Sajam turizma 2009.

Ja sam danas bila na sajmu, i prilicno sam razocarana. Nisu nesto spremni, niti sam odusevljena ponudama. Katalozi su im loseg kvaliteta, u 12:00 vec kod nekih nije bilo kataloga. 80% aranzmana su, aranzmani su za Grcku. Ni popusti nisu toliki koliko pricaju. Popust od 35% sam videla samo kod Jolly-a. Aranzmane za Tursku ima samo par agencija. Izbacice ih tek za dve nedelje, tako da ako neko planira da ide zbog aranzmana zbog Turske, bolje da ne ide. Bugarska je takodje slaba sa ponudama, ima dosta ponuda za Crnu Goru.
Tako da je moj licni utisak, u sustini los.
Vise sam ocekivala.
Inace ovakve komentare sam danas cula na sajmu.
-Mi jos nismo izbacili aranzmane za leto.
-Nestalo nam je kataloga(oko12:00, a sajam se otvara u 10:00)
-Evo, izvolite vizit kartu, pa vidite nasu ponudu na nasem sajtu.....
Srasno.
 
Samo da nesto dodam jer je informacija iz prve ruke....Nalazim se na standu ostrva Skiatos.POslali su mi dan pre sajma 4 kutije materijala.Iste takve 4 kutije su poslate i za sajmove u Berlinu,Pragu i Milanu.Po nepune dve su vracene na Skiatos sa ovih sajmova.Sinoc,smo imali paniku i bili dugo na tel. vezi sa Skiatosom,da bi nam poslali danas jos materijala sto se i desilo danasnjim letom jat-a iz grcke.One 4 kutije su "nestale' juce i danas oko 13.00. Medjutim,iza nasih ledja su toaleti i velike kante za smece koje su napunjene vec u podne.Naravno,katalozima i ostalim materijalom(grcka,egipat,turska,tours,travel....) koji poprilicno kosta.Pogledajte na sajmu...prolaze ljudi sa po 15 kilograma kataloga..koje ce sutra biti u smecu ali VI turisti cete to platiti kroz aranzman.Licno,nikada ne bih i necu stampati lepe i skupe kataloge,pored njegovog velicanstva interneta i mislim da preterujemo sa tim katalozima,opet ponavljam..podizuci cenu aranzmanima.Mislite da u Milanu nije bilo posete na sajmu? 50 000 ljudi je posetilo sajam...ali kataloge uzima svaki deseti.Pored internet prezentacije neke firme...sta bih radio sa katalozima:worth::worth::worth:
 
Postovani Mobilni,

Ne znam da li ste (mozda) i koliko upuceni u specificnosti organizacije vezane za ostrva Kiklada, ali nekako ulivate poverenje :)
Recite mi, molim Vas, sta mislite - da li je moguce napraviti jednodnevni izlet sa Santorinija, gde cu ovoga leta biti stacionirana, na ostrvo Folegandros? To, naravno, zavisi i od vremena koje je potrebno da se ferijem do tamo stigne i isto tako vrati. Imate li Vi informaciju koliko je, dakle, vremenski udaljen Folegandros od Santorinija i moze li se tamo otici, prosetati gradom i uvece vratiti na Santorini istog dana? Imate li neki raspored voznje feribota do okolnih, susednih ostrva?

Unapred i u svakom slucaju Vam mnogo hvala.
Takodje, izvinite na smetnji, znam da ste sada angazovani oko Sajma turizma.

Pozdav!
 
Postovana...posto ste Vi vec "stacionirani" za ovo leto,ja cu se potruditi od ponedeljka da Vam ovde na forumu odgovorim sa nekim infomacijama ili linkovima.Treba mi par dana,dok se "docepam" svoje arhiva ili kontaktiram eventualno nekoga sa grckih foruma.pozz....i ocekujte odgovor nakon vikenda
 
Danas sam pogledao njihov cenovnik za Tursku-Antalija od prosle godine.
Cene su iste ili cak vise. Stvarno ne znam gde je tu reklamiranih 30-35%
Sramota

Retko ko je na sajmu ``izbacio`` aranzmane za Tursku, a i one agencije koje su ``izbacile`` aranzmane za Tursku, ti aranzmani su skuplji nego prosle godine. A te aranzmane za koje daju popuste uglavnom su uslovljene placanjem u celosti celog aranzmana.
 
Bila sam u petak na sajmu i razocarana sam cenama!!!!vec dva dana analiziram cenovnike i ne mogu da verujem da pored ove krize u svetu dizu cene kao da nam cvetaju ruze.Na standovima su mi pricali kako su cene visoke zbog POTRAZNJE.VAZI!!!!Bas da vidim kolika ce biti potraznja.???!!!Kontiki cak nije imao ni cenovnik-nismo imale predstavu sta se nudi,za koje pare,i gde???ni katalog nisu imali.Za agenciju koja je toliko jaka i poznata stvarno razocaravajuce...verovatno svi jos opipavaju teren -sto se tice cena jer ove godine ce biti dugo neizvesno.:dontunderstand::dontunderstand:http://forum.krstarica.com/images/smilies/dontunderstand.gif
 
Bila sam na sajmu i ono sto je na mene ostavilo utisak jeste turisticka ponuda Srbije. Bilo je lepo videti na jednom mestu sta Srbija ima da ponudi, a toga ima dosta i bila sam veoma ponosna. Treba tu jos poprilicno da se uradi, kako bi mnoga mesta bila pristupacnija, interesantnija, ali potencijal postoji i to je najvaznije.
 
Прикључујем се критикама на рачун презентације агенција на сајму. Баш ништа интересантно нисам видела, а покупила сам једно десет кила каталога, ценовника и понуда! Потврђујем и то да многи штандови нису имали ни каталоге, ни ценовнике да понуде, а камоли неког из агенције ко би могао нешто конкретно да каже људима о појединим аранжманима. И да, ја сам такође помислила како мора да је прескуп сав тај пропагандни материјал који је још истог дана вероватно завршио у ђубрету и како све ми то плаћамо.

Такође потврђујем и констатације о превисоким ценама, о попустима нема говора, свега пар агенција је нудило 10%, што није ништа.

Приметила сам да су за лето углавном били тотално неспремни, осим кад је Грчка у питању, углавном су свуда форсирали пролећна путовања, која очигледно имају проблем да продају. Ја сам своје пролећно путовање већ резервисала (мада кад видим стање, питам се да ли ће уопште бити довољно заинтересованих), а на сајам сам ишла због летовања, изгледа узалуд. Приметила сам да скоро нигде нема понуда за Египат, за Тунис свега неколико, Турска без цена и само Грчка, Грчка, Грчка на све стране!

Похваљујем штандове некох држава, а посебно презентације домаћих општина. Агенције су генерално оставиле јако млак утисак на мене.
 
о попустима нема говора, свега пар агенција је нудило 10%, што није ништа.

Ma nudile su neke i 15% i 20% ali to nije bio neki extra sajamski popust nego redovan popust na rane uplate u celosti.

Ja sam dobio 15% popusta na celu uplatu u agenciji Robinson, ali isto bih to imao i bez Sajma turizma.
 
Postovani Mobilni,

Ne znam da li ste (mozda) i koliko upuceni u specificnosti organizacije vezane za ostrva Kiklada, ali nekako ulivate poverenje :)
Recite mi, molim Vas, sta mislite - da li je moguce napraviti jednodnevni izlet sa Santorinija, gde cu ovoga leta biti stacionirana, na ostrvo Folegandros? To, naravno, zavisi i od vremena koje je potrebno da se ferijem do tamo stigne i isto tako vrati. Imate li Vi informaciju koliko je, dakle, vremenski udaljen Folegandros od Santorinija i moze li se tamo otici, prosetati gradom i uvece vratiti na Santorini istog dana? Imate li neki raspored voznje feribota do okolnih, susednih ostrva?

Unapred i u svakom slucaju Vam mnogo hvala.
Takodje, izvinite na smetnji, znam da ste sada angazovani oko Sajma turizma.

Pozdav!
Definitivno,takvi izleti su moguci i realizuju se.Kako procitah na gr forumu,pozeljno je da se u luci raspitate kako,kada i koji brod plovi te sa njima uklapati povratak....
 
Ma nudile su neke i 15% i 20% ali to nije bio neki extra sajamski popust nego redovan popust na rane uplate u celosti.

Ja sam dobio 15% popusta na celu uplatu u agenciji Robinson, ali isto bih to imao i bez Sajma turizma.

Da se nadovezem na vas komentar u vezi "popusta".Na primer u Jolly-u je hotel u alanji Botanik oko 1090 eur.+ takse i viza=1192eura.A u neznam kojoj agenciji(mislim da je Matiko)isti hotel 1300i nesto uz popust od 25%+ avio karta i takse.Pa izracunejte.Toliko o "popustima(capnu cenu koja je nerealna pa te samo vrate i setaju a ti Zuco racunaj.:dash:
 
Definitivno,takvi izleti su moguci i realizuju se.Kako procitah na gr forumu,pozeljno je da se u luci raspitate kako,kada i koji brod plovi te sa njima uklapati povratak....

Hvala Vam, mobilni, na informaciji. Divno je sto je takva moja zamisao ostvarljiva i vec joj se sada radujem. Da li biste mi preporucili da obidjem jos neko ostrvo u blizini? Idem, dakle, na Folegandros, a sta kazete za Anafi - vredi li (cula sam da postoje izleti za to ostrvo iz Kamarija)? Volela bih sto vise toga da upoznam...

Hvala Vam mnogo na trudu i informacijama.

Pozdrav!
 
Prvi put sam se vratio sa Sajma Turizma a da sam se osecao prazno,mozda iz razloga sto je u medijima mnogo hvaljen pa sam onda mnogo vise ocekivao
Sto se tice novih zemalja poput Libije,Sirije,Brazila mogu samo konstatovati da nisu mogle izabrati manje standove,skoro pa su bili neprimetni.
Sto se tice Libije nije tacno da su prvi put na sajmu.Pre nekoliko godina bila je pristuna Germa Turs iz Tripolija.Sama Libija mogla je malo bolje da se predstavi na sajmu.Bio je pristuan jedan njihov tur operator koji je nudio razne varijante obilaska zemlje u nadi da ce mozda naci eventualne partnere ,mada mislim da od te price nema nista zato sto Libiju svi zivi deru,pa zemlju nije moguce obici bez manje od 1500 eur,sto je skuplje od Tajlanda.Drugi stand Libije bio je mala prodavnica a posetioci su bili uskraceni da se upoznaju sa Leptis Magnom,Sabartom,Aplonijom,Akusom,Cyrenom,Ghadamesom,Ubarijem.Zemlja koja ima toliko toga da ponudi svetu mogla je mnogo bolje da predstavi neprocenjivo blago koje ima.
Stand Sirije je bio manje vise ok ali takodje smatram da zemlja ciji je glavni grad najstariji grad na svetu,zemlja u kojoj su mozda najznacajniji spomenici Hriscanstva i razvoja civilizacije,mogla je mnogo bolje da predstavi blago koje ima.Za svaku pohvalu je jedino sve veci broj putnika koji odlaze u ovu zemlju.
Od Egipta nisam nista vise ni ocekivao od bazara na kome prodaju falsh papiruse i neki nakit.
Da nisam znao da je zemlja partner nikome ne bih verovao da je to Tunis.Sa katalogom ` na dva sata leta `,dosadili su vise svima.Mislim da su ga odstampali u million primeraka pa ce ga citavu narednu deceniju deliti u Srbiji.Na samom standu bile su devojke koje nisu bas znale da li je Port blize Susu ili Hamametu pa su morale da pitaju.Vazno je da su bile mlade,nasmejane kao da su dosle na izbor za lepticu.
Velika mana svakog Sajma su ljudi koji se angazuju na raznim standovima .Mnogi od njih ne da ne znaju sta predstavljaju nego ih turizam uopste ne zanima.
Brazil,Tajland,Indonezija su imali jako skromne prezentacije ali nije ni cudo obzirom da im nismo neka ciljna grupa.
Standovi Grcke i Turske su lepo odradjeni.Mislim da godinama furaju isti fazon .Dosta su dobro informisani,na svako pitanje imaju odgovor i zaista se trude da na svaki moguci nacin privuku goste.
Standovi zemalja iz regiona su takodje po mom misljenju odlicno odradjeni.Cak mi se cini da su mozda najbolje prezentovali ponudu svojih zemalja.Mozda gresim ali mislim da zaista nije potrebno toliko predstavljanje na sajmu kada manje vise svi znamo ponude tih zemalja .U svakom slucaju sve pohvale za standove iz Crne Gore,Hrvatske,Slovenije,Makedonije…Svake godine za oko mi zapadnu standovi iz CG zato sto mislim da imaju sve bolje prezentacije ,dosta su kreativni i inovativni po pitanju predstavljanja.
Generalno sto se tice Sajma nisam zadovoljan zato sto mislim da to moze mnogo bolje.Malo vise multi-medijalnih prezentacija,malo vise nekih neobaveznih sadrzaja iz zemalja,muzike,nekog ambijenta koji podseca na tu zemlju.Nervira me sto se svede na klasiku i onu suvu sterilnost bez imalo zanimljivih sadrzaja i neke animacije.

A nase agencije bolje da nisu dolazile na sajam.Samo su se izblamirale.Akcenat ovog sajma nikako nije leto vec prolece i aranzmani kako obici sto vise zemalja za sto manje dana autobusom.Od cena za leto jedino je kompletirana Grcka a neke su kojim slucajem imale cene i za celokupnu ponudu,cisto da se potvrdi da svako pravilo ima izuzetak.A pravilo ovogodisnjeg sajma je odgovor koji se mogao svuda cuti,ponuda ce izaci posle sajma,svratite do agencije za 15-20 dana,izvolite nas www pa pogledajte na sajtu za mesec dana i slicno.Ne vidim svrhu zasto se sajam pomera svake godine sve ranije kada nase agencije ocigledno nisu u stanju da formiraju ponudu u februaru.Kod mnogih su i dalje aktuelni zmiski aranzmani.
A cene…uh…to ne znam ni sam.Da se ne prica toliko o krizi u celom svetu rekao bih ok,sve je manje vise isto kao i prosle godine,nesto je malo skuplje,ali to je to.
Pokusaj prezentovanja First minute po mnogo cemu je samo marketinski trik.Onaj ko se upravlja tim pre ce izabrati last minute koga stalno ima u ponudi.Popusti za uplate u februaru ne znam da li su vise smesni ili zalosni.
Ono sto mene sada interesuje je sta vi mislite da li ce doci do nekih korekcija cena pre pocetka leta.Voleo bih da nam se javi neko ko radi u turizmu i kaze kako se krecu bukinzi za hotelske kapacitete.Svuda se prica o raznim snizenjima ali za sada se ona ne vide.Turska prica da nece korigovati cene a kako su tamo Rusi i Nemaci dosta vazni gosti,cisto sumnjam.Spanija takodje za sada nista ne menja a kako je funta dosta pala Englezima je Spanija sada skuplja.Jedan prijatelj koji radi u Nemackoj agenciji ispricao mi je da su svi u nervozi zbog leta.Veoma slabo ide na primer Spanija a zna se da Nemci programiraju svoje letovanje jos na zimu.
Da li je prica oko krize samo mlacenje prazne slame u turizmu ili ce zaista doci do nekih korekcija u odnosu na proslogodisnje cene.Da li neko ima prognoze kako ce se cene kretati do pocetka leta,kako ide prodaja i slicno..Isplati li se uopste sada razmisljati o letu,ako ce mozda cene ici dole.
 
Александре драго мије што си тако лепо све описао шта се догађало на сајму туризма. Ја ове године први пут нисам била...први дан сам хтела да идем али сам на тв-у чула да нико није још изашао са ценама, као испитују конкуренцију...а ако не одем први дан онда нема ни каталога ни рекламног материјала који ја искрено речено не бацам већ после сајма месец дана студиозно проучавам и одлучујем где на летовање. Е после други дан нисам могла да одем...а сада тек видим да је и боље што нисам.
Наиме око твог питања хоће ли бити снижења ....ја могу да ти кажем оно што сам ја чула у неким агенцијама...а то је за месец дана излазе са понудом...и биће цене мање у односу на ове сада...е сад...како ће бити видећемо...само ја сам сасвим сигурна да ће ипак бити мање...и да се исплати сачекати...то је моје мишљење...које сам формирала причајући са нашим агенцијама, са пријатељима из француске..мислим да су сви у европи у страху ...не знам како ће се то одразити на аранжмане, али мислим да неће бити заинтересованих као ових година и да ће бити кориговање цена неких дестинација...а како ће стварно бити видећемо.
 
Hvala Vam, mobilni, na informaciji. Divno je sto je takva moja zamisao ostvarljiva i vec joj se sada radujem. Da li biste mi preporucili da obidjem jos neko ostrvo u blizini? Idem, dakle, na Folegandros, a sta kazete za Anafi - vredi li (cula sam da postoje izleti za to ostrvo iz Kamarija)? Volela bih sto vise toga da upoznam...

Hvala Vam mnogo na trudu i informacijama.

Pozdrav!
Ne bih da nagadjam(jer nisam posetio taj deo grcke jos uvek) ali imam jedan praktican savet.Sigurno,postoji najmanje 10-ak nasih ljudi koji zive i rade na santoriniju(uglavnom preko sezone) pa se raspitajte uglavnom u kaficima i rent a car i to ce vam biti najsigurnija informacija.naravno i makedonaca je najvise zaposlenih(u proseku) po ostrvima i oni ce vam dati najbolje i najsigurnije informacije....
 
Sajam je ekstra organizovan, preko 800 izlagaca uprkos ovoj ekonomskoj krizi, kad bi bar seoski turizam Srbije imao vajdu od toga...

Evo linka sa fotkicama sta je uhvatila moja kamera ...

Seoski-turizam-Srbije.jpg



Sajam turizma 2009
 

Back
Top