BILDOVANJE - PROTEINI - PRO i CON

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poruka
7.126
Iako sam zadovoljan svojim fizihckim izgledom, posebno vitkim telom.. ipak sam krenuo malo u teretanu jer ide leto.. More, partiji, razna skidanja i striptizi... Imam 185 i nesmem da kazhem koliko kilograma u minusu :lol: i trener mi je savetovao da uzmem da pijem nekakve proteine da nabacim mase. E sada.. Svashta sam ranije chitao o tome i frka mi je da uzimam tamo neke koncentrate pa ako ima nekoga struchnijeg da mi objasni razliku izmedju proteina i ostalih stvari koje mogu da se piju dok se radim u teretani.. steroidi (koje nikada ne bih koristio) i ostale fore..

Da li piti ne$to... $ta.. kada.. kako? Ima li neko mesto na netu gde se mogu detaljno informisati da ne bunarim dzaba po googletu..

Hvala
 
Vrednost proteina koji se nalaze u namirnicama biljnog i zivotinjskog porekla procenjuje se na osnovu aminokiselinskog sastava. Postoje aminokiseline koje se sintetisu u organizmu i nije ih potrebno unositi hranom, neesecijalne a.k. Esencijalne se moraju unositi putem hrane: triptofan,fenil-alanin,lizin,... :roll:
Proteini su gradivne materije, jer predstavljaju strukturnu komponentu tela, ulaze u sastav hormona, antitela, vitamina,kosti,misica :roll:
1gr proteina=4 cal..Smatra se da je najbolje unositi 0,8gr po kg telesne mase na dan(biljni i ziv.)
PRIRODNI izvori proteina,namirnice koje sadrze 8-10 esencijalnih aminokiselina u adekvatnom odnosu, tj. KOMPLETNE PROTEINE su jaja, mleko i meso, soja. Ostale namirnice ne sadrze dovoljan br. aminokiselina, ali njihovim kombinovanjem dobije se kompletan sastav ak.
Iskoristljivost nekih namirnica... :roll: npr. jaja 100,meso 84, mleko 75,soja 56, itd..Mislim da je najbolje uzimati belanca jajeta.. Ti preparati vise stete nego sto koriste :?
 
Devilishgirl:
Vrednost proteina koji se nalaze u namirnicama biljnog i zivotinjskog porekla procenjuje se na osnovu aminokiselinskog sastava. Postoje aminokiseline koje se sintetisu u organizmu i nije ih potrebno unositi hranom, neesecijalne a.k. Esencijalne se moraju unositi putem hrane: triptofan,fenil-alanin,lizin,... :roll:
Proteini su gradivne materije, jer predstavljaju strukturnu komponentu tela, ulaze u sastav hormona, antitela, vitamina,kosti,misica :roll:
1gr proteina=4 cal..Smatra se da je najbolje unositi 0,8gr po kg telesne mase na dan(biljni i ziv.)
PRIRODNI izvori proteina,namirnice koje sadrze 8-10 esencijalnih aminokiselina u adekvatnom odnosu, tj. KOMPLETNE PROTEINE su jaja, mleko i meso, soja. Ostale namirnice ne sadrze dovoljan br. aminokiselina, ali njihovim kombinovanjem dobije se kompletan sastav ak.
Iskoristljivost nekih namirnica... :roll: npr. jaja 100,meso 84, mleko 75,soja 56, itd..Mislim da je najbolje uzimati belanca jajeta.. Ti preparati vise stete nego sto koriste :?

fino fino... potkovana znanjem ... daj napi$i neki sajt gde to mozhe op$irnije da se prochita (ako si trazila na netu) da ne bunarim bespucem mrezhe
 
Ja ipak mislim da je to stvar izbora. Kao i ono, da li pijes gazirana pica ili ne.

U sustini, ako imas proverenu mesaru, koja ne krka svoju stoku koncentratima i antibioticima (ovde su supermarketi iskljuceni), nabavi tefal tiganj, maslinovo virgo ulje i mirisne travcice i peci sam (kao ja juce) sebi fine ukusne socne snicle. Ovo je uvek bolji izbor od proteinskih napitaka. Ne govorim ovo iz skepse, vec cisto zato jer NIKAD NE ZNAS sta je sve proizvodjac stavio u prah, koje je poreklo toga... Pogotovu ako takve napitke konzumiras iz proteinskih barova po teretanama. Oni stave sta im je najjeftinije (cast izuzecima), a to obicno nije i najbolje... To me podseca na situaciju kad sam svoju kozmeticarku pitala da li u njenom mleku za skidanje sminke ima bademovog ulja ili ne... Postajes baba-tazvaka.

Da, i jaja su isto dobar izvor zdravih proteina. Najbolje da uhapsis neku bakutu na pijaci kojoj koke trce po dvoristu, i ne hrani ih koncentratima. Test na koncentrate je bareno jaje: ako je sveze, pa kad ga obaris, smrdi, onda je krkano. Tu je jos i ocigledna razlika u boji zumanca (sto je pile vise jelo trave, zumance je zuce tj. crvenije)...

Ako vec oducis da pijes proteinske napitke, upoznaj se dobro sa sadrzajem i koncentracijama raznih E-ova... Moraces i malo da se udubis u razna teoretisanja o tome koliko je koje aminokiseline dovoljno tj potrebno dnevno, bla bla..

Mozda sam udavila, vidim da nisi od onih " pijes i ne mislis", sto je (nazalost) retkost kod muskaraca.
 
E da. umalo da zaboravim. Imam dvojicu poznanika koji su koristili steroide... jedan od njih je moje godiste... ne zna da li je sterilan ne sme da ode kod lekara. Sada je over-over weight, a sa grudima je... paaa, jos malo pa ce mene da stigne.

Nemam drugu rec nego STRASNO. Posledice su uzasne. Obojica su sada naduveni kao zabe, koza im se promenila, onaj jedan ima deformacje na falangama prstiju na ruci i nema dece a 10 godina je u braku... to sebi ne treba raditi.
 
Dezurni:
E da. umalo da zaboravim. Imam dvojicu poznanika koji su koristili steroide... jedan od njih je moje godiste... ne zna da li je sterilan ne sme da ode kod lekara. Sada je over-over weight, a sa grudima je... paaa, jos malo pa ce mene da stigne.

Nemam drugu rec nego STRASNO. Posledice su uzasne. Obojica su sada naduveni kao zabe, koza im se promenila, onaj jedan ima deformacje na falangama prstiju na ruci i nema dece a 10 godina je u braku... to sebi ne treba raditi.

Hvala $to se brine$ Dezhurna... kao i na odgovorima, ali ja sigurno nikada ne bih uzimao steroide.. Znam da su sachuvaj bozhe $tetni, a i dovoljno sam ra$iren tako da mi i ne trebaju... Moracu malo da probunarim po netu...
 
Idi da ti netko izmjeri postotak masnog tkiva. Kad dobijes ovaj procenat oduzmi ga od ukupne kilaze i dobit ces broj kila koji treba da pomnozis sa 2.2(naime tolike su ti potrebe u proteinima ukoliko dizes tegove i bavis se intenzivnim cardiovaskularnim vjezbama ukoliko ne onda je ovaj koeficijent znatno manji) Obicno potrebe u proteinima nikad ne premasuju 150 g dnevno, ukoliko se normalno hranis ove potrebe mozes zadovoljiti normalnom ishranom. Medjutim ukoliko ne unosis dovoljno proteina mozes pribjeci proteinskim napitcima, whey protein je zakon. Potpuno su bezopasni ukoliko nisu sa creatinom ali su sasvim sigurno najskuplji moguci nacin ishrane...
 
argonaut:
Idi da ti netko izmjeri postotak masnog tkiva. Kad dobijes ovaj procenat oduzmi ga od ukupne kilaze i dobit ces broj kila koji treba da pomnozis sa 2.2(naime tolike su ti potrebe u proteinima ukoliko dizes tegove i bavis se intenzivnim cardiovaskularnim vjezbama ukoliko ne onda je ovaj koeficijent znatno manji) Obicno potrebe u proteinima nikad ne premasuju 150 g dnevno, ukoliko se normalno hranis ove potrebe mozes zadovoljiti normalnom ishranom. Medjutim ukoliko ne unosis dovoljno proteina mozes pribjeci proteinskim napitcima, whey protein je zakon. Potpuno su bezopasni ukoliko nisu sa creatinom ali su sasvim sigurno najskuplji moguci nacin ishrane...

Kakav crni postotak masnog tkiva.. Nemam ni gram sala.. ono $to ima to su mi$ici, a to za merenje pomenutog.. Nemam ideju ko bi to mogao i kako da izmeri. Za proteine.. Pretpostavio sam da normalni proteini ne $kode jer ipak su to proteini, a ne hemija. hvala na odgovoru
 
Nekad se pitam sta mi sve ovo treba da se mlatim po ovim forumima i solim pamet ljudima koji sve znaju. Jedva cekam da skinem gips i vratim se na posao pa necu padati u ovakva iskusenja. Stvarno sam ja pretenciozna budala, ili je to mozda slucaj ne prosipaj bisere...
Sad si stvarno bubnuo i ostao ziv :oops: - Jesi ti isao u skolu?!
elem za tvoju informaciju koliko god da si misicav imas masnog tkiva i tvoje potrebe u proteinima se odnose na misicno tkivo.Postotak masnog tkiva trebalo bi da je u stanju da ti izracuna svaki instruktor iz gyma- jedino sto treba je kaliper mislim da se tako zove (mjerna stipaljka )
 
argonaut:
Nekad se pitam sta mi sve ovo treba da se mlatim po ovim forumima i solim pamet ljudima koji sve znaju. Jedva cekam da skinem gips i vratim se na posao pa necu padati u ovakva iskusenja. Stvarno sam ja pretenciozna budala, ili je to mozda slucaj ne prosipaj bisere...
Sad si stvarno bubnuo i ostao ziv :oops: - Jesi ti isao u skolu?!
elem za tvoju informaciju koliko god da si misicav imas masnog tkiva i tvoje potrebe u proteinima se odnose na misicno tkivo.Postotak masnog tkiva trebalo bi da je u stanju da ti izracuna svaki instruktor iz gyma- jedino sto treba je kaliper mislim da se tako zove (mjerna stipaljka )

Nemoj da se sekiras, ako si od skoro na forumu...samo polako svega i svacega ces da se naslusas.

A ti decko koji bi da povecas svoju masu, otidji u savetovaliste za ishranu da ti izmere masu, visinu,odrede tvoje dnevne potrebe za proteine, masti... procenat masnog tkiva i adekvatnu ishranu koja ce te dovesti do zeljene figure.
 
dr:
argonaut:
Nekad se pitam sta mi sve ovo treba da se mlatim po ovim forumima i solim pamet ljudima koji sve znaju. Jedva cekam da skinem gips i vratim se na posao pa necu padati u ovakva iskusenja. Stvarno sam ja pretenciozna budala, ili je to mozda slucaj ne prosipaj bisere...
Sad si stvarno bubnuo i ostao ziv :oops: - Jesi ti isao u skolu?!
elem za tvoju informaciju koliko god da si misicav imas masnog tkiva i tvoje potrebe u proteinima se odnose na misicno tkivo.Postotak masnog tkiva trebalo bi da je u stanju da ti izracuna svaki instruktor iz gyma- jedino sto treba je kaliper mislim da se tako zove (mjerna stipaljka )

Nemoj da se sekiras, ako si od skoro na forumu...samo polako svega i svacega ces da se naslusas.

A ti decko koji bi da povecas svoju masu, otidji u savetovaliste za ishranu da ti izmere masu, visinu,odrede tvoje dnevne potrebe za proteine, masti... procenat masnog tkiva i adekvatnu ishranu koja ce te dovesti do zeljene figure.

Argonaute majstore... nemoj da se ljuti$.. ali kuche nema za$ta da me ujede, a kamoli $tipaljka da se za salce uhvati :) no pretpostavljam da imam masnog tkiva kao i sva zhiva bitja. Samo sam pitao za metodu merenja.

a za dr. Ma gde da se cimam do savetovali$ta i gde je uop$te to savetovali$te? Pretpostavljam da to nije nikakva nauka. Inache po poslednjim merenjima sam bio visok 184 i tezak 65+ kilograma :) Mada mislim da sam se popravio kilo otkad idem u teretanu ovih mesec dana. Zaista se nisam dugo merio....
 
Izvini ali to jeste nauka!
Da to shvatate ti i tebi slicni, koji bi da dobiju i smanje tezinu ne bi se cimali po netu nego bi otisli na pravo mesto po savet i tretman.
U teretani se telo modeluje ali sta ces da modelujes kad si kost i koza.
Prvo treba da dobijes tezinu, u savetovalistu postoje specijalisti sportske medicine koji ti mogu pomoci na pravi nacin.
 
Da bi dobio na masi morao bi jaaako puno da jedes i to kvalitetne hrane. Ako hoces brze rezultate ili ako nisi materijalno dobro obezbedjen, najbolje da uzmes neke dobre proteinske dodatke. Na tvoju visinu, mada nisi nesto preterano visok je tesko nabaciti one misice o kojima ti verovatno mastas. Lako je onim malenim rukama i nogama da izgledaju napumpano.
Predlazem ti neki dobar pilates sa malo teretane i da ipak savetujes nekog u vezi sa ishranom jer je ona osnova svega. Od malena sam u teretani i videla sam stvarno svasta! I sama sam promenila svoje telo, ali ipak imala sam dobru bazu.
Na kraju, najvaznije je zdravlje i nista se ne moze uraditi preko noci.
 
etotako:
Na kraju, najvaznije je zdravlje i nista se ne moze uraditi preko noci.
u ovome lezi najveca mudrost kada je transformacija tjela u pitanju. Ja bih rekao da se treba izvjezbati u slusanju unutrasnjeg glasa, tvoje tjelo ti uvjek samo kaze kad mu je dosta i sta mu treba a sta ne.
Sto se proteinskih napitaka tice to je bogami za one sa debljim budjelarom, ako hoces kvalitetan proizvod moras da platis puno.
 
argonaut:
etotako:
Na kraju, najvaznije je zdravlje i nista se ne moze uraditi preko noci.
tako je carice u oveome lezi najveca mudrost kada je transformacija tjela u pitanju. Ja bih rekao da se treba izvjezbati u slusanju unutrasnjeg glasa, tvoje tjelo ti uvjek samo kaze kad mu je dosta i sta mu treba a sta ne.
Sto se proteinskih napitaka tice to je bogami za one sa debljim budjelarom, ako hoces kvalitetan proizvod moras da platis puno.

Jeste, skupi su, ali ta kolicina hrane koju je potrebno pojesti da bi se unela odgovarajuca kolicina proteina je mnogo skuplja i ko je u stanju toliko da pojede? :)
Kada bi decko imao svog privatnog kuvara i poveci budzet to bi bilo idealno.
 
Kvalitetan Whey Protein ovdje kosta oko 60 i do 70 sterlinga,pa ti vidi, pri tom dobijas kolicinu koja ti je dovoljna za 15 najvise 20 dana. Takodjer ne zaboravi da prosjecni muskarac koji se bavi weight treningom i intenzivnim kardiovaskularnim vjezbama ovisno o kilazi ne treba vise od otprilike 170g proteina dnevno. Jedna oveca snicla, casa obranog mlijeka, malo mozzarela sira sadrzi vise od ove kolicine proteina.
 
argonaut:
Sa ovim se ne slazem. Kvalitetan Whey Protein ovdje kosta oko 60 i do 70 sterlinga,pa ti vidi, pri tom dobijas kolicinu koja ti je dovoljna za 15 najvise 20 dana. Meso je puno jeftije, o Srbiji da ne govorim - kako je tamno meso jeftino, a kako je tek ukusno mmm...
Takodjer ne zaboravi da prosjecni muskarac koji se bavi weight treningom i intenzivnim kardiovaskularnim vjezbama ovisno o kilazi ne treba vise od otprilike 170g proteina dnevno. Jedna oveca snicla, casa obranog mlijeka, malo mozzarela sira sadrzi vise od ove kolicine proteina.
Netko je ranije spomenuo jaja medjutim ja ih ne bi preporucio, barem ne zumanjak. Ali jajce bez zumanjka nije jajce.

mozzarela je puna mlecne masti, postoje mnogo kvalitetniji sirevi
pa super ako je tu dovoljno proteina, onda bismo svi trebali da izgledamo preterano
 
ma kako ne uspevas da nabacis makar malo mase?
sta jedes? koliko ides u teretanu? kako vezbas?

evo ti moj savet....ali veruj mi da ima efekta..

meso (crveno), jaja, slanina, kozji sir, maslinovo ulje, tamno zeleno povrce, suseno voce (smokve, urme, suo grozdje)...teretana 4 puta nedeljno, vezbe radi polako, ne cimaj teg, nista neces dobiti (ustvari hoces...sto brze radis vezbe pa jos iz zaleta, samo ces da smrsas)...slusaj sta ti prica instruktor..ako radis pogresno - nista od efekta...

i nista vise! ne znam kakvu masu hoces...ovo je dovoljno i za muskarce...(ja sam devojcica...)
 
anakin:
ma kako ne uspevas da nabacis makar malo mase?
sta jedes? koliko ides u teretanu? kako vezbas?

evo ti moj savet....ali veruj mi da ima efekta..

meso (crveno), jaja, slanina, kozji sir, maslinovo ulje, tamno zeleno povrce, suseno voce (smokve, urme, suo grozdje)...teretana 4 puta nedeljno, vezbe radi polako, ne cimaj teg, nista neces dobiti (ustvari hoces...sto brze radis vezbe pa jos iz zaleta, samo ces da smrsas)...slusaj sta ti prica instruktor..ako radis pogresno - nista od efekta...

i nista vise! ne znam kakvu masu hoces...ovo je dovoljno i za muskarce...(ja sam devojcica...)

a ti si devojchica?! :-) heh... odgovor svima

Znam ja otprilike $ta bih trebao da jedem i uvek ima mesa i ostalih zajebancija u mojoj ishrani, ali je izgleda problem $to ja ne mogu puno kolichinski da pojedem tj. ne volim da se ozhderavam. Inache kevina kuhinja je mnogo dobra i da je neko normalan na mom mestu sigurno bi se ubucio ihahaj. Proteini koje je trener poku$ao da mi proda bi bili preko 3.000 din, a stvarno nemam sada kinte za to. Ide leto i tro$i se na sve strane :) Znam da je u proteinima spas jer ko $to neko reche nema $anse da ja kolichinski pojedem toliko hrane. Stoga da pro$irim pitanje tj. postavim novo i da vam zahvalim na dosadashnjim odgovorima. (BTW. Nabasao sam na tipa koji ide samnom u teretanu i zavr$io je DIF i bavi se bildingom vec par godina koji ce mi napisati program daljih vezbi.)

Gde u BGu mogu da se nadju proteini sa nekom normalnijom cenom?
 
hm...vidi...
evo ja idem u teretanu (narocito van sezone "letnjih" sportova, kada nema adekvatne alternative za trosenje energije) oko 1.5 god, i nikad nisam uzimao nikakve preparate, pa ni proteine (razne aminokiselinske smese), a na bench-u idem vise od dve tvoje tezine.
necu da ispadne da pricam da sam nesto narocito uradio, ali, recimo da bi ti skoro sigurno bio vrlo zadovoljan kad bi uspeo isto sto i ja.
doduse, nizi sam od tebe nekoliko cm, ali tvoja visina nije tolika da bi te sprecavala da uradis nesto na svom izgledu i formi, kao sto je to slucaj kod veoma visokih ljudi (oni su najcesce toliko ocajno gradjeni, da im prakticno nema pomoci).
sto se tice tezine, ne da ti nije prepreka da napredujes, nego ti je mnogo bolje da krenes mrsav (inace, koliko god da si mrsav, imas nekoliko % procenata telesne masti, taj pojam se ne odnosi na salo na stomaku, kao sto si mislio) nego debeo, jer ako krenes debeo mozes samo da se usvinjis i izgledace pre da si isao u mesaru nego u teretanu.
mani se te gluposti da su ti neophodni "proteini" i drugi dodaci, zaista je vazno da postujes tri stvari: nacin izvodjenja vezbi, pravilno izbalansiranu ishranu i odmor.
znaci vaznije je kako nego koliko vezbas, i jako je bitno da se dovoljno odmaras (spavas).
pokusaj da radis jace (sa max tezinama), sa manjim brojem ponavljanja u seriji, i sa sto kracim odmorom izmedju serija (manje od minut), i uz dosta spavanja i izbalansiranu (i ipak obilnu) ishranu uspeces da dobijes zeljenu misicnu masu. doduse, to ce te najverovatnije malo usporiti, ako se bavis nekim sportom, ali sve ima svoju cenu.
ako bas moras da uzmes neki preparat, neka to bude preparat za poboljsanje apetita.
pozdrav
 
cLick - OR - Die:
anakin:
ma kako ne uspevas da nabacis makar malo mase?
sta jedes? koliko ides u teretanu? kako vezbas?

evo ti moj savet....ali veruj mi da ima efekta..

meso (crveno), jaja, slanina, kozji sir, maslinovo ulje, tamno zeleno povrce, suseno voce (smokve, urme, suo grozdje)...teretana 4 puta nedeljno, vezbe radi polako, ne cimaj teg, nista neces dobiti (ustvari hoces...sto brze radis vezbe pa jos iz zaleta, samo ces da smrsas)...slusaj sta ti prica instruktor..ako radis pogresno - nista od efekta...

i nista vise! ne znam kakvu masu hoces...ovo je dovoljno i za muskarce...(ja sam devojcica...)

a ti si devojchica?! :-) heh... odgovor svima

Znam ja otprilike $ta bih trebao da jedem i uvek ima mesa i ostalih * u mojoj ishrani, ali je izgleda problem $to ja ne mogu puno kolichinski da pojedem tj. ne volim da se ozhderavam. Inache kevina kuhinja je mnogo dobra i da je neko normalan na mom mestu sigurno bi se ubucio ihahaj. Proteini koje je trener poku$ao da mi proda bi bili preko 3.000 din, a stvarno nemam sada kinte za to. Ide leto i tro$i se na sve strane :) Znam da je u proteinima spas jer ko $to neko reche nema $anse da ja kolichinski pojedem toliko hrane. Stoga da pro$irim pitanje tj. postavim novo i da vam zahvalim na dosadashnjim odgovorima. (BTW. Nabasao sam na tipa koji ide samnom u teretanu i zavr$io je DIF i bavi se bildingom vec par godina koji ce mi napisati program daljih vezbi.)

Gde u BGu mogu da se nadju proteini sa nekom normalnijom cenom?
Pazi sad sta cu ti reci tebi ne trebaju CISTI proteini nego proteini sa ugljenim hidratima koji se strucno zovu GAINERI. Oni najbrze goje jer ako budes pio ciste proteine trosices i njih u energetske svrhe jer nemas ugljenih hidrata.Proteini su ti samo za izgradjivanje misica i nista vise.Gaineri su ti cak i jeftiniji.Proteine i da kupis moraces da ih pijes sa ugljenim hidratima. Sve sto te interesuje da kupis imas npr. u cumicevom sokacetu lokal 129 prodavnica se zove AMG sport i ja mislim da su oni najbolji u gradu. Idi kod njih i malo se raspitaj ali veruj mi svako ce ti reci da ti za masu trebaju gaineri a ne cisti proteini.Ako te jos nesto zanima pitaj... Pozdrav!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top