Zasto Osmanska drzava nije pomogla Islamskoj Spaniji

Postoji, takođe, i jedan praktičan problem: Osmanlije bi morale da dođu Sredozemnim morem do Španije, a dotle bi ih verovatno patrole papskih država, i Francuske, za koju se malo zna da je tada još uvek bila krstaški raspoložena, sporadično napadale. Uostalom, Osmanlije su za prvi cilj imale pokoravanje Istočne i Srednje Evrope...
 
Slazem se Turci su htjeli da pokore prvo barbarske drzave dok nisu htjeli imati neki ozbiljan sukob sa civilizovanim Rimom i Francima.Sigurno bi nakon Bavarske slijedio napad na France a s Rimljanima bi sklopili neki sporazum.

Kraljestvo koje se stvara macem osudjeno je na propast ! I razmisli malo kada upotrebljavas rec varvarske drzave to se uvek odnosilo na drzave koje ti svojim neznanjem smatras civilizovanim !
 
Slazem se Turci su htjeli da pokore prvo barbarske drzave dok nisu htjeli imati neki ozbiljan sukob sa civilizovanim Rimom i Francima.Sigurno bi nakon Bavarske slijedio napad na France a s Rimljanima bi sklopili neki sporazum.


Sacuvaj me boze i majko bozija. Kad ljudi koje nemaju ni blage veze imaju pisu postove.
Izvinjavam se na jake reci ali kolko sam te gluposti vec cuo.

Ako je jedna zemlja za to vreme bila civilizovana onda je to bila Vizantija. Jedina tvorevina u evropi u tadasnje vreme koja ima sve karakteristike moderne drzave.
:think:

A koga su prvo pokorili pa hajde.

Civilizovana evropa bez vizanije i naucnika koji su pobegli iz Carigrada nebi ni postojala.

Civilizovana Franzuska za to vreme. :rotf:
 
Pa daleko su bili, a i imali su svojih problema.

europe_map_1400.jpg
 
U Venecueli nije rat. Ne ratuje Rusija protiv Venecuele.

Ako bi doslo do rata i Rusija treba da salje vojsku u Venecujelu nebi mogli. Morali bi da hlade jaja u moskvi.

E moj zemljace moderni ratovi se nevode vojskama, pa SAD 12 godina nije modernizovala svoje raketne snage, a satelite im rusi salju u svemir, jedina kosmicka stanica sa ljudskom posadom je ruska.
 
E moj zemljace moderni ratovi se nevode vojskama, pa SAD 12 godina nije modernizovala svoje raketne snage, a satelite im rusi salju u svemir, jedina kosmicka stanica sa ljudskom posadom je ruska.


Mir je srusen pre 10 godina. E moj brate kolko napise nista ne odgovori. Osim sto smatras da nas Ameri nisu tukli bombama..

SAD placa za vojsku 500 Miljardi dolara. A opet nemoze protiv irackih pobunjenika da pobedi.

covece smesan si.
 
Mir je srusen pre 10 godina. E moj brate kolko napise nista ne odgovori. Osim sto smatras da nas Ameri nisu tukli bombama..

SAD placa za vojsku 500 Miljardi dolara. A opet nemoze protiv irackih pobunjenika da pobedi.

covece smesan si.

Sukob Rusije i Gruzije mogao bi da nanese tetu svemirskom programu

21/09/2008
NASA uglavnom zavisi od ruskih raketa za lansiranje - Preuzmite (WM)
NASA uglavnom zavisi od ruskih raketa za lansiranje - Gledajte (WM)

Amerika svemirska agencija NASA uglavnom zavisi od ruskih raketa za lansiranje kako bi imala pristup meunarodnoj svemirskoj stanici. Analitiari smatraju da bi pogorani odnosi Vaingtona i Moksve mogli da onemogue ameriki pristup ruskom svemirskom brodu Sojuz.

Sjedinjene Drave su 1993. prvi put uputile poziv Rusiji za uspostavljanje saradnje na meunarodnoj svemirskoj stanici. Moskva je ve imala dugogodinje iskustvo sa stanicom Mir i bila je u mogunosti da amerikim astronautima ponudi prevoz Sojuzovim raketama za lansiranje. Vaington je, kako navode analitiari, pak bio u mogunosti da zapone nove odnose sa bivim protivnikom iz perioda Hladnog rata. Hauard Mekardi je strunjak za svemirska istraivanje na Amerikom univerzitetu u Vaingtonu.

"Mi bismo omoguili pristup meunarodnoj svemirskoj stanici koristei atl, a Rusija rakete Sojuz i to je trebalo da bude srean period saradnje u novoj meunarodnoj realnosti nakon Hladnog rata."

Taj period e verovatno biti okonan zbog ruskog upada na teritoriju Gruzije i pogoranih rusko-amerikih odnosa. NASA planira da 2010. povue atl iz upotrebe, nakon ega e imati pristup meunarodnoj svemirskoj stanici samo ako bude plaala prevoz ruskim raketama Sojuz. Amerikim vladinim agencijama je meutim zakonom zabranjeno da od Rusije kupuju usluge vezane za svemirska istraivanja osim ako predsednik proceni da Moskva preduzima korake na spreavanju prebacivanja naoruanja u Iran.

Za NASU vai izuzee, koje meutim istie 2011. godine. Eksperti navode da bi ameriki svemirski program mogao da bude ugroen ukoliko Kongres ne produi taj rok. Skot Pejs je direktor instituta za politiku svemirskih istraivanja na univerzitetu Dord Vaington.


"Veoma je vano da Kongres odobri to izuzee kako bi Sjedinjene Drave mogle da pregovaraju sa Rusijom o poveanju broja amerikih astronauta koji bi mogli da lete raketom Sojuz. U protivnom neemo imati pristup meunarodnoj svemirskoj stanici, nakon to atl prestane da se koristi 2010. godine."


Republikanski predsedniki kandidat Don Mekejn i ostali zakonodavci izrazili su zabrinutost u pogledu pouzdanosti Rusije kao partnera na svemirskoj stanici. Pojedini strunjaci meutim istiu da, uprkos politikoj zategnutosti, Sjedinjene Drave i Rusija moraju da nastave da sarauju u oblasti istraivanja svemira.

"Skoro sve to danas radimo u svemiru je u okviru nekog meunarodnog konteksta. Kada prouavamo Saturn, sonda koju sputamo na Titan, delo je evropske svemirske agencije. Svaki svemirski program imao odreenu meunarodnu komponentu, i meunarodna svemirska stanica je pravi primer te saradnje."

Mekardi i njegove kolege tvrde da je pronalaenje naina za prekograninu saradnju izuzetno vano ne samo za prouavanje svemira, ve i za ostale naune izazove 21. veka.
Evo ti Glas Amerike !
 
Mir je srusen pre 10 godina. E moj brate kolko napise nista ne odgovori. Osim sto smatras da nas Ameri nisu tukli bombama..

SAD placa za vojsku 500 Miljardi dolara. A opet nemoze protiv irackih pobunjenika da pobedi.

covece smesan si.

Ruska svemirska vojna stanica ... Polyus
Polyus

Orbitalnu svemirsku borbenu stanicu ... naoružanu ... laserom .... nuklearnim minama i bestrzajnim topom ... naprednim sustavom za upravljanje paljbe ....

Energija raketa je sagrađena prvenstveno za lansiranje ovih ludorija u svemir ...

Polyus-1 prikvačen za Energija raketu pri lansiranju
 
Ili pricamo o ratovanju ili o svemiru.

I te rakete u orbitu nista rusima ne znace jer ako bice ljude opet samo u africi.

Jedina sila koja moze da ratuje van svoje blize teretorije je SAD.

rusija nebi mogla da ratuje u juznoj americi ni protiv nicaraguje.

Izem ti tu Ameriku ! Pa SAD nikad ne bi postojale u ovom obliku da nije bilo Ruske Carske flote . Kada je bio gradjanski rat u Americi konfederacija je dobijala znatnu vojnu pomoc od Velike Britanije i Francuske i tada je Unija trazila pomoc od Carske Rusije da izrsi blokadu luka konfederacije... Jel si to znao ?
 
Izem ti tu Ameriku ! Pa SAD nikad ne bi postojale u ovom obliku da nije bilo Ruske Carske flote . Kada je bio gradjanski rat u Americi konfederacija je dobijala znatnu vojnu pomoc od Velike Britanije i Francuske i tada je Unija trazila pomoc od Carske Rusije da izrsi blokadu luka konfederacije... Jel si to znao ?

Jesam pa sta:roll:. Sa pitanje dal bi Putin mogo da ratuje u Iraku vec godinama.:thumbdown:
 
Jesam pa sta:roll:. Sa pitanje dal bi Putin mogo da ratuje u Iraku vec godinama.:thumbdown:

Pa Vladimir Vladimirovic Putin nesalje svoje vojnike da ruse tudje civilizacije,tradicije,kulturu i da to licemerno predstavlja svetu kao humanitarnu akciju ! On je covek pravoslavac,nekorumpiran,obrazovan,tradicionalista,mudar koji je svoj narod izvuko iz ambisa i povratio dostojanstvo koje ruski narod zasluzuje ! Ali to nema veze sa temom !:)
 
Pa Vladimir Vladimirovic Putin nesalje svoje vojnike da ruse tudje civilizacije,tradicije,kulturu i da to licemerno predstavlja svetu kao humanitarnu akciju ! On je covek pravoslavac,nekorumpiran,obrazovan,tradicionalista,mudar koji je svoj narod izvuko iz ambisa i povratio dostojanstvo koje ruski narod zasluzuje ! Ali to nema veze sa temom !:)

Ali je povezana za temom dal bi osmanlije ako bi htele mogle da pomognu Granadi.

Kad se pomisli da dan danas samo jedna drzava moze da ratuje gde hoce to je bitno.

Nisam ni ljubitelj amera i nista. Naprimer ameri gube dosta manje vojnike u Iraku nego Rusi u Afgnanistanu pa se povlace. Rusi su spremni vise da ginu. I u ovim vremenima se vraca Infantrija kao kraljica rata.

Ali ovde pricamo o logisticnim i tehnicnom potencialu da ratuju gde hoce.

Ameri mogli bi dan danas da rauju u Vitnamu. Samo ili bi severni Vitnam to izdrzijo.
 
Ja ne znam koliko pratis vojne trendove sada nije XX vek. Rusija je razvila vojna sredstva V generacije dok Amerika tek stidljivo pokusava ! Nije isto ratovati protiv zemalja u razvoju Panama,Libija,Irak,Somalija,SRJ,Avganistan i to bazirat na NATO saveznistvu i uvlaciti druge zemlje u sukob i to svetu predstavljati kao mogucnost intervencije bilo kad i bilo gde ali problem je kada ti se ispreci zemlja koja je tehnicki razvijena i ima visoko obrazovanu radnu snagu a osim toga i sirovinsku bazu, dok Kina i Indija mudro i strpljivo prate situaciju. Ja ne znam koliko pratis desavanja na tom polju ali kada je Sangajski savez vrsio manevre na temu: Jedna pobunjena oblast zeli da se odcepi od matice , legitimna vlast poziva Sangajski savez da intervenise i vrati suverenitet doticnoj drzavi. Posle demonstracije sile i prikazanih mogucnosti doticnog saveza. Novinari su pitali Kondolizu Rajs koja je u to vreme bila drzavni sekretar za komentar manevara ona je rekla da Amerika nema komentar ! Pa ti sad vidi dali samo SAD mogu da intervenisu po svetu ili moze neko drugi !
 
pratim i te kako te vojne tokove. Sta se zna da Rusi jedva mogu da prate vojnu tehnologiju a imaju probleme da naruzavaju vojsku.

Vidi u SAD duplo vise ljudi zive nego u Rusiji i ekonomska moc jednog amera je dupla veca od Rusa.

Da rusi mogu da prate Amere tehnoloski to je san nekih najivnih ljudi.

Pa tako su i Napoleon i Hitler razmisljali pa posle istoricari na zapadu krivili rusku zimu !
A ustvari je razlog poraza zapadnih imperija losa logistika i tehnicka nadmoc rusa.
Ne znam jel si citao nemacke generale Manstajna i Guderijana oni su vec u septembru 1941. smatrali rat izgubljenim za III Rajh. Imas onu poslovicu " Covek koliko vidi unazad toliko vidi i unapred " . Rusi i igraju na kartu da ih podcene !
 

Back
Top