Naplaćivanje ginekologa na porođaju!

RoccoS

Veoma poznat
Poruka
11.405
Beograd -- Ginekološko-akušerska klinika "Narodni front" predložila je Ministarstvu zdravlja da se prisustvo izabranog lekara na porođaju ubuduće naplaćuje 20.000 dinara.

Koliko zaista košta porođaj u Srbiji? (FoNet)

Od toga bi ginekolog koji porađa dobijao pola. Tome su se usprotivili članovi građanske inicijative "Majka hrabrost", koji smatraju da bi se tako legalizovala već postojeća korupcija. Ministar zdravlja Tomica Milosavljević, međutim, kaže da bi ta, kako je rekao, dodatna usluga, upravo pomogla u borbi protiv korupcije i najavio njenu primenu od 1. juna.

Iako se o korupciji pri porođajima samo nagađalo, praksa u zapadnim zemljama govori da je normalno da trudnicu porađa lekar koji je trudnoću i pratio. Međutim, u klinikama u Srbiji od 1. juna, prema rečima ministra zdravlja, to će se naplaćivati jer to inače nije dozvoljeno.

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević smatra, međutim, da je predlog dobar i najavljuje njegovu primenu. On je ocenio i da će ta, dopunska usluga, pomoći u borbi protiv korupcije jer se, kako je rekao, novac lekarima više neće davati "na ruke".

"Svaka trudnica u ovoj zemlji ima pravo da u zdravstvenom sistemu Srbije dobije brigu od kada zatrudni - sve vreme trudnoće i kada se porodi i posle, i da je ne košta baš ništa", kaže on.

"Dopunska stvar je - ako vi odlučite da hoćete da birate neki svoj poseban komfor. Onda on ima svoju cenu, a od 1. juna ona će da bude plaćena na kasi bolnice, sa fiskalnim računom", kaže Milosavljević.

Stav direktora GAK "Narodni front", koji je pokrenuo tu inicijativu, o kritikama predloga B92 nije uspeo da dobije jer je u njegovom kabinetu rečeno da je na odmoru, a da nikoga nije ovlastio da daje izjave.

"Ozakonjena korupcija"

Građanska inicijativa "Majka hrabrost" pozdravlja zabranu lekarima da nezakonito dolaze van radnog vremena da porađaju tzv. svoje pacijentkinje jer je to do sada bio izvor korupcije, ali protestuje protiv ideje da se ta vrsta usluge ubuduće zvanično naplaćuje.

Kako za B92 objašnjava njihova predstavnica Branka Stamenković, to predstavlja legalizaciju već postojeće korupcije u porodilištima.

“S obzirom na to da je opštepoznato, i to je javna tajna, da je neka nezvanična cena za potplaćivanje lekara u 'Narodnom frontu' 500 evra, mi smatramo da nijedan lekar neće dolaziti za jednu petinu tog iznosa, za nekih 10.000 dinara”, kaže ona.

“U slučaju da Ministarstvo prihvati ovaj predlog, imaćemo situaciju da žena mora da plati i 500 evra lekaru u džep kao mito, plus 20.000 dinara bolnici, koja kao da se maltene ugrađuje u sve to. Imaćemo jednu legalizaciju korupcije”, ocenjuje Stamenkovićeva.

Organizacija "Majka hrabrost" ocenila je da bi umesto toga trebalo pooštriti kvalitet usluga u porodilištima, tako da porodilje imaju podjednako poverenje u svakog državnog ginekologa.

U suprotnom, samo se povećava broj vanstandardnih usluga, čime se, kako kaže Branka Stamenković, samo eksploatiše strah trudnih žena. “Mi imamo situaciju u kojoj se strah od bola naplaćuje 10.000 do 12.000 za epiduralnu anesteziju", kaže ona.

"Strah od toga da ćete biti u nekoj nemoćnoj situaciji eksploatiše se naplaćivanjem cene od dve do 15.000 dinara za prisustvo oca ili neke druge osobe porođaju. Strah od nehigijene naplaćuje se sa više hiljada dinara dnevno za apartman, recimo u 'Narodnom frontu'”, podseća ona.

“I kad vi sada saberete sve te cifre, pa na to dodate još i nezvanične troškove, vi dolazite do cifre u kojoj se, recimo, u Nemačkoj možete poroditi u uslovima hotela sa pet zvezdica”, kaže Stamenkovićeva.

Ona smatra i da svakoj trudnici koja dolazi u porodilište treba dozvoliti da ima pratnju jedne osobe besplatno, bez uslova vađenja briseva i drugih analiza i bez bilo kakvih drugih uslovljavanja, s obzirom na to da je to standard u svetu.

Više detalja o ovom problemu možete čitati na Blogu B92, gde Branka Stamenković piše o stanju u porodilištima.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=03&dd=04&nav_category=12&nav_id=348073
 
Opet po starom obicaju,nek se zene poradjaju kod kuce.

A,sta mislis da lekari placaju skolovanje kao u inostranstvu i da im se ukine finansiranje iz budzeta?

Tako bih to lako resio,moram poslati mail Tomici.Ko uzme pare,lepo mu se naplati skolovanje po specijalnim cenama.Uzeti im nelegalno stecene nekretnine,jer su svi stambeno zbrinuti,a imaju male plate.Sjajno nam je uredjenje.Svi izdvajamo sredstva za skolovanje dzukela koje ce posle da nam drpaju dzepove.Mislim da bi 10-15 streljanja bilo malo.Poduza je lista.
 
A sta vredi svaka rasprava ovde,zar to ne bi bilo bolje da se resi na jednostavn nacin.
Svi koji zive po drugim zemljama, cim im nesto ne odgovara oni izlaze na ulice strajkuju.
Kod nas svaki dan nesto poskupljuje a mi i dalje ko Ovce cutimo i cekamo kljanje.
Pa sad i ttreba tako,nek naplacuju i porodjaj,i sivenje mindze kad se pocepas na porodjaju to bi trebalo u extra cene.
Uloske,vatu i druge stvari sve moras da nosis od kuce i pelene.....nek naplacuju samo ,moze im se.
 
А ел неко од вас прочитао да се не плаћа порођај, него плаћаш само ако желиш да те породи твој лични лекар?
То је екстра услуга.

Što od prilike znači, da ako želiš da i on bude tu, uplatiš instituciji tih 10.000 din, a njemu daš njegovih 500€, jer nije valjda lud da dođe van radnog vremena za neki procenat od svote koju si zvanično uplatio...
 
Bolje tako nego da počnu da prodaju decu kao što nekad beše, a niko ne zna sa sigurnošću da se to ne dešava i danas...
E sad, pošto je to Tomica lepotica lepo smislio, mogao bih i iz državne kase da plati onim porodiljama koje taj novac nemaju.
Mada, verovatno će upotrebiti rešenje "Neka Vas porodi neko drugi". Jeftinije je.
 
A ti si se porađao, pa poznaješ problematiku...:whistling:

Ne, ali dok sam boravio u USA, tacnije NY i LA imao sam prilike da se upoznam sa doktorima i da vidim kako oni zive.
A zive kao carevi, u najboljim naseljima, u prelepim kucama, svaki ima vozni park i kad je neko Doktor svuda su mu vrata otvorena, to je zanimanje koje se itekako ceni i postuje.
Doktor - specijalista je krem drustva svuda na svetu i oni svuda dobro zive jer su im plate u skladu sa njihovim zanimanjem i trudom koji su ulozili u svom zivotu.

Kod nas doktori nisu adekvatno placeni, sad im zabranili da rade privatno ako rade u drzavnoj sluzbi ....pa ti vidi da li je u redu da neko ko ulozi 20 god svog zivota u skolovanje prima mesecno 600 evra

Mom drugu je otac hirurg, zivi u stanu od 45 kvadrata, a taj drug zivi u studenjaku.
 
Шта нисам прочитао па у Бетанији без 200ејвреја немош ни да пишаш
а ни на другим клиникама није боље ,треба стрељати 10%минимум

Pa narod ionako bolje zna od doktora

Na kraju krajeva, nemoj da pravis decu ako nemas da platis isto kao sto ne trebas da dizes kredit ako nemas odakle da vratis, logicno.

A ako si napravio dete pa ti je zao da platis onda si svinja.
 
Pa narod ionako bolje zna od doktora

Na kraju krajeva, nemoj da pravis decu ako nemas da platis isto kao sto ne trebas da dizes kredit ako nemas odakle da vratis, logicno.

A ako si napravio dete pa ti je zao da platis onda si svinja.

Oce da pravi decu,a to svakako nece da mu odredjuje onaj koji trazi mito.

Naravno da mi je zao da platim,itekako.

Ja sam svinja sto necu da platim nekom ko je vec placen za to,a on nije svinja sto trazi mito nekome koji ima milijardu problema vise u tom trenutku?
 
Ne, ali dok sam boravio u USA, tacnije NY i LA imao sam prilike da se upoznam sa doktorima i da vidim kako oni zive.
A zive kao carevi, u najboljim naseljima, u prelepim kucama, svaki ima vozni park i kad je neko Doktor svuda su mu vrata otvorena, to je zanimanje koje se itekako ceni i postuje.
Doktor - specijalista je krem drustva svuda na svetu i oni svuda dobro zive jer su im plate u skladu sa njihovim zanimanjem i trudom koji su ulozili u svom zivotu.

Kod nas doktori nisu adekvatno placeni, sad im zabranili da rade privatno ako rade u drzavnoj sluzbi ....pa ti vidi da li je u redu da neko ko ulozi 20 god svog zivota u skolovanje prima mesecno 600 evra

Mom drugu je otac hirurg, zivi u stanu od 45 kvadrata, a taj drug zivi u studenjaku.
Ово је СРБИЈА иди у АМЕРИКУ
Pa narod ionako bolje zna od doktora

Na kraju krajeva, nemoj da pravis decu ako nemas da platis isto kao sto ne trebas da dizes kredit ako nemas odakle da vratis, logicno.

A ako si napravio dete pa ti je zao da platis onda si svinja.
ја имам АЛ ЗБОГ ТАКВИХ КАО ТИ НЕМА 80% НАРОДА
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top