Moja nova shkola

Poruka
18.228
..bivshi i sadashnji djaci,
sadashnji ili buduci roditelji:

shta biste promenili ili de novo uveli u nashe osnovne ili srednje shkole?

..molim vas,
uzdrzite se od opshtih mesta tipa izbacivanja predmeta ili "rasterecivanja programa",
paushalnih ocena i/ili generalizacija tipa "sve profesore na psihijatriju"
megalomanije tipa menjanja vlade, predsednika i ministara,
kukanja na postojece (da je savrsheno, ne bi bilo ovakvih tema),
i neprikladnog komentarisanja tudjih ideja..
 
Poslednja izmena od moderatora:
..volela bih da sve shkole imaju jasan, detaljan
i svima dostupan pravilnik o ponashanju uchenika..

..volela bih da zazivi e-dnevnik i nedeljni izveshtaji
roditeljima o ponashanju i napredovanju uchenika..

..volela bih da se u uchionice uvedu kamere, ton i slika..

..volela bih da se loshe ponashanje i uchenika koriguje
odredjenim brojem sati drushtveno korisnog rada..

..sad vi..
 
Kamere ??Hmmmm kako bi te bilo da te 12h dnevno koje provedemo u skoli posmatraju na kameri!Meni ocajno, narusavanja privatnosti!Ali sam za to da nam obezbede zanimljivije casove tipa da bude vise kao igra ali opet ocenjivanje i to....ako me razumete..Znate ono opusten razgovor a ne da si pod tenzijom dal ce ili ne da te pita!
 
..volela bih da sve shkole imaju jasan, detaljan
i svima dostupan pravilnik o ponashanju uchenika..

..volela bih da zazivi e-dnevnik i nedeljni izveshtaji
roditeljima o ponashanju i napredovanju uchenika..

..volela bih da se u uchionice uvedu kamere, ton i slika..

..volela bih da se loshe ponashanje i uchenika koriguje
odredjenim brojem sati drushtveno korisnog rada..

..sad vi..



Sve nabrojano osim kamera u ucionicama zelela bih i ja i jos:
-Ormaric za udzbenike i opremu da deca od 24 kg ne nose svakodnevno torbu na ledjima tesku 15 kg
-Nauciti decu kako naci i iskoristiti potrebnu informaciju brzo i efikasno a da se ista ne mora obavezno sacuvati u pamcenju visesatnim ucenjem
-Podeliti decu u grupe po stecenom nivou znanja a ne samo po uzrastu, ovako se desava da pojedina deca cekaju ostalu i godinu dve da ih stignu u znanju i za to vreme se dosadjuju pa izgube navike ucenja, a neka druga opet sa toliko brige, ponizenja i truda provedu detinjstvo zato sto ne shvataju brzo kao neki vrsnjaci...

Imam troje dece, razlicitog uzrasta i skoro svaki dan pozelim nesto novo uvesti a nesto staro ukinuti. Priznajem da se cesto desi da mi nesto u skolstvu smeta godinama a onda naprasno shvatim prednost bas toga...Teska tema ali da pojednostavim svoj odgovor. Zelela bih da se deci prilazi sa vise individualnosti jer ako su vrsnjaci ne znaci da isto mogu, isto zele i isto trebaju.
-
 
Sve nabrojano osim kamera u ucionicama zelela bih i ja i jos:
-Ormaric za udzbenike i opremu da deca od 24 kg ne nose svakodnevno torbu na ledjima tesku 15 kg
-Nauciti decu kako naci i iskoristiti potrebnu informaciju brzo i efikasno a da se ista ne mora obavezno sacuvati u pamcenju visesatnim ucenjem
-Podeliti decu u grupe po stecenom nivou znanja a ne samo po uzrastu, ovako se desava da pojedina deca cekaju ostalu i godinu dve da ih stignu u znanju i za to vreme se dosadjuju pa izgube navike ucenja, a neka druga opet sa toliko brige, ponizenja i truda provedu detinjstvo zato sto ne shvataju brzo kao neki vrsnjaci...

Imam troje dece, razlicitog uzrasta i skoro svaki dan pozelim nesto novo uvesti a nesto staro ukinuti. Priznajem da se cesto desi da mi nesto u skolstvu smeta godinama a onda naprasno shvatim prednost bas toga...Teska tema ali da pojednostavim svoj odgovor. Zelela bih da se deci prilazi sa vise individualnosti jer ako su vrsnjaci ne znaci da isto mogu, isto zele i isto trebaju.
-

sa ovim se apsolutno slazem:ormarici su super ideja samo....tesko....
 
..volela bih da sve shkole imaju jasan, detaljan
i svima dostupan pravilnik o ponashanju uchenika..

..volela bih da zazivi e-dnevnik i nedeljni izveshtaji
roditeljima o ponashanju i napredovanju uchenika..


..volela bih da se u uchionice uvedu kamere, ton i slika..

..volela bih da se loshe ponashanje i uchenika koriguje
odredjenim brojem sati drushtveno korisnog rada..

..sad vi..

ovo nije loša ideja
nažalost, namju još svi roditelji kompjuter i internet
sem toga volela bih da to ne olenji roditelje, pa da isti ne dolaze u školu uopšte
smatram da je saradnja roditelja i razrednog starešine neizbežna, al ne samo preko e maila ne go uživo ---- nekako kao roditelj bih volela da znam , da vidim kako izgleda škola, učionica,, koje su promene u učionici uveli, da vidim koji crtež je moje dete stavilo na pano itd, a kao učitelj sam cenila kad roditelj dođe da se raspita za dete, kako uči kako napreduje, šta treba da se kupi, kakva tačno sveska isl....
volela bih da kao učitelj imam na raspolaganju kompjuter u svakom momentu za nastavu i za spremanje priprema (dobro ajd to može i kod kuće, al za nastavu komjuter i taj čuveni video bim umesto table i krede
al to mnogo tražim....
volela bih da u svakom školskom wc-u bude sapuna i tople vode da dete - đak opere ruke pre užine
volela bih da se u svaku školu uvede ručak koji bi roditelji plaćali --- time bih ja kao majka bila mirna znajući da je dete ručalo (naročito dobro za majke koje ostaju duže na poslu do 3,4,5h.Sem toga te obroke bi osmišljavao nutricionista. Na taj način bi se sprečavale bolesti tipa dijabetes, povišen holesterol isl bolesti koje dobijaju epidemijski karakter....
uf....
izvinte na dužem postu i hvala na strpljenju
 
ovo nije loša ideja
nažalost, namju još svi roditelji kompjuter i internet
sem toga volela bih da to ne olenji roditelje, pa da isti ne dolaze u školu uopšte
smatram da je saradnja roditelja i razrednog starešine neizbežna, al ne samo preko e maila ne go uživo ---- nekako kao roditelj bih volela da znam , da vidim kako izgleda škola, učionica,, koje su promene u učionici uveli, da vidim koji crtež je moje dete stavilo na pano itd, a kao učitelj sam cenila kad roditelj dođe da se raspita za dete, kako uči kako napreduje, šta treba da se kupi, kakva tačno sveska isl....
volela bih da kao učitelj imam na raspolaganju kompjuter u svakom momentu za nastavu i za spremanje priprema (dobro ajd to može i kod kuće, al za nastavu komjuter i taj čuveni video bim umesto table i krede
al to mnogo tražim....
volela bih da u svakom školskom wc-u bude sapuna i tople vode da dete - đak opere ruke pre užine
volela bih da se u svaku školu uvede ručak koji bi roditelji plaćali --- time bih ja kao majka bila mirna znajući da je dete ručalo (naročito dobro za majke koje ostaju duže na poslu do 3,4,5h.Sem toga te obroke bi osmišljavao nutricionista. Na taj način bi se sprečavale bolesti tipa dijabetes, povišen holesterol isl bolesti koje dobijaju epidemijski karakter....
uf....
izvinte na dužem postu i hvala na strpljenju

I ovo mi se jako dopada...
 
..divne i konstruktivne ideje.. :D
..nijedna do sada nije neizvodljiva.. :heart:
..uz malo dobre volje, malo inicijative, malo organizacije.. :)

(..kocho, kamere nisu u WC-u, a to je jedino mesto u shkoli na kom imash pravo na
privatnost u smislu da niko nema prava da vidi i chuje shta radish..)
 
Све подржавам, осим електронских дневника!
Ми га имамо, то нико не гледа, а ужасно је оптерећење просветарима.

Ја бих предложила окупљања родитеља сваке друге недеље, нешто у виду трибине.
Било би добро да родитељи заједнички учествују у решавању проблема, али и да дају свој допринос приликом планирања неких ваннаставних садржаја.

Више часова држати у природи, посветити обиласку музеја и галерија много времена, али не као посете, него часове одржавати тамо, ако је могуће. (Ја то радим, имам одличну сарадњу са управом градског музеја и галерије, и свима прија, неколико пута годишње)

У свакој учионици поставити електронске табле, нису скупе, око 100 000 динара, то и родитељи могу да плате, свако би дао по 2 000 за годину дана, а табле би трајале бар док су им деца у школи,а надам се и дуже. :) (Ја увек скептик, знам да држава не би одвојила)

Камере у свакој учионици су одлична замисао под условом да то неко не злоупотреби. Значи, нека снимци служе наставницима као размена идеја.

Увести факултативне предмете или секције који би могли бити врста усмеравања ученика ка занимањима за која ни не знају да постоје.

Да, пошто је ово списак лепих жеља, волела бих да свака школа има базен. Било би вишеструко корисно.
 
Све подржавам, осим електронских дневника!
Ми га имамо, то нико не гледа, а ужасно је оптерећење просветарима.
I mi ga imamo, ali mislim da je super. U pravu si sto se tice razrednih staresina, njima jeste vece opterecenje. Roditelji nasih djaka ga koriste, ali mnogi nasi djaci nisu iz Beograda pa je roditeljima omoguceno da budu stalno u toku i kada ne mogu da dodju.
 
Ја бих предложила окупљања родитеља сваке друге недеље, нешто у виду трибине.
Било би добро да родитељи заједнички учествују у решавању проблема, али и да дају свој допринос приликом планирања неких ваннаставних садржаја.
Ovo bi bilo idealno, ali to je ipak lakse ostvariti u osnovnoj skoli jer roditelji stanuju u blizini.
 
Ovo bi bilo idealno, ali to je ipak lakse ostvariti u osnovnoj skoli jer roditelji stanuju u blizini.

Искрено, ја размишљам само из своје перспективе, ја радим у основној, а и средње у којима су моји синови су нам близу, нисам се ни сетила да је неком далеко, сори...
Е, у том случају електронски дневници имају оправдање, али ја волим кад родитељ дође, па причамо о детету, а не о његовим оценама.
Кад би дневник могао да каже нешто о социјализацији, понашању уопште, онда би то било боље за родитеље, а и ђаке. :)
 
ovo nije loša ideja
nažalost, namju još svi roditelji kompjuter i internet
Osim preko interneta, izvestaj o ocenama se moze dobiti i preko mobilnog telefona
sem toga volela bih da to ne olenji roditelje, pa da isti ne dolaze u školu uopšte
Onaj ko je zainteresovan za dete on ce i dolaziti u skolu i pratiti situaciju u e-dnevniku, a ko nije nece ni jedno ni drugo.
 
..volela bih da sve shkole imaju jasan, detaljan
i svima dostupan pravilnik o ponashanju uchenika..
Ovo je strasno vazno, mozda i najvaznije jer je bezbednost dece vaznija i od kvaliteta nastave, ali je bahatost otisla predaleko i tesko ce se doci do toga da se bilo kakav pravilnik i SPROVEDE. Bojim se da ce doci dan kada ce se u skoli dogoditi neka jos veca katastrofa od ovih koje se sada dogadjaju i da ce tek onda neko reci: e sada je DOSTA!:rtfm:
A dotle....
 
Ja zamisljam idealno odeljenje sa 15 djaka:ok: Onda se ne bi pricalo kako nam je skolstvo lose, a jeste lose. Moze neko da bude genije za prosvetu, ali ne moze da u ucionici sa 40 ucenika odrzi kvalitetnu nastavu, pomogne ucenicima, poznaje njihiove specificne poteskoce u ucenju i da ih pri tom i oceni kako treba i dovoljno cesto.
 
..volela bih da sve shkole imaju jasan, detaljan
i svima dostupan pravilnik o ponashanju uchenika..

..volela bih da zazivi e-dnevnik i nedeljni izveshtaji
roditeljima o ponashanju i napredovanju uchenika..

..volela bih da se u uchionice uvedu kamere, ton i slika..

..volela bih da se loshe ponashanje i uchenika koriguje
odredjenim brojem sati drushtveno korisnog rada..

..sad vi..

Ovo je stvarno preterano, pa čak i bolesno.
Treba li svet da izgleda k'o u onim distopijskim filmovima?
 
Za pocetak, da u skolama pocnu da rade ljudi sa zavrsenim fakultetom...

Postavila sam temu na Posao i novac koja je tamo prosla totalno neprimecena, sto me opet dovodi do zakljucka da ljudi nemaju nista pametno da kazu...http://forum.krstarica.com/threads/266206

Na kraju sam dodala kao temu za razmisljanje da ljudi koji su apsolventi vec 12 godina i po svoj prilici nece nikada zavrsiti fax, otvaraju privatne skole za strane jezike u kojima zele da oni budu predavaci, a ni sami ne vladaju materijom/jezikom...Takodje, taj neko radi u manjem mestu u drzavnoj skoli...

Ko je i kada ce postojati nadlezni, koji ce proveriti to...?

Recimo, ja kad sam pocela honorarno da radim u jednom privatnoj skoli , prosla sam kroz niz testova, niz " eksperimenata " dok se nisu uverili u moje znanje i kompetentnost...i to je ok...Ali, oni su jedni od retkih...
 
Mislim da politika ima itekako veze sa nastavnim kadrom.
Moj ujak je godinu ipo dana radio u jednoj osnovnoj školi u gradu umesto političara koji je tamo bio stalno zaposlen pre nego što je dobio "ozbiljnu" funkciju zbog koje nije postizavao da predaje u školi. Tako je moj ujak bio primljen na određeno (dok se ovaj ne vrati u školu) i onda je dobio šut kartu. Znači dva čoveka na jedno radno mesto, pri tom samo jedan radi, a obojica primaju platu.
Znači, zaposliti ljude koji rade i žele da rade, a ne ustoličiti nekoga i držati ga reda radi...
Ipak je to profesija koja zahteva angažovanost, a ne odrađivanje...
 
u odredjenom razredu da deca mogu da izaberu "usmerenje", tj. da se orijentishu na neke predmete i da izbace one koje ne vole, mnogo manje gubljenja vremena i zhivaca, i profesorima i djacima
spojio bih osnovnu i srednju (to bi zahtevalo odredjene promene i dodatke, al' da se srediti)
Zabranio bih kamere sasvim, to je povreda privatnosti, a kamere sa zvukom ne bih nikad ni dozvolio
Uveo bih svugde table sa markerima :D
 

Back
Top