Малтретирање детета у породици..

Dabapas

Aktivan član
Poruka
1.472
Поздрав свима.

Морао сам да ставим овако драматичан наслов теме, јер у принципу проблем је веома озбиљан и конкретан.

Имам комшије у згради који живе спрат испод мене. Млади брачни пар и имају дете од неких 3 године. О чему се заправо ради..

Жена је код куће чува дете док њен супруг ради. Пре подне док он није код куће дете непрестано вришти и мајка урла на њега, а поподне кад он дође са посла сви породично урлају једни на друге. Да бих вам приближио озбиљност проблема, рећи ћу да је то дете у стању да вришти и по 2 сата без престанка??

Очигледне су несугласице у њиховом браку и у то не улазим, међутим јако ми је жао тог детета које тако вришти по цео дан, па то ће оставити сигурно катастрофалне последице у његовом развоју?

Е сад обратио сам се у више наврата полицији и пријављивао, долазили су, међутим кад дође полиција они се примире и као да се ништа не дешава. Тако да ми је на крају полицајац објаснио да су они мање више не моћни и да се обратим неким другим институцијама.

Е сад да вас питам.. којим то институцијама да се обратим, кога да зовем да пријавим ово малтретирање детета, не знам да ли је физичко али да је психичко јесте и то језиво.

Управо док пишем ово дете вришти, молим вас дајте ми неке телефоне ко зна, коме да се обратим, јер ћу ускоро да сиђем доле да му кичму поломим (мислим оцу детета) а то никако не би ваљало ни за кога.

Хвала у напред.
 
Полицију сам већ звао, конкретно три пута. Дошли су два пута а трећи пут су ми преко телефона објаснили да у колико нема физичког злостављања они не могу да ураде ништа.

Кад сам питао, па ко може да уради нешто, полицајац ми је одговорио.. имате надлежне институције за те ствари па зовите њих. Није ми рекао које су то институције?

Претпоставио сам да је у питању центар за социјални рад, нисам знао за сигурну кућу. Наћи ћу сутра телефоне преко 988 па ћу их звати.

Хвала.
 
Bravo za tebe Dabo.
Takve stvari jednostavno moraju da se rese i najgore je sto svi ostali cute i prave se da ih se to ne tice.
Ostani dosledan i po prijavi posvedoci o tome sta si cuo.
Roditelji ce se naravno braniti, praviti ludi, nisu iskljucene ni pretnje tebi, ali sa tim ces nadam se umeti da se nosish.
Dete je tu jedina stranka koja je potpuno bespomocna i tvoj gest je hrabar i human.
 
Nazalost, praksa pokazuje da su ljudi mnogo puta prijavljivali pretnje i da policija jednostavno ne moze nista da uradi, sem da upozori onoga koji preti i da savetuje strani kojoj se preti da podnese privatnu tuzbu.
Nas zakon je pisan u doba socijalizma, kad je jedino partija smela da preti pa se valjda pretpostavljalo da to niko nece ni raditi.
Ja se iskreno nadam da ce se zakon promeniti tako da ce ljudi konacno poceti da se ponasaju pristojno, a ne poput razularene stoke.
Posebno mi je nejasno kako se nesto ne preduzme po sluzbenoj duznosti ako bilo ko prijavi moguce nasilje ili zapostavljanje deteta.
 
Posebno mi je nejasno kako se nesto ne preduzme po sluzbenoj duznosti ako bilo ko prijavi moguce nasilje ili zapostavljanje deteta.

Лепо речено све, а ово је заиста проблем. Као и кординација служби које се баве овим и сличним проблемима.

Стиче се утисак да грађани који би и да помогну, једноставно не знају на коју страну да крену. Логично је да се прво обрате полицији, међутим већ ту долазе до препреке па ме не би зачудило да одређени број људи и одустане од било какве акције.
 
Стиче се утисак да грађани који би и да помогну, једноставно не знају на коју страну да крену. Логично је да се прво обрате полицији, међутим већ ту долазе до препреке па ме не би зачудило да одређени број људи и одустане од било какве акције.

potpuno si u pavu pa eto i u najboljoj nameri ne možeš da pomogneš,jer izgleda kod nas treba da se nešto desi da bi neko odreagovao.Žalosno je za takvu decu što rastu u takvim porodicama i šta očekivati od njih sutra nego isto to :dash:
 
Поздрав

Звао сам да пријавим случај и јако сам разочаран радом центра за социјални рад општине Палилула и њиховог тријажера госпође Наде Марковић, као и целокупног система подршке.

Ако неко буде у прилици да жели да пријави насиље у породици ево шта га очекује:

1. звао сам полицију 3 пута, од тога су једном дошли на пријаву и отишли као да се ништа није десило. Забога, па нико није никога убио, а то што дете трпи психичко насиље у породици па кога то још интересује.

2. звао сам саветовалиште (немам појма које добио сам број на 988) 011/3292-133, где су ме ноншалантно пребацили на центар за социјални рад.

3. на интернету сам морао да нађем број телефона центра за социјални рад Палилула - жртве насиља у породици 011/2753-557 где су веома нељубазно разговарали самном и дали ми информацију како они у принципу не могу ту да ураде ништа а колико сам могао да прочитам на њиховом званичном сајту, стоји овако:
психичко насиље: застрашивање, стално критиковање, потцењивање партнерке/а, емоционалне претње и оптужбе, емоционално уцењивање, стварање конфузије и несигурности код жртве, посесивно понашање, постављање нереалних и неостваривих очекивања у односу на жртву, вербално злостављање, излагање жртве притиску, испољавање злостављачког ауторитета, непоштовање жртве, злоупотреба поверења, неиспуњавање обећања, емотивна резервисаност, минимизирање, порицање и пребацивање кривице за насиље, изолација, узнемиравање и малтретирање;

4. пребацили су ме на извесну госпођу Наду Марковић тријажера 011/275-3696 која је врхунац не љубазности, којој малтене нисам стигао ни да објасним о чему се ради, док ме прескакала питањима.. Како не знате како се зову.. па знам презиме.. па какви сте ви то комшије кад не знате како се зову?? Будалаштина и безобразлук.

5. на крају сам позвао "Сигурна кућа" 011/2769-466 и јавила ми се љубазна жена која ме мало примирила и обећала да ће учинити све што је у њеној моћи да испита целу ситуацију.


Мој коментар би био тиха језа. Сад ћу да попијем једну кафу и да се запитам мало о раду наших служби као и рада полиције. Ко ту кога штити?
 
Теби свака част на томе што си урадио!
ТИ си урадио све што си могао!

А разумем да те је изиритирало све, и мене је док сам читала. Но, твој покушај да помогнеш вредан је пажње.
Треба само да схватимо да не можемо помоћи сваком коме желимо, али да не треба одустати.
 
Jel znaš da Centar za socijalni rad ne može ništa bez policije?
Za reakciju policije ne znam šta da ti kažem sem da budeš uporan i zoveš baš kad čuješ kuknjavu, oni su dužni da obaveste Centar za socijalni rad u koliko posumnjaju na nasilje u porodici. Ako ti nasilnici neće da sarađuju sa soc. radnicima, može da ih natera samo policija.
Konkretno sam ti spomenula SOS telefon jer znam kako rade, za ostale nevladine org. ne mogu da tvrdim. Nemam kod sebe njihov telefon a nemam ni novine u kući.
 
nije ni čudo posle što ta deca postaju delikventi, sa psih problemima itd kad ovakvo stanje trpi i trpeće još godinama
gde je ta socijalna služba sada da izađe na teren, proceni situaciju, da opomene i prati (ako treba) roditelje i njihovo ophođenje prema detetu i ako je potrebno oduzme starateljstvo.....
pa meni je bre patronažna sestra dolazila sa vremena na vreme i godinu dana posle porođaja onako kad joj je usput, da vidi kako se snalazim sa bebom i ako imam nešto da je pitam i to bez ičije prijave i ako je sve bilo u redu sa detetom, išli smo na sve redovne kontrole, vakcine itd
a ovo..... misim nemam reči za ovakvu neljubaznost od strane socijalne službe
em prijavi čovek , a kaže kakvi ste to komšije kad ne znate kako se zovu ili prezivaju, a kakva je bre to majka kad joj dete vrišti 2 sata...užas
stvarno svašta
 
Ужас. Дете вришти по два сата у континуитету па престане, па после сат времена поново.

Незгодно ми је јер никако не могу да проценим шта то они раде у стану али имам утисак, знате оно као кад неко премешта намештај па се све тресе и шкрипи. Стално нешто лупају, ударају, лупају вратима. Јако су бучни и детету то вероватно смета па почне да плаче и онда настаје хаос. Онда почиње урлање на дете, дете још више почиње да плаче и све тако.

Најгоре је кад се отац детета врати са посла кући, па кад дете почне да плаче а он до даске одврне музику у стану тако да се цела зграда тресе, вероватно да не слуша плач детета, не разумем?

И на све то ја позовем полицију, која ми каже.. господине ми на такве позиве не интервенишемо пре 22:00 кад почиње кућни ред. Али не ради се о музици него о психичком малтретирању детета, будем упоран ја. Кажу зовите центар за социјални рад.

И кад позовеш центар за социјални рад опет не урадиш ништа. Страшно сам разочаран. Док не будем узео ствар у своје руке, ништа се ту изгледа неће помоћи детету.

Који зупчаник у целој причи шлрипи? Или је комплетна машина одавно зрела за ремонт?

И опет док пишем дете плаче а родитељи се деру и грувају по стану.
 
Imala sam ja sličnu situaciju u zgradi, samo nije bilo u pitanju dete nego starija ženska osoba koja je trpela maltretiranje i znam sa tog aspekta kroz šta ti psihički prolaziš kad slušaš nešto što nisi dužan da slušaš a srce ti se cepa... A znam i sa druge strane šta pričaš jer se donekle bavim time, tačnije baviću se kad završim fax.
U sistemu SVE škripi! Moraš da moliš boga da kad pozoveš neku državnu službu naletiš na entuzijastu a ne nadrkanog birokratu! Ali, to već nije tema...
Ne znam, okupi komšije, pozvonite na vrata i recite ako dete još jednom bude toliko plakalo da ćete.... hm.... im lično vi presuditi (ovo je baš ljudski što sam napisala :roll: ) ne znam... moraš biti uporan...
 

Back
Top