Kako povezati prednji panel

drago41

Primećen član
Poruka
589
.Imam maticnu plocu GIGABYTE GA-MA78G-DS3H u nekom kucistu LC POWER LC ATX-908 SD u pc-u koji sam skoro sklopio i koji pet sest dana dobro radi ali neznam da povezem audio za prednji panel.
Na maticnoj ploci postoje sledeci kontakti:
Povezivanje
for HD front panel audio

1. MIC 2-L
2. GND
3. MIC 2_R
4. ACZ_DET
5. LINE 2_R
6. GND
7. FAUDIO_JD
8. NO PIN
9. LINE 2_L
10. GND
Instaliran je Realtek High Definition Audio Driver


Iz prednjeg panela kucista izlaze za audio sledeci kablovi:

1. Zeleni EAR R (dupliran izlaz)
2. Plavi EAR L (dupliran izlaz)
3. Crni EAR GND
4. Zuti MIC IN (dupliran izlaz)
5 LJubicasti MIC GND (dupliran izlaz)

Mislim da treba da povezem kao High Definition jer imam instaliran taj drajver.

Molim nekoga ko ima iskustva sa ovim da mi upari kablove sa odgovarajucim pinovima na maticnoj
ploci.
Zahvaljujem se!
 
Poslednja izmena:
Konektor za front audio se nalazi odmah pored konektora za zvucnike, i mislim da je zelene boje (a konektor za front USB je kod SATA konektora).
E sad ne razumem sta je kod tebe problem, jer i kucista (koliko mi je poznato) imaju 9 - pinske konektore koji se samo nabodu na konektor na ploci i to radi bez problema.
Druga stvar High definition kod mene nije bas uvek hteo da radi kako treba, tako da na poslednjih nekoliko ploca nisam ni povezivao, vec AC'97 konektor bocnem i nema nikakvih problema.
 
Sad mi je jasno sta te muci, nemas zajednicki konektor, vec svaki od tih kablice ide posebno. U tom slucaju vezuj (AC'97) sledecim redom:
zuti MIC-IN na pin 1
nulu (GND ili ground), a mozda idu dva pina zajedno sa zutom zicom (ovo vazi i za sledece konektore) na pin 2
Ljubicasti MIC ground na 3 (i 4 ako je dupli)
Zeleni Ear-R na 5 (i 6)
Plavi Ear-L na 9 (i 10)

Pin 8 je NC (not connected).

Nadam se da ce ti ovo biti od neke pomoci.
 
U knjizi maticne stoji:

For AC`97 Front Panel Audio

1- MIC
2- GND
3- MIC Power
4- NC
5- Line Out (R)
6- NC
7- NC
8- No Pin
9- Line Out (L)
10- NC,

Tako da nacin povezivanja koji mi je predlozio Kuliraza odnosi se na ovu semu samo bih pitao pre nego pokusam da povezem, kako se aktivira AC`97, kako se to odrazava na zadnji panel i dali to ima veze sa ucitanim drajverima i dali na jos nesto treba obratiti paznju, inace ovo sve pitam zato sto je svaki kablic iz front panela zaseban i zato sto sam pre neki dan nosio comp. u prodavnicu koja ima servis i tamo su probali da ovo povezu ali se (serviseri) nisu najbolje snasli pa su mi rekli da ovo kuciste i maticna nisu kompatibilni pa da se ovo ne moze povezati nego da na divljaka presecem kablove front audia,nastavim ih unutra sa nekim dzekom od slusalica (sto sam nazalost uradio pa sda moram da ih ponovo nastavljam),protnem na zdnji panel i tu ih utaknem da bi napred bar imao slusalice.
Ovo ovako zbuzdeno radi ali je sramota da to ostane na relativno pristojnom compu (osim pomenute maticne ima athlon 5200+ ,ati radeon 3870 512 ddr4, 2x1 giga memorije,ciftek 420w i.t.d)

E sada bih molio za dopunu saveta jer sam za razliku od `servisera` ubedjen da ovo moze da se poveze sto vidim da Kuliraza uspesno radi.
Zahvaljujem se!
 
Nema tu nista posebno da se aktivira, samo prednji panel je pravljen tako da ne podrzava High Definition, vec Ac'97, i onda ide raspored konektora koji sam vec naveo.
Na zadnji panel moze razlicito da se odrazava i to nekad zavisi od drajvera, nekad od programa kojim podesavas sve to.
Mozes mu podesiti kad prikljucis nesto u prednji ulaz, da on automatski gasi zadnji ili da tera oba istovremeno. Uglavnom nema nikakvih posledica po zadnji panel, tako da i ako mi prednji panel ne treba, uvek ga povezujem, jer ne skodi.
 
Zahvaljujem se na pomoci, povezao sam kako je objasnio kuliraza i imam zvuk na slusalicama samo sto nemam mikrofon ni napred ni pozadi mada mi kontrol panel zvucne pokazuje da radi (bar ja tako mislim) mada je verovatnije da nesto ne umem da podesim.
Kada probam klasicno da testiram mikrofon preko volume kontrola windovsovog na testu se vidi da mikrofon ne radi pa ako neko moze da mi objasni kako da podesim softver bio bi zahvalan a mikrofon mi treba da mogu koristiti skajp kojim razgovaram sa sinom napolju sa cim nisam imao problema sa starom maticnom A7N8X_2. (mikrofon sam ukljucivao i napred i pozadi i oba istovremeno)
Zahvaljujem se na dosadasnjoj pomoci!!
 
Kod svih novih Gigabuyte ploca je isti princip (isti software, a i ono sto je kalemljeno na nju se ne razlikuje puno).
Kod zvucnika i mikrofona u vecini slucajeva problem je u tome sto je negde u podesavanjima za zvuk siklirano 'mute'. Ovo narocito zna da pravi problem ukoliko program za zvucnu karticu i windowsov 'sound manager' nisu sinhronizovani.
Tako, procackaj po svim opcijama, i negde gde pise input, poteraj sve na maximum i trebalo bi da proradi.
U windowsom sound manageru, (sivi zvucnik u trayu) ides na Properties, pa od ponudjenih uredjaja biraj neki koji se zavrsava sa Input (mislim da bi trebalo da pise realtek HD audio input ili nesto slicno) i stikliraj sve opcije ispod, pa OK. Onda svugde gde je stiklirano Mute, ti odstikliraj, pa vidi da li radi.
Ako ni tad ne radi, onda slican postupak ponovi u programu za zvucnu karticu.
 
Postoje dve stvari koje su problematicne, prvo ovde je instaliran XP SP3, drugo kada udjem u opcije volume kontrol u sound and audio devices propertis pa u voice pa u default device (Realtek HD Audio Input) VOLUME je mrtvo, a na drugom kompu na kome radi mikrofon nije mrtvo pa sada sta bi mu trebalo podesiti ili SP-u 3 nedostaje neki dll.
Hvala!
 

Back
Top