Znanje kroz igru - vaše ideje, predlozi, pomoć

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Nedavno sam se uključila u jedan projekat koji podrazumeva dobrovoljni rad sa decom romske nacionalnosti. Držim im dodatne časove srpskog jezika. U pitanju je grupa IV razred.

Problem na koji nailazim jeste što su oni vrlo nemirni, jedino im drži pažnju onda kada crtamo i igramo se, pa sam tako juče (to mi je bila treća radna subota sa njima) crtala na tabli pored pojmova odgovarajuće prikaze. Time sam im malo približila šta imenice znače i koje vrste imenica postoje.

Deca imaju različit nivo znanja, čak i ona koja dolez od istog učitelja: od onih koji ne znaju da čitaju (:eek:) do onih koji su prilično bistri i povezuju stvari, čak mogu reći da poseduju i neko opšte znanje (znaju sve o Kosovskom boju, znaju neke pojmove koja je u njihovom uzrastu nisam znala - šta je kustos, ko je osnivač Rima, šta znači Božić, šta su jataci, ko su Kleopatra i Cezar i sl...) - to su pokazali kroz neku igru poput monopola (jer je igra obavezni deo posle radnog dela)...

Imate li ideju kako da i taj radni deo časa pretvorim u igru?

Za sledeći čas planiram neka zanimljiva vežbanja - u školici ih svi ocenjuju klasično, ocenama od 1 do 5, ja sam mislila da ih ocenjujem srcima - što veća srca, to više sreće u ljubavi, ili tako neko objašnjenje, jer sve što im je neubičajno, pa čak i smešno, to pamte, to ih raduje...

Ako imate bilo kakav predlog za igru ili zadatak u okviru tog nazovi-testa... Zahvalna sam unapred.
 
Можда да скупљају неке бодове. Сваки успешно урађен задатак нека буде бод, а онда, на пример, 10 бодова петица,пошто су навикли на оцене.
Бодови ти могу бити перлице или они стаклићи што се продају у ,,Све за долар'' радњама.

Кад ти преда 10, или већ колико решиш бодова, онда добије неку награду. Може бити оцена, може бити бомбона, чоколадица, или цртеж који треба да обоји, то воле да раде.
Сама осмисли награде, али је ефектно да схвате да свако залагање вреди.

Значи за сваки, али сваки успешан задатак одмах следи награђивање у виду бода.
 
Mozda da se proba sledece:

Svako dete moze da donese neku dragu stvar od kuce (igracku, crtez, neku sitnicu) o kojoj ce drzati kratko "predavanje", tj. gde kroz objasnjenje (zasto bas to voli, koliko dugo tu stvar ima, da li bi je poklonio nekome, da je opise i sl.) moze da razvija svoj recnik i stice sigurnost u prezentaciji sopstvenih ideja i stavova.

Moze se probati sa igrom zanimljive gramatike (kao sto je zanimljiva geografija) te pojmovima imenica, glagola, padeza, brojeva, rodova i sl. ...sve ispisano u kolonama i redovima tabele.

Moze biti i varijanta bacanja plasticne, gumene lopte koju ce deca nasumice bacati protivniku gde bacac postavi pitanje (na primer: glagol) a hvatac kaze (pisati); imenica-kreda; ...ko promasi ispada iz igre.

Mogu se (kao ovde na forumu) zadavati pojmovi gde se usmenim ili pisanim putem na osnovu toga mogu sastavljati kratke price, pesmice ili slozene recenice.

Igrati igru u parovima ili po grupama gde ce se zadavati pogresne reci, citavi sklopovi recenica koje druga grupa ili ucenik mora da ispravi.

Citati ne iz citanki vec slikovnica, enciklopedija, knjiga za decu....i stalno zadavati sastave (ako je to moguce) gde ce razvijati sposobnost pisanja i izrazavanja.

Nagrade jednostavne - srca, stikeri svih vrsta, bombone, neki cd kao nagrada za djaka meseca po ostvarenim rezultatima...Samo da im ne bude dosadno. Najbolje se uci kroz igru, sve ostalo je besmisleno!!!
 
uh, bolje djak nedelje. npr napravi neki bedz na kome ce pisati "ucenik nedelje" pa ko taj dan bude najbolji nosi ga do iduce kada ce predati svoj bedz nekom drugom. samo pazi da se ne istice uvek jedna grupa vec shodno njihovim sposobnostima "namesti" da i oni koji su losiji pronosaju bedz.
mozete napraviti neku predstavicu o knjizi koju ste procitali. ne moraju sve napamet da uce, ne trebaju im ne znam ni ja kakvi kostimi ali verujem da bi upalilo da se malo vise angazuju.
mozete se igrati "ukrstenih reci" pa a tabli nacrtate kockice i slazete reci ali uz uslov da pogadjaju kog su roda.
davati im usmene tematske zadatke gde ce govoriti o odredjenim pojmovima i temama. ali sa loptom (neko je to gore vec spomenuo). npr jedan isprica nesto o ljubavi pa baci loptu drugom koji ce da prica.
pravite zajedno knjige koje ce oni ilustrovati...
 
Ljude, a narocito decu, veoma motivise takmicenje.

Podela grupe na dva tima, svaki tim treba da ima kapitena koga ce oni izabrati i pobednicki tim treba kao nagradu da dobbije nesto sto nema materijalnu vrednost, ali sto ce kod njih izazvati osecaj ponosa, npr. pocasnu zastavicu ili nesto slicno sto ce biti simbol njihove uspesnosti. I/ili npr da stoji na oglasnoj tabli u ucionici da su za nedelju od-do pobednici: ekipa....

Kapiten je potreban zato sto ce onda on odrzavati red u svojoj grupi, a da bi se i oni (kapiteni) osecali posebno i bili motivisani za taj dodatni trud, mogu da nose npr. kapitenski bedz ili nesto slicno.

Moze se birati pobednik jednom nedeljno jer bi jednom dnevno brzo izgustirali i vise im ne bi bilo zanimljivo, a ovako ce biti vazni citavih nedelju dana ;)
 
Imate li ideju kako da i taj radni deo časa pretvorim u igru?
Beshenje i cica Glisa :mrgreen:To pali cak i kod mojih matorih srednjoskolaca kada proveravamo poznavanje leksike (predajem strani jezik) na poslednjim casovima u polugodistu ili na kraju skolske godine kada su ocene vec zakljucene i nije lako odrzati disciplinu. Neverovatno je koliko ih motivise pobeda njihovog tima. Ja sam donosila i krede u boji (plavi i crveni tim).
 
Imas li nekakvu opremu - tv, video, dvd, kompjuter? (Nemojte me ubiti za ovo pitanje, ne znam ni gde je ni sta je - neke skole imaju sve ovo). Ima odlicnih i interesantnih dokumentaraca - naravno, ne znaci da ces stalno da im pustas filmove, ali ovo moze da bude odlican dodatak (i samo dodatak) nastavi.

Da probas da im dovedes nekog poznatog - glumca, muzicara...itd koji ce da im "isprica pricu" o necemu sto trenutno ucite?

Mozes li malo vise da kazes o ovome, zanima me (grad i opstina, ko je to organizovao, zasto samo deca romske nacionalnosti, da li su sva deca iz iste skole ili je neka organizacija u pitanju?). Mozes i na pp. :)
Ideja je odlicna, pozdravljam!
 
Deca imaju različit nivo znanja, čak i ona koja dolez od istog učitelja: od onih koji ne znaju da čitaju (:eek:) do onih koji su prilično bistri i povezuju stvari, čak mogu reći da poseduju i neko opšte znanje (znaju sve o Kosovskom boju, znaju neke pojmove koja je u njihovom uzrastu nisam znala - šta je kustos, ko je osnivač Rima, šta znači Božić, šta su jataci, ko su Kleopatra i Cezar i sl...) - to su pokazali kroz neku igru poput monopola (jer je igra obavezni deo posle radnog dela)...
U stvari ovo je najveci problem. Ako radis u skladu sa znanjem naprednih ucenika od ovih slabih nema nista, niti ce nesto nauciti, niti ce biti mirni pa ce ometati i druge, a ako radis u skladu sa niszim nivoom, ovi bolji ce se strasno dosadjivati i izgubiti motivaciju :neutral:. Da li postoji nekakva sansa da se oni ipak podele na dve grupe koje bi ucile odvojeno?
 
Imas li nekakvu opremu - tv, video, dvd, kompjuter? (Nemojte me ubiti za ovo pitanje, ne znam ni gde je ni sta je - neke skole imaju sve ovo). Ima odlicnih i interesantnih dokumentaraca - naravno, ne znaci da ces stalno da im pustas filmove, ali ovo moze da bude odlican dodatak (i samo dodatak) nastavi.

Da probas da im dovedes nekog poznatog - glumca, muzicara...itd koji ce da im "isprica pricu" o necemu sto trenutno ucite?

Mozes li malo vise da kazes o ovome, zanima me (grad i opstina, ko je to organizovao, zasto samo deca romske nacionalnosti, da li su sva deca iz iste skole ili je neka organizacija u pitanju?). Mozes i na pp. :)
Ideja je odlicna, pozdravljam!

U pitanju je grad Niš, to je jedan od nekoliko projekata koje svake godine stipendira ''Filip Moris'', ako si ćula...
Dakle, za studente Elektronskog, Mašinskog, Pravnog i Ekonomskog fakulteta ''Filip Moris'' raspisuje svake godine konkurs za stipendije i konkurs za projekte. Ovo prvo je klasično stipendiranje talentovanih studenata, a ovo drugo podrazumeva timski rad i daleko je zahtevnije: jedna grupa studenata izabere jednu temu iz društvenog okruženja, fokusira se na nju, izradi plan kako bi se taj deo socijalne zajednice razvijao, sa detaljnim opisom celokupnog projekta (koliko ljudi učestvuje u tome, koji je cilj, šta bi bio uzrok, šta posledice, gde bi se i kako to realizovalo, itd...), onda se to predaje komisiji. Onda se od svih projaketa izabere jedan broj najpotrebnijih društvu i donira se ta grupa, da ostvari svoju zamisao.

''Give them a chance'' je smislio student elektronike romskog porekla, mada je on trenutno u Grčkoj i koordinator je jedna mlada dama, takođe student Elfaka. Mi ostali smo edukatori i dolazimo iz različitih oblasti.

Cilj projekta je da se romskoj deci poprave neka znanja, da im se na neki način podstakne ljubav prema školi, da se disciplinuju,... itd...

Eto, to je ono što mogu i drugi da pročitaju, ostalo može na PP. ;)

Imamo i kompjutere, te učionice u tzv. školici (Centru) su dobro opremljene... Samo kakav dokumentarac, pomognite i u tom delu! :)
 
U pitanju je grad Niš, to je jedan od nekoliko projekata koje svake godine stipendira ''Filip Moris'', ako si ćula...
Dakle, za studente Elektronskog, Mašinskog, Pravnog i Ekonomskog fakulteta ''Filip Moris'' raspisuje svake godine konkurs za stipendije i konkurs za projekte. Ovo prvo je klasično stipendiranje talentovanih studenata, a ovo drugo podrazumeva timski rad i daleko je zahtevnije: jedna grupa studenata izabere jednu temu iz društvenog okruženja, fokusira se na nju, izradi plan kako bi se taj deo socijalne zajednice razvijao, sa detaljnim opisom celokupnog projekta (koliko ljudi učestvuje u tome, koji je cilj, šta bi bio uzrok, šta posledice, gde bi se i kako to realizovalo, itd...), onda se to predaje komisiji. Onda se od svih projaketa izabere jedan broj najpotrebnijih društvu i donira se ta grupa, da ostvari svoju zamisao.

''Give them a chance'' je smislio student elektronike romskog porekla, mada je on trenutno u Grčkoj i koordinator je jedna mlada dama, takođe student Elfaka. Mi ostali smo edukatori i dolazimo iz različitih oblasti.

Cilj projekta je da se romskoj deci poprave neka znanja, da im se na neki način podstakne ljubav prema školi, da se disciplinuju,... itd...

Eto, to je ono što mogu i drugi da pročitaju, ostalo može na PP. ;)

Imamo i kompjutere, te učionice u tzv. školici (Centru) su dobro opremljene... Samo kakav dokumentarac, pomognite i u tom delu! :)

Odlicni ste, stvarno.
Dokumentarci - moras da se raspitas, ne znam sta je prevedeno na srpski. Ne znam kako to ide kod vas, da li su dokumetarci u slobodnoj prodaji ili mogu da se iznajme, mozes da predlozis da deo donacije ide za to.
Idi do dvd kluba i vidi sta imaju, sigurno ces nesto naci.

Isto, mislim da ne treba podcenjivati znacaj umetnosti kao edukacije - casovi crtanja, muzike, glume - tu se razvija kreativnost, uci se izrazavanju emocija kroz nacine koji nisu destuktivni (recimo, dete je besno i umesto sto ce da zvekne vratima moze da svira bubnjeve sat vremena, znas kako ce da se smiri :) a usput ce nesto i da nauci).
 
Odlicni ste, stvarno.
Dokumentarci - moras da se raspitas, ne znam sta je prevedeno na srpski. Ne znam kako to ide kod vas, da li su dokumetarci u slobodnoj prodaji ili mogu da se iznajme, mozes da predlozis da deo donacije ide za to.
Idi do dvd kluba i vidi sta imaju, sigurno ces nesto naci.
Ima raznih, cak su se prodavali po Maxiju. O suncevom sistemu, o svetskim cudima... Ja ih imam nekoliko, bili su bas jeftini, a lepo i zanimljivo su uradjeni. Mislim da to moze da zanima decu tog uzrasta.
 
Bas obrnuto - znanje ce se onda prikazati kao nesto dostizno i vredno truda a ne kao klasno razdvajanje.
(Ovo je kljucno za manjine, po meni).
Imala sam iskustvo sa radom u grupi od 12 ucenika od kojih su 3 bila sa izuzetnim predznanjem, 1 gornji prosek, 2 donji prosek i 4 slaba i 2 ocajna. Bilo je jako tesko to izgurati i to je jedini slucaj kada nisam bila zadovoljna konacnim rezultatom. Ne kazem da to moje iskustvo mora da bude pravilo i za ostale slucajeve, ali zbog toga sam mislila da to moze da bude veliki problem. Ako gresim, tim bolje, mada ne verujem.
 

Back
Top