NLP

Poruka
51.038
NLP je skraćenica za neuro-lingvističko programiranje.

"To je ujedno i umetnost i nauka o ličnom uspehu. Umetnost, jer svako unosi jedinstvenost svoje ličnosti i stila u ono što radi, a to se ne može prikazati rečima ili tehnikama. Nauka, jer raspolaže metodom i tehnikom otkrivanja obrazaca koje koriste uspešni pojedinci u postizanju izvanrednih rezultata u najrazličitijim oblastima. Ovaj proces se zove modelovanje, a obrasci, veštine i tehnike otkrivene na taj način sve više se koriste u savetovanju, obrazovanju i poslovanju radi ostvarivanja uspešnije komunikacije, ličnog razvoja i ubrzanog učenja." (Iz knjige NLP, O'Konor i Sejmur)

Dakle, reč je o učenju i savladavanju psihloških veština za razumevanje i vršenje uticaja na ljude. Ukratko - KOMUNIKOLOGIJA.

Osnovni principi NLP:
- Ostvarivanje uzvrata sa drugima
- Uticanje na druge
- Razumevanje i korišćenje govora tela
- Razmišljanje i postizanje željenih rezultata
- Ostvarivanje uspeha u komunikaciji (poslovnoj, privatnoj itd.)

Zanima me da li je neko prošao NLP, ili - ukoliko nije - da svoje viđenje o gore navedenim principima:
- kako se ostvaruje "uzvrat" sa drugima (građenje komunikacionog mosta prema drugoj osobi)?;
- kako se, zašto i u kojim prilikama utiče na druge?;
- razumete li govor svog i tuđeg tela?;
- postižete li željene rezultate i šta je potrebno da bi se oni postigli?;
- šta je uslov za ostvarivanje uspešne komunikacije?
 
nlp je druga rec za brainwash ili manipulaciju i svaki dan smo pod njenim uticajem...mogu da nas programiraju drugi a mozemo i sami sebe programirati...mozak reaguje na reci i zvuke i mi pokrecemo odredjeni "program" kad ih cujemo npr. pesme koje nas rastuze ili reklama za coca colu koja nam sugerise da se dobro osecamo ako je pijemo...mocan je ako se koristi ispravno ali se obicno zloupotrebljava i pod njenim uticajem ljudi mogu raditi stvari koje inace nikad ne bi uradili... iz prostog razloga sto su ovce... i sto su povrsni i ne ulaze u sustinu problema pa ih je lako izmanipulisati
 
Za ove negativne aspekte sistematskog pristupa komunikaciji je odlican prikaz film "Osmi dan".
Ali, postoje i razlozi za.
Jedan je i samo postojanje negativnih aspekata, od njih se treba zastititi pa samim tim treba biti upucen u sve to, a drugi je sto je zaista danas potrebno znati po nesto o svemu tom.
Moze nam pomoci kako u svakodnevnoj komunikaciji i razumevanju ljudi oko sebe tako i na poslu.
Pocetni tekst kaze:
svako unosi jedinstvenost svoje ličnosti i stila u ono što radi, a to se ne može prikazati rečima ili tehnikama
dakle, preduslov za pozitivno koriscenje jeste licnost, a to je onaj tezi deo posla, bez tog tehnike ne pomazu, a sa tim tehnike nisu neophodne.
 
Osnovni principi NLP:
- Ostvarivanje uzvrata sa drugima
- Uticanje na druge
- Razumevanje i korišćenje govora tela
- Razmišljanje i postizanje željenih rezultata
- Ostvarivanje uspeha u komunikaciji (poslovnoj, privatnoj itd

Meni ovo deluje kao kurs glume.
Nije nesto sto dolazi iz duse,zelja da se razume druga osoba i uspostavi komunikacija,nego kako nauciti da se vesto imanipulisu drugi ljudi zarad sopstvene koristi.
Mada,mislim da je malo ko nadaren da tako nesto ostvari uspesno,uglavnom se prepoznaju "prevaranti".
 
NLP je nenaucan pokusaj pomoci psihicki obolelim, dakle, to nije nesto sto spada u "nauka". Teorija NLPovaca, bazicna, ona od koje se moze krenuti u takvo "lecenje", to je ova: [Taj] covek nema [sad] slobodu volje, on je programiran da spoljasnjost od njegovog Ega (socijalna, fizioloska, itd.) neminovno utice na njega (odnosno da on sam sebe menja kad vidi neke stvari u spoljasnjem okruzenju (drustvo, itd...)), tj. da je on prati, a ono sto se moze - to je reprogramirati ga.

Ta teorija nije naucno istinita, tj. nema dokaza da je tako.

Ipak, ono od cega NLPovci krecu nije ta teorija, vec znanje da su takva lecenja primenjivana pre 100 godina zaista ponekad dovodila do izlecenja, ili je barem tako izgledalo.

Model psihe po kome se tu radi je Frojdov, sa jednom izmenom: Super-ego ("Samoodricanje od slobode") se podrazumeva kao nesto obavezno, stalno, sto je neko programiran da odrzava. Frojd nije rekao da covek mora imati Super-ego, vec samo to da moze...

S obzirom da se ono sto je kod Frojda patolosko ovde shvata kao neminovno, "terapeutski" pokusaji ne idu ka tome da se razori Super-ego i karakter koji ga pravi zameni boljim, vec ka tome da se Super-ego izmeni tako da bude prilagodjeniji nosiocu. Naime, u NLP se veruje da je "kriticki stav" nesto sto je isto tako "programirano", pa stoga i nekriticno, i da se on moze, kao i treba, zaobici... Dakle, ako je to jedna nauka, to je onda jedina nauka u kojoj se kriticki stav smatra necim sto covek i ne moze da ima... iz cega bi sledila konsekvenca da NLPovci misle i da covek ne moze biti naucan, mada moze biti programiran da se tako ponasa...

Naravno, sve je to smesno i nepotkrepljeno dokazima, a ta "lecenja" navodna se obavljaju dok je ovaj kojeg se ima leciti pod hipnozom, gde se veruje da on dok je pod hiponozom ne poseduje kriticki stav koji bi onemogucio nama da ga programiramo kako god zelimo... ako se ucine neke aktivosti koje ce ga (kriticki stav) iskljuciti.

Ukratko: NLP je budalastina.
 
Što smo manje duhovno razvijeni to nas je lakše čitati preko tzv. "govora tela." Medjutim, ukoliko je osoba duhovno razvijenija to će njen govor tela biti "oskudniji" i osobu nećemo biti u mogućnosti da na taj način "čitamo."
Zašto je tako?
Zato što kao duhovno nerazvijeniji nesvesno izvodimo pokrete, grimase...koji će otkrivati naša unutarnja osećanja, sklonosti i naklonosti...
Duhovno razvijeniji pojedinac takvih "problema" ima sve manje što je uzdignutiji.

Najbolja metoda da uspostavimo kontakt i komunikacijsko poverenje sa sagovornicima je ako umemo toj osobi dati punu slobodu da je ono što jeste i ako umemo ljude prihvatati otvorenog srca. To bi otprilike značilo da smo bez ikakvih predrasuda prema polu, uzrastu, rasi, klasi, bogatstvu, školovanosti, religioznosti (ateističnosti), lepoti (ružnoći) i stotine drugih stvari.

Praktično se od nas zahteva da budemo duhovno razvijeniji ili sa što čirom svešću a to je ono zašto smo se i rodili - da se krećemo ka tom cilju.

Najviše uticaja možemo ostaviti na druge ako postanemo bastion najviših životnih vrlina...
 
a ta "lecenja" navodna se obavljaju dok je ovaj kojeg se ima leciti pod hipnozom, gde se veruje da on dok je pod hiponozom ne poseduje kriticki stav koji bi onemogucio nama da ga programiramo kako god zelimo... ako se ucine neke aktivosti koje ce ga (kriticki stav) iskljuciti.

NLP nije vezan za hipnoterapiju. Dakle, NLP se koristi i na drugacije nacine.
 
haha

svrha NLP je da odredjenim jezickim govornim konstrukcijama podstakne drugo lice na kreiranje odredjenih reakcija..kako?

nacin NLP jezika uslovno receno nije jasan i koncizan metod prenosenja neke poruke..vec pre metafore i hintovi..da bi sagovornik sam dosao do nekog zakljucka upotrebom svoje imaginacije..naravno sve to funkcionise u praksi zato sto emocionalni um coveka NE PRAVI razliku izmedju stvarne i zamisljene situacije..pa tako prozivodi odredjenu neku emocionalnu rekaciju

iako neki navode NLP kao cisto terapijsku ili komunikativnu "obuku" najcesci primer NLP tehnika cete videti kod uspesnih zavodnika..koji sta vise nisu ni svesni na koji nacin i kojim sredstvima postizu to sto postizu..i sve naravno funkcionisu uz pristanak druge starne..koji je jedino moguc ako druga strana nema blage veze sta ovaj prvi radi ili pokusava da uradi..onog ternutka kad neko postane svestan sda neko drugi nad njim primenjuje tzv NLP taj metod vise ne funkcionise..

primere NLP mozete videti i u govorima politicara..i njihovim javnim nastupima..

uostalom ionako se sve to masovno koristi svesno ili nesvesno
 
Da, ne mislim da je sve to buckuris, narocito da nije uticajno na mentalno labilne ili obolele....
Oni imaju izostren odnos prema recima , odnosima , neumerenost je karakteristika u 100% , bar kod jednog , a obicno kod vise kriticnih odnosa prema svetu, obicno bas pod uticajem ego rezultata, ali ne primarne egomanije, vec egomanije koja je sekundarna, tj kad osoba ne nalazi resenje za svoj problem prema okruzenju , ona preuzima zastitnu ulogu i kreira svet i odnose koji joj pruzaju takvu sliku , kao da resava problem....

Obicno je to lagarija i poturanje problema vestim demagoskim i manipulatorskim efektima od same osobe , samoobmana, radi postizanja cilja, a to je nekad i samo izlazak iz kruznog toga misli , tj rasterecenje od strahova, odgovornosti , odluka, iritiranja, ili sta sve moze da bude, nemam previse iskustva u sirinu....

NLP je stoga u mogucnosti da na reaguje i deluje , bas kao sto postoji placebo i uopste nije glup takav potez.....

Evo vam jedne moderne i siroko prihvacene istine , a da je totalno sustinski degenerativna, a prakticno ipak inspirativna....
"Mnogo je bitnije da ne izgledam kao glupan od toga sto stvarno u mnogo situacija ispadam glup".

Pogledajte koliko tu ima ugradjenih degenerativnih impulsa prema samom sebi , a opet takav izbor je itekako "razuman" u danasnje vreme....Tesko je biti Djordano Bruno i Kopernik kad su oko vas u mantijama....
 
NLP je skraćenica za neuro-lingvističko programiranje.

"To je ujedno i umetnost i nauka o ličnom uspehu. Umetnost, jer svako unosi jedinstvenost svoje ličnosti i stila u ono što radi, a to se ne može prikazati rečima ili tehnikama. Nauka, jer raspolaže metodom i tehnikom otkrivanja obrazaca koje koriste uspešni pojedinci u postizanju izvanrednih rezultata u najrazličitijim oblastima. Ovaj proces se zove modelovanje, a obrasci, veštine i tehnike otkrivene na taj način sve više se koriste u savetovanju, obrazovanju i poslovanju radi ostvarivanja uspešnije komunikacije, ličnog razvoja i ubrzanog učenja." (Iz knjige NLP, O'Konor i Sejmur)

Dakle, reč je o učenju i savladavanju psihloških veština za razumevanje i vršenje uticaja na ljude. Ukratko - KOMUNIKOLOGIJA.

Osnovni principi NLP:
- Ostvarivanje uzvrata sa drugima
- Uticanje na druge
- Razumevanje i korišćenje govora tela
- Razmišljanje i postizanje željenih rezultata
- Ostvarivanje uspeha u komunikaciji (poslovnoj, privatnoj itd.)

Zanima me da li je neko prošao NLP, ili - ukoliko nije - da svoje viđenje o gore navedenim principima:
- kako se ostvaruje "uzvrat" sa drugima (građenje komunikacionog mosta prema drugoj osobi)?;
- kako se, zašto i u kojim prilikama utiče na druge?;
- razumete li govor svog i tuđeg tela?;
- postižete li željene rezultate i šta je potrebno da bi se oni postigli?;
- šta je uslov za ostvarivanje uspešne komunikacije?

Ljudi su zanimljivi! Ljude posmatrati i razumeti, moglo bi puno nama da postane hoby! Mislim da nema nista lepseg od toga!:)

Postoji trening na kursevima. Mnoge velike firme salju svoje menedjere, sekreterice na takve tecaje. Politicari su posebno skolovani ... svaka mimika, svaka gestika SEDI! Diplomatski razgovori su interesantni, ne uvek zbog sadrzaja, nego jednostavno pratitit tu vestinu verbalnog sukoba, pratiti kakva im je gestika i mimika, da li je imaju jos pod kontrolom i koliko dugo ... Opusteni osmesi, mirne ruke u krilu, cvrst pogledima koji pokusava da razoruza, da otkriju, da zbune(i naravno, obratno, pogled koji podrzava...) Moze se puno dostici i sa malo reci. Gestikom i mimikom mozemo signalizirati, koliko smo zainteresovani za temu, koliko ozbiljno prihvacamo govornika, znaci, da se pazljivo slusa, dok se u glavi priprema koncept, kako da se govorniku kablic hladne vode preko glave polije ili kako da mu aplaudiramo i smisljenim, spremnim, pohvalama nagradimo!
Jako interesantna tema:ok:. Ima dosta strucnih knjiga i ja imam tu i tamo neku u mojoj polici, jer jednostavno volim da posmatram ljude i volim da razumem njihovu mimiku i gestikuliranje i naravno i u komunikaciji, kada i kako sam doci do reci, kako neku neugodnu temu lukavo zaobici ili kada biti dinamican i kako svoj stav misljenja braniti... Ali posto bas nisam jedna od onih osoba koje puno pricaju, nego vise posmatraju, zato su mi najomiljenija mesta kafici:) Jednostavno, opusteno sediti i ljude oko mene posmatrati(onako pod staklenim zvonom)i nadati se da me niko neuvlaci u neke razgovore. Osobe koje misle, da se permanentno mora za stolom pricati, idu mi obicno brzo na zivce!:)
 
Zanima me da li je neko prošao NLP, ili - ukoliko nije - da svoje viđenje o gore navedenim principima:

Prošao sam deo kursa iz NLP kod P&G-a, pre nekoliko godina, samo što sam bio isuviše slobodan u komentarisanju nekih praksi njihovih firmi, konkretno primene LD50 testa, pa me nisu zvali na ostatak.



- kako se ostvaruje "uzvrat" sa drugima (građenje komunikacionog mosta prema drugoj osobi)?;

Analizom načina govora, strukture rečenice, i govora tela određuje se pristup svakoj pojedinoj osobi, odnosno analizom ciljne grupe pristup publici, a u cilju prezentovvanja svojih stavova, kao stavova istomišljenika, te tako ostvariti prihvatanje svojih stavova kod subjekta.



- kako se, zašto i u kojim prilikama utiče na druge?;

Ovo su tri pitanja koja zahtevaju odgovor čija dužina iziskuje više vremena nego što ga imam na raspolaganju.
Kako? Metodama NLP-a.
Zašto? Radi sticanja koristi.
U kojim prilikama? U svim kontaktima sa subjektom.



- razumete li govor svog i tuđeg tela?

Iako postoje neke opšte smernice u govoru tela, govor tela se razlikuje od osobe do osobe, usled različitih parametara koji utiču na formiranje istog, tako da je vrlo nezahvalno davati ocene.
Moj odgovor bi bio delimično u oba slučaja.



- postižete li željene rezultate i šta je potrebno da bi se oni postigli?;

Postižu.
Potreban je subjekt koji je lakoveran, neinformisan, neobrazovan, gramziv ili sujetan, ili sve odjednom.
Sve u svemu, da banalizujem, kada naletiš na iskrenog budistu, ove tehnike ne funkcionišu. ;)



- šta je uslov za ostvarivanje uspešne komunikacije?

Jednoznačno definisanje osnovnih pojmova koji se koriste u komunikaciji.
 
NLP je skraćenica za neuro-lingvističko programiranje.

"To je ujedno i umetnost i nauka o ličnom uspehu. Umetnost, jer svako unosi jedinstvenost svoje ličnosti i stila u ono što radi, a to se ne može prikazati rečima ili tehnikama. Nauka, jer raspolaže metodom i tehnikom otkrivanja obrazaca koje koriste uspešni pojedinci u postizanju izvanrednih rezultata u najrazličitijim oblastima. Ovaj proces se zove modelovanje, a obrasci, veštine i tehnike otkrivene na taj način sve više se koriste u savetovanju, obrazovanju i poslovanju radi ostvarivanja uspešnije komunikacije, ličnog razvoja i ubrzanog učenja." (Iz knjige NLP, O'Konor i Sejmur)

Dakle, reč je o učenju i savladavanju psihloških veština za razumevanje i vršenje uticaja na ljude. Ukratko - KOMUNIKOLOGIJA.

Osnovni principi NLP:
- Ostvarivanje uzvrata sa drugima
- Uticanje na druge
- Razumevanje i korišćenje govora tela
- Razmišljanje i postizanje željenih rezultata
- Ostvarivanje uspeha u komunikaciji (poslovnoj, privatnoj itd.)

Zanima me da li je neko prošao NLP, ili - ukoliko nije - da svoje viđenje o gore navedenim principima:
- kako se ostvaruje "uzvrat" sa drugima (građenje komunikacionog mosta prema drugoj osobi)?;
- kako se, zašto i u kojim prilikama utiče na druge?;
- razumete li govor svog i tuđeg tela?;
- postižete li željene rezultate i šta je potrebno da bi se oni postigli?;
- šta je uslov za ostvarivanje uspešne komunikacije?

Dodao bih sledece god govora tela i to ,nesvesnog'....Naime ispitivanja su pokazala koje je vrsio naucni tim,da je govor tela vrlo iteresatan u slucaju zaljubljenosti....Naime ispitivanje je pokazalo da kada se dvoje dopadaju jedno drugom,a sede u blizini posle izvesnog vremena pocnu da izvode slicne pokrete...Nauka nema neko jako objasnjenje za ovu pojavu ali je fenomenoloski iteresanta kada je rec o govoru tela...
 
Mislim da cu dovoljno reci o NLP-u ako kazem da oni cak i sugestibilnost (prijanjanje za sugestije, identifikacije sa tudjim stavovima...) pokusavaju leciti sugestijama!

Svako iole upucen u logiku ce sad shvatiti da li je to sarlatanstvo ili nauka.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Mislim da cu dovoljno reci o NLP-u ako kazem da oni cak i sugestibilnost (prijanjanje za sugestije, identifikacije sa tudjim stavovima...) pokusavaju leciti sugestijama!

Svako iole upucen u logiku ce sad shvatiti da li je to sarlatanstvo ili nauka.

:eek:
NLP nije metoda koja služi za lečenje.
Nešto si ti pobrkao sa NLP-om.

Dalje, NLP nije ni šarlatanstvo, jer funkcioniše, svakodnevno, na većini populacije, čak i na onima koji znaju koje su tehnike NLP-a, ako im je pažnja usmerena na drugu stranu, a prijemčivi su za sadržaj koji je obrađen tehnikama NLP-a.
 
U vezi jezickih metoda, a da nema veze sa NLP

U filozofiji imate situaciju da svaki autor podesava fituje pojam da bi mu odgovaralo polje definicije u jezickom smislu, polje definicije u interaktivnom smislu (striktno receno definicija domena u matematici), interaktivnost tog pojma sa ostalima u okviru sopstvene vizije ili teorije itd....

Tako nastaje perina drzava, mikin pojam lepote, sofijina pravda itd....pa kad se prica o drzavi imamo perino tumacenje (sto nije prava rec jer je to perin pojam , a tumacenje je plus drugacije) , mikino tumacenje, simino tumacenje itd....

U praksi u drustvu imamo donekle suprotnu tendenciju.
Tamo imamo drzanje nekih formi cak i kad izgube na smislenosti...
A onda se gubi na komunikativnoj jasnoci....
Primer iz prakse je predrasuda, a iz tehnicke prakse je npr svaka strucna racunarska knjiga...
Tako na primer u EXCELu imate dva niza (array) pri cemu se i na engleskom a i na srpskom zovu izvorisni i odredisni niz, iliti source and referent array...
tako da nekad u formuli imate tri, cetiri niza ili tabela i tu su nazivi source, referent, pa opet referent, pa opet referent...
I covek mora ili da vec ima rutinu ili da se zamisli pola sata nad tim....ili da postavi dodatna pitanja.
A to nije komunikativnost niti jasnoca u komunikaciji...
Zato dobri pedagozi to znaju i uvode (mozda nalik na filozofiju , ali ni u filozofiji to nece da rade zbog drugih razloga) npr stranu rec koja nikome nista ne znaci a zove se kvalifikator...oznaka.
Tada pasus objasnjenja u EXCELu postaje (rec radni niz je zabranjena jer asocira da se na nekom nizu ne radi, niti aktuelni niz iz istog razloga):
"Ovo je formula koja u nizu odredjuje tacnu poziciju kvalifikatora iz tablice kvalifikatora (a to je drugi niz raznih imena cije javljanje trazimo negde u podacima)"
Tada izvorisni niz (koji nikome nista ne znaci za sigurno jer svasta je izvorisno u EXCELu narocito kad u jednoj formuli imate 10 nizova sve razlicitih skupova podataka) postaje "niz u kojem se identifikuju kvalifikatori".
Osoba koja to cita ili slusa, shvata da je jedan set podataka nesto sto ocenjuje znacaj i razvrstava podatke u celom prostoru i jasno odredjuje veze sa tim setom...
Tako vise pojmova koji nisu do detalja precizni donose jasnocu.
Striktnost koja je postala rigidnost je prevazidjena...

Striktnost je danas veliki problem u govoru obicnog coveka...
Jer striktnost je malo nasledjivana , malo sarlatanskim novinarima i medijima razgradjivana.
Primer ludo i lucidno koje se dosta cesto poistovecuje a znaci sasvim suprotno ....ili tu blizu...a iskreno onaj ko je lucidan je definitivno lud u ocima drugih....pa mozda i zbog toga zamena....

Da se vratim na predrasudu kao pojam, rec...
Tu nije primer nasledjenog jer u matici srpskoj i njenom recniku stoji razgraniceno predrasuda, predosecaj, predumisljaj, prednazor itd...
Medjutim u praksi su svi ti izrazi pretvoreni u jedan, predrasudu ili predosudu...sto je po jednima isto , a po drugima rasud je razum, pa bi predoumlje (jednoumlje, istoumlje, raznoumlje) bilo adekvatan pojam....

Posto bez para nema muzike , to se ovim niko ne bavi ili iako se bavi moze odmah da svoj rad pospe prasinom da ne oksidira bez veze.....
Zato neki jezici imaju bolje rezultate u filozofiji i u kulturi uopste jer su bolje razvijeni...

NLP uvodi , po ugledu na filozofe, svoj jezik , svoju metodologiju definisanja pojmova, koja nije striktna vez opustena loose.
Tako su prihvatljivi svima jer opustena definicija stvara mogucnost licne asocijacije vrlo brzo, dok striktna trazi napor razumevanja....Razumevanje ili asocijacija pa vi vidite sta ce pre da se izabere...

Medjutim kao posledica se javlja malo bolje sagledavanje odnosa , pa samim tim i ciljeva , a i metoda i puteva do tog cilja...
Ne bavi se moralom pa je to iskljuceno iz price...
Daleko je od prave ozbiljne nauke, ali je napredak od trenutne psihologije koja egzistira na filozofskim konstruktima i prakticnim deformitetima kao kljucnim osloncima...u svemu ostalom se ne snalazi...
Za ostalo postoje vojne doktrine, tajne sluzbe, kulturologija kao civilni delic tog realnog, eto i NLP i jos neke "pseudo" metode tipa "tajna" ili slicno....

One bivaju ugradjene u menadzerske teorije , naravno zna se radi vece eksploatacije, ne radi vece srece a bez utrpavanja vise obaveza i aktivnosti....

Pojeo novac dusu ukratko...I usred ovolikog moranja za radom da bi preziveli,ljudi jednostavno postaju lenji za druge stvari....
Kad imas 120% raspolaganje snagom , a neko te drzi na 110% , ti ne ides na 120% vec ostajes na 110% cekajuci svaki trenutak za rasterecenje i spustanje na 100% i manje.
Kao da integrale period za ceo dan, tako se ljudi ponasaju.
A teorija vlasti to zna pa zato se i ne kaze dzaba "najopasniji je zaludan narod, svasta mu pada na pamet".
Seks u glavu nije samo glupa kreativna posalica nekog seljaka ispred kafane...
 
NLP uvodi , po ugledu na filozofe, svoj jezik , svoju metodologiju definisanja pojmova, koja nije striktna vez opustena loose.
Tako su prihvatljivi svima jer opustena definicija stvara mogucnost licne asocijacije vrlo brzo, dok striktna trazi napor razumevanja....Razumevanje ili asocijacija pa vi vidite sta ce pre da se izabere...

Medjutim kao posledica se javlja malo bolje sagledavanje odnosa , pa samim tim i ciljeva , a i metoda i puteva do tog cilja...
Ne bavi se moralom pa je to iskljuceno iz price...
Daleko je od prave ozbiljne nauke, ali je napredak od trenutne psihologije koja egzistira na filozofskim konstruktima i prakticnim deformitetima kao kljucnim osloncima...u svemu ostalom se ne snalazi...
Za ostalo postoje vojne doktrine, tajne sluzbe, kulturologija kao civilni delic tog realnog, eto i NLP i jos neke "pseudo" metode tipa "tajna" ili slicno....

One bivaju ugradjene u menadzerske teorije , naravno zna se radi vece eksploatacije, ne radi vece srece a bez utrpavanja vise obaveza i aktivnosti....

NLP nema "svoj jezik" već koristi već definisane pojmove iz psihologije.

NLP nije nauka, već skup tehnika sa tačno određenom svrhom - poboljšanja komunikacije radi usklađivanja ciljeva.

U NLP-u nema ničeg "tajnog", jer se svako može o istom veoma lako informisati, ukoliko to zaista želi.

NLP nije odmak od psihologije, jer je njen integralni deo.

Menadžerske teorije nemaju veze sa NLP-om, iako menadžeri mogu koristiti NLP kao jedno od sredstava za postizanja zadatih ciljeva.

Ostatak poruke se ne bavi NLP-om.
 
o da..NLP ima "svoj" jezik..u pitanju je sasvim odredjena struktura recenica..sasvim odredjena logika..
da banalizujem..
pera prica sa micom ..i u toku price pera navede izjavu kako uziva u razgovoru sa zanimljivim osobama..a posto prica sa micom..tu je indirektno umetnut kompliment mici kao zanimljivom sagovorniku
get it?
 
o da..NLP ima "svoj" jezik..u pitanju je sasvim odredjena struktura recenica..sasvim odredjena logika..
da banalizujem..
pera prica sa micom ..i u toku price pera navede izjavu kako uziva u razgovoru sa zanimljivim osobama..a posto prica sa micom..tu je indirektno umetnut kompliment mici kao zanimljivom sagovorniku
get it?

Ovo jeste primer NLP-a, ali to nije metodologija definisanja pojmova, odnosno terminologija.
 
Ovo jeste primer NLP-a, ali to nije metodologija definisanja pojmova, odnosno terminologija.
pa ja i ne pricam o terminologiji vec o nacinu komunikacije..dijalektu recimo..kome je svrha da se podvuce ispod svesnih opazanja i dejstvuje direktno na podsvest..konkretno na emocionalni um coveka..i kad taj covek pocne da proizvodi zeljene emocije one ce bojiti njegovu percepciju i razmisljenje pa ce biti sve prijemcljiviji za sugestije..na delu je upotreba zakona konzistentnosti..kad se coveku jednom usadi taj takozvani anker covek pocne sam da zida oko njega svoje misli ideje izgovore opravdanja itd..i na kraju ce uraditi ono sto se od njega trazi ali ce misliti i iskreno verovati da je sve to njegova odluka i njegova "slobodna" volja
u pitanju je obostrano aktivan proces..i moze se primeniti i na masu a ne samo na pojedince..a prvi korak je privlacenje paznje..kad se zadobije paznja onda se krece u kreiranje tzv raporta..(u slobodnoj interpretaciji "odnos lepih emocija")..pa se postavlja anker ..(ideja o kojoj neko treba da izgradi "svoje" misljenje)..itd itd
 
Kako neko predaje i koristi ideje određene oblasti više govori o samoj toj osobi nego o oblasti. Ni Nobel nije izumeo dinamit da bi pravili bombe.

Postoji više škola NLPa u Srbiji, ali jedino Momentum Strategies (http://momentum-strategies.com/sr/n...use-new-code-nlp-to-take-charge-of-your-life/) ima NLP trenere koji su učili kod i akreditovani od strane oba kreatora NLPa. Lidija Marković Rosati i Thomas Bjorge i dalje razvijaju svoje veštine i ako se NLPom bave više od 30 godina. Oni svake godine rade sa Dr. Johnom Grinderom (da ste fizičar to bi bilo kao da svake godine imate priliku da radite sa Ajnštajnom ili Hokingom) i drže obuke širom sveta. NLP koji oni predaju je potpuno drugačiji od svega ostalog na ovim prostorima i to se vidi i u njihovom radu i u njihovom životu.
 
Lično iskustvo - pa, onda priča :) Iz svog ličnog iskustva mogu da kažem da mi je NLP promenio život, način na koji kreiram svoj dan, mesec, godinu...poboljšao komunikaciju i sa sobom i sa drugima, promenio percepciju, poboljšao psiho-fizički stanje itd. itd.itd....a da sam pri tom to sve uradila JA - jer sam htela nešto drugačije, samo ranije nisam znala kako. Prosto bih mogla da kažem da je neko svu tu "toplu vodu" koja se spoinje gore - uzeo, napravio jasnu strukturu koja će najbolje svakom individualno da pokaže to "kako". Nema ništa šablonski, sve je individualno primenjivo. I da, slažem se, široko otvorite oči kod koga idete, ako već idete jer vam neće svi preneti pravu suštinu. To kažem jer moja prijateljica koja je išla na drugo popularnije mesto i ja nemamo isto iskustvo. Ona je razočarana, ja sam fascinirana. Ja sam konkretno išla u Momentum Strategies i nijednog trenutka nisam zažalila. Ponavljam - iskustvo, pa onda priča.
 
NLP botovi polako. Inače imaju agresivan pristup marketingu.

Bio sam na jednom seminaru, gde se prezentovao nlp, reko ajde da vidim šta se tu radi. Ima dobrih savjeta nije da nema, ali cilj ovih organizacija je da vam uzmu velike pare, ali velike, naravno ako vas pre toga navuku na tanak led. Oni ljude gledaju kao krave muzare, a sebe kao mlekadžije, jbg kapitalizam surovi.

NLP organizacije su vam ukratko kao golf dvojka koji se prodaje za 6.000 evra, dakle ako ga kupite možete da odete na posao ili negde da se odvezete ali ne vrijedi toliko novca.

Čuvajte se.

Savjet i realnost je čak da imate dovoljno literature napisane na ovom forumu koja vam može pomoći.
Imate mnogo literature po knjižarama za 1000 - 2000 rsd. možete uzeti vrhunske knjige.

ZAPAMTITE KLJUČNU STVAR KOLIKO GOD DA SU KNJIGE I SAVJETI DOBRI, DO VAS JE DA LI ĆETE BITI VRIJEDNI DA IH PRIHVATITE I RADITE NA TOME ISKRENO, TEŠKO, VRIJEDNO, POSVEĆENO I KONSTANTNO, DAKLE MORA SE ODRADITI VELIKA PRAKSA, NIJE DOVOLJNO ZNATI VEĆ PRIMJENITI, RAD ĆE RODITI VRLINU DRUGAČIJA MATEMATIKA NE POSTOJI, U SUPROTNOM OSTAĆE SAMO KUKANJE.
 

Back
Top