CUDO BLAGODATNOG OGNJA

P E G A Z

Primećen član
Poruka
793
Ovu temu sam otvorio u podforumu "Prirodne nauke" jer zelim da cujem NAUCNO MISLJENJE o ovome.

Dakle

Svake godine,na subotu uoci hristjanskog praznika Vaskrs Blagodatni Oganj naocigled svih prisutnih silazi sa vrha kupole, kruzi u hramu i pali svece vernika. Prvih minuta nema osobine vatre (ne pece) tek kasnije postaje plamen.

Nije mi namera da ovim dokazujem bilo sta, jednostavno zelim da cujem stavove ljudi koji problematici pristupaju naucnim metodama.

Tj. DA LI JE OVO UOPSTE NAUCNO OBJASNJIVO?
 
Ja mislim da to nema veze ni sa cim... To da ne pece neznam sta da kazem... Prema tome nema ni svojstva vatre... Trebali su mesto one 2 devojke da stave nekog bradonju da to uradi, pa bi mozda malo verovao, ali mozda, jer bi sigurno planula. Verujem u Boga ali ne u ovo sto nazivaju njegovim cudima jer je tehnika, hemija itd. da ne nabrajam toliko napredovala da i kada bi video svojim ocima trazio bi da na meni to proba. Jos za vreme Egipcana i faraona, koji su bili "bogovi" koji otvajaju kamena vrata hrama od x tona jednim pokretom ruke pa do danas se ne razlikujemo jer su se vrata otvarala na prvi poznati mehanizam koji su cinili zupcanici i kanapa koji su oni razvili za svoje potreba dokazivanja bozanstva. Crkva je uvek bila manipultor ljudi koristeci nesto sto donosi unutrasnji mir i sto je jedina prava stvar u tome. Zato ne verujem bas u te stvari. Daj Boze da ja gresim, pa da se iskreno pokajem, ali... pozzz
 
Neee, bratjo, imam ja cele filmove o ovome, pa i sa "bradonjoma" ;)

Inace, neki moji drugari su bili i videli uzivo sve to.
A sto se prevare tice, nisu Izraelci mutavi. Pre pocetka obreda (Oganj silazi u toku pravoslavnog obreda), patrijarha detaljno pretresu i ispitaju da li na sebi ima ista sto moze (cime moze) da napravi plamen. A da Oganj silazi sa vrha kupole i pali svetje to vide i vernici i svi "ostali".

Ovaj dogadjaj niko zivi ne moze da pobije, prosto jer se dogadja, ali je cinjenica da se maksimalno zataskava (mnogi nisu ni culi za ovo, a predstavlja svojevrsnu senzaciju)
 
Iskreno, ja sam sada prvi put cuo... I dalje mislim ono sto sam rekao uz duzno postovanje i tebe i tvojih drugova. Nemoj misliti da ti neverujem, siguran sam da ti mislis tako kako kazes, nego je mene jako tesko ubediti u suprotno od mojih stavova. Zivio!!
 
Ovaj dogadjaj niko zivi ne moze da pobije, prosto jer se dogadja, ali je cinjenica da se maksimalno zataskava (mnogi nisu ni culi za ovo, a predstavlja svojevrsnu senzaciju)

Uhm...

U stvari, ovaj trik (izveden kroz kombinaciju skrivenog plamena, usijanog metala, i potapanja sveca u beli fosfor) je raskrinkan davno. O detaljima imas, recimo, izvestaj episkopa Porfirija iz 1841., ili mozes da pogledas sta je Nikolaj Uspenski pisao o ovome (kao vernik koji se protivi prevarama u ime vere). Pogled sa potpuno skepticko-ateisticke tacke gledista, kao i madjionicarske tehnike kojima mozes, u svojoj spavacoj sobi, da proizvedes ovo "cudo" do zadnjeg detalja, mozes da nadjes u tekstovima ruskog skeptika Igora Dobrokotova.

Ovo se najvise zataskava upravo od strane svestenstva koje ucestvuje u ovom ritualu (koji donosi ogroman novac od vernika i hodocasnika). Istorijski, svaki put kada bi ovo cudo postalo previse popularno, lokalne vlasti ili drugi skeptici bi poceli da prckaju po crkvi i da pronalaze i objavljuju nacine na koje se trik izvodi (tako je i gorepomenuti Porfirije otkrio da se radi o triku). Otud, kada god pocne suvise da se prica o tome, svestenstvo zataskava.
 
Ok. ali jedno mi nije jasno: moji drugari su mi potvrdili (a to potvrdjuje svako ko je bio) da u prvih nekoliko minuta OVAJ PLAMEN UOPSTE NE PECE?!! Tek kasnije "postaje" plamen. Da li postoji hemijski proces koji ovo omogutjuje (Inace, ovi moji su doneli SVOJE svetje, a ne neke "lazirane" - i upalile su se!)
 
Ok. ali jedno mi nije jasno: moji drugari su mi potvrdili (a to potvrdjuje svako ko je bio) da u prvih nekoliko minuta OVAJ PLAMEN UOPSTE NE PECE?!! Tek kasnije "postaje" plamen. Da li postoji hemijski proces koji ovo omogutjuje (Inace, ovi moji su doneli SVOJE svetje, a ne neke "lazirane" - i upalile su se!)

Prvo, pece isto onoliko koliko i plamen svece normalno u isim uslovima, modifikovano za endorfine i endokanabinoide. Ako ti nije jasno o cemu se radi, javi se na neki od lokalnih kurseva hodanja po vatri. Slican princip. Ako pogledas video snimke, videces da vernici mogu da se "ne opeku" o vatru isto onoliko dugo koliko i bilo ko drugi sa hladnim rukama i svecom iste vrste.

Drugo, ne, ne potvrdjuje "svako ko je bio". Opet, procitaj gorenavedene izvore.

Trece, sto se tice laziranih i nelaziranih sveca, izgleda da ti prijatelji bas i nisu objasnili "cudo"?

Ono sto se dogadja je sledece:

- Patrijarsi obilaze oko Grobnice, izgovarajuci odredjene molitve.
- Odredjeni patrijarh ili episkop skida odoru i ulazi u Grobnicu, noseci sa sobom 33 neupaljene svece zavijene u svitak.
- Patrijarh biva zatvoren tamo sam, bez svedoka, dok oko grobnice drugi vernici recituju kyrie.
- Posle odredjenog vremena, patrijarh izlazi iz grobnice, noseci 33 zapaljene svece za koje kaze da su se zapalile tako sto se oganj spustio na njih.
- Patrijarh zatim izgovara nekoliko molitvi, i onda zapali (normalno, svecom za svecu) ili 12 ili 33 dodatne svece, koje podeli prisutnim ljudima.
- Ljudi onda pale svece tako sto prenose plamen sa svece na svecu (opet, normalno, kao sto mozes da radis sa svakim plamenom).

Ako si ti mislio da se "plamen spusta na svece" svih prisutnih, nisi bas razumeo o cemu se radi. A ako su ti to rekli ti tvoji prijatelji...mozda ne treba da im bezpogovorno verujes.
 
ah, ako smem nenaučno da prokomentariše,
uvek se setim onog hodanja po ekserima i užarenom uglju
što su praktikovali u indiji (navodno) a mi gledali na tv-u kad smo bili deca...
trebalo bi voditi računa o tome, staviti neki znak na teme da nisu za "ispod odredjenog broja godina" i tako dalje .... pišem sad to jer pomislim svaki put da je velika odgovornost roditelja koji ostave decu za kompom ili ispred tv prijemnika, pa svashta vide i poveruju da je moguce...

Izvinjavam se autoru, ovo je jako interesantna tema za starije i verujuce,
mislim da ce i odziv biti zadovoljavajuc, ovde na forumu ? .
 
Evo linka za one koji zele da nesto saznaju o ovom fenomenu i sa religiozne strane

http://forum.krstarica.com/threads/252857

Inace, imam snimak gde bradonja DUGO DRZI PLAMEN ISPOD BRADE I BRADA NE GORI! Slicno i jedna monahinja - plamen joj samo "miluje" lice. Znaci, NIJE TACNA TEORIJA GLUVIH TELEFONA po kome smo "pogresno shvatili" dobijene informacije.

Dalje, Patrijarh iznosi upaljene svetje iz kapelice (Hristovog groba) dok ZA TO VREME Blagodatni Oganj NASUMICNO PALI SVETJE hiljade vernika koji prisustvuju obredu. Dakle, nije u pitanju plamen koji vernici dobijaji SAMO od Patrijarha, vec Patrijarh isnosi svetje kao SVEDOCANSTVO da su mu molitve uslisene.

S obzirom da se naucni komentari ovde svode na to da cinjenice koje sam naveo nisu istinite, ostaje mi da preporucim svakome koga je ovo zainteresovalo da sam nastavi istrazivanje ovog fenomena.

Hvala svima na ucestvovanju u ovoj temi!
 
Poslednja izmena:
Uhm...

U stvari, ovaj trik (izveden kroz kombinaciju skrivenog plamena, usijanog metala, i potapanja sveca u beli fosfor) je raskrinkan davno. O detaljima imas, recimo, izvestaj episkopa Porfirija iz 1841., ili mozes da pogledas sta je Nikolaj Uspenski pisao o ovome (kao vernik koji se protivi prevarama u ime vere). Pogled sa potpuno skepticko-ateisticke tacke gledista, kao i madjionicarske tehnike kojima mozes, u svojoj spavacoj sobi, da proizvedes ovo "cudo" do zadnjeg detalja, mozes da nadjes u tekstovima ruskog skeptika Igora Dobrokotova.

Ovo se najvise zataskava upravo od strane svestenstva koje ucestvuje u ovom ritualu (koji donosi ogroman novac od vernika i hodocasnika). Istorijski, svaki put kada bi ovo cudo postalo previse popularno, lokalne vlasti ili drugi skeptici bi poceli da prckaju po crkvi i da pronalaze i objavljuju nacine na koje se trik izvodi (tako je i gorepomenuti Porfirije otkrio da se radi o triku). Otud, kada god pocne suvise da se prica o tome, svestenstvo zataskava.

E ja sam bas o ovome pricao, samo sto nisam imao ove informacije koje su gore navedene. Sve je u cilju manipulisanja...
 
Inace, imam snimak gde bradonja DUGO DRZI PLAMEN ISPOD BRADE I BRADA NE GORI! Slicno i jedna monahinja - plamen joj samo "miluje" lice. Znaci, NIJE TACNA TEORIJA GLUVIH TELEFONA po kome smo "pogresno shvatili" dobijene informacije.

Da li si nekada imao priliku da gledas indijske jogije kako drze ruku u plamenu, ili drze u ruci usijano kamenje?

Da li je to dokaz za postojanje boga-majmuna Hanumana?

Dalje, Patrijarh iznosi upaljene svetje iz kapelice (Hristovog groba) dok ZA TO VREME Blagodatni Oganj NASUMICNO PALI SVETJE hiljade vernika koji prisustvuju obredu.

Vrlo je zanimljivo da ti ovo kazes, kada cak ni crkva to nigde ne tvrdi, a sajt posvecen ovoj temi lepo kaze da se oganj prenosi sa svece na svecu, pocevsi od patrijarhovih. Nijedan izvor koga sam ikada citao, niti ljudi sa kojima sam pricao nisu tvrdili to sto ti tvrdis.

Ali ti bolje znas...

S obzirom da se naucni komentari ovde svode na to da cinjenice koje sam naveo nisu istinite, ostaje mi da preporucim svakome koga je ovo zainteresovalo da sam nastavi istrazivanje ovog fenomena.

Naravno.
 

Back
Top