Citat iz 'Stepskog Vuka' ...

W.A.S.P.

Poznat
Poruka
9.005
Da li je ono što smo mi nazivali kulturom, duhom, dušom, ono što smo nazivali lepim, svetim bilo samo utvara, već odavno mrtva, koju samo nekolicina nas budala smatra pravom i živom. Da li je ono za šta smo se mi, budale, borili oduvek bilo samo fantom?

Heman Hese​
Ovo gore je citat i Hese-ove knjige 'Stepski Vuk'.
Stepski vuk je definitivno neko ko nije 'in', ko takođe nije ni mediokritet, beži od istog i gnuša ga se, mada i sam priznaje da ne može bez njega. Ceni neke stare vrednosti, grozui se moderne muzike (tada je to bio džez) ... E sada, ja se ne prepoznajem u ovom čoveku ali s druge strane kao i on ne mogu da smislim ovu modernu 'umetnost'. Sve ovo što je danas trend, što je in - šljokice, gej frizure, turbo folk, tehno muzika , rep, fudbal, tenis, droga,pederluk. Naravno nisam jedini. Ima nas dosta. Ali - njih, koji vole gore navedeno, ima više. E onda ljudi poput mene i neki , da kažem, ekstremniji primerci kažu kako je to kič, šund, bljuzga, ili kako Hese kaže u knjizi iz koje je citat 'u poređenju sa Bahom to su muzičke pomije'.
Vidite, Hese se još onda zapitao ko je u pravu. Mi ili oni. S druge strane se pitam da li se uopšte može postaviti ovakvo pitanje pošto danas svi tupe o nekom 'ukusu'.
Možda smo mi ti koji nemaju ukusa bez obzira na to što je ono što mi volimo starije. Možda je to što mi volimo, kao što čovek reče, fantom ili odavno mrtva utvara.



 
Poslednja izmena:
Kazzu da ne vredi prosipati bisere pred svinje. Opet,izgleda da ih neko ipak prosipa,odozgo ili odozdo...
biseri tako svetle u blatu.Stoga,savet za zitelje dekadencije bio bi izveden iz onog mladenovicevog 'kopati po djubretu srece i zaprljati ruke...' ...i licno se uveriti da li vredi. :)
 
Da li je ono što smo mi nazivali kulturom, duhom, dušom, ono što smo nazivali lepim, svetim bilo samo utvara, već odavno mrtva, koju samo nekolicina nas budala smatra pravom i živom. Da li je ono za šta smo se mi, budale, borili oduvek bilo samo fantom?
Heman Hese


NE.

Uvek je bilo i bice "samo nekolicina nas budala".
Taj broj je oduvek nepromenljiv , i za tim ne treba zaliti.
Vecinu su uvek cinili mravi i pcele radilice, i naopako kad bi svi bili vodje ili kraljevi...mislioci i umetnici...

"Da li je ono za šta smo se mi, budale, borili oduvek bilo samo fantom?"
Ne, ali se posledice svake borbe osecaju kasnije ,a cesto "borci" bilo cega , ne dozive da vide rezultat svog truda,a u nekim slucajevima, na svu srecu...

Da li je ono što smo mi nazivali kulturom, duhom, dušom, ono što smo nazivali lepim, svetim bilo samo utvara,

Ne,vreme sadasnje, mozda u nekom trenutku novih desavanja potisne neke stare vrednosti,sto se tice filma,muzike , knjizevnosti,ali kvalitet uvek ispliva i ostaje...Vreme to jako dobro zna da precisti...Sta od ovog danasnjeg ostane aktuelno kroz 20ak godina , to ce ciniti kulturu i duh ovog vremena, dobar znalac ce to umeti i sam da proceni odmah,a ostali ce cekati da to vreme uradi za njih.

A s obzirom da ne umem da filozofiram, i to jako lose radim, hajde jos samo ovo

Ovo gore je citat i Hese-ove knjige 'Stepski Vuk'.
Stepski vuk je definitivno neko ko nije 'in', ko takođe nije ni mediokritet, beži od istog i gnuša ga se, mada i sam priznaje da ne može bez njega. Ceni neke stare vrednosti, grozi se moderne muzike (tada je to bio džez) ...
Možda je to što mi volimo, kao što čovek reče, fantom ili odavno mrtva utvara.

Uostalom, zar je toliko bitno sta ostali slusaju , gledaju i misle ?...
Stvaralac stvara zbog sebe i svoje potrebe da to sto ima pretvori u knjigu,muziku,film, a ne zbog drugih.Stvaranje po narudzbini rezultira bla bla bla...Nastavicu drugi put.
 
Poslednja izmena:
Tema je prilicno kontraverzna .

Nesto slicno sam jednom pokrenuo na drugom specijalizovanom muzickom forumu gde sam izneo misljenje da je Atonalna muzika kao i skoro celukupna muzika savremenih kompozitora 20.veka dekadencija u odnosu na vreme klasike i romantizma a koje je po meni bilo vrhunac muzike. Izneo sam msiljenje da od tada imamo dekadenciju kojoj je olicenje upravo atonalana i disharmonina muzika 20. veka koja se na koncertima klasicne muzike izvodi uvek na pocetku, jer da se izvodi na kraju niko ne bi ostao u sali.

Kada sam ovo rekao nastao je haos na tom forumu, gde su se javljali profesionalni muzicari svih zanrova, pjuvali me i umalo me nisu banovali sa foruma.
 
Au ljudi, ja se izvinjavam što sam 'sklepao' temu tako da je ispalo da se odnosi samo na muziku. Mislio sam i ne ostale vidove umetnosti.
Sve u svemu deluje mi kao da moderna muzika, književnost i kinematografija nezaustavljivo zaglupljuju ljude.
 
Tema je prilicno kontraverzna .

Nesto slicno sam jednom pokrenuo na drugom specijalizovanom muzickom forumu gde sam izneo misljenje da je Atonalna muzika kao i skoro celukupna muzika savremenih kompozitora 20.veka dekadencija u odnosu na vreme klasike i romantizma a koje je po meni bilo vrhunac muzike. Izneo sam msiljenje da od tada imamo dekadenciju kojoj je olicenje upravo atonalana i disharmonina muzika 20. veka koja se na koncertima klasicne muzike izvodi uvek na pocetku, jer da se izvodi na kraju niko ne bi ostao u sali.

Kada sam ovo rekao nastao je haos na tom forumu, gde su se javljali profesionalni muzicari svih zanrova, pjuvali me i umalo me nisu banovali sa foruma.

20. vek je vek vokalno-instrumentalne muzike, odnosno nečega što čak i nije muzika u pravom smislu te reči.
 
Umetnost je odavno mrtva.
Sad to "ukusi su razliciti" jednostavno nije izgovor za smece koje nam plasiraju.
Naravno da ima kvalitetnih dela,ali teze pronalaze put do ljudi,jer je marketing sve.
Ljudi nemaju vise toliko vremena da sami istrazuju,citaju,biraju,uglavnom uzimaju ono sto im se nudi,sto je u tom trenutku aktuelno.

A ko je u pravu? Sigurno nije Sasha Popovic.
 
U neznanju je i spas i kletva....spas jer tih nekolicinu veruje da ce biti kriticni da napokon pobedi lepse i pametnije, a kletva , zato sto ih svi ostali puste da se trose, dok oni cekaju na krivinama....ne namerno podrivajuci, ne svi....ali ako je lakse , ako se "mora"....
 
Da ne bih ispao cinik u ocima javnosti, treba znati i da ne mora tako....

Jednostavno vecina misli da je pametna , i zna sta joj je lakse...
Zato se ne odrzava ni ono sto je postignuto, pa u svakom 3x periodu dolazi do potpunog revalorizovanja vrednosti.
Tako se zagubi sve sto je ulozeno , jer je to jevtinije uzeti nego graditi novo, lakse je prevariti nego pomoci....

Staromodno je najcesci paravan iza kojeg se cine takva dela, tj staracka tvrdoglavost i ogranicenost se uzima kao glavni povod za "revolucionarnu" destrukciju , koja predstavlja samo paravan za probijanje mlade mladice izmedju starog drveca na poljani uspeha i prestiza....

Borba za poziciju i hleb....

Medjutim i oni sto nisu za takav konacan stav prema mudrim i dobrim dostignucima , znaci odrekli bi se najboljeg parceta livade radi puteljka koji ce kasnije razdvajati parcele sume u slucaju pozara i tako spasiti mnogo drugih parcela sume, bivaju instrumentalizovani kroz konformno i vecinsko u posmatranju , razmisljanju i odlucivanju....

Ugusiti taj generacioni razdor , potrebu sece starih stabala i istovremeno ponistiti neznanje koje usmerava odluke mladih ka laksim resenjima , sad i danas, je veliki zadatak nedostizan mudrosti, vec pre svega sili , moci i diktaturi....
 
Ovo gore je citat i Hese-ove knjige 'Stepski Vuk'.
Stepski vuk je definitivno neko ko nije 'in', ko takođe nije ni mediokritet, beži od istog i gnuša ga se, mada i sam priznaje da ne može bez njega. Ceni neke stare vrednosti, grozui se moderne muzike (tada je to bio džez) ... E sada, ja se ne prepoznajem u ovom čoveku ali s druge strane kao i on ne mogu da smislim ovu modernu 'umetnost'. Sve ovo što je danas trend, što je in - šljokice, gej frizure, turbo folk, tehno muzika , rep, fudbal, tenis, droga,pederluk. Naravno nisam jedini. Ima nas dosta. Ali - njih, koji vole gore navedeno, ima više. E onda ljudi poput mene i neki , da kažem, ekstremniji primerci kažu kako je to kič, šund, bljuzga, ili kako Hese kaže u knjizi iz koje je citat 'u poređenju sa Bahom to su muzičke pomije'.
Vidite, Hese se još onda zapitao ko je u pravu. Mi ili oni. S druge strane se pitam da li se uopšte može postaviti ovakvo pitanje pošto danas svi tupe o nekom 'ukusu'.
Možda smo mi ti koji nemaju ukusa bez obzira na to što je ono što mi volimo starije. Možda je to što mi volimo, kao što čovek reče, fantom ili odavno mrtva utvara.




Odavno sam čitao Hesea i drugačije sam doživeo Stepskog Vuka. Herman Hese je bio najčitaniji u vreme 80-90 i bilo je cool čitati Hesea, naročito Stepskog vuka. Imao sam devojku koja je tvrdila da je zbog Stepskog Vuka nekoliko osoba izvršilo samoubistvo. Nisam mogao da prihvatim ovakvu tvrdnju i uzmem da ga pročitam. Dopao mi se Hese i ja sam ga doživeo na sasvim suprotan način, naime razumeo sam da Hese podstiče na žestoku borbu protiv neuspeha u Stepskom vuku, govori ne predaj se nikad, voli, ceni i živi život radosno i u potpunosti. Hese je ostavio dubok utisak pozitivnog u meni na svakom polju mog života.

Mislim da i danas Stepski Vuk ima podjednaku vrednost. Žalosno je što mladi (sa izuzetcima) danas veoma malo čitaju klasike.

:kpozdrav:
 
"

Koliko i kakve slike o sebi imamo,da li su nam slike o nama koju drugi imaju i stvaraju vaznije , sa vecim znacajem ,od onih koje sami stvaramo o sebi.Koliko smo realni u stvaranju istih ,koliko hrabri da je prihvatimo,ako smo nezadovoljni i da je promenimo?




Ja stepski vuk jurim i jurim
zavejanim svetom surim,
sa breze gavran tu i tamo pr`ne,
al nigde zeca,nigde srne!
A ja srne toliko volim,
da mi je sad da sretnem koju!
Niceg lepseg no kad je skolim
i pokazem joj celjust svoju.
Tako bih dobar sa njom bio,
sav bih se zario u njen but,
svetlu joj krv bih pio,pio.,
pa zavijajuci produzio put!
Bar da negde kakav mali zec
da me slatkim mesom zagreje!
Ah,zar uteklo od mene sve je
sto zivot moze malo da razgali?
Odavno mi je umrla zenka,
olinjao i sed mi je rep,
a ja jurim roz noc kao senka,
jurim i jurim,poluslep,
kako srne i zeceve vijam,
slusam gde vetar granjem zavija,
snegom tolim suvoga grla plam
i nosim dusu da je djavolu dam"
 
Imao sam devojku koja je tvrdila da je zbog Stepskog Vuka nekoliko osoba izvršilo samoubistvo. Nisam mogao da prihvatim ovakvu tvrdnju i uzmem da ga pročitam. Dopao mi se Hese i ja sam ga doživeo na sasvim suprotan način, naime razumeo sam da Hese podstiče na žestoku borbu protiv neuspeha u Stepskom vuku, govori ne predaj se nikad, voli, ceni i živi život radosno i u potpunosti. Hese je ostavio dubok utisak pozitivnog u meni na svakom polju mog života.

Hese je u svojoj knjizi docarao besmisllost zivota,vise nego njegovu lepotu.
Mada,kako ces shvatiti tu knjigu,zavisi od toga kakva si ti osoba u sustini.
Ja sam je shvatila kao...ok,mnogo toga je lose,nije fer,ali umesto da se gusis u sopstvenom samosazaljenju,uzmi ono sto je dobro od zivota.

Ovaj odlomak bih izdvojila,govori o ljudima,njihovoj svakodnevnici.

"...tako radi i zivi vecina ljudi,iz dana u dan,iz casa u cas,silom,ne zeleci to u stvari.
Oni se posecuju,vode razgovore,sede odredjen broj casova u svojoj kancelariji,sve to silom,mehanicki,bez volje,a sve to bi mogle da obave i masine,ili da se uopste izostavi.
A bas ta mehanicnost,ciji tok ne prestaje,bas ona ih sprecava da ,kao ja, podvrgnu kritici sopstveni zivot,svu njegovu glupost i plitkost,beznadeznu tugu i prazninu.
Oh,u pravu se ljudi,bezgranicno su u pravu sto tako zive,sto igraju svoje igre i jure pridajuci im vaznost,umesto da se brane od ove zalosne mehanizacije i da ocajnicki pilje u prazno,kao sto to cinim ja,covek izbacen iz koloseka..."
 
Ovo gore je citat i Hese-ove knjige 'Stepski Vuk'.
Stepski vuk je definitivno neko ko nije 'in', ko takođe nije ni mediokritet, beži od istog i gnuša ga se, mada i sam priznaje da ne može bez njega. Ceni neke stare vrednosti, grozui se moderne muzike (tada je to bio džez) ... E sada, ja se ne prepoznajem u ovom čoveku ali s druge strane kao i on ne mogu da smislim ovu modernu 'umetnost'. Sve ovo što je danas trend, što je in - šljokice, gej frizure, turbo folk, tehno muzika , rep, fudbal, tenis, droga,pederluk. Naravno nisam jedini. Ima nas dosta. Ali - njih, koji vole gore navedeno, ima više. E onda ljudi poput mene i neki , da kažem, ekstremniji primerci kažu kako je to kič, šund, bljuzga, ili kako Hese kaže u knjizi iz koje je citat 'u poređenju sa Bahom to su muzičke pomije'.
Vidite, Hese se još onda zapitao ko je u pravu. Mi ili oni. S druge strane se pitam da li se uopšte može postaviti ovakvo pitanje pošto danas svi tupe o nekom 'ukusu'.
Možda smo mi ti koji nemaju ukusa bez obzira na to što je ono što mi volimo starije. Možda je to što mi volimo, kao što čovek reče, fantom ili odavno mrtva utvara.






----------------------------------------------------

Kao prvo, Stepski Vuk je definitivno neko ko nije 'out'! :roll:

Ne shvacam, zasto se Stepski Vuk mora citirati da bi se jedno najobicnije, svakodnevno, pitanje postavilo? Jedno pitanje koje vec generacijama ljudi postavljaju, pa eto tako identicno se i moja baba i njena drugarica mlekarica isto pitale i niko ih nije citirao!:roll:

:bye:
 
----------------------------------------------------

Kao prvo, Stepski Vuk je definitivno neko ko nije 'out'! :roll:

Ne shvacam, zasto se Stepski Vuk mora citirati da bi se jedno najobicnije, svakodnevno, pitanje postavilo? Jedno pitanje koje vec generacijama ljudi postavljaju, pa eto tako identicno se i moja baba i njena drugarica mlekarica isto pitale i niko ih nije citirao!:roll:

:bye:
Paaaaa bio je i te kako out dok ga nije savatala Hermina :P

A on je lepo dočarao da smo zapravo mi frikovi jer smo manjina.
 
Poslednja izmena:
----------------------------------------------------

Kao prvo, Stepski Vuk je definitivno neko ko nije 'out'! :roll:

Ne shvacam, zasto se Stepski Vuk mora citirati da bi se jedno najobicnije, svakodnevno, pitanje postavilo? Jedno pitanje koje vec generacijama ljudi postavljaju, pa eto tako identicno se i moja baba i njena drugarica mlekarica isto pitale i niko ih nije citirao!:roll:

:bye:

Ne razumem tvoju primedbu! :think:
 
Da li je ono za šta smo se mi, budale, borili oduvek bilo samo fantom?

Mislim da jeste. Koliko me sjećanje služi Hese je kroz lik SV prikazao jedanog netipičanog čovjeka idealistu koji stremi uzvišenom. Bilo ka uzvišenoj muzici ili socijalnoj pravdi (pisanje za rijetka "avangardne" novine) pri tom se nimalo ne stideći ili osjećajući krivim ili odgovornim jer je sam živio od rente. U drugoj polovini romana pisac polako lomi SV koji se prepušta pukom hedonizmu. Tu je Hermina, igra, džez, droga, seks.
Roman se završava savjetom SV i svim drugim vukovima sličnim njemu, čak mislim čovjeku uopšte, da je izlaz iz životnog pakla jedino u humoru.
Moje viđenje ili priviđenje.
E sad da li je humor izlaz, ne vjerujem, ali da liječi pouzdano znam.
Ko uzima život za ozbiljno njbo je i to znam.
Nekoliko puta sam čitao roman ali sve je to bilo mnogo davno tako da je moguće da sam u nečemu bio i neprecizan.
Mijenjaju se ganeracije a sa njima i sistem vrijednosti, ukusi, kultura uopšte. Dovoljno je pogledati ideal ženske ljepote kod Rubensa i uporediti sa ovim savremenim anoreksičnim manekenkama i modelima.
 
Apsolutno se ovde nalazim pa i u recima kalisa i dodajem- dokle ima ovaca- bice i vune. Ali sta mi ovde zapravo gresimo? Mislimo da je staro jedino dobro. Ali zapravo nije imamo mi i novijih kvaliteta: Boards of Canada na primer electro band koga zanima neka potrazi navodno oni pokusavaju muzikom da nas vrate u najranije detinjstvo i tako to. Postoji i south park recimo koje svi vole, novije je i odlicnog je "kvaliteta" i da sada ne nabrajam. A suprotno tome postoje stara kulturna smeca. Samo sto tada nije bilo televizije da pospe sljokice po koricama tih knjiga. Dakle stvar je dela ne vremena.
 

Back
Top