Matematicki fakultet - upomoc !

A

Acka **

Gost
Razmisljam o tome da upisem matematicki fakultet. Zanima me kakav je fakultet trenutno, da li je mnogo tesko i tako to. Trenutno sam u gimnaziji, treci razred, ali bih htela odmah da pocnem da se spremam posto moram da nadoknadim dosta toga (drustveni sam smer u gimnaziji, mada sam prvu godinu bila na prirodnom).
Takodje me zanima koji sve predmeti imaju na matematickom fakultetu i da li je uz matematiku obavezno upisati i racunarstvo ?

Jos bih zelela da znam kakve su perspektive nakon zavrsenog matematickog fakulteta, odnosno, koje sve poslove sa ovim fakultetom mogu da radim (i kakve su plate).

Unapred hvala !!! :P
 
dobro je sto si vec resila da pocnes da se spremas! moram da ti kazem da matematika koju ti sad imas u skoli i ona koja je na fakultetu nije ni slicna. to di govorim, jer sam i ja bila veoma iznenadjena kad sam prvi put slusala predavanja. to su bukvalno dva razlicita sveta. ali ako volis, nece ti biti tesko da radis, zar ne?! na prvoj godini imas 4 predmeta, od kojih je jedan Osnovi Programiranja, tako da od toga ne mozes pobeci. Inace se predmet Analiza I smatra najtezim u prvoj godini. Ne znam sta jos da ti kazem, posto nemam pojma kakve su mogucnosti zaposlenja, jer sam i ja tek prva godina, pa se nisam raspitivala oko toga ! pozdrav za buducu koleginicu ! :)
 
He, ja nemam pojma nista o matematickom, ali privatna profesorka (26 godina) mi je pricala o mogucnostima zaposlenja. I rekla je da su ocajne!
Necu da te plasim, kaze da je sve stvar smera, ako izaberes neki koji ima veze sa programiranjem, ili nesto malo usmerenije mogucnosti su veoma raznovrsne. Ali, za neki opsti smer ti ostaje samo da predajes u nekoj skoli ili, ako imas fantastican prosek mozes da radis kao asistent na fakultetu. To je ona rekla.
 
Studirala sam malo ranije, nisam bas u toku sa sadasnjim planom i programom na matematici, ali umesto odgovora na pitanje: "Da li je mnogo tesko?" ispricacu ti sledece:
Prvo predavanje kod jedne sjajne ali vrlo stroge profesorke. Na samom pocetku kaze nesto kako se bez 8 sati rada dnevno matematika ne studira... Pogledam se sa svojom drugaricom (obe "pametnice", odlicni djaci, volimo i jako dobro znamo matematiku) i prasnemo u smeh u stilu: "Haha... nas je nasla da plasi!".
Mnogo puta tokom studiranja smo se prisecale tog dogadjaja i uverile se da je zena bila u pravu...
Posto si drustveni smer, i jos uvek nisi sigurna sta zelis, dobro razmisli pre nego sto odlucis... Matematika je lepa, ali dosta specificna i trazi zaista veliku posvecenost.
 
Joj...ja se ne bih bas slozila sa ovim komentarima odozgore. Mnogo je preuvelicano sve to.

Ja sam na racunarima, druga godina. Ovo za 8 sati dnevno svakog dana, NIJE ISTINA. Ne poznajem ni jednu osobu u grupi koja uci 8 sati dnevno. Cinjenica je da je za matematiku potrebno vreme, da se sve to slegne, ali znate vi ljudi sta je 8 sati dnevno svaki dan? U redu je pred ispit 8 sati dnevno, ali tokom cele godine...to nije tacno.

Zlatno pravilo na PMF-u je RAZUMETI i RAZMISLJATI, a ne nastrebati...i kad jednom ukapiras nesto i ako razmisljas glavom, a ne knjigom, ne vidim u cemu je problem.

Istina je da kad sam dosla prvi dan na fax i kad sam cula sve ljude kako pricaju matematickim jezikom, htela sam da menjam fakultet. Jos kad nam je profesor analize rekao "Nemojte da se trudite to sada da razumete, bice vam jasno za pola godine"...sta vise da kazem. A da ne govorim o tome kada smo se okupili oko ulaza u jednu ucionicu i nailzai profesor i kaze "Kakva je ovo tacka nagomilavanja, 'ajde divergirajte"...to je tada kao trebalo da mi bude smesno :(
Prvi semestar prve godine sam stvarno bila kao da sam otisla u kinesku skolu. Ali vremenom se naviknes na sve to i "udje ti pod kozu" i bude sasvim normalno.

Ne mora redovno da se uci, sloboda je jer ni jedna predavanja ni vezbe nisu obavezne i za spremanje ispita (osim analize) je sasvim dovoljno nedelju dana, AKO ti matematika lezi i ako to volis.
Ispite sam prosle godine krenula da spremam oko 20. maja. I za tih mesec dana spremila 2 ispita (koliko je potrebno za uslov). Onda sam jos mesec dana ucila za oktobar i nisam bila zadovoljna ocenama na pismenim koje sam dobila, pa nisam htela na usmeni da izlazim. Sledeci ispit iz programiranja je bio 14.januara u 9 ujutru, direktno sa srpske nove godine sam otisla na ispit, bez prethodno ponovljenog iceg od oktobra jos...i dobila 8. To mi se svidja, jednom kada udje u glavu, to ne moze da se zaboravi poput istorije i geografije, samo se lepo slegne i jos bolje znas.

Ako volis matematiku, i zelis to da upises, veruj mi nije nista strasno. Ja sam imala savrsenu osnovu iz gimnazije (mada nije bila matematicka), tako da moguce da bi tebi zbog drustvenog smera bilo za nijansu teze...ali to su ipak samo nijanse :)

Prva godina je najteza, druga je vec nesto laksa, mnoge pojmove vec znas, mnogo manje se zadrzavas na sitnicama. A za ostalo kazu da ko je zavrsio prve dve godine i polozio Analizu 1 i 2, taj kao da je zavrsio fakultet.
 
Devojka je velikim delom u pravu, sustina jeste u dobroj osnovi (koju stices bilo u ranijem skolovanju sto je laksa varijanta, bilo na fakultetu) i razumevanju gradiva i onda je sve znatno olaksano.
"8 sati rada/ucenja" je prosek koji ukljucuje i predavanja, vezbe i ostale obaveze na fakultetu... Naravno da ne treba svakom isto vremena, kao sto svakom od nas nesto ide bolje nesto losije...
 

Back
Top