesto na Softveru a ne na Grafici!


Da, udaren je enter posle svakog reda... tako da hvala ti na uputstvima, probao sam i ovo sto
si predlozio, ali nece...

O.k. polako cu shvatiti sta gde ide... BTW pravila su vam vrlo striktna ovde,
cim nesto stavis i najmanje u pogresnu "kantu" odmah dobijesh po papcima :)

Thanx, once more.
Dragan NS
 

Back
Top