Knez Pavle-tragični lik nove Srpske istorije

gost 4554

Buduća legenda
Poruka
39.136
....jeste li se ikada do sada zapitali DA LI je Knez Pavle, potpisujući pristupnicu Kraljevine Jugoslavije Trojnom paktu, pogriješio ili ne :?
Podsetiću samo da je on do tada bio deklarisan anglofil, a ipak se odlučio na takav korak...
Moje je mišljenje da je Knez Pavle ispravno postupio, pošto je u to vrijeme cio Balkan bio, što okupiran, što u sastavu Trojnoga pakta..
E, vidite sada..
1.Zemlja bi bila spašena razaranja, za vrijeme rata, poput Bugarske, Rumunije, Mađarske :D
2.Nakon rata došlo bi, vjerojatno do podjele Jugoslavije na sovjetsku i zapadnu uticajnu sferu,a time bi se spriječio ovaj rat koji je našom zemljom harao poslednjih deset godina :D
3.Poput Mađarske mi bi smo sada ili bili članovi EU, ili bi poput Bugarske i Rumunije čekali prijem u istu... :D
Nekada za ocijenu nečijih dijela treba proći i čitav vijek da se dođe do prave odluke... :cry:
 
POTPUNO DELIM TVOJE MISLJENJE!! POTPISIVANJE TROJNOG PAKTA BIO JE ODLICAN POTEZ! STETA STO JE GLUPI I PROSTI SRPSKI NAROD ZAVARAO USPEH IZ PRVOG SVETSKOG RATA (ALI SA OGROMNIM ZRTVAMA) PA SU MISLILI LAKO CEMO I SA SVABAMA. CUO SAM JOS (A I OTVORIO TEMU NA OVOM FORUMU) DA JE I IVO ANDRIC KAO AMBASADOR U BERLINU STAVIO SVOJ POTPIS NA TROJNI PAKT I DA JE TO POSLE ZATASKANO! MISLIM DA JE COVEK BIO POTPUNO U PRAVU I DA TO UOPSTE NIJE TREBAO DA KRIJE, ALI STA CES, VREME KUMUNIZMA!

BILO KAKO BILO SVI KOJI SU PRISTUPILI PAKTU I SEDELI MIRNO, NIJE IM GOTOVO HVALILA NI DLAKA S GLAVE, A NAS JE PAROLA "BOLJE ROB NEGO GROB" ZA TE CETIRI GODINE UNAZADILA SKORO ISTO TOLIKO KOLIKO I TURCI ZA 500. GODINA ROBOVANJA.
 
analiticar:
Isto tako, Jugoslavija bi, da je ostala u Trojnome paktu, vjerojatno poput Njemačke bila rasparčana na Istočni i zapadni dio, što znači da bi svi ratovi iz 90-ih bili time spriječeni...
A poslije kažu da je čovjek bio izdajnik... :roll:

Ne verujem u taj scenario. Pre bi bilo da bi se Srbi digli '44, pobili celu vladu i pridruzili se antifasistickoj borbi, kralj bi ostao na vlasti i na kraju bi ponovo ispali pozitivci, ali sa neuporedivo manje krvi... Nikakve podele na istocni i zapadni blok ne bi bilo, Zapad ne bi dozvolio (kao i sto nije) da Rusi izadju na Mediteran a pitanje bi bilo kada i kako bi se resilo Hrvatsko pitanje.
 
strani placenik:
Ne verujem u taj scenario. Pre bi bilo da bi se Srbi digli '44, pobili celu vladu i pridruzili se antifasistickoj borbi, kralj bi ostao na vlasti i na kraju bi ponovo ispali pozitivci, ali sa neuporedivo manje krvi... Nikakve podele na istocni i zapadni blok ne bi bilo, Zapad ne bi dozvolio (kao i sto nije) da Rusi izadju na Mediteran a pitanje bi bilo kada i kako bi se resilo Hrvatsko pitanje.

TACNO TAKO, NE BI BILO NIKAKVE PODELE, CAK I DA SMO OSTALI MIRNI DO KRAJA. GDE BI NAM SADA KRAJ BIO!! :arrow:
 
AKHENATON:
strani placenik:
Ne verujem u taj scenario. Pre bi bilo da bi se Srbi digli '44, pobili celu vladu i pridruzili se antifasistickoj borbi, kralj bi ostao na vlasti i na kraju bi ponovo ispali pozitivci, ali sa neuporedivo manje krvi... Nikakve podele na istocni i zapadni blok ne bi bilo, Zapad ne bi dozvolio (kao i sto nije) da Rusi izadju na Mediteran a pitanje bi bilo kada i kako bi se resilo Hrvatsko pitanje.

TACNO TAKO, NE BI BILO NIKAKVE PODELE, CAK I DA SMO OSTALI MIRNI DO KRAJA. GDE BI NAM SADA KRAJ BIO!! :arrow:

Naravno, čitav puč je organizovan od strane nekoliko Britanskih Agenata u Jugoslavenskoj vojsci...
Pakt beše zbačen, Jugoslavija zbrisana, Srbiji napisana smrtna presuda i stvoreni uslovi za sadašnje stanje u kome se naša država nalazi... :(
 
analiticar:
AKHENATON:
strani placenik:
Ne verujem u taj scenario. Pre bi bilo da bi se Srbi digli '44, pobili celu vladu i pridruzili se antifasistickoj borbi, kralj bi ostao na vlasti i na kraju bi ponovo ispali pozitivci, ali sa neuporedivo manje krvi... Nikakve podele na istocni i zapadni blok ne bi bilo, Zapad ne bi dozvolio (kao i sto nije) da Rusi izadju na Mediteran a pitanje bi bilo kada i kako bi se resilo Hrvatsko pitanje.

TACNO TAKO, NE BI BILO NIKAKVE PODELE, CAK I DA SMO OSTALI MIRNI DO KRAJA. GDE BI NAM SADA KRAJ BIO!! :arrow:
KRAJ BI NAM BIO BAR MALKICE LEPSI NEGO STO JE U STVARI...
Naravno, čitav puč je organizovan od strane nekoliko Britanskih Agenata u Jugoslavenskoj vojsci...
Pakt beše zbačen, Jugoslavija zbrisana, Srbiji napisana smrtna presuda i stvoreni uslovi za sadašnje stanje u kome se naša država nalazi... :(
 
Rumunija i Madjarska su takodje bile namamljene u Trojni pakt, pa su kad je Nemcima zagustilo morale da salju vojsku na Staljingrad. Jedina ispravna politika je bila ona prijateljske neutralnosti, koju je prema Nemcima vodio Milan Stojadinovic, premijer od 1935-1939. Knez Pavle ga je smenio zbog svoje ogromne sujete, a i na pritisak Hrvata. Politika posle Stojadinovica je bila bez kompasa, od priblizavanja Saveznicima u pocetku, pa do potpisivanja pakta na kraju. Naravno da je puc bio besmislen akt, kao i mnogo stosta u nasoj proslosti, ali mi to vidimo tek mnogo kasnije.
 
AKHENATON:
TACNO DA JE NEUTRALNOST NAJBOLJA, ALI AKO SMO VEC BILI PRINUDJENI DAL DA SE PRIKLONIMO OVOJ ILI ONOJ STRANI, TROJNI PAKT BI BIO MANJE BEZBOLNIJI ZA NAS OD PRIKLANJANJA "SAVEZNICIMA".

Pa ljudi mi smo vec imali potpisanu neutralnost! Po tome ni jedan nemacki vojnik ne bi usao na teritoriju KJ, niti bi i jedan nas vojnik isao da ratuje na bilo kom ratistu. Nas bi tada preskocio Aprilski rat, Nemci bi krenuli na Rusiju i ko zna kako bi se istorija odvijala...
 
strani placenik:
AKHENATON:
TACNO DA JE NEUTRALNOST NAJBOLJA, ALI AKO SMO VEC BILI PRINUDJENI DAL DA SE PRIKLONIMO OVOJ ILI ONOJ STRANI, TROJNI PAKT BI BIO MANJE BEZBOLNIJI ZA NAS OD PRIKLANJANJA "SAVEZNICIMA".

Pa ljudi mi smo vec imali potpisanu neutralnost! Po tome ni jedan nemacki vojnik ne bi usao na teritoriju KJ, niti bi i jedan nas vojnik isao da ratuje na bilo kom ratistu. Nas bi tada preskocio Aprilski rat, Nemci bi krenuli na Rusiju i ko zna kako bi se istorija odvijala...

A to bi već bio Ruski problem, a 1700000 Srba, Hrvata, Slovenaca, Crnogoraca, Makedonaca bi sada bilo živo. U tom kontekstu ja bih organizatorima aprilskoga puča sudio, a ne Knazu Pavlu... :wink:
 
Sta bi bilo kad bi bilo.... Staro pitanje na koje niko ne moze dati odgovor i mi sada mozemo samo da nagadjamo.
Hajde da krenemo sa cinjenicama.

Kralja Aleksandra su ubili fasisti, a Nemacka je sigurno odigrala znacajnu ulogu u tom atentatu. Kralj Aleksandar je bio snazna licnost, kao takav je bio velika smetnja osvajackim ambicijama Hitlera. Posle ubistva raspala se Mala Atanta.

Imao sam prilike da procitam tekst tog sporazuma koji je potpisala vlada Cvetkovic-Macek, i mogu reci da je taj sporazum bio povoljan po nas. Ali, cinjenica je i da Hitler nije ispostovao nijedan potpisani sporazum.
Hitlerova masinerija se uveliko spremala za napad na Ruse, tako da im rat na Balkanu nije bas dobrodosao, i moguce je da bi oni taj sporazum u tom trenutku i ispostovali.
E sada, sta bi bilo kad bi bilo i da su Nemci napali SSSR tri meseca ranije, i kako bismo se onda proveli u slucaju da su Nemci dobili taj rat i potpuno potukli i SSSR i ostale saveznike... Hitler je imao viziju da ukrstanjem Nemaca i Engleza dobije germansku super-rasu, koja bi bila gospodar sveta, a kojoj bi slovenski narodi sluzili jer Sloveni nisu ni za sta druge vec da sluze. Da je dobio rat i sansu da sprovede svoje zamisli, ne verujem da bismo se mi bas lepo proveli.

Ne sme se ni zanemariti ogroman uticaj Vatikana olicen u teznji ka razbijanju Jugoslavije i stvaranju mocne katolicke drzave, NDH, i sigurno bi Hitler pristupio razaranju Jugoslavije onog trenutka kada bi veliki frontovi postali stabilni. Takav plan je ocigledno i postojao, cim je na tako brz i efikasan nacin Jugoslavija razdeljena.

U Nemackoj tada je bio visoko izrazen revansizam, zelja da se kazni narod koji je pre nesto vise od 20 godina ubio jednog nemackog carevica i tako se prkosno borio protiv njih.

I da zakljucim. Knez Pavle je sigurno zeleo najbolje Srbiji i u to uopste ne sumnjam. Ali, sta bi bilo kad bi bilo i sta bi bilo bolje, o tome je zaista nezahvalno pricati.
 
hijenaa:
Na osnovu cega se tvrdi da bi Hitler dobio rat da nije napao Jugoslaviju 1941. U najboljem slucaju rat bi trajao neki mesec duze. Uzroci poraza Nemacke su sasvim drugaciji.Bila je i ta tema.

To se ne zna i ne moze se znati.
Nemacku vojsku je u Rusiji zaustavila zima. Nemci nisu imali adekvatnu zimsku opremu. Pitanje je zaista sta bi bilo da su Rusiju napali par meseci ranije.
 
....jeste li se ikada do sada zapitali DA LI je Knez Pavle, potpisujući pristupnicu Kraljevine Jugoslavije Trojnom paktu, pogriješio ili ne :?
Podsetiću samo da je on do tada bio deklarisan anglofil, a ipak se odlučio na takav korak...
Moje je mišljenje da je Knez Pavle ispravno postupio, pošto je u to vrijeme cio Balkan bio, što okupiran, što u sastavu Trojnoga pakta..
E, vidite sada..
1.Zemlja bi bila spašena razaranja, za vrijeme rata, poput Bugarske, Rumunije, Mađarske :D
2.Nakon rata došlo bi, vjerojatno do podjele Jugoslavije na sovjetsku i zapadnu uticajnu sferu,a time bi se spriječio ovaj rat koji je našom zemljom harao poslednjih deset godina :D
3.Poput Mađarske mi bi smo sada ili bili članovi EU, ili bi poput Bugarske i Rumunije čekali prijem u istu... :D
Nekada za ocijenu nečijih dijela treba proći i čitav vijek da se dođe do prave odluke... :cry:

Bio je u pravu!
 
Stanovnici Kraljevine Jugoslavije bili su podelljeni unutar drzave a vlada bez kompasa,to je bila drzava osuđena da se raspadne svakog momenta tako da je nezahvalno pričati o bilo kakvom opredelenju na ovu ili onu stranu.Država koja je osuđena na propast i nema jasan stav podložna je uticajima mnogo jačih i većih sila.
Ovde vidim i neka poređenja sa Švedskom pa nije Balkan valjda isto što i Švedska ovde je bilo bure baruta pred II sv. rat uostalom kao i uvek i nikakva neutralnost nam ne bi pomogla.
 
....jeste li se ikada do sada zapitali DA LI je Knez Pavle, potpisujući pristupnicu Kraljevine Jugoslavije Trojnom paktu, pogriješio ili ne :?
Podsetiću samo da je on do tada bio deklarisan anglofil, a ipak se odlučio na takav korak...
Moje je mišljenje da je Knez Pavle ispravno postupio, pošto je u to vrijeme cio Balkan bio, što okupiran, što u sastavu Trojnoga pakta..
E, vidite sada..
1.Zemlja bi bila spašena razaranja, za vrijeme rata, poput Bugarske, Rumunije, Mađarske :D
2.Nakon rata došlo bi, vjerojatno do podjele Jugoslavije na sovjetsku i zapadnu uticajnu sferu,a time bi se spriječio ovaj rat koji je našom zemljom harao poslednjih deset godina :D
3.Poput Mađarske mi bi smo sada ili bili članovi EU, ili bi poput Bugarske i Rumunije čekali prijem u istu... :D
Nekada za ocijenu nečijih dijela treba proći i čitav vijek da se dođe do prave odluke... :cry:
Управо тако. Врло позитиван лик. Али се овде више цене надрипатриоти који би по сваку цену да гину и да се ку*че и онда кад то уопште нема смисла, и води само у погибељ. А та жвака да би нам било исто како год радили је још једно глупо оправдање погрешних потеза.
 

Back
Top